sobhe-no.ir
880
چهارشنبه، ۱۶ بهمن ۱۳۹۸
1

قوه‌قضاییه: قالیباف هیچ پرونده ای ندارد

گفت‌وگوی «صبح‌نو» با سلیمی‌نمین درباره رخدادهای دهه فجر بهمن‌57

حکومت پهلوی بعد از ورود امام چگونه فروپاشید

گفت‌وگو نیره ساری / امام به کشور بازگشته و سیر تحولات سرعت گرفته است. بقایای حکومت پهلوی که امید به راهی کردن بختیار به عرصه قدرت را داشتند، ناامید شدند و در صدد برنامه‌ریزی برای کودتا هستند. کودتایی که با شجاعت امام، انقلاب و مردم بر هم می‌خورد. پایه‌های ارتش متزلزل شده و همافران با امام بیعت می‌کنند. آخرین سکوها و دژهای آمریکا فرو می‌ریزد. آمریکایی‌ها دیگر جایی برای اتکا در داخل ایران ندارند. روند خروج آمریکایی‌ها سرعت گرفته و نیروهای موساد، سیا و سایر بدنه‌های مرتبط با بدنه پهلوی از طریق فرودگاه اختصاصی، از ایران خارج می‌شوند.

یادداشت

موانع مشاركت حداكثری

دکتر عباسعلی كدخدايی

نگاهی به فیلم «خروج» تازه‌ترین اثر ابراهیم حاتمی‌کیا

کارهای سخت آقا ابراهیم در «خروج»

گفت‌وگوی «صبح‌نو» با پوران درخشنده به بهانه حضور فرامرز قریبیان در سی‌و‌هشتمین جشنواره فیلم فجر

بازیگرانی مثل فرامرز قریبیان کمیاب هستند

گفت‌وگو فاطمه رستمی / فرامرز قریبیان را از نقش کوتاهی که در فیلم «بیگانه» ساخته مسعود کیمیایی داشت به یاد داریم؛ بازیگری که در کنار بهروز وثوقی در فیلم «گوزن‌ها» سر زبان‌ها افتاد و حالا همه منتظر هنرنمایی او در سی‌و‌هشتمین جشنواره فیلم فجر با فیلم «خروج» آخرین ساخته ابراهیم حاتمی‌کیا هستیم؛ فیلمی که قریبیان از آن خیلی تعریف کرده است! پوران درخشنده که سابقه همکاری خوبی با فرامرز قریبیان در فیلم «رویای خیس» دارد، از او و ماهیت هنرمندان پیشکسوت سینما که کم‌کار یا فراموش می‌شوند، گفته است؛ حرف‌های مهمی که به ظاهر همه می‌دانیم و در عمل سربه هواییم.

یادداشت سیروس الوند درباره فرامرز قریبیان

قریبیان «مسیح سینمای ایران»

نگاهی به فیلم «خروج» تازه‌ترین اثر ابراهیم حاتمی‌کیا

کارهای سخت آقا ابراهیم در «خروج»

گفت‌وگوی «صبح‌نو» با مهدی فقیه درباره حضورش در فیلم «خروج»:

حاتمی‌کیا به روحانی فیلم توجه ویژه‌ای داشت

«خروج» آخرین اثر ابراهیم حاتمی‌کیا فیلمی پرسروصدا و چالش‌برانگیز خواهد بود. این‌بار حاتمی‌کیا به سوژه اعتراض پرداخته است. در سال‌هایی که مساله اعتراض در برهه‌هایی از زمان به شکلی جدی وجود داشته است و مردم درباره برخی مسائل مختلف کشور معترض بوده‌اند، ابراهیم حاتمی‌کیا نیز با دردست‌گرفتن نبض جامعه مساله اعتراض را دستمایه کار تازه خود قرار داده است. هر چند گفته می‌شود سوژه اولیه فیلم جدید حاتمی‌کیا متعلق به ۱۰ سال پیش است، اما ظاهرا این سوژه از سال گذشته در ذهن او پخته و کامل شده است. جزئیاتی که تاکنون از قصه فیلم منتشر شده این است که ملودرامی اجتماعی است. به دلیل حضور این فیلم در سی‌وهشتمین جشنواره فیلم فجر گفت‌وگویی با مهدی فقیه، بازیگر این فیلم داشته‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

سرمقاله

خائنین قرن

«صبح‌نو» از دستاوردهای حوزه نانو در چهل‌و‌یکمین سالگرد پیروزی انقلاب گزارش می‌دهد

یک جهش 54‌پله‌ای

گزارش عارف چراغی / این روزها در حالی که در ایام چهل‌ویکمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی هستیم، همه جا حرف از دستاوردهای انقلاب است. اینکه چه داشته‌ایم و چه به‌دست آورده‌ایم نقل هر محفلی است. در طول این چهار دهه که از روزهای انقلاب می‌گذرد باوجود توطئه‌های بی‌شمار دشمنان در همه حوزه‌ها و ابعاد، نظام اسلامی با اقتدار به سمت قله‌های پیشرفت مادی و معنوی حرکت کرده است. از اقتدار نظامی گرفته تا پیشرفت‌های علمی، از پرتاب ماهواره‌ها به آسمان تا علوم تازه و نوپایی که حتی همان چهار دهه قبل هم در هیچ کجای جهان مطرح نبودند. فناوری نانو یکی از معدود فناوری‌هایی است که در دوران پیش از انقلاب اسلامی، حتی در سطح دنیا هم مطرح نبود؛ امّا اکنون با وجود اینکه زمان زیادی از ظهور این فناوری در دنیا نمی‌گذرد، جمهوری اسلامی ایران با علم فناوری نانو همراه شده و امروزه ایران ششمین کشور پیشرو دنیا در زمینه تولیدات فناوری نانو است.

برخی اختلاف نظر نیروهای منتسب به جبهه انقلاب رقیب را به سرمایه‌گذاری روی شکاف‌ها تحریک کرده است

موج‌سواری رقیب روی تکثر انقلابی‌ها

اختلاف میان نیروهای انقلابی در آستانه انتخابات مجلس، عوارض متعددی از جمله سوءاستفاده جریان رقیب از شکاف به‌وجود آمده را به همراه دارد. موضوعی که در برخی گزارش‌ها خود را نشان می‌دهد.

پیرهادی، سخنگوی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب در گفت‌وگو با «صبح‌نو»:

خطر تکرار مجلس فعلی جدی است

همه از وحدت می‌گویند؛ از لزوم یکی‌بودن و یکی‌شدن. شورای ائتلاف نیروهای انقلابی که از ماه‌ها پیش با هدف حفظ سرمایه اجتماعی این جریان در انتخابات ریاست‌‌جمهوری سال 96 شکل گرفت، مظهر همین ادعای زیبا بود. با این حال عده قلیلی هم هستند که وقعی به این زیبایی نمی‌نهند.

گزارش «صبح‌نو» درباره ادعای شهردار تهران مبنی بر بی‌تاثیر بودن بزرگراه طبقاتی صدر را بخوانید

آمار واقعی تردد را ارائه کنید

همزمان با نزدیک شدن به ایام انتخابات مجلس شورای اسلامی، یکبار دیگر اصلاح‌طلبان حاضر در مدیریت شهری که این روزها بابت عملکردشان در شهرداری تهران مورد سوال افکارعمومی هستند در فرارهای رو به جلو تلاش می‌کنند تا وجه شهردار جهادی تهران را خراب کنند. این در حالی است که اتهامات مطرح شده از سوی جریان فعلی مدیریت شهری تهران مواردی هستند که قوه‌قضاییه به آ‌نها رسیدگی کرده و احکام قضایی مرتبط را نیز صادر کرده است. احکامی که به منع تعقیب و عدم محکومیت منجر شده‌اند.

حمیدرضا قربانی، کارگردان فیلم «مغز استخوان» در گفت‌و‌گو با «صبح‌نو» :

همیشه از حاشیه دوری کرده‌ام

گفت‌وگو زهرا‌سادات مصطفوی / فیلم «مغز استخوان» به کارگردانی حمیدرضا قربانی و تهیه‌کنندگی حسین پورمحمدی در سی‌و‌هشتمین جشنواره فیلم فجر به نمایش در می‌آید.

گفت‌وگوی «صبح‌نو» با محمد درمنش به بهانه اکران فیلم «آن شب» در سی‌و‌هشتمین جشنواره فیلم فجر

اثری شرقی تولید کردیم

گفت‌وگو زهرا‌سادات مصطفوی / فیلم «آن شب» به کارگردانی کوروش آهاری و تهیه‌کنندگی محمد درمنش به‌عنوان یکی از 10‌فیلم انتخابی بخش نگاه نو در سی‌و‌هشتمین جشنواره فیلم فجر معرفی شده است. شهاب حسینی که چهار سال پیش با فیلم «برادرم خسرو» در بخش نگاه نو جشنواره فجر حضور داشت امسال و در تجربه‌ای متفاوت با فیلم «آن شب»راهی جشنواره فیلم فجر شده است.«آن شب» اولین فیلم شهاب حسینی است که در آمریکا ساخته شده و او در این فیلم با ژانر معمایی و رمزآلود تجربه‌ای متفاوت کسب کرده است. به بهانه حضور این فیلم در جشنواره فیلم فجر گفت‌و‌گویی با محمد درمنش، تهیه‌کننده این فیلم داشته‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

جریان حامی همچنان به‌دنبال تخریب شهردار جهادی تهران است

تکرار اتهامات پایان یافته

همزمان با نزدیک شدن به ایام انتخابات مجلس شورای اسلامی، یکبار دیگر اصلاح‌طلبان حاضر در مدیریت شهری که این روزها بابت عملکردشان در شهرداری تهران مورد سوال افکارعمومی هستند در فرارهای رو به جلو تلاش می‌کنند تا وجه شهردار جهادی تهران را خراب کنند. این در حالی است که اتهامات مطرح شده از سوی جریان فعلی مدیریت شهری تهران مواردی هستند که قوه‌قضاییه به آ‌نها رسیدگی کرده و احکام قضایی مرتبط را نیز صادر کرده است. احکامی که به منع تعقیب و عدم محکومیت منجر‌شده‌اند.

شماره‌های پیشین