sobhe-no.ir
878
دوشنبه، ۱۴ بهمن ۱۳۹۸
5
گزارش

«استراتژی مبارزه» فلسطین برای مقابله با «معامله قرن»

سوریه تا آزادسازی باقی مناطق تحت اشغال تروریست‌ها یک گام فاصله دارد،مصیب نعیمی: ترکیه به دنبال ایجاد منطقه بی‌طرف در مرزهای خود با سوریه است

پاکسازی کامل حلب تا پایان زمستان

گزارش روح‌الله فرقانی / ارتش سوریه در حالی این روزها چند گام تا آزادسازی کامل خود فاصله دارد که درصدد است با بیرون‌کردن تروریست‌ها از ادلب و غرب حلب که آخرین پایگاه‌های تروریست‌هاست، بار دیگر به یکپارچگی خود دست یابد و دمشق روند بازسازی سرزمین خود را از سر گیرد.

صبح نو

سوریه تا آزادسازی باقی مناطق تحت اشغال تروریست‌ها یک گام فاصله دارد،مصیب نعیمی: ترکیه به دنبال ایجاد منطقه بی‌طرف در مرزهای خود با سوریه است

پاکسازی کامل حلب تا پایان زمستان

گزارش روح‌الله فرقانی / ارتش سوریه در حالی این روزها چند گام تا آزادسازی کامل خود فاصله دارد که درصدد است با بیرون‌کردن تروریست‌ها از ادلب و غرب حلب که آخرین پایگاه‌های تروریست‌هاست، بار دیگر به یکپارچگی خود دست یابد و دمشق روند بازسازی سرزمین خود را از سر گیرد.

نیروهای ارتش سوریه پس از چند هفته درگیری با تروریست‌ها در حال پاکسازی کامل ادلب و شمال غربی حلب هستند و به پیشروی‌های برق‌آسای خود به سمت شهرهای راهبردی در استان ادلب ادامه می‌دهند و پس از آزادسازی خان طومان، زیتان، 
معره النعمان، دیرالشرقی، کفرباسیل، بابولین، معصران، تل الصوامع، تل دبسه و معراته از روز گذشته نیز در آستانه محاصره شهر «سراقب» قرار گرفتند تا مناطق مختلف استان ادلب را از لوث تروریست‌ها آزاد کنند. به گفته رسانه‌های سوری، ارتش سوریه مترصد است که طی چند هفته آینده تمام منطقه ادلب را پاکسازی کند و تاکنون 5 درصد از خاک این استان در اختیار گروه‌های تروریستی است. آنگونه که النشره گزارش می‌دهد، ارتش سوریه به پیشروی‌های خود در حومه جنوب شرقی ادلب ادامه می‌دهد و موفق به تسلط بر شهرک زکار در جنوب غرب شهر سراقب پس‌از درگیری‌های شدید با تروریست‌ها در منطقه شده است. براساس این گزارش، ارتش سوریه به پیشروی به سوی شهر راهبردی سراقب به شکل برق‌آسا ادامه می‌دهد و بر روستاهای انقراتی، کفربطیخ و کفردادیخ مسلط شده است و در آستانه محاصره سراقب از غرب، جنوب و شرق قرار دارد.

عملیات همزمان ارتش سوریه در غرب حلب
همزمان ارتش سوریه به عملیات نظامی خود در غرب حلب هم ادامه می‌دهد و بر مناطق جدیدی مسلط شده است. نیروهای ارتش سوریه در جنوب‌غرب حلب در آستانه دست دادن با نیروهایی که در 
جنوب شرق ادلب در حال پیشروی هستند، قرار دارند. گفته می‌شود، توافقاتی بین ارتش سوریه و ترکیه به وجود آمده است تا قسمت‌هایی که در داخل خاک سوریه و ادلب قرار دارند، منطقه خالی از سلاح یا منطقه بی‌طرف اعلام شوند. به نظر می‌رسد ارتش سوریه در حال رسیدن به آخرین بخش‌های مربوط به ادلب است و تقریباً نزدیکی‌های مرز ترکیه بوده و چیزی تا پایان عمر تروریست‌های مستقر در سوریه باقی نمانده است. البته هم پوتین، رییس‌جمهوری روسیه و هم اردوغان، رییس‌جمهوری ترکیه تاکید داشتند در تمام منطقه ادلب که بخشی از آن در تصرف نیروهای ترکیه است، نباید گروه‌های ترکیه فعالیت داشته باشند اما طی چند روز گذشته نیروهای تروریستی به تحریک آمریکا عملیاتی را علیه مردم ادلب آغاز کردند که ارتش سوریه ناچار شد از خودش واکنش نشان دهد و بخشی از گروه‌های تروریستی که در قسمت شرق ادلب مستقر بودند را سرکوب کند.

نعیمی: ترکیه به دنبال ایجاد منطقه بی‌طرف در مرزهای خود با سوریه است
«مصیب نعیمی» کارشناس مسائل غرب آسیا با اشاره به آزادسازی مناطقی از غرب استان حلب و ادلب سوریه، به روزنامه «صبح‌نو» گفت: در حال حاضر سوریه به سمت آزادسازی باقی مناطق تحت اشغال تروریست‌ها و تجزیه‌طلب‌ها می‌رود که می‌توان گفت این پیشروی‌ها در شمال و غرب حلب و ادلب ادامه دارد و پس از آزادسازی منطقه «معره نعمان» شاهد تداوم پیروزی‌های ارتش سوریه در ادلب و حومه آن خواهیم بود. این کارشناس مسائل منطقه با اشاره به اینکه ترکیه به دنبال ایجاد منطقه بی‌طرف در مرزهای سوریه است، افزود: از آنجایی که مجموعه گروه‌های تجزیه‌طلب و تروریست‌ها در مناطق مرزی سوریه با ترکیه قرار گرفتند، ترکیه به دنبال آن است که این مناطق(غرب حلب و شمال ادلب) را بی‌طرف اعلام کرده اما سوریه با جدیت تمام به دنبال این است تا اراضی خود را به‌طور کامل آزاد کند؛ البته روس‌ها با پیشنهاد ترکیه در حال گفت‌وگو و رایزنی هستند تا به این وضعیت پایان دهند.

بهره‌گیری تروریست‌ها از سپر انسانی
 نعیمی با بیان اینکه سوریه به دلیل رعایت شرایط حقوق مردم و پیشگیری از وقایع انسانی از شدت حملات خود به غرب حلب و ادلب کاسته است، تصریح کرد: هرچند ارتش سوریه در هفته‌ها و روزهای اخیر شاهد آزادسازی شهرهای متعدد خود از اشغال تروریست‌ها و معارضان است اما به دلیل رعایت شرایط حقوق انسان‌ها و اینکه تروریست‌ها از مردم به‌عنوان سپر انسانی بهره نبرند، از شدت حملات خود کاسته تا با سپری‌شدن زمان، برخی دیگر از مناطق باقیمانده در دست تروریست‌ها را آزاد و پاکسازی کند. از سوی دیگر هم فشارهای بین‌المللی مزید بر علت شده است تا این پارادوکس در درگیری‌های اخیر سوریه دیده شود.
سیاست‌زدگی‌های غرب در ادلب
این کارشناس مسائل منطقه با اشاره به دوگانگی سیاست‌های ترکیه در قبال سوریه، یادآور شد: هرچند ترکیه در برخی مناطق نگاه طمع‌آمیز به سوریه دارد اما در برخی مواقع هم به یک دوگانگی می‌رسد و سیاست‌هایش در قبال سوریه در تضاد است. از یک طرف مرزهای ترکیه که همجوار با سوریه است به منطقه درگیری با تروریست‌ها تبدیل شده است که ترکیه با همراهی خود می‌تواند به این موضوع پایان دهد و از طرف دیگر ترکیه می‌خواهد نقش ناتو را در این نقاط مرزی ایفا کند و به تأمین امنیت مرزی خود می‌اندیشد که پیشنهاد ایجاد مناطق بی‌طرف نشان از این سیاست‌زدگی‌های آنکارا دارد.

تاکید دمشق بر یکپارچگی سوریه
وی افزود: آنکارا دقیقاً به دنبال طرحی است که در مصر و رژیم اسرائیل ایجاد شده و دارای یک منطقه بی‌طرف برای فلسطینی‌ها هستند. ترکیه می‌خواهد چنین منطقه‌ای همجوار با مرزهایش و در خاک سوریه ایجاد شود. یک دوگانگی که سوریه این را نمی‌پذیرد چرا که یکپارچگی کشورش را می‌خواهد داشته باشد و به بازسازی آن می‌اندیشد تا داشتن سوریه واحد را از سرگیرد.
این کارشناس مسائل جهان عرب افزود: امتداد مرزهای سوریه و ترکیه در اختیار تجزیه‌طلبان و تروریست‌هاست که سوریه با تاکتیک‌های مناسب درصدد آزادسازی جزء به جزء آن است. اگر نبود جمعیت بالای ساکن در این مناطق، شاید زودتر از این شاهد آزادسازی این شهرها بودیم چرا که تروریست‌ها از مردم به‌عنوان سپر انسانی استفاده می‌کنند تا جلوی پیشروی ارتش سوریه را بگیرند، اما دمشق به این موضوع واقف است. اکنون هوای این مناطق سرد و برفی است و محاسبات نظامی سوریه نشان می‌دهد که برای آواره نشدن مردم، زمان‌بندی آزادی غرب حلب و محورهای ادلب را می‌توان گفت تا بعد از زمستان طول بکشد، مگر اینکه با فشارهای سیاسی، این زمان به تعویق بیفتد.
این کارشناس مسائل سوریه با اشاره به آزادسازی شمال غربی حلب و آزادسازی خان طومان گفت: حلب دارای دو موقعیت است؛ یکی شهر حلب و دیگری استان حلب که تا شمال غربی مرزهای سوریه و ترکیه امتداد دارد. شمال غربی سوریه از اهمیت سوق‌الجیشی هم برخوردار است و در نزدیکی دریای مدیترانه واقع شده؛ اگرچه شمال‌شرقی حلب تا مرزهای عراق هم برای سوریه دارای اهمیت است اما استراتژیک و سوق‌الجیشی‌بودن آن موجب شده است تا سوریه برای آزادسازی کامل آنها گام بردارد.

captcha
شماره‌های پیشین