sobhe-no.ir
878
دوشنبه، ۱۴ بهمن ۱۳۹۸
5
گزارش

«استراتژی مبارزه» فلسطین برای مقابله با «معامله قرن»

سوریه تا آزادسازی باقی مناطق تحت اشغال تروریست‌ها یک گام فاصله دارد،مصیب نعیمی: ترکیه به دنبال ایجاد منطقه بی‌طرف در مرزهای خود با سوریه است

پاکسازی کامل حلب تا پایان زمستان

گزارش روح‌الله فرقانی / ارتش سوریه در حالی این روزها چند گام تا آزادسازی کامل خود فاصله دارد که درصدد است با بیرون‌کردن تروریست‌ها از ادلب و غرب حلب که آخرین پایگاه‌های تروریست‌هاست، بار دیگر به یکپارچگی خود دست یابد و دمشق روند بازسازی سرزمین خود را از سر گیرد.

صبح نو

گزارش

«استراتژی مبارزه» فلسطین برای مقابله با «معامله قرن»

«استراتژی مبارزه» فلسطین برای مقابله 
با «معامله قرن»
شخصیت‌های مختلف فلسطینی در کنفرانسی مطبوعاتی در کرانه باختری، با تأکید بر لزوم «پایان اختلافات و پایان مذاکره»، از راه‌اندازی «راهبرد مبارزه» با طرح آمریکا موسوم به «معامله قرن» خبر دادند. در پی این موضوع، گروه‌های مقاومت در غزه و همچنین تشکیلات خودگردان در رام‌الله (کرانه باختری)، مخالفت با معامله قرن را آغاز کردند و از هفته گذشته تا شنبه تظاهرات گسترده‌ای در نوار غزه، کرانه باختری، قدس و اراضی اشغالی ۱۹۴۸ برگزار شده است.
در ادامه این اقدامات، شنبه (دوم بهمن) شخصیت‌های ملی فلسطینی، نمایندگان جامعه مدنی، جنبش‌ها و فعالیت‌های فلسطینی کنفرانسی مطبوعاتی در رام‌الله برگزار و طی بیانیه‌ای از آغاز یک «راهبرد مبارزه» برای مقابله با طرح ترامپ خبر دادند.
قرار است این راهبرد طی مدت یک ماه تدوین شود. حاضران در کنفرانس خبری، این راهبرد را با شعار «همه باید متحد شویم تا این طرح را از طریق استراتژی مبارزه که به سطح چالش‌ها می‌رسد، ساقط کنیم» آغاز کردند.
بر اساس گزارش روزنامه اماراتی الاتحاد، بیانیه این کنفرانس مطبوعاتی شامل مهم‌ترین محورهای استراتژی و چگونگی مقابله مردمی و رسمی با معامله قرن است.
«ممدوح العکر» هماهنگ‌کننده «جنبش ملی دموکراتیک» این بیانیه را قرائت کرد؛ بیانیه‌ای که در آن آمده است: «برای مقابله با این طرح باید ابتدا اختلافات را پایان دهیم، آشتی را محقق کنیم و وحدت ملی را بدون شروط‌ نشدنی احیا کنیم.»
در ادامه این بیانیه بر ضرورت برگزاری انتخابات تأکید شده است. العکر گفت، اجرای انتخابات بدون قدس ممکن نیست اما این نباید تابع موافقت اسرائیل باشد بلکه ملت فلسطین می‌تواند انتخابات در قدس را به یکی از نبردهای مقابله با طرح ترامپ تبدیل کند.
در بیانیه مذکور بر ضرورت دست کشیدن از «مذاکره» نیز تأکید و اعلام شده است مذاکره، صرفاً پوششی برای اسرائیل برای خریدن وقت برای تکمیل پروژه استعمار شهرک‌سازی است.
روزنامه «العربی الجدید» نیز نوشت، «عمر عساف» فعال فلسطین اعلام کرده که در روز اول، حداقل ۵۰۰ شخصیت، این ابتکار برای استراتژی مبارزه را امضا کرده‌اند. عساف با بیان اینکه باید بر «تحرک مردمی» تکیه شود، از ضرورت پایان دادن به «حرف زدن و عمل‌نکردن» سخن گفت و افزود که «تلاش می‌شود که طی یک ماه این راهبرد و کار ملی تهیه شود.»
خواسته‌ها و مطالباتی که در بیانیه راهبرد مبارزه بر آن تأکید شده، «تسریع در برداشتن گام‌هایی متناسب با این برهه تاریخی، پایان اختلافات، بازیابی وحدت ملی با جدیت، صداقت و بدون شروط نشدنی، تشکیل رهبری ملی یکپارچه که نماینده همه احزاب و گروه‌های عضو سازمان آزادی‌بخش و غیرعضو باشد» است. طبق این گزارش، در بیانیه راهبرد مبارزه بر اینکه اولین واکنش فلسطین به رژیم صهیونیستی، «متوقف‌کردن هماهنگی امنیتی [رام‌الله]» با طرف اسرائیلی است، تأکید شده و گفته شده که «این صفحه ننگین در تاریخ فلسطین باید بسته شود».
در اعتراض به «معامله قرن» و اعلام همبستگی با ملت فلسطین اغلب کشورهای اسلامی و عربی و پایتخت‌های برخی کشورهای اروپایی، روز جمعه شاهد برگزاری تظاهرات‌های گسترده و تحصن مقابل سفارتخانه‌های آمریکا بودند.
بر اساس نقشه‌ای که ترامپ ارائه داد، دولت آینده فلسطین به شکل «مجمع‌الجزایر» است که مرزهای غیر‌مرتبطی دارد و تونل‌ها و پل‌ها آن را به هم وصل می‌کند. در این نقشه، شهر قدس، دره اردن و شمال بحرالمیت ضمن مرزهای دولت اسرائیل قرار داده شده و کرانه باختری و نوار غزه با تونل به هم وصل می‌شوند. همچنین اراضی جدیدی به نوار غزه اضافه شده که به داخل منطقه نقب کشیده شده است و در آنجا یک منطقه صنعتی و مسکونی و زراعی قرار دارد.
آنچه بیشتر موجب خشم مسلمانان شده است، همدستی برخی کشورهای حاشیه خلیج‌فارس با آمریکا و اسرائیل برای اجرای طرح معامله قرن است به‌طوری‌که سیاستمداران و ناظران معتقدند «محمد دحلان» مشاور فلسطینی الاصل «محمد بن زاید» ولیعهد ابوظبی در طرح و اجرای معامله قرن آمریکا برای نابودی مساله فلسطین نقشی قوی و محرمانه دارد. دحلان، رهبر پیشین فتح، سیاستمدار فلسطینی، رییس پیشین سازمان امنیت غزه، رهبر پیشین سازمان جوانان فتح، عضو اداره روابط سازمان آزادیبخش فلسطین و عضو کمیته مرکزی فتح در انتخابات سال 2009 است.
در همین زمینه «عبدالستار قاسم» استاد علوم سیاسی دانشگاه النجاح فلسطین در گفت‌وگو با پایگاه خبری الخلیج اونلاین، نقش امارات و دحلان را در نهایی‌شدن معامله قرن و رساندن آن به این مرحله، بسیار بزرگ خواند و گفت: «امارات و دحلان در مرحله اجرای طرح هم نقش‌آفرینی خواهند کرد.» این کارشناس سیاسی گفت: «هر آنچه درباره نبود رابطه میان دحلان و امارات با معامله قرن گفته می‌شود، خلاف واقعیت است. آنچه در پشت درهای بسته و نشست‌های محرمانه اتفاق افتاد، ثابت کرد که بن زاید و مشاور او، دحلان در این معامله دخیل بوده‌اند. محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان هم در آن سهیم بوده است چرا که تصمیم‌های سابق شوراهای ملی و مرکزی وابسته به سازمان آزادیبخش در مقابله با واشنگتن و تل‌آویو را
 اجرا نمی‌کند.

captcha
شماره‌های پیشین