sobhe-no.ir
878
دوشنبه، ۱۴ بهمن ۱۳۹۸
4
میزگرد انتقام سردار در شبکه المیادین برگزار شد

ایران سناریوهای متعددی برای اخراج آمریکا دارد

«صبح‌نو» در گفت‌وگو با مسعود رضایی راهکار پیروزی نظام در مواجهه با استکبار را بررسی کرد

گفتمان انقلاب اسلامی از دفاع مقدس تا عین الاسد

گزارش نیره ساری / در روزهایی قرار داریم که یادآور عبور مردم از حوادث تلخ و رسیدن به نقطه پیروزی است. این پیروزی منجر به تشکیل انقلابی با تکیه بر اسلام شد و در نهایت انقلاب اسلامی ایران گفتمان و نظام معنایی جدیدی شکل داد. گفتمانی که باعبور از پیچ تند یک انقلاب، در حد اعلای خود به پیروزی در جنگ مقابل عراق منجر شد. همچنان هم پس از سال‌ها، این نظام معنایی آثار و نتایج خود را بر جای می‌گذارد. نمونه بارز و آخر آن پاسخ کوبنده ایران به جنایت آمریکا در برابر ترور شهید سلیمانی است.

صبح نو

«صبح‌نو» در گفت‌وگو با مسعود رضایی راهکار پیروزی نظام در مواجهه با استکبار را بررسی کرد

گفتمان انقلاب اسلامی از دفاع مقدس تا عین الاسد

گزارش نیره ساری / در روزهایی قرار داریم که یادآور عبور مردم از حوادث تلخ و رسیدن به نقطه پیروزی است. این پیروزی منجر به تشکیل انقلابی با تکیه بر اسلام شد و در نهایت انقلاب اسلامی ایران گفتمان و نظام معنایی جدیدی شکل داد. گفتمانی که باعبور از پیچ تند یک انقلاب، در حد اعلای خود به پیروزی در جنگ مقابل عراق منجر شد. همچنان هم پس از سال‌ها، این نظام معنایی آثار و نتایج خود را بر جای می‌گذارد. نمونه بارز و آخر آن پاسخ کوبنده ایران به جنایت آمریکا در برابر ترور شهید سلیمانی است.

چهل‌و‌یک سالگی پیروزی انقلاب در حالی سپری می‌شود که امروز جمهوری اسلامی ایران در مواجهه با استکبار نسبت به سال‌های اول انقلاب از اقتدار و اعتماد به نفس به مراتب بالاتری برخوردار است. نگاه به پرونده وضعیت ایران در دوران قبل از انقلاب حکایت از موضع ضعف و ذلت دارد.
این در حالی است که در ابتدای انقلاب چالش با آمریکا 
بر سر کوتاه کردن دست عمال بیگانه یا تعطیلی سفارت رژیم صهیونیستی در تهران و حتی رسوا ساختن لانه جاسوسی بود اما امروز چالش بر سر حضور ایران مقتدر در مرزهای رژیم صهیونیستی و برچیدن بساط نفوذ نامشروع آمریکا از منطقه است. مثال بارز این موضع، موضع مقتدرانه ایران در پاسخ به ترور شهید سلیمانی است که با هدف قرار گرفتن پایگاه عین‌الاسد حیثیت آمریکا لکه‌دار شد. همه این‌ها برخاسته از بسط، گسترش و ترویج گفتمان انقلاب اسلامی در طی این سال‌هاست.
مسعود رضایی، محقق و نویسنده تاریخ در گفت‌وگو با «صبح‌نو» که به مناسبت چهل‌و‌یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی صورت گرفته، به شرح کامل از «گفتمان انقلاب اسلامی» در طی این سال‌ها پرداخته است.
وی اساساً ریشه انقلاب اسلامی را پیوند عمیق اعتقادی و قلبی مردم با اسلام توصیف کرده و با تاکید بر اینکه اسلام هرگونه سلطه بیگانه بر یک ملت مسلمان را نفی می‌کند، می‌گوید: با توجه به اینکه در رژیم پهلوی شاهد استیلای همه‌جانبه آمریکا و غرب در کشور بودیم مردم ما این وضعیت را بر نتابیدند و قدم در مسیر مبارزه با رژیم پهلوی و در مقیاس بزرگتر مبارزه با آمریکا گذاشتند.
رضایی در ادامه به شرح مواجهه ملت با قدرت‌های سلطه‌گر پرداخته و توضیح می‌دهد: در این شرایط به این دلیل که ما با قدرت سلطه‌گر مواجه بودیم، باید روحیه مقاومت را در خود تقویت و حفظ می‌کردیم، به هر حال مبارزه با رژیم شاه که متکی بر یک قدرت بیگانه بود کار سهل و ساده‌ای نبود و نیاز به صبر و مقاومت در این مسیر داشت.
امام محضر مقاومت بود
این پژوهشگر تاریخ حضرت امام خمینی ؟ره؟را در رأس همه مردم و همه جریان انقلاب دانسته و بیان داشت: امام خمینی؟ره؟محضر مقاومت بود. در همان سال‌41 که امام مبارزه انقلابی خود را آغاز کرد با انواع واقسام سختی‌ها و گرفتاری‌ها دست و پنجه نرم کرد اما نه تنها روحیه خود را از دست نداد بلکه پا پس نکشید و نا امید هم نشد، به همین خاطر امام تبدیل به الگوی انقلابی و مقاومت برای مردم ایران شد.
وی با تاکید بر برخورداری مردم از الگوی اسلامی ادامه داد: از همان ابتدای مسیر انقلاب بذر مقاومت در فکر، روح و و جان مردم ایران کاشته شد و این روحیه هرگز تضعیف نشد، مردم علی‌رغم اینکه با سختی زیاد مواجه بودند اما روحیه مقاومت را از دست ندادند و به واسطه همین روحیه بر رژیم پهلوی غلبه
کردند.
رضایی به خسارات جانی که در جریان انقلاب پیش آمد، اشاره و تصریح کرد: مردم ایران کشته‌های زیادی در راه انقلاب دادند، شاید بیش از 100‌هزار نفر کشته و شهید و بیش از 150‌هزار نفر مجروح و معلول شدند و این‌ها حاکی از شرایط سخت موجود بود.
وی ادامه داد: از سوی دیگر برخی اینگونه تبلیغ می‌کردند که اساساً مبارزه با آمریکا و بیرون کردن آن از ایران امکانپذیر نیست اما هیچ‌کدام از این شرایط منجر به نا امیدی مردم ایران و یا تضعیف حس مقاومت نشد و همین پیروزی انقلاب را رقم زد.
این محقق و نویسنده تاریخ در ادامه به نفس پیروزی مردم که برخاسته از روحیه مقاومت بود اشاره کرد و گفت: علی‌رغم اینکه برخی تصور می‌کردند جریان انقلاب بیش از 10 یا 15‌سال طول بکشد و بعد به پیروزی برسد اما تنها در حدود یک سال و 2‌ماه از آغاز نهضت انقلابی مردم، جریان انقلاب به پیروزی رسید.
رضایی افزود: تجربه مقاومت به مردم ایران نشان داد که صبر و مقاومت کردن در برابر سختی‌ها، تلاش در راه خدا و امید به پیروزی در مقابل دشمن عامل جدی در پیشبرد اهداف انقلابی و بلند مردمی است.
این نویسنده تاریخی با عبور از چرایی پیروزی مقاومت به آشوب‌های مختلف شکل گرفته بعد از پیروزی انقلاب در کشور اشاره کرد و گفت: تجربه صبر و مقاومت در دوره انقلاب مجدداً بعد از آن و در ادامه نیز به کمک مردم آمد و البته همه این‌ها با رهبری و تدابیر حضرت امام بود و مردم از شخص امام این الگو را دریافت می‌کردند.
رضایی با ریشه‌یابی گفتمان انقلاب اسلامی در سال‌های پس از انقلاب اسلامی به حمله عراق در سال‌59 اشاره و گفت: وقتی به شرایط نگاه می‌کنیم، شاهد هستیم ارتش بعد از انقلاب دچار تلاطم است و سپاه پاسداران دوران ابتدایی خود را طی می‌کند و قدرت چندانی ندارد اما با حمله سراسری ارتش عراق مواجه شدیم که تا دندان مسلح بود و با تمام قوا به ما حمله کرد اما روحیه مقاومت زمان انقلاب مجدداً به کمک آمد.

حد اعلای تجریه «مقاومت» در دوران جنگ
وی با بیان این نکته که حضرت امام روحیه انقلاب را در میان مردم آبیاری و پرورش دادند، افزود: در حالی که ارتش عراق وارد خاک ایران شده بود، حضرت امام بیان امیدوار‌کننده‌ای در این مقطع داشتند با این مضمون که حالا دزدی آمده و سنگی انداخته، ما چنان به او سیلی می‌زنیم که از جای خود بلند نشود و همین باعث تقویت روحیه مقاومت در میان مردم شد.
رضایی روحیه مقاومت مردم را برخاسته از فرهنگ اسلامی دانست و در تشریح بیشتر مفهوم گفتمان انقلاب اسلامی اظهار کرد: مردم باور داشتند، روحیه مقاومت درون یک مفهوم والایی به نام شهادت قرار دارد و این موجب شد که 
با توجه به مفهوم و مضمون متعالی این واژه، از روحیه مقاومت برخوردار شوند. آن‌ها اعتقاد داشتند یا در جنگ به شهادت می‌رسند و یا دشمن را به عقب می‌زنند که در هر صورتی پیروزی با آن‌ها خواهد بود.
وی با تاکید دوباره بر اینکه تجربه مقاومت در دوران جنگ به حد اعلای خود رسید، ادامه داد: علی‌رغم اینکه صدام می‌گفت ظرف یک هفته تا ده روز به تهران می‌رسد اما نتیجه آن شد که تا پشت مرزهای خود مجبور به عقب‌نشینی شدند و حتی بخش‌هایی از خاک عراق به تصرف نیروهای رزمنده ما در آمد لذا تجربه جنگ نشان داد در مقاومت کردن، پیروزی نهفته است و راه رسیدن به پیروزی از مسیر مقاومت می‌گذرد.
این محقق تاریخی در بخش پایانی تحلیل خود از گفتمان مقاومت این روحیه را به زمان حال تعمیم داد و گفت: دشمنی‌های آمریکا با ایران ادامه‌دار و تحریم‌های اقتصادی و فشارهای سیاسی و تهدیدهای نظامی موجب بروز فضای سنگین و سخت برای مردم ایران شد اما تجربه مقاومت همواره نشان داده که در برابر آمریکا به پیروزی خواهیم رسید و علی‌رغم ادعای ابرقدرت بودن ایستادگی کرده و به پیروزی خواهیم رسید.
رضایی افزود: آثار و نتایج مقاومت امروز در همه زوایا قابل مشاهده و بررسی است و پیشرفت‌های علمی، نظامی و مقاومت در برابر تحریم‌های اقتصادی از جمله این موارد است.
این محقق تاریخی آخرین نمونه تحقق گفتمان انقلاب اسلامی را پاسخ کوبنده ایران به جنایت آمریکا در برابر ترور شهید سلیمانی عنوان و خاطر نشان کرد: ایران طبق اعلام رسمی خود مبنی بر اقدام تلافی‌جویانه پایگاه عین‌الاسد را مورد هدف قرار داد و آمریکا خود را ناتوان‌تر از آن دید که به ایران پاسخ دهد و این‌ها ثمره مقاومت ملت ایران است که بیش از 40‌سال است بر آن ایستادگی کرده و نسل‌به‌نسل منتقل می‌شود.

captcha
شماره‌های پیشین