sobhe-no.ir
878
دوشنبه، ۱۴ بهمن ۱۳۹۸
3
یادداشت

گام بلند جوانان ایرانی در فضا

دکتر حسن عابدینی

با وجود امتناع شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاحات از ارائه لیست نهاد قدیمی‌تر اصلاح‌طلبان، سودای دیگری در سر دارد

شورای هماهنگی جبهه اصلاحات لیست می‌دهد

زمزمه‌هایی از بروز شکاف در میان اصلاح‌طلبان در آستانه انتخابات مجلس شنیده می‌شود؛ شکافی کهنه میان دو نهاد تصمیم‌گیر جبهه اصلاحات یعنی «شورای هماهنگی» و «شورای عالی سیاست‌گذاری». روز گذشته جلسه‌ای در دفتر یکی از احزاب اصلاح‌طلب برگزار شد که برونداد آن، توافق بر سر ارائه لیست انتخاباتی مستقل از تیم عارف و اطرافیان او بود.

صبح نو

با وجود امتناع شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاحات از ارائه لیست نهاد قدیمی‌تر اصلاح‌طلبان، سودای دیگری در سر دارد

شورای هماهنگی جبهه اصلاحات لیست می‌دهد

زمزمه‌هایی از بروز شکاف در میان اصلاح‌طلبان در آستانه انتخابات مجلس شنیده می‌شود؛ شکافی کهنه میان دو نهاد تصمیم‌گیر جبهه اصلاحات یعنی «شورای هماهنگی» و «شورای عالی سیاست‌گذاری». روز گذشته جلسه‌ای در دفتر یکی از احزاب اصلاح‌طلب برگزار شد که برونداد آن، توافق بر سر ارائه لیست انتخاباتی مستقل از تیم عارف و اطرافیان او بود.

 سفره جدای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات
ظهر روز گذشته برخی اعضای «شورای هماهنگی جبهه اصلاحات» در دفتر حزب مردم‌سالاری جمع شدند و تصمیم مهمی درباره نحوه ورودشان به انتخابات اسفند اتخاذ کردند. اصلاح‌طلبان حاضر در این جلسه تصمیم گرفتند تا قطع نظر و فارغ از تصمیم شورای عالی سیاست‌گذاری، لیست انتخاباتی مستقل خود را ارائه کنند. در همین‌باره یکی از اعضای حاضر در این جلسه که نخواست نامش عنوان شود در گفت‌وگو با خبرنگار «صبح‌نو» با تاکید بر اینکه «حزب مردم‌سالاری چون در مقطع کنونی ریاست شورای هماهنگی جبهه اصلاحات را به‌عهده دارد، به دنبال محورقراردادن احزاب برای انتخابات است»، تصریح کرد: شایعاتی شنیده می‌شود که شورای عالی سیاست‌گذاری، احتمال دارد لیست انتخاباتی ارائه ندهد اما هر تصمیمی که شورای عالی بگیرد، بی‌ارتباط با شورای هماهنگی جبهه اصلاحات خواهد بود و به احتمال بسیار زیاد، شورای هماهنگی جبهه اصلاحات ولو اگر شورای عالی لیست ندهد، لیست انتخاباتی خواهد داد.
 این منبع مطلع تاکید کرد: حزب مردم‌سالاری از جمله احزاب اصلاح‌طلبی است که همواره تمایل داشته تا احزاب به جای اشخاص در مورد مسائل مختلف انتخابات نظر بدهند، کما اینکه همواره مخالف تداوم فعالیت شورای عالی سیاست‌گذاری بوده است چون در شورای عالی نه احزاب بلکه افراد محوریت دارند.
این اولین‌بار نیست که «شورای هماهنگی جبهه اصلاحات» متشکل از 20 حزب اصلاح‌طلب، نسبت به «شورای عالی سیاست‌گذاری» متشکل از تعداد معدودی از افراد به‌اصطلاح حقیقی و حقوقی، موضعی متفاوت اتخاذ می‌کند. از همان پاییز سال 94 که «شورای عالی سیاست‌گذاری» برای رتق و فتق امورات جبهه اصلاحات به‌منظور حضور در انتخابات مجلس دهم شکل گرفت، برخی اصلاح‌طلبان نامی آشنا نظیر سیدهادی خامنه‌ای، محسن رهامی، رسول منتجب‌نیا، احمد حکیمی‌پور و مصطفی کواکبیان، بارها شورای عالیِ تحت سلطه «عارف» را به انحصارطلبی و تضییع جایگاه احزاب اصلاح‌طلب متهم می‌کردند و از حضور در جلسات این تشکیلات امتناع می‌ورزیدند؛ مساله‌ای که باعث شد تا چهره‌های یادشده به فکر تشکیل نهاد موازی دیگری با نام «پارلمان اصلاحات» بیفتند که البته هیچ‌گاه شکل عملیاتی به خود نگرفت و بنا بر برخی اقوال، قرار است بعد از انتخابات مجلس یازدهم، پا بگیرد. اختلاف میان طرفداران و مخالفان شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان، موجب ایجاد شکاف و دودستگی در درون احزاب اصلاح‌طلب نیز شد به گونه‌ای که مثلا یکی از دلایل مهم انشقاق حزب «اعتماد ملی»، رویارویی صف حامیان منتجب‌نیا(مخالف شورای عالی) با صف حامیان الیاس حضرتی(طرفدار شورای عالی) بر سر تعیین نوع رفتار در قبال شورای عالی بود.

هراسان از ائتلاف
تصمیم شورای هماهنگی جبهه اصلاحات برای ورود مستقل به عرصه انتخابات، پس از آن گرفته شد که شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان، تصمیم بر  ارائه‌نکردن لیست گرفت. یکی از بحث‌های جدی مطرح‌شده طی روزهای اخیر از سوی شورای عالی اصلاح‌طلبان این بوده که از اساس این شورا لیست واحد برای انتخابات ارائه نکند و ارائه لیست به‌طور جداگانه، به خود احزاب اصلاح‌طلب واگذار شود. احمد حکیمی‌پور، دبیرکل حزب اراده ملت ایران در گفت‌وگو با خبرنگار «صبح‌نو» ضمن تأیید این گزاره مطرح‌شده از سوی تعدادی از اعضای شورای عالی، اعلام کرد که این موضوع در جلسه یکشنبه، 13 بهمن، شورای عالی سیاست‌گذاری، به رأی گذاشته شد. در همین‌باره، آذر منصوری، دبیر شورای‌عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان در گفت‌وگو با ایرنا با تاکید بر اینکه «ارائه‌نکردن لیست، راهبرد فعلی اصلاح‌طلبان است»، گفت: اگر تغییر معناداری نسبت قبل اتفاق نیفتاده باشد، در راهبرد مصوب و اعلام‌شده اصلاح‌طلبان هم تغییری ایجاد نمی‌شود. پیش از این، شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان در بیانیه‌ای، راهبرد اصلی‌اش در  ندادن لیست را صراحتاً عنوان کرده بود. این شورا با زبانی هشدار‌آمیز خطاب به نهادهای نظارتی انتخاباتی تاکید کرد: «هشدار می‌دهیم که چنانچه دایره انتخاب مردم همچنان بسته بماند، ما نمی‌توانیم زینت‌المجالس انتخابات باشیم و به دلیل سلب امکان معرفی فهرست نامزدها از ما، لیست قابل قبولی برای معرفی به مردم 
نخواهیم داشت.»
به نظر می‌رسد دلیل تصمیم شورای عالی سیاست‌گذاری برای ندادن لیست، بی‌اعتباری سیاست قبلی اصلاح‌طلبان در ائتلاف با جریان نزدیک به دولت در انتخابات مجلس دهم است؛ سیاستی که به ارائه لیست موزاییکی و 
هفتاد‌ودو ملت «امید» منجر شد. در این‌باره، محمود میرلوحی، عضو شورای عالی سیاست‌گذاری روز گذشته در گفت‌وگو با ایلنا گفت: «شورای عالی اصلاحات اعلام می‌کند من نمی‌توانم لیست بدهم و حاضر نیستم افرادی را از روی اضطرار و ناچاری در لیست قرار دهم. در حال حاضر مشاهده می‌کنید شورای عالی اصلاحات نمی‌تواند نسبت به عملکرد بخشی از لیست امید پاسخگو باشد، امروز 60 نفر به میثاق خود با لیست امید وفادار نبودند و اعضای شورای عالی سیاست‌گذاری باید پاسخگو باشند؛ بنابراین دوباره اقدامی که از آن نتیجه مطلوب به دست نیاورده‌اند را تکرار نمی‌کنند.»

عارف: ائتلاف نمی‌کنیم
هراس اصلاح‌طلبان از ائتلاف مجدد با حامیان دولت، اخیراً توسط محمدرضا عارف، رییس شورای عالی سیاست‌گذاری مورد تاکید قرار گرفت. عارف با اشاره به راهبرد ائتلافی و سلبی اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس دهم که به ایجاد «لیست امید» منتج شد، گفت: «انتظار این بود که لیست امید انسجامش را در مجلس حفظ کند و آن‌هایی که با برند امید به مجلس آمدند در فراکسیون امید حضور پیدا کنند که متأسفانه بخشی از منتخبان لیست امید با توجیهاتی از این لیست فاصله گرفتند.» او ضمن رد تاکتیک ائتلاف با جریان نزدیک به دولت گفت: «این به آن معناست که لیست ما باید اصلاح‌طلبانه باشد و این راهبرد کلیدی ماست و هر جا که نامزد اصلاح‌طلب داشتیم لیست می‌دهیم.»

captcha
شماره‌های پیشین