sobhe-no.ir
877
یکشنبه، ۱۳ بهمن ۱۳۹۸
8
«صبح‌نو» شیوع ویروس چینی در ایران و جهان را بررسی می‌کند

یک کرونا و هزار دردسر

خبر شیوع ویروس کرونا در جهان چندروزی است که توجه رسانه‌ها را به خود جلب کرده است. ویروسی که گفته می‌شود منشا آن از حیواناتی نظیر خفاش و مار بوده، از چین برخاسته و سیطره آن روز‌به‌روز و ساعت‌به‌ساعت در حال افزایش است. شیوع کرونا آنقدر به سرعت اتفاق افتاد که در روزهای گذشته سازمان بهداشت جهانی وضعیت اضطراری را در جهان اعلام کرد و طبق آن همه کشورها باید تدابیر لازم را برای شیوع کمتر این بیماری اندیشیده و رعایت کنند. بدیهی است که ویروس کرونا مرزی نمی‌شناسد و سیستم بهداشتی و درمانی کشورها هر اندازه که قوی باشد از نفوذ کرونا در امان نمی‌ماند با این حال با وجود اینکه هنوز وارد کشور ما نشده اما هیات دولت و دستگاه‌های مرتبط به‌دنبال آگاهی بخشی و جلوگیری از شیوع این ویروس در کشور هستند.

صبح نو

«صبح‌نو» شیوع ویروس چینی در ایران و جهان را بررسی می‌کند

یک کرونا و هزار دردسر

خبر شیوع ویروس کرونا در جهان چندروزی است که توجه رسانه‌ها را به خود جلب کرده است. ویروسی که گفته می‌شود منشا آن از حیواناتی نظیر خفاش و مار بوده، از چین برخاسته و سیطره آن روز‌به‌روز و ساعت‌به‌ساعت در حال افزایش است. شیوع کرونا آنقدر به سرعت اتفاق افتاد که در روزهای گذشته سازمان بهداشت جهانی وضعیت اضطراری را در جهان اعلام کرد و طبق آن همه کشورها باید تدابیر لازم را برای شیوع کمتر این بیماری اندیشیده و رعایت کنند. بدیهی است که ویروس کرونا مرزی نمی‌شناسد و سیستم بهداشتی و درمانی کشورها هر اندازه که قوی باشد از نفوذ کرونا در امان نمی‌ماند با این حال با وجود اینکه هنوز وارد کشور ما نشده اما هیات دولت و دستگاه‌های مرتبط به‌دنبال آگاهی بخشی و جلوگیری از شیوع این ویروس در کشور هستند.

آیا درمانی برای کرونا وجود دارد؟
 در حال حاضر محققان ویروس را با موفقیت در آزمایشگاه پرورش داده‌اند و این گام مهمی در جهت ساخت واکسن است، اما این موضوع می‌تواند تا یکسال حتی بیشتر طول بکشد تا در دسترس عموم قرار بگیرد.

  ویروس چگونه گسترش می‌یابد؟
وزارت بهداشت جهانی انتقال ویروس کرونا را از انسان به انسان تأیید کرده است، اما متخصصان پزشکی در خصوص این موضوع در حال بررسی هستند تا بفهمند چه کسی می‌تواند آن را بیشتر منتقل کند. ویروس کرونا می‌تواند از طریق دست دادن با افراد مبتلا به این ویروس یا موادغذایی خیابانی مانند فست‌فود یا سایر غذاهای دیگر منتقل شود.
وقتی فرد آلوده به ویروس کرونا، سرفه یا عطسه می‌کند، قطرات بزاق یا مخاط را آزاد می‌کند. این قطرات می‌توانند در مجاورت افراد قرار گیرند یا به‌طور مستقیم استنشاق شوند یا بر روی دست‌ها جمع شده و در صورت لمس کسی که صورت خود را لمس کرده، منتقل شوند و باعث عفونت شوند. به‌طوری که بعضی از دستورالعمل‌های بیمارستان، قرار گرفتن در شعاع 2‌متری یک فرد آلوده‌ای که دچار عطسه یا سرفه شده است را به مدت 10‌دقیقه ممنوع اعلام کرده‌اند.
ویروس کرونا می‌تواند از طریق ذراتی که بر روی سطحی مانند صندلی‌های اتوبوس یا قطار یا میز مدرسه پخش شوند، منتقل شود. البته بستگی دارد که این ویروس‌ها چه مدت در سطوح زنده بمانند که متخصصان این بازه زمانی را از چند ساعت تا چند ماه اعلام کرده‌اند. به همین دلیل اگر فردی از اعضای خانواده‌تان به این ویروس دچار شد حتماً آن را در اتاق مخصوصی بستری کنید. او باید بعد از عطسه دست خود را بشوید در غیراین صورت به هر وسیله‌ای که دست بزند باید ضدعفونی شود.

  علائم کرونا چیست؟
کرونا با علائمی شبیه به سرماخوردگی مانند آبریزش بینی، سرفه، عطسه، لرزش دستان، گلودرد، معمولاً سردرد و تب باعث ایجاد عفونت و مشکلات خفیف تا متوسط در دستگاه تنفسی فوقانی می‌شود. افراد مسن بالای ۶۰‌سال و به‌طور کلی کسانی که دارای سیستم ایمنی ضعیفی هستند بیشتر در معرض ابتلا به این ویروس 
قرار می‌گیرند .

ساخت بیمارستان در 10روز 
از هفته گذشته ساخت دو بیمارستان هدفمند در شهر ووهان که در کمتر از ده روز ساخته می‌شوند، آغاز شد. این دو بیمارستان قرار است به ترتیب دوشنبه و پنج‌شنبه پذیرش بیماران را آغاز کنند. آن‌ها بین 2500‌تختخواب دارند و صرفاً بر روی رسیدگی به موارد تأیید شده و مشکوک ویروس کرونا به‌کار گرفته می‌شوند و به سیستم درمانی طولانی مدت ووهان کمک می‌کنند. البته ناگفته نماند که در رسانه‌های داخلی چین آمده حدود 30‌نفر از 500‌پرسنل پزشکی بیمارستان که این بیماران را تحت مداوا قرار داده بودند اکنون بیمار شده‌اند و در بیمارستان بستری هستند و مانند سایر بیماران قرنطینه شده‌اند.

 ایران با کرونا چه می‌کند؟ 
همانطور که پیش‌تر گفتیم ورود کرونا به ایران غیرقابل پیشگیری است اما با تدابیری که در دست انجام است می‌توان تا حدود زیادی از شیوع آن جلوگیری کرد. وزارت بهداشت و درمان کشور در روزهای اخیر خواستار توقف پروازها از چین به ایران و بالعکس شد. همچنین آگاهی‌ها در این زمینه رابا همکاری صداوسیما آغاز کرده است. روز گذشته هم آقای حسین عرفانی، رییس اداره مراقبت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، اعلام کرد: آزمایش‌های تشخیص کرونا ویروس در ایران، در دو آزمایشگاه ملی دانشگاه علوم پزشکی تهران و آزمایشگاه انستیتو پاستور انجام می‌شود. وی ادامه داد: دستورالعمل نمونه‌برداری از افراد مشکوک به این بیماری به دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور ابلاغ شده و تمامی نمونه‌ها از سراسر کشور، با رعایت کامل نکات بهداشتی، به این دو آزمایشگاه ارسال می‌شود.

 چه کسانی در معرض خطر ابتلا هستند؟
افراد در هر سنی می‌توانند به این ویروس آلوده شوند، اما افراد مسن و افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای در برابر این ویروس آسیب‌پذیرتر هستند.
چگونه می‌توانم از خودم محافظت کنم؟
همان اقدامات احتیاطی را که در فصل آنفلوآنزا انجام می‌دهید، انجام دهید. تمامی افراد باید از تماس دست‌ها با چشم، بینی و دهان خودداری کنند و شستن دست‌ها با آب و صابون را به مدت ۲۰‌ثانیه جدی بگیرند تا به ویروس کرونا مبتلا نشوند. اگر علائمی مانند سرماخوردگی در بدن‌تان به‌وجود آمد و با شک و تردید در خصوص ابتلا به ویروس کرونا مواجه بودید؛ حتماً برای بررسی کامل وضعیت سلامت خود به مراکز درمانی مراجعه کنید. هنگام حضور در اماکن عمومی بهتر است از ماسک استفاده کنید و از دست دادن و بغل کردن دیگران خودداری کنید. همچنین توصیه می‌شود از مصرف غذاهای خیابانی و روباز خودداری کنید. هنگام سرفه یا عطسه، دهان و بینی خود را با یک دستمال بپوشانید، سپس بافت را درون سطل ریخته و دستان خود را بشویید. اگر بافت دست ندارید، سرفه کنید یا به جای دستان خود به آرنج خود مبتلا شوید.

کروناها چندبار به مردم جهان حمله کردند؟ 
جالب است بدانید کروناویروس خانواده ویروسی است که انواع مختلفی ویروس عضو آن هستند؛ به شکلی که تعداد ۷‌ویروس آن در بدن عفونت ایجاد می‌کند و قابل سرایت هستند، چهارعدد از این تعداد ویروس‌ها به‌عنوان علت‌های سرماخوردگی ویروسی به شمار می‌روند. سال‌۲۰۰۳ اولین نوع خطرناک خانواده این ویروس از چین شروع شد که «سارس» نام داشت و ۲۷‌کشور را درگیر کرد اما با اقدامات مؤثر سازمان بهداشت جهانی این بیماری سه ماهه مختومه شد؛ البته میزان شدت بیماری نیز از میزان شدت ویروس جدید کرونا که اکنون در چین است، بیشتر بود.پس از آن، در سال‌۲۰۱۲ از شبه جزیره عربستان گزارش شد که نوع خاورمیانه‌ای کرونا ویروس است و از طریق ارتباط افرادی که در تربیت شتر فعالیت داشتند انتقال پیدا کرد و از سایر کشورهای این منطقه مانند عمان، امارات، کویت و قطر مواردی گزارش و منجر به فوت ده‌ها نفر شد. در ایران نیز مواردی از نوع دوم ویروس کرونا یا همان ویروس خاورمیانه‌ای گزارش شد اما با تشخیص به موقع و اقدامات انجام شده توانستیم از استقرار ویروس جلوگیری کنیم . اما نوع سوم که همان ویروس جدید کروناست، تاکنون از ۲۰‌ کشور گزارش شده و بالغ بر 12‌هزار نفر را مبتلا و 250‌نفر نیز از بین رفته‌اند.

کرونا هنوز تست تشخیص سریع ندارد
رییس اداره مراقبت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفته است: هنوز برای تشخیص کرونا ویروس‌۲۰۱۹ تست تشخیص سریع وجود ندارد و تنها تشخیص‌های آزمایشگاهی مولکولی انجام می‌شود که امکانات آن نیز در کشور وجود دارد. عرفانی ادامه داد: تاکنون ۶‌بیمار مشکوک به کرونا ویروس از چند استان در کشور گزارش شده است که بیمار بلافاصله مورد بررسی قرار گرفته و خوشبختانه متوجه شدیم به کرونا ویروس مبتلا نبوده‌اند. وی عفونت کروناویروس جدید را نوعی عفونت تنفسی معرفی کرد و گفت: اگر فردی به عفونت‌های تنفسی مبتلاست، بهتر است هنگام بیماری در منزل استراحت کند و از تردد در اماکن عمومی دوری کند اما اگر مجبور به حضور در اماکن عمومی شد، از ماسک استفاده کرده و فاصله یک متری خود با دیگران را حفظ کند؛ دست ندادن، روبوسی نکردن، رعایت آداب تنفسی، شست‌و‌شوی مکرر دست‌ها به مدت ۳۰‌ثانیه نیز می‌تواند در پیشگیری از عفونت‌های تنفسی به‌ویژه ویروس کرونا مؤثر باشد.

 ماسک پارچه‌ای برای مقابله با ویروس مفید نیست!
با افزایش بی‌وقفه تلفات ویروس کرونا، کشورهای شرق آسیا مثل تایوان تولید ماسک‌های جراحی را به منظور رفع نیازهای موجود افزایش داده‌اند. در شهر ووهان چین نیز استفاده از این ماسک‌ها برای حضور در اماکن عمومی الزامی است و در عین حال گزارش‌ها حاکی از تمام شدن این ماسک‌ها در برخی فروشگاه‌های ژاپن و کره‌جنوبی است. دیر یا زود احتمالاً این تقاضا به کشور ما هم برسد. اما به تازگی متخصصان اعلام کرده‌اند که قرار دادن ماسک‌های پارچه‌ای روی دهان که شرایطی گرم و مرطوب را فراهم می‌سازد می‌تواند موجب رشد عامل بیماری‌زا و نه مقابله با آن باشد. به همین دلیل بهتر است در صورت لزوم به‌دنبال ماسک بهتری برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا باشید.

 

captcha
شماره‌های پیشین