sobhe-no.ir
877
یکشنبه، ۱۳ بهمن ۱۳۹۸
6
گزارش

آیا کرونا یک سلاح بیولوژیک علیه اقتصاد چین است؟

با توافق سیاسی دو ائتلاف سائرون و الفتح، «محمد علاوی» نخست وزیر جدید عراق شد

ثمره وحدت در عراق

گزارش روح‌الله فرقانی / با سپری شدن چند ماه از موج ناآرامی ها درعراق و خنثی کردن توطئه های کشورهای غربی و عربی مرتجع در امور داخلی این کشور که پس از تظاهرات میلیونی ضد آمریکایی مردم عراق شکل گرفت، حال با توافق هادی عامری رهبر ائتلاف انتخاباتی فتح و مقتدی صدر رهبر جریان صدر عراق در انتخاب روسای قوای سه گانه بغداد می رود تا بار دیگر ثبات سیاسی و نظم و امنیت پایداری را برای خود تجربه کند.

صبح نو

با توافق سیاسی دو ائتلاف سائرون و الفتح، «محمد علاوی» نخست وزیر جدید عراق شد

ثمره وحدت در عراق

گزارش روح‌الله فرقانی / با سپری شدن چند ماه از موج ناآرامی ها درعراق و خنثی کردن توطئه های کشورهای غربی و عربی مرتجع در امور داخلی این کشور که پس از تظاهرات میلیونی ضد آمریکایی مردم عراق شکل گرفت، حال با توافق هادی عامری رهبر ائتلاف انتخاباتی فتح و مقتدی صدر رهبر جریان صدر عراق در انتخاب روسای قوای سه گانه بغداد می رود تا بار دیگر ثبات سیاسی و نظم و امنیت پایداری را برای خود تجربه کند.


با گذشت چهارماه از اعتراضات عراق، هنوز این کشور شاهد مداخلات آمریکا و دست‌های پنهان کشورهای عربی مرتجع منطقه همچون عربستان وامارات و همچنین رژیم صهیونیستی است تا عراق همچنان شاهد تداوم بحران باشد اما توافق جریانات و گروه‌های مختلف سیاسی موجب شده است تا عراق به یک ثبات سیاسی قابل اشاره‌ای نسبت به ماه‌های گذشته خود دست یابد و تلاش‌هایی برای معرفی نخست‌وزیر و تشکیل دولت جدید شکل گیرد؛ همچنانکه که دو ائتلاف اصلی پارلمان عراق «الفتح» و «سائرون» بر سر معرفی نخست وزیر جدید این کشور توافق کردند. پیش از این رسانه های عراقی اعلام کرده بودند که روز چهارشنبه سید مقتدی صدر، رهبر جریان صدر عراق و هادی عامری، رییس ائتلاف الفتح عراق با هم دیدار کرده و برای سرعت بخشیدن به روند تشکیل دولت در عراق و تعیین رؤسای سه قوه به توافق رسیده‌اند.  به گزارش  برخی منابع خبری توافق هادی عامری و مقتدی صدر بر سر گذار از مشکل معرفی بزرگترین فراکسیون پارلمانی-  که از نظر قانون اساسی مأمور انتخاب نخست‌وزیر است- در تسریع روند مذاکرات میان نمایندگان فراکسیون های سیاسی نقش داشته است. این در حالی بود که در این خصوص از زمان استعفای عادل عبدالمهدی میان دو طرف اختلاف نظر وجود داشت. خبرها حاکی از آن بود که دو طیف بر سر «علی شکری» و «محمد توفیق علاوی» به توافق رسیدند که برهمین اساس روز گذشته علاوی با انتشار یک فایل ویدئویی در فیس‌بوک خود اعلام کرد که برهم صالح، وی را مأمور تشکیل دولت جدید عراق کرده است.«محمد الخالدی» عضو پارلمان عراق نیز اعلام کرد که علاوی به صورت رسمی، مأمور تشکیل کابینه جدید شده و توانسته است «موافقت همه طیف‌های سیاسی را جلب کند.»وحدت و همدلی که این روزها میان گروه‌های سیاسی و احزاب مختلف عراقی برای ثبات سیاسی و ایجاد امنیت و همچنین توسعه عراق شکل گرفته است، خشم دشمنان ملت عراق را هم برانگیخته، چرا که آمریکا در تازه‌ترین اقدامات خود که روز گذشته دوباره بر آن شده است تا موضوع تقسیم و تجزیه عراق را دنبال کند؛ آنگونه که یک رسانه لبنانی این پروژه را در راستای معامله قرن آمریکا و سیاست‌های رژیم صهیونیستی در منطقه ارزیابی کرد که رییس‌جمهوری آمریکا درصدد است تا با ادامه مداخلاتش در عراق، زمینه ایجاد اقلیم‌های متفاوت و کشورهای جدید در این کشور را فراهم کند.

حمایت آمریکا از نفوذی‌ها در عراق
البته سفارت آمریکا دیروز، شنبه هم در بغداد بار دیگر در خصوص اوضاع داخلی عراق بیانیه مداخله‌جویانه‌ای صادر کرد و خواستار حمایت از معترضان شد؛ معترضانی که به گفته بیشتر مقامات عراقی، عوامل نفوذی دشمن هستند، چرا که مردم در تظاهرات گسترده دو هفته پیش خود صف‌شان را از عوامل دشمن و توطئه‌گران جدا کردند تا این کشور به سمت یکپارچگی و ثبات دائمی گام بردارد.

ترورهای مرموز
در میانه تمامی رخدادها که آمریکا و متحدانش تلاش دارند تا ناامنی و بی‌ثباتی را به عراق بازگردانند، ترورهای مرموز در عراق است که اهداف و دست‌های پشت‌پرده عوامل نفوذی دشمن را نشان می‌دهد؛ ترورهایی که تاکنون منجر به سوء قصد به بیش از 15 فعال عراقی شده است. به گفته رسانه‌های محلی عراق، دست پنهان در ترور معترضان عراقی دخالت دارد. نیروهای دست‌نشانده یا اصطلاحا نیروهای مزدور بیگانه که با حمایت‌های خارجی دست به ترور رهبر معترضان می‌زنند تا با کشته‌سازی بتوانند آب در آسیاب دشمن بریزند و اعتراضات خیابانی را تشدید کنند. اکنون که موج اعتراض‌های خیابانی عراق به‌شدت کاهش پیدا کرده، نفوذی‌های دشمن در تلاشند تا با ترور و کشته‌سازی بیشتر به هرج و مرج و اعتراضات دوباره دامن زنند.
این موضوع موجب شد تا مرجعیت عالی عراق(آیت‌الله سیستانی) در خصوص برخی اقدامات آشوب‌طلبانه در این کشور از سوی عناصر اغتشاشگر، واکنش نشان دهند و بر لزوم آن تأکید کنند. رهنمودهای مرجعیت عالیقدر شیعیان عراق در واقع چراغ راهی است که توجه به آن می‌تواند ثبات را برای عراق به دنبال داشته باشد، چراکه مرجعیت صراحتاً افزایش آگاهی معترضان و شناسایی نفوذی‌ها و عوامل خرابکار را خواستار شده است.

محاکمه سران آمریکایی، خواسته‌ای مردمی
بدون شک وحدت و همبستگی میان اقشارمختلف شیعی در عراق می‌تواند سلسله توطئه‌های مختلف علیه این کشور در عرصه‌های گوناگون را خنثی کند؛ به ویژه اینکه در شرایط کنونی نوعی وحدت و همدلی بی‌سابقه و بی‌نظیر میان اقشار مختلف عراق در برابر متجاوزان آمریکایی  شکل گرفته است.
پس از بیانیه مقتدی صدر، روحانی پرنفوذ عراقی و رهبر ائتلاف سائرون در پارلمان عراق، مبنی بر اینکه معترضان راه خود را از بیگانگان و مزدوران جدا کنند و همچنین خروش مردم عراق در تظاهرات گسترده ضد‌آمریکایی در دو هفته پیش، شاهد تضعیف کمیت و کیفیت خشونت در خیابان‌های عراق هستیم. هم بسیاری از خیمه‌ها جمع‎‌آوری شده‌اند و هم دیگر بسیاری از معترضان همانند گذشته حاضر نیستند به اعمال غیرقانونی اقدام کنند. تا آنجا که مطالبات مردمی بر اخراج نیروهای نظامی آمریکا از عراق معطوف شده و خواستار پیگیری و محاکمه دولتمردان آمریکا در ترور شهیدان سلیمانی و همرزمانش هستند که یک ماه پیش در نزدیکی فرودگاه بغداد به دستور ترامپ به شهادت رسیدند.

عبور عراق از بحران
آمریکایی‌ها و متحدان‌ مرتجع آن به‌ویژه عربستان و رژیم صهیونیستی به‌خوبی می‌دانند درصورت ایجاد ثبات و عبور عراق از بحران آن‌ها خیلی زود باید برای همیشه از مداخله و حضور فعال در صحنه سیاسی عراق خداحافظی کنند؛ بنابراین آن‌ها در پی آن هستند که با دخالت‌های خود و ایجاد توطئه‌های جدید یا متوسل‌شدن به ترور و کشتن معترضان در تظاهرات مردمی و همچنان ایجاد بحران‌های جدید سیاسی یا منطقه‌ای، ناامنی را دوباره در کشور عراق تشدید کنند؛ موضوعی که با هوشیاری مردم و طیف‌های مختلف سیاسی و حزبی عراق موجب شده است تا نظم و امنیت دوباره به جامعه عراق بازگردد و میان جریانات مختلف سیاسی عراق برای نخست‌وزیر و دولت جدید توافقاتی 
صورت گیرد.

ایجاد توازن سیاسی
اکنون گفت‌وگوهای میان گروه‌های عراقی جریان یافته و عراق وضعیت طبیعی پیدا کرده است و با خروج 17 ساله آمریکایی‌‌ها از صحنه داخلی عراق می‌توان توازن سیاسی بهتری را در عراق دید. این وحدت و همبستگی موجب خواهد شد تا هم توطئه‌های خارجی از سوی ایالات متحده آمریکا و عربستان سعودی در عراق با شکست مواجه شود و هم برخی جریان‌های داخلی نتوانند به اهداف خود در ایجاد شکاف میان صفوف گروه‌های شیعی دست پیدا کنند؛ به ویژه اینکه در شرایط کنونی ایالات متحده آمریکا در حال تدارک توطئه تجزیه در عراق است، هرچند همچون گذشته در عملیاتی‌کردن این توطئه نیز توفیقی به دست نخواهد آورد و این عراقی‌ها هستند که با بازگشت نظم و امنیت در عراق بر ایجاد ثبات سیاسی و امنیتی در کشور خود تاکید دارند.
 

captcha
شماره‌های پیشین