sobhe-no.ir
877
یکشنبه، ۱۳ بهمن ۱۳۹۸
2
همزمان با آغاز دهه فجر

رهبر معظم انقلاب در مرقد امام خمینی(ره) و گلزار شهدا حضور یافتند

زمزمه‌هایی از ارائه لیست‌های انشعابی از دل جریان انقلابی برای انتخابات مجلس به گوش می‌رسد

آسیب کثرت

مدتی است لیست‌های انتخاباتی با عناوین متعدد از دل جریان انقلابی بیرون می‌آیند و دعوی استقلال سر می‌دهند؛ اتفاقی نامیمون که بالقوه توان آسیب‌زنندگی به وحدت نیروهای انقلابی برای انتخابات مجلس را دارد؛ هر چند یکی از اعضای شورای ائتلاف در گفت‌وگو با «صبح‌نو» معتقد است این حرکات، مانعی بر سر وحدت فراگیر کلی ایجاد نخواهد کرد.

اعضای «هیات انتخاب» لیست 30 نفره شورای ائتلاف انتخاب شدند

صبح نو

زمزمه‌هایی از ارائه لیست‌های انشعابی از دل جریان انقلابی برای انتخابات مجلس به گوش می‌رسد

آسیب کثرت

مدتی است لیست‌های انتخاباتی با عناوین متعدد از دل جریان انقلابی بیرون می‌آیند و دعوی استقلال سر می‌دهند؛ اتفاقی نامیمون که بالقوه توان آسیب‌زنندگی به وحدت نیروهای انقلابی برای انتخابات مجلس را دارد؛ هر چند یکی از اعضای شورای ائتلاف در گفت‌وگو با «صبح‌نو» معتقد است این حرکات، مانعی بر سر وحدت فراگیر کلی ایجاد نخواهد کرد.


نیروهای انقلابی در جریان انتخابات ریاست‌جمهوری سال 96 به وحدتی مثال‌زدنی حول حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی دست یافتند؛ وحدتی که نظیرش پیش از آن اتفاق نیفتاده بود. اولیای امر برای حفظ وحدت نخبگانی و حفظ سازمان رای در بدنه جریان انقلابی، جلسات خود را پس از آن انتخابات نیز ادامه دادند و از ابتدای سال جاری، نقطه ثقل بحث‌ها حول انتخابات مجلس یازدهم و چگونگی حضور در این آوردگاه سیاسی شکل گرفت. نیروهای انقلابی در انتخابات مجلس دهم در اسفند 94 نیز توانستند به وحدت خوبی دست یابند و با یک لیست واحد در تهران پا به عرصه انتخابات بگذارند اما به دلایلی دیگر از جمله عقب‌ماندن از رقیب در مهندسی فضای ذهنی جامعه نتوانستند به توفیق دست یابند. پیش از این انتخابات اما جریان انقلابی سابقه و کارنامه مناسبی در رسیدن به وحدت و یک‌ کلامی نداشت. برای نمونه در انتخابات ریاست‌جمهوری سال 92 و حتی پیشتر در سال 84، این جریان با واردکردن کاندیداهای مختلف به عرصه، موفق به رسیدن به وحدت نشد. در انتخابات مجلس نهم نیز با تاسیس جبهه پایداری، این تز قوت گرفت حال که جریان اصلاح‌طلب دچار مهجوریت سیاسی شده، باید رقابت درون‌جریانی شکل بگیرد.

فرصتی طلایی برای واداشتن دولت به کار بیشتر
با وجود تلاش‌های بی‌شائبه برای امر وحدت در قالب شورای ائتلاف نیروهای انقلابی، مدتی است که برخی افراد از دل این جریان، رویکردی گریز از مرکز اتخاذ کرده و در قالب عناوین پرطمطراقی مانند آبادگران و عدالت‌خواهان و...، در اندیشه ارائه لیست مجزا هستند. این لیست‌ها با هر عنوانی و توسط هر فرد و جریانی که پا بگیرند، خصلتی آسیب‌زننده به امر وحدت نیروهای انقلابی خواهند داشت و شانس توفیق این جریان در انتخابات را 
پایین می‌برند؛ اتفاقی که پیش از این نیروهای انقلابی چندین بار تجربه آن را داشته‌اند. محمدرضا باهنر، رییس جامعه اسلامی مهندسین اخیرا در گفت‌وگویی با خبرگزاری ایسنا با اشاره به برخی سهم‌خواهی‌ها در دل شورای ائتلاف برای لیست‌های جداگانه اظهار کرد: «در شورا به این جمع‌بندی رسیده‌اند که اگر دو لیست یا سه لیست شوند، شکست‌شان قطعی است. البته این سه لیستی که می‌گویم لیست‌های پررنگ است، لیست‌های کوچک که همیشه هستند، ولی تصور می‌کنم بحث‌های فعلی برای لیست جداگانه دادن بیشتر چانه‌زنی است تا افرادی که می‌خواهند در لیست اصلی جای دهند، بیشتر باشند.»
طبیعی است اگر جریان انقلابی می‌خواهد دولت را به کار و تلاش بیشتر برای پاسخگویی به مطالبات برحق مردم وادارد، باید برای رسیدن به لیست واحد تلاش کند و قطعا لیست‌های پراکنده، هدف مزبور را در همان قدم اول با چالش جدی مواجه می‌کند. از سوی دیگر، مردم با دیدن انشقاق و چنددستگی در میان نیروهای انقلابی، این جریان را برای نمایندگی خواسته‌های خود در مجلس مناسب تشخیص نخواهند داد و فرصت طلایی تشجیع دولت تدبیر و امید را نیز برای کوشش بیشتر از دست خواهد داد. مضافا اینکه وحدت و موفقیت سیاسی نیروهای انقلابی، این جریان را برای حرکت پیش‌رونده و موفق به‌منظور حضور در انتخابات ریاست‌‌جمهوری سال 1400 با عزم بیشتری مواجه خواهد کرد.

سروری: لیست‌های انشعابی «برنددزدی» می‌کنند
برای بررسی بیشتر لیست‌های انشعابی از جریان انقلابی به سراغ پرویز سروری، عضو شورای ائتلاف نیروهای انقلابی رفتیم. سروری در گفت‌وگو با خبرنگار «صبح‌نو» با اشاره به لیست‌های منشعب‌شده از جریان انقلابی طی هفته‌های گذشته گفت: متاسفانه در کشور شاهد یک بداخلاقی مزمن که من نام آن را «برنددزدی» می‌گذارم، هستیم؛ یعنی افرادی که احتمال رای‌آوری ندارند، برند جریان غالب را سرقت سیاسی کرده و با این کار خود را به مردم عرضه می‌کنند. این یک کار خلاف اخلاق و قابل پیگرد قانونی است. تا الان چندین بار تذکر داده‌ایم که ادامه این روند می‌تواند موجب پیگیری و شکایت ما از کسانی که دست به چنین
اقداماتی زده یا رسانه‌هایی که دست به انتشار این فهرست‌های جعلی می‌زنند، شود.
سروری با بیان اینکه انتشار این لیست‌های جعلی نشان می‌دهد که شورای ائتلاف در جامعه جا باز کرده و به‌عنوان لیست اصلی خود را نشان داده است، گفت: البته این دلیل نمی‌شود که عده‌ای بخواهند به خود اجازه بدهند جامعه را دچار سردرگمی کرده و زمینه‌های وحدت فراگیر را از بین ببرند. سروری با بیان اینکه این لیست‌های جعلی نمی‌توانند بر سر راه وحدت نیروهای انقلابی مانع ایجاد کنند، گفت: بالاخره مردم متوجه می‌شوند که این لیست‌ها، لیست‌های اصلی نیستند. مضاف بر اینکه ما باید بپذیریم باید اطلاع‌رسانی خود را توسعه و فعالیت‌های رسانه‌ای خود را افزایش داده و به مردم اطلاع بدهیم.
وی همچنین درباره ترکیب «هیات انتخاب» روز گذشته برای انتخاب 30 نفر لیست تهران از میان 90 نفر باقیمانده گفت: مدل کار ما، مدل مردمی بود؛ یعنی مجمعی حدود هفت تا هشت هزار نفره را برگزار کردیم و تعیین کردند که 10 نفر در شورای ائتلاف به نام «هیات انتخاب»، آنها را نمایندگی کنند. به نظر من، این اتفاق تاکنون در کشور رخ نداده بود که مردم در بستن لیست، به‌طور مستقیم مباشران و مشاوران خود را معرفی کنند.

captcha
شماره‌های پیشین