sobhe-no.ir
877
یکشنبه، ۱۳ بهمن ۱۳۹۸
1
گزارش «صبح‌نو» از لایحه جدید شهرداری برای افزایش نرخ محدوده طرح ترافیک را بخوانید

همه ناراضی غیر از شهرداری

محدوده مرکزی تهران یا همان محدوده طرح ترافیک که سال‌ها در مناطق 11 و 12 تهران اجرایی می‌شد، در دو سال اخیر شاهد تغییراتی بوده که موجبات گلایه مردم و حتی پلیس راهور را هم فراهم کرده است. این در حالی است که با نزدیک شدن به نیمه بهمن ماه و زمان ثبت‌نام برای دریافت مجوز لازم، این موضوع باز هم مورد توجه شهروندان قرار گرفته است.

همزمان با آغاز دهه فجر

رهبر معظم انقلاب در مرقد امام خمینی(ره) و گلزار شهدا حضور یافتند

بهرنگ دزفولی‌زاده از «بی‌صدا حلزون» به «صبح‌نو» می‌گوید

ناشنوایان را توانمند نشان دادیم

گفت‌وگو زهرا سادات مصطفوی / فیلم سینمایی «بی‌صدا حلزون» اولین اثر بلند سینمایی بهرنگ دزفولی‌زاده در جشنواره فیلم فجر امسال است. دزفولی‌زاده پیش از این بیش از ۸۰ فیلم سینمایی و سریال تلویزیونی را عکاسی کرده و سازنده ۹ فیلم کوتاه مستند و داستانی است که این آثار در اکثر جشنواره‌های خارجی و داخلی حضور داشته و موفق به دریافت جایزه شده است. هانیه توسلی، مهران احمدی، پدرام شریفی و محسن کیایی با حضور علیرضا جلالی‌تبار، بهنوش بختیاری، الهه حسینی و بیژن بافکار بازیگران «بی‌صدا حلزون» هستند. «بی‌صدا حلزون» داستان زنی است که بین احساس و منطقش در حال تصمیم‌گیری است. به بهانه حضور این فیلم در جشنواره فیلم فجر گفت‌وگویی با بهرنگ دزفولی‌زاده داشته‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

با توافق سیاسی دو ائتلاف سائرون و الفتح، «محمد علاوی» نخست وزیر جدید عراق شد

ثمره وحدت در عراق

گزارش روح‌الله فرقانی / با سپری شدن چند ماه از موج ناآرامی ها درعراق و خنثی کردن توطئه های کشورهای غربی و عربی مرتجع در امور داخلی این کشور که پس از تظاهرات میلیونی ضد آمریکایی مردم عراق شکل گرفت، حال با توافق هادی عامری رهبر ائتلاف انتخاباتی فتح و مقتدی صدر رهبر جریان صدر عراق در انتخاب روسای قوای سه گانه بغداد می رود تا بار دیگر ثبات سیاسی و نظم و امنیت پایداری را برای خود تجربه کند.

سرمقاله

«ما أخذ بالقوة لایسترد إلا بالقوه»

یادداشت

پس از چهل سال نگاهی دیگر به انقلاب

دکتر علی دارابی

حجت‌الاسلام علیرضا پیروزمند مقتضیات ورود به عصر جدید را تبیین کرد

جایگاه تمدن اسلامی در اندیشه رهبر انقلاب

نشستی با موضوع «ورود به عصر جدید؛ چرا و چگونه؟ (تبیین بیانیه گام دوم)» با سخنرانی‌حجت‌الاسلام‌علیرضا پیروزمند، قائم مقام دفتر فرهنگستان علوم اسلامی، در محل پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامی در قم برگزار شد.

«صبح‌نو» شیوع ویروس چینی در ایران و جهان را بررسی می‌کند

یک کرونا و هزار دردسر

خبر شیوع ویروس کرونا در جهان چندروزی است که توجه رسانه‌ها را به خود جلب کرده است. ویروسی که گفته می‌شود منشا آن از حیواناتی نظیر خفاش و مار بوده، از چین برخاسته و سیطره آن روز‌به‌روز و ساعت‌به‌ساعت در حال افزایش است. شیوع کرونا آنقدر به سرعت اتفاق افتاد که در روزهای گذشته سازمان بهداشت جهانی وضعیت اضطراری را در جهان اعلام کرد و طبق آن همه کشورها باید تدابیر لازم را برای شیوع کمتر این بیماری اندیشیده و رعایت کنند. بدیهی است که ویروس کرونا مرزی نمی‌شناسد و سیستم بهداشتی و درمانی کشورها هر اندازه که قوی باشد از نفوذ کرونا در امان نمی‌ماند با این حال با وجود اینکه هنوز وارد کشور ما نشده اما هیات دولت و دستگاه‌های مرتبط به‌دنبال آگاهی بخشی و جلوگیری از شیوع این ویروس در کشور هستند.

اصلاح‌طلبان با آگاهی از اقبال پایین اجتماعی خود در انتخابات پیش رو مشغول متهم‌کردن شورای نگهبان به یکدست‌سازی سیاسی هستند

شکست‌خوردگان بهانه‌جو

با وجود هجمه سیستماتیک علیه شورای نگهبان و القای این دروغ بزرگ که شورا با حذف همه اصلاح‌طلبان، روح رقابت را از انتخابات گرفته، روز گذشته عباسعلی کدخدایی، سخنگو و قائم‌مقام دبیر شورای نگهبان از آمار و ارقامی گفت که خلاف ادعای این جریان را نشان می‌داد. او ضمنا تاکید کرد: «عینک شورای نگهبان نه جناحی بلکه قانون و شرایط مندرج در قانون است.»

زمزمه‌هایی از ارائه لیست‌های انشعابی از دل جریان انقلابی برای انتخابات مجلس به گوش می‌رسد

آسیب کثرت

مدتی است لیست‌های انتخاباتی با عناوین متعدد از دل جریان انقلابی بیرون می‌آیند و دعوی استقلال سر می‌دهند؛ اتفاقی نامیمون که بالقوه توان آسیب‌زنندگی به وحدت نیروهای انقلابی برای انتخابات مجلس را دارد؛ هر چند یکی از اعضای شورای ائتلاف در گفت‌وگو با «صبح‌نو» معتقد است این حرکات، مانعی بر سر وحدت فراگیر کلی ایجاد نخواهد کرد.

«صبح‌نو» علت بالا رفتن مصرف انرژی ساختمان‌ها را بررسی می‌کند

دو و نیم برابر بالاتر از استاندارد جهانی

گزارش زهرا اردشیری / در ماه‌های سرد سال، در اخبار و رسانه‌های مختلف،‌ پیام‌ها، درخواست‌ها و هشدارهای صرفه جویی گاز در بخش خانگی و همچنین الزام سازمان‌ها و دستگاه‌های دولتی بر صرفه جویی جدی و تهدید قطع گاز آن‌ها را شاهد هستیم. شاید تصور کنیم، علت این توصیه‌ها و پیامد مصرف بالای گاز، تنها کمبود و افت فشار که طی یک‌ماه اخیر در چند استان کشور تجربه کرده‌ایم و احتمال قطع گاز در برخی مناطق کشور (مانند زمستان‌86) و تهدید سلامتی بخشی از هموطنان‌مان باشد. این موارد، با وجود اهمیت بسیار بالای آن، تنها یک روی سکه هستند. نکند ما در گرمای زیاد باشیم و بتوانیم صرفه‌جویی کنیم اما نکنیم درحالی‌که، خطر کمبود گاز،‌ سلامت و آرامش میلیون‌ها نفر از هموطنان‌مان را تهدید کند.

با راه‌اندازی 30 هزار طرح اشتغالزایی محقق شد

ایجاد 90 هزار شغل جدید روستایی، توسط بنیاد برکت

شماره‌های پیشین