sobhe-no.ir
876
شنبه، ۱۲ بهمن ۱۳۹۸
5
یادداشت

مرحله بعدی «معامله قرن»

عبدالباری عطوان سردبیر روزنامه رای‌الیوم

مردم غزه و کرانه باختری پس از اقامه نماز جمعه به خیابان‌ها آمدند تا اعتراض خود را علیه طرح سازش آمریکا اعلام کنند

خشم فلسطین علیه «سرقت قرن»

شهرهای مختلف کرانه باختری و مردم منطقه غزه دیروز جمعه پس از اقامه ده‌ها هزار نفری نماز جمعه قدس، اعتراضات گسترده‌ای علیه طرح موسوم به «معامله قرن» و الحاق دره رود اردن به رژیم صهیونیستی برگزار کردند که منجر به درگیری با نظامیان اسرائیلی شد؛ اعتراضاتی که همزمان در برخی کشورهای دیگر منطقه همانند بحرین، اردن، یمن و لبنان نیز برگزار شد و واکنش‌های شدید ترکیه، تونس، عراق و.. را در بر داشت.

صبح نو

مردم غزه و کرانه باختری پس از اقامه نماز جمعه به خیابان‌ها آمدند تا اعتراض خود را علیه طرح سازش آمریکا اعلام کنند

خشم فلسطین علیه «سرقت قرن»

شهرهای مختلف کرانه باختری و مردم منطقه غزه دیروز جمعه پس از اقامه ده‌ها هزار نفری نماز جمعه قدس، اعتراضات گسترده‌ای علیه طرح موسوم به «معامله قرن» و الحاق دره رود اردن به رژیم صهیونیستی برگزار کردند که منجر به درگیری با نظامیان اسرائیلی شد؛ اعتراضاتی که همزمان در برخی کشورهای دیگر منطقه همانند بحرین، اردن، یمن و لبنان نیز برگزار شد و واکنش‌های شدید ترکیه، تونس، عراق و.. را در بر داشت.

«دونالد ترامپ» رییس‌جمهور آمریکا سرانجام اواخر 
هفته گذشته از طرح خود موسوم به «معامله قرن» رونمایی کرد تا هم هدیه‌ای به «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی برای شانس بیشتر در انتخابات داده باشد و هم از این موضوع برای انتخابات آینده آمریکا به نفع خود استفاده کند؛ طرحی که بر اساس نقشه‌ای که رییس‌جمهور آمریکا منتشر کرده، نشان‌دهنده این است که دولت آینده فلسطین به شکل «مجمع‌الجزایری» است که پل‌ها و برخی تونل‌ها آن را به هم وصل می‌کند؛ طرحی که طبق آن حق بازگشت آوارگان فلسطینی به سرزمین‌شان از آنها گرفته شده و قدس به‌عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی اعلام شد و همچنین اسرائیلی‌ها به ادامه شهرک‌سازی‌های خود بیشتر از گذشته می‌پردازند و شروط ایجاد دولت فلسطین از سوی صهیونیست‌ها نیز لحاظ نشد. از این رو بود که مردم غزه و کرانه باختری دیروز جمعه به دعوت گروه‌های فلسطینی پس از اقامه نماز جمعه به خیابان‌ها آمدند و اعتراض خود را علیه طرح سازش جدید آمریکا اعلام کردند؛ اعتراضاتی که منجر به شلیک چند گلوله و موشک از غزه به اراضی اشغالی هم شد. البته جنگنده‌های اسرائیلی هم 
روز گذشته چندین بار نوار غزه را آماج شلیک موشک‌های خود قرار دادند و 14 موشک به زمین محل احداث بیمارستانی در شهر رفح پرتاب کردند که منجر به قطع جریان برق در این منطقه شد؛ حملاتی که واکنش موشکی فلسطینی‌ها را هم به همراه داشت و منجر به لغو نشست کابینه صهیونیست‌ها شد.

مجروح‌شدن ده‌ها فلسطینی در اعتراضات کرانه باختری
به نوشته پایگاه خبری فلسطین الیوم، روز گذشته درگیری‌های شدیدی میان جوانان فلسطینی با نیروهای رژیم اشغالگر قدس در کرانه باختری شکل گرفت و صهیونیست‌ها برای متفرق‌کردن معترضان از گلوله‌های جنگی، پلاستیکی و گاز اشک‌آور استفاده کردند که منجر به مجروح‌شدن ده‌ها تن فلسطینی شد. به نوشته خبرگزاری معا، اعتراضات و درگیری‌ها در شهر «رام‌الله»، «کفر قدوم»، «رایحا» و ورودی شهرک «بیتا» در جنوب نابلس جریان داشت و جوانان فلسطینی با سنگ و آتش زدن لاستیک به مقابله با صهیونیست‌ها اقدام کردند. 

برگزاری نماز جمعه مسجدالاقصی با حضور 30 هزار نمازگزار
شرکت‌کنندگان در این اعتراضات که پس از اقامه نماز جمعه 30 هزار نفری برگزار شد، شعار می‌دادند که «هرگز اجازه اجرای طرح آمریکایی -اسرائیلی موسوم به معامله قرن را نمی‌دهیم، چرا که منطقه دره رود اردن فلسطینی است و هرگز از آن کوتاه نمی‌آییم.» طبق طرح معامله قرن منطقه دره اردن که ۳۰ درصد کرانه باختری را شامل می‌شود به رژیم صهیونیستی الحاق خواهد شد.  حدود 30 هزار فلسطینی در نماز جمعه دیروز در صحن‌های مسجدالاقصی اقامه کردند، این حضور گسترده با وجود محدودیت‌های شدیدی بود که اشغالگران قدس اعمال کرده بودند که دست‌کم 10 نمازگزار فلسطینی دیروز در حمله نظامیان رژیم اشغالگر به نمازگزاران در مسجدالاقصی زخمی شدند. افزون بر این، عصر دیروز مناطق «کفر یاسیف»، «البعنه»، «دیرالاسد»، «مجد الکروم»، «نحف» و دیگر مناطق کرانه باختری شاهد اعتراض به معامله قرن آمریکا و رژیم صهیونیستی بود.

وحدت فلسطینی‌ها علیه توافق قرن
«داوود شهاب» سخنگوی جهاد اسلامی فلسطین در این‌باره به المیادین گفت که راهپیمایی جمعه نشان‌دهنده وحدت فلسطینی‌ها علیه برنامه ترامپ است. او تأکید کرد که تمامی گزینه‌ها برای مقابله با معامله قرن مطرح است.
شلیک چند خمپاره از غزه به سوی اسرائیلی‌ها
براساس این گزارش، مقاومت فلسطین روز گذشته چند خمپاره از سوی غزه به سمت اراضی اشغالی شلیک کرد و همچنین صدای چند انفجاردر شرق خان یونس و رفح شنیده شد. صدای چند خمپاره درشرق خان یونس در حالی دیروز از سوی رسانه‌های صهیونیستی مخابره شد که رسانه‌های فلسطینی از شلیک چند خمپاره از غزه به اراضی اشغالی خبر دادند، آنگونه که رسانه‌های محلی فلسطین عنوان کردند، عصر دیروز سه خمپاره از غزه به اراضی اشغالی شلیک شد که با حملات متجاوزکارانه هواپیماهای رژیم صهیونیستی به رفح و غزه همراه شد.

حمایت توییتری «بن‌زاید» از معامله قرن
اما در میان اعتراضات اکثر کشورهای اسلامی به این طرح معامله قرن که به سرقت قرن معروف شده است «عبدالله بن زاید» وزیر خارجه امارات در پیامی در توییتر به بازنشر مقاله‌ای از نیویورک‌تایمز پرداخت که طی آن نوشته بود فلسطینیان هروقت «نه» گفتند، باختند. وزیر خارجه امارات در حالی اقدام به بازنشر چنین توییتی دست زد که «یوسف العتیبه» سفیر امارات در واشنگتن یکی از سه سفیر عربی (بحرین، عمان و امارات) بود که سه‌شنبه گذشته در مراسم رونمایی از معامله قرن حضور داشت. اگر چه، امارات تلویحا از این اقدام خصمانه آمریکایی-صهیونیستی حمایت کرده است اما این تصمیم ترامپ با واکنش‌های تند برخی کشورهای منطقه و سیاستمداران غرب روبه‌رو شده است که می‌توان به واکنش تند دیگر مقامات آمریکایی اشاره کرد.

جیمی کارتر: توافق قرن، افق‌های تحقق صلح عادلانه را 
نابود می‌کند
جیمی کارتر، رییس‌جمهور اسبق آمریکا در واکنش به اعلام توافق قرن آن را نابود‌کننده افق‌های دستیابی به صلح عادلانه میان اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها دانسته که در تعارض کامل با قوانین بین‌المللی قرار دارد.  کارتر در حساب شخصی خود در شبکه اجتماعی توییتر نوشت: این طرح راه حل دو دولت در چارچوب مرزهای 1967 که در ضمن چندین قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد مورد توافق همگان قرار گرفته است را با شکست مواجه می‌کند.

اردوغان: اعراب خائن و حامی این طرح مورد بازخواست
 قرار خواهند گرفت
اما «رجب طیب اردوغان» رییس‌جمهور ترکیه از دیگر مخالفان این طرح بود که بر مخالفت قاطع کشورش با طرح شوم ترامپ علیه مساله فلسطین تاکید کرد و گفت هرگز این طرح را که به ویرانی کامل فلسطین و اشغال کامل قدس منجر خواهد شد، نخواهیم پذیرفت. اردوغان در واکنش به مواضع برخی کشورهای عربی که از این طرح شوم حمایت کردند، اظهار کرد «با حزن و اندوه به مواضع برخی کشورهای اسلامی و در راس آنها عربستان سعودی نگاه می‌کنم که هیچ ‌صدایی از آنها(در مخالفت با توطئه آمریکا) بلند نشد؛ دست‌های خائن عربی که برای طرح ترامپ کف زدند، مورد بازخواست قرار خواهند گرفت.»

رییس‌جمهور تونس: عادی‌سازی روابط با اسرائیل خیانت بزرگ است
پس از این اظهارنظرهای ترکیه بود که تونس هم بر مخالفت خود بر طرح معامله قرن تاکید کرد. «قیس سعید» رییس‌جمهور تونس بر مخالفت خود با طرح شوم آمریکا موسوم به معامله قرن که هدف از آن حذف مساله فلسطین است، تاکید کرد و حکام سازشکار عرب را هم خائن توصیف کرد.

پادشاه اردن: از ملت فلسطین و آرمان عدالت‌خواهانه آن حمایت می‌کنیم
این طرح واکنش و اعتراضات شدید اردنی‌ها را هم به همراه داشت تا آنجا که «عبدالله دوم» پادشاه اردن دیروز، جمعه با «محمود عباس» رییس تشکیلات خودگردان فلسطین تماس تلفنی 
برقرار کرد و گفت که این کشور از ملت فلسطین و آرمان عدالت‌خواهانه آن حمایت می‌کند.

آتش زدن پرچم رژیم صهیونیستی توسط اردنی‌های خشمگین
البته مردم اردن هم دیروز جمعه پس از اقامه نماز جمعه، از مقابل مسجد بزرگ الحسینی واقع در مرکز امان، پایتخت این کشور، تظاهرات برگزار کرده و طرح آمریکایی‌-صهیونیستی موسوم به «معامله قرن» را محکوم کردند و پرچم رژیم صهیونیستی را به آتش‌ کشیدند. شرکت‌کنندگان در این تظاهرات بر وحدت اردن و فلسطین تأکید کرده و شعار می‌دادند: «اردن و فلسطین ملت واحد هستند». تظاهرات‌کنندگان همچنین با تأکید بر مخالفت با معامله قرن، پرچم رژیم صهیونیستی را به آتش کشیدند در حالی که شعار می‌دادند: «ترامپ بزدل صدای ما را بشنو».

تظاهرات گسترده در شهرهای یمن
علاوه بر تظاهرات گسترده ضد‌صهیونیستی در اردن، مردم صعده و الحدیده یمن هم دیروز جمعه در محکومیت طرح صلح تحمیلی آمریکا موسوم به «معامله قرن» تظاهرات گسترده‌ای و آمادگی خود را برای حمایت از مقاومت فلسطین اعلام کردند. شبکه خبری «المسیره» گزارش داد که این تظاهرات با عنوان «نه به معامله ترامپ» و «فلسطین مساله اصلی ماست» برگزار شد. تظاهرات‌کنندگان همچنین با انتشار بیانیه‌ای تأکید کردند که «قاطعانه معامله خبیث ترامپ را رد می‌کنیم و مشارکت برخی از رژیم‌های عربی در آن، خیانت است». معترضان یمنی تأکید کردند که ملت این کشور، آماده است در جریان مقابله با دشمن اسرائیلی از مقاومت فلسطین و لبنان حمایت کنند. تظاهرات‌کنندگان با بیان اینکه تفرقه جهان عرب و اسلام، باعث شده است که دشمن آمریکایی  و اسرائیلی به مقدسات امت اسلامی، تعدی کند، خاطر نشان کردند: «عربستان، امارات و سایر رژیم‌های عربی، به فروش مساله فلسطین ادامه می‌دهند.»

مخالفت با معامله قرن در لبنان
اردوگاه‌های آوارگان فلسطینی در لبنان هم دیروز همگام با نوار غزه، کرانه باختری و برخی کشورهای اسلامی شاهد تظاهرات خشم در مخالفت با طرح شوم آمریکا برای حذف مساله فلسطین بود. شرکت‌کنندگان در تظاهرات گسترده در اردوگاه عین الحلوه تاکید کردند: فلسطین متعلق به حکام عرب نیست که بر سر آن مذاکره و چانه‌زنی و سازش کنند.

حمایت آیت‌الله سیستانی از مردم فلسطین
همچنین، «عبدالمهدی الکربلائی» نماینده آیت‌الله سید علی سیستانی، مرجع عالیقدر شیعیان در عراق هم به طرح صلح تحمیلی آمریکا موسوم به «معامله قرن» واکنش نشان داد.  

captcha
شماره‌های پیشین