sobhe-no.ir
875
سه شنبه، ۰۸ بهمن ۱۳۹۸
4
منابع خبری اصابت چندین راکت به ساختمان سفارت آمریکا در بغداد را مخابره کرده‌اند

شلیک‌های مشکوک

منابع خبری عراق عصر یکشنبه از شلیک چند راکت به منطقه سبز بغداد که سفارت آمریکا در آنجا قرار دارد، خبر دادند. گفته می‌شود دست‌کم یک نفر در سفارت آمریکا مجروح شده است؛ با این حال برخی منابع گزارش داده‌اند تعداد مجروحان بیشتر از یک نفر است؛ حادثه‌ای که هیچ‌ گروهی در عراق عهده‌دار آن نشد و این اقدام را توطئه خود آمریکایی‌‌ها خواندند؛ توطئه‌ای که به‌وسیله آن به دنبال راهی برای ادامه اشغالگری خود در این کشور هستند؛ اما خروش روز جمعه مردم نشان داد که با ادامه حضور آمریکایی‌‌ها در عراق اتمام حجت کردند و خواستار پایان یافتن اشغالگری 16 ساله آنها در کشورشان هستند.

نیروهای تروریستی سنتکام در چندین نقطه از افغانستان مورد هدف قرار گرفتند

طالبان، شکارچی پرنده های آمریکایی

صبح نو

نیروهای تروریستی سنتکام در چندین نقطه از افغانستان مورد هدف قرار گرفتند

طالبان، شکارچی پرنده های آمریکایی

خبر سرنگونی یک هواپیما و بالگرد نظامی در افغانستان روزی شوکه‌کننده و پرالتهاب را برای نیروهای تروریستی آمریکا در منطقه رقم زد؛ هرچند مقامات سنتکام قصد داشتند این رخداد را پنهان کنند اما انتشار تصاویر این حوادث صحت آن را آشکار کرد.
روز گذشته یک فروند هواپیمای نیروی هوایی آمریکا از نوع E-11A در «غزنی» افغانستان سقوط کرد. ساعاتی بعد طالبان در بیانیه‌ای، ساقط‌کردن این هواپیما را به‌عهده گرفت. حوالی ظهر 
روز گذشته منابع خبری افغانستان اعلام کردند یک فروند هواپیما از نوع مسافربری متعلق به شرکت دولتی آریانا افغان با شماره 358 در منطقه موسوم به «ده یک» در فاصله 20 کیلومتری ولایت غزنی سقوط کرده است. «عارف نوری» سخنگوی والی غزنی هم در گفت‌وگو با خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس با تأیید این خبر گفت در حال حاضر به دلیل ناامن‌بودن این منطقه که تحت تصرف طالبان است اطلاعات دیگری در دست نیست ولی تیم‌های امنیتی و آمبولانس‌ها برای نجات مسافران به این منطقه اعزام شده‌اند؛ اما پس از این خبر، شرکت هوایی آریانا افغان اعلام کرد تمامی پروازهای آن در طول امروز هیچ‌گونه مشکلی نداشته و این موضوع را تکذیب کرد. همچنین اداره هوانوردی افغانستان نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که هیچ‌گونه مشکلی برای پروازهای مسافربری در این کشور پیش نیامده و سقوط هواپیمای مسافربری را تکذیب کرد. این در حالی است که والی غزنی در گفت‌وگو با رسانه‌ها اعلام کرد که این هواپیما 85 سرنشین داشته و متعلق به یک پرواز خارجی بوده است؛ گفته‌ای که «نصرت رحیمی» سخنگوی وزارت کشور افغانستان نیز آن را تأیید کرد. در همین حال برخی گمانه‌زنی‌ها درباره پرواز این هواپیما از هرات به دهلی نو نیز قوت گرفت. اما با انتشار تصاویر و فیلم‌ها از سقوط این هواپیما در منطقه کوهستانی غزنی حکایت از آن داشت که این هواپیمای ساقط‌شده متعلق به ارتش آمریکا بوده است. مردم محلی و شاهدان عینی حاضر در محل حادثه هم گفتند به غیراز اجساد دو خلبان این هواپیما که سوخته از آن بیرون آمدند، تمامی اجساد دیگر نیز کاملاً از بین رفته و قابل شناسایی نیستند. ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان با انتشار بیانیه‌ای رسماً اعلام کرد که این گروه یک هواپیمای جاسوسی آمریکایی  را بر فراز آسمان افغانستان سرنگون کرده است. در بیانیه طالبان همچنین آمده است که «افسران رده‌بالای اطلاعاتی سازمان سیا» در هواپیمای سرنگون‌
شده بوده‌اند. سخنگوی طالبان همچنین تصریح کرد که طالبان در دیگر ولایت‌های از جمله هلمند، بلخ و برخی مناطق دیگر افغانستان نیز تعدادی از هواپیماها و بالگردهای نیروهای آمریکایی  و افغان را ساقط کرده است. این اقدام طالبان تنها چندی بعد از کشته‌شدن یکی از فرماندهان سرشناسش توسط نیروهای آمریکایی  مستقر در افغانستان صورت گرفت. روز ۱۹ دی ماه بود که «آقا فضل احمد» مشهور به «گرگ» فرمانده سرشناس طالبان در قریه «اوغچه» این ولسوالی همراه با ۱۵ تن دیگر از افرادش کشته شد.
ان‌بی‌سی نیوز پیش از تأیید هویت این هواپیما از سوی طالبان به نقل از مقامات افغانستان نوشت: در حال حاضر، تنها چیزی که می‌توانیم بگوییم این است که عدد ۳۸۵ روی لاشه هواپیما درج شده و نمی‌دانیم این (هواپیما) متعلق به کدام کشور یا شرکت است. پایگاه دفنس بلاگ نیز به نقل از کارشناسان گزارش داده بود که لاشه هواپیمای ساقط‌شده در افغانستان شبیه «بمباردیه گلوبال ۶۰۰۰/ای ۱۱ آ» متعلق به نیروی هوایی آمریکاست. خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز در تأیید این خبر نوشت: تصاویر منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی از محل سقوط هواپیما نشان می‌دهد ممکن است هواپیما یک بمباردیه E-۱۱A بوده باشد که ارتش آمریکا از آن برای نظارت الکترونیک بر فراز آسمان افغانستان استفاده می‌کند. آسوشیتدپرس همچنین به نقل از مقام‌های محلی در استان غزنی افغانستان مدعی کشته‌شدن 100 نفر نظامی آمریکایی  در این حادثه شد؛ این در حالی است که بنا بر برخی اطلاعات، هواپیمای ساقط‌شده آمریکایی  در حالت عادی و غیرنظامی می‌تواند بین 13 تا 17 نفر را حمل کرده و در مدل‌های نظامی تغییریافته معمولاً این تعداد که در نقش کاربران سامانه‌های نصب شده فعال می‌شوند، کمتر می‌شود. از طرف دیگر، شبکه «فاکس نیوز» رسانه نزدیک به رییس‌جمهوری آمریکا به نقل از یک مقام ارشد نظامی آمریکایی مدعی شد که این هواپیما «کمتر از پنج سرنشین» داشته و هنوز مشخص نیست که آیا کسی در این حادثه 
زنده مانده است یا نه.
سخنگوی ارتش تروریستی فرماندهی مرکزی آمریکا (سنتکام) با اعلام آغاز تحقیقات در مورد حادثه سقوط هواپیما در افغانستان گفت: هنوز هویت هواپیمای سقوط‌کرده مشخص نیست. این فرمانده نظامی آمریکایی از ارائه جزئیات بیشتر درباره سقوط هواپیما در ولایت غزنی افغانستان خودداری کرد و حتی مستقیماً تأیید نکرد که این هواپیما متعلق به نیروهای آمریکایی  مستقر در آمریکا بوده است. با این حال تصاویر منتشرشده از محل حادثه حاکی از این است که احتمالاً هواپیمای حادثه‌دیده یک فروند «بومباردیر E-11A» متعلق به نیروی هوایی آمریکاست؛ هواپیمایی که از آن برای گشت و شناسایی الکترونیک بر فراز افغانستان استفاده می‌شود.
اما تنها بعد از ساعاتی از حادثه غزنی، آمریکا با خبر شوکه‌آور دیگری مواجه شد. همچنین بعد از این حادثه، سخنگوی طالبان اعلام کرد در نزدیکی «شرنه» مرکز ولایت «پکتیکا» یک بالگرد ارتش آمریکا نیز سرنگون شده و تمام سرنشینان این بالگرد هم کشته شده‌اند. در همین‌باره، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان در بیانیه‌ای اعلام کرد که ساعتی قبل اعضای طالبان یک بالگرد ارتش افغانستان را در نزدیکی شهرستان «شرنه» در ولایت پکتیکا هدف قرار داده است.

captcha
شماره‌های پیشین