sobhe-no.ir
875
سه شنبه، ۰۸ بهمن ۱۳۹۸
13
گزارش

حضرت زهرا(س) اولین شهیده راه ولایت

آیت‌الله ابوالقاسم علیدوست در گفت‌وگویی به سیره حضرت‌زهرا(س)پرداخت

دفاع از ولایت و شکل‌گیری یک تمدن

حضرت زهرای مرضیه(س) به عنوان ام‌الائمه(ع) یکی از بهترین این الگوهای 14گانه هستند که در آستانه سالروز شهادت ایشان آیت‌الله ابوالقاسم علیدوست، عضو هیأت علمی گروه فقه و حقوق پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی به تشریح وجوه الگوبخش سبک زندگی و سیره آن حضرت پرداخت که مشروح آن به نقل از خبرگزاری رسا تقدیم حضورتان می‌شود.

گوشه‌ای از فضایل حضرت زهرا (س) از نگاه حجت‌الاسلام قرائتی

صبح نو

آیت‌الله ابوالقاسم علیدوست در گفت‌وگویی به سیره حضرت‌زهرا(س)پرداخت

دفاع از ولایت و شکل‌گیری یک تمدن

حضرت زهرای مرضیه(س) به عنوان ام‌الائمه(ع) یکی از بهترین این الگوهای 14گانه هستند که در آستانه سالروز شهادت ایشان آیت‌الله ابوالقاسم علیدوست، عضو هیأت علمی گروه فقه و حقوق پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی به تشریح وجوه الگوبخش سبک زندگی و سیره آن حضرت پرداخت که مشروح آن به نقل از خبرگزاری رسا تقدیم حضورتان می‌شود.

با توجه به اینکه در ایام شهادت حضرت زهرا(س)قرار گرفته‌ایم، به نظرتان در روزگار کنونی چگونه می‌توانیم به بهترین شکل از سیره حضرت(ع) الگوبرداری کرده و در سبک زندگی خود از روش و منش آن بانوی بزرگوار استفاده کنیم؟
بارها گفته شده است که شخصیتی مثل حضرت زهرا(س)، نه فقط الگو برای زنان یا زنان در زمان و مکان خاص که الگو برای انسان به معنای عام است. این ادعا نیست و کسی که بی‌طرف هم باشد، اگر روش و منش و افکار حضرت فاطمه(س)را دنبال کند به این نتیجه می‌رسد. نکته دیگر اینکه گاهی برخی شخصیت‌ها ممکن است شخصیتی جهانی یا جاودان داشته باشند اما جامع نیستند، یعنی در بُعد خاصی به‌عنوان الگو شناخته می‌شوند و ممکن است زن یا مرد دانشمندی برجسته یا خدمتگزار و مصلح اجتماعی باشد اما الزاماً در خانه موفق نباشد.

در مورد حضرت زهرا(س)وقتی هر نوع تعصب را کنار می‌گذاریم به این نتیجه می‌رسیم که ایشان الگویی جامع برای ماست؛ در نتیجه با آن خصوصیات قبلی می‌توان گفت که آن حضرت(س)شخصیتی کامل برای همه شوون مورد نیاز انسان‌ها، جهانی و جاودان است.
با توجه به این مساله، الگوبرداری از ابعاد مختلف زندگی فاطمه زهرا؟س؟برای همه ادوار و همه افراد اعم از زن و مرد کاربردی و مؤثر است. از اخلاق نیک، حیا و حجاب ظاهری و باطنی گرفته تا دفاع تمام‌قد از ولایت؛ بنابراین در روزگار کنونی که تا این اندازه معنویت در زندگی بشر کمرنگ شده است، تأسی به شخصیتی چون فاطمه زهرا؟س؟می‌تواند تاثیری شگرف بر سبک زندگی‌های ما داشته باشد.

پاسخ به کسانی که می‌گویند حضرت زهرا(س)معصوم و دختر پیامبر(ص) است و الگوبرداری از ایشان ممکن نیست، چیست؟
قبل از پاسخ به این پرسش مقدمه‌ای را بیان می‌کنم. انسان گاهی وقت‌ها آن روحیه فرافکنی‌اش غالب می‌شود که چنین تعابیری را به کار می‌برد. در واقع برای اینکه وجدان خود را راضی کند، فرافکنی می‌کند؛ مثلاً به یک دانش‌آموز می‌گوییم فلان دانشمند را نگاه کن اما آن دانش‌آموز می‌آید به تعبیر من «تهمت نبوغ» می‌زند و می‌گوید: او نابغه بود! بعدها که زندگی آن فرد را مطالعه می‌کنیم می‌بینیم که اتفاقاً نابغه هم نبوده و فقط تلاش کرده است؛ بنابراین ما نمی‌گوییم همه انسان‌ها از توفیق مساوی برخوردار هستند؛ البته این جای بحث کلامی دارد اما مسیر رشد برای هیچ ‌انسانی بسته نیست، به این معنا که انسان می‌تواند آن شخصیت‌ها را اسوه قرار دهد و در مسیر آنها قدم بردارد.

اندکی به ابعاد دیگری از وجود شخصیت حضرت زهرا(س) بپردازیم؛ مهم‌ترین تأثیر تمدنی فاطمه‌زهرا(س) در تاریخ اسلام چیست؟
ولایت‌پذیری و دفاع از ولایت یکی از اصلی‌ترین ابعاد شخصیتی حضرت زهرا(س) و در واقع درس و الگویی مهم برای همه ماست. این سیره حضرت فاطمه(س) در مقام دفاع از ولایت در واقع یک تمدن را شکل داد؛ به بیان دیگر، ایشان در دفاع از ولایت و امامت، اول مدافع ولایت است، آن هم با ادراک به موقع، اظهار به موقع و اقدام به موقع. ادراک یعنی قضیه را به موقع درک می‌کند و در خطبه فدکیه به موقع اظهار و در دفاع از امیرالمؤمنین علی(ع)
 به موقع اقدام می‌کند؛ از این جهت در این عرصه نیز ایستاده بر قله است. در تربیت فرزند نیز ایشان چنین هستند. در همین عمر کوتاه، چهار یا پنج فرزند را به جز محسن، تربیت می‌کنند که هر کدام اسوه بشری محسوب می‌شوند. درست است که حضرت فاطمه زهرا(س) شخصیتی فوق‌العاده است اما هرگز الگوبودن خود را از دست نمی‌دهد. زنان ما نباید بگویند که حضرت زهرا(س) اینچنین بود و ما نمی‌توانیم اینگونه باشیم بلکه باید در این مسیر قدم برداشت. حضرت از مشکات وحی سیراب می‌شود و با شخصیت ذاتی خود نیز زمینه استفاده از مشکات وحی را فراهم می‌کند و موفق می‌شود که چنین فرزندانی را تربیت کند.

سخن پایانی... دهه فاطمیه چه رهاوردی برای جامعه دارد؟
مردم ایران با توجه به علاقه‌ای که به اهل بیت عصمت و طهارت(ع) دارند، باید باور کنند که شخصیت‌هایی چون حضرت زهرا(س) هرگز مشمول مرور زمان نمی‌شوند و همیشه حالت الگو دارند. این بسیار زیباست که بانوان جامعه ما زندگی خود را با تأسی به شخصیت فاطمه‌زهرا(س) بر پایه اخلاق نیکو، عبادت، حجاب و نجابت قرار دهند. این کار سختی نیست. مهم آن است که به چه چیزی عادت می‌کنیم. گاهی عادت نکرده‌ایم و تلاشی هم برایش نمی‌کنیم و می‌گوییم نمی‌شود، در حالی که چنین نیست.
 

captcha
شماره‌های پیشین