sobhe-no.ir
874
دوشنبه، ۰۷ بهمن ۱۳۹۸
6
نکته

کمک کنیم یا نه؟

زهرا اردشیری خبرنگار گروه زندگی

مصطفی اینانلو، یک فعال فرهنگی و مذهبی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» از وضعیت جاری محله آسیب‌پذیر جنوب تهران می‌گوید

حال محله هرندی را بد نکنید

آسیب‌های اجتماعی و به خصوص اعتیاد یکی از اصلی‌ترین معضلاتی است که همیشه در جامعه وجود داشته؛ اگرچه مواردی چون همجواری با کشور افغانستان به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده مواد مخدر در جهان در زمینه افزایش اعتیاد در کشور ما بی‌تاثیر نبوده است اما رواج مواد مخدر صنعتی در سال‌های اخیر نیز مزید بر علت شده تا معضل اعتیاد بیشتر به چشم بیاید. یکی از معروف‌ترین محله‌های در معرض آسیب، محله شهید هرندی تهران یا همان دروازه‌غار معروف در جنوب تهران است اما همه چیز در این محله آنطور که یکی از رسانه‌ها نوشته بود، سیاه نیست.

صبح نو

مصطفی اینانلو، یک فعال فرهنگی و مذهبی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» از وضعیت جاری محله آسیب‌پذیر جنوب تهران می‌گوید

حال محله هرندی را بد نکنید

آسیب‌های اجتماعی و به خصوص اعتیاد یکی از اصلی‌ترین معضلاتی است که همیشه در جامعه وجود داشته؛ اگرچه مواردی چون همجواری با کشور افغانستان به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده مواد مخدر در جهان در زمینه افزایش اعتیاد در کشور ما بی‌تاثیر نبوده است اما رواج مواد مخدر صنعتی در سال‌های اخیر نیز مزید بر علت شده تا معضل اعتیاد بیشتر به چشم بیاید. یکی از معروف‌ترین محله‌های در معرض آسیب، محله شهید هرندی تهران یا همان دروازه‌غار معروف در جنوب تهران است اما همه چیز در این محله آنطور که یکی از رسانه‌ها نوشته بود، سیاه نیست.

در ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا؟س؟که شهر رنگ ماتم و عزا به خود می‌گیرد، بچه‌های محله هرندی در منطقه 12 تهران هم دست به کار شده تا تکیه و ایستگاه صلواتی خود را برپا کنند. در برپایی این مجموعه بچه‌های زیادی هستند؛ از کودک و نوجوان گرفته تا جوانان ساکن همین محله که همیشه از آسیب‌های اجتماعی ضربه خورده‌اند. چند روز قبل یکی از نشریات معروف گزارشی تلخ از وضعیت ناامیدکننده کودکان و نوجوانان در این محله منتشر کرده بود که البته موجب ناراحتی و دلخوری برخی از سکنه قدیمی محله دروازه غار را به همراه داشته است. این محله اگرچه از دیرباز با انواع آسیب‌های اجتماعی مواجه بوده است اما شهرداری تهران در دوره مدیریت جهادی و نیز انجمن‌های مردم نهاد و نهادهای انتظامی و امنیتی تلاش کرده‌اند تا حد امکان از آسیب‌های موجود در این محله بکاهند.
حجت‌الاسلام مصطفی اینانلو، مسوول ناحیه مرکز مدارس امین استان تهران که خود یک جوان است این روزها به همراه دوستان و همراهانی که دارد در حال تلاش برای بهتر‌کردن حال محله و مردم آن هستند. وی در گفت‌و‌گو با روزنامه «صبح‌نو» درباره فعالیت‌هایی که در این محله در حال انجام است، می‌گوید: «ما 6 سال است که در محله هرندی فعال هستیم. حدود 14 نفر از دوستان ما هستند که در مدارس مختلف منطقه و در رده‌های تحصیلی مختلف فعالیت دارند. این دوستان و همکاران ما دوره‌های تبلیغاتی را گذرانده‌اند و کارهای فرهنگی انجام می‌دهند.» حجت‌الاسلام اینانلو در ادامه به فعالیت مساجد هم اشاره کرده و می‌گوید: «همچنین در کنار مدارس در مساجد هم فعال‌تر شده‌ایم و برای اینکه بچه‌ها را از مدارس به مساجد برسانیم، رشته‌های رزمی جودو و کیوکوشین را در برخی اماکن و نیز ورزشگاه شهید هرندی راه‌اندازی کرده‌ایم. مربیان این کلاس‌ها نیز از دوستان و علاقه‌مندان به فعالیت‌های ورزشی و خیرخواهانه هستند که به ما کمک می‌کنند. در حال حاضر هم 250 هنرجو در رده‌های سنی مختلف که معمولا از 8 تا 18 سال هستند در کلاس‌های ورزشی ما فعال هستند. این بچه‌ها در چهار کلاس جودو و سه کلاس کیوکوشین تمرینات ورزشی خود را انجام می‌دهند.» این فعال فرهنگی همچنین به افتخارات ورزشی کسب‌شده و انگیزه‌هایی که برای بچه‌ها ایجاد می‌شوند، اشاره کرده و می‌افزاید: «با توجه به فعالیت‌های ورزشی مستمری هم که انجام شده است، برخی از این بچه‌ها توانسته‌اند در رده‌های مسابقات منطقه، پایتخت، کشور و حتی تیم ملی حاضر شوند. به‌عنوان مثال می‌توان به برادران شاهرخی اشاره کرد که قهرمانان بوکس در محله هرندی هستند. همچنین ابوالفضل پیمان که برادران ورزشکاری هم دارد جزو ورزشکاران تیم ملی است و در فعالیت‌های ورزشی برای محله به ما کمک می‌کند. سید علی پیمان هم در جودو نفر اول تهران شده است. ابوالفضل براتی هم در وزن دیگری توانسته است نفر اول تهران شود. در کنار این موارد باشگاه‌های کشتی خوبی هم در اطراف وجود دارند که دوستان مبلغ ما به این اماکن رفت‌وآمد دارند و تلاش می‌کنند تا بچه‌ها جذب مساجد و مراکز فرهنگی محله هرندی شوند.»

استعدادهای نادیده
حجت‌‌الاسلام اینانلو در ادامه با اشاره به ظرفیت‌های موجود در این محله جنوب شهر تهران تاکید می‌کند که «محله هرندی پر از نوجوانان و جوانان بااستعدادی است که کسی به آنها توجه نکرده است و البته می‌توان از این محله سرمایه بسیاری را کشف و جذب کرد. به‌عنوان مثال می‌توانم بگویم که در تابستان همین امسال آقای محمد انصاری که بازیکن معروف تیم پرسپولیس است به این محله آمد و استعدادهای فوتبالی بسیاری را به باشگاه‌های مختلف معرفی کرد که در نهایت می‌توانند جذب تیم‌های معروف شوند.»
وی در ادامه به اقدامات علمی برای بچه‌های محله هرندی هم اشاره کرده و می‌گوید: «غیر از فعالیت ورزشی به فعالیت‌های علمی و درسی هم توجه داریم. در حال حاضر با دعوت از برخی دانشجویان دانشگاه‌های معتبر مانند دانشگاه صنعتی شریف توانسته‌ایم کلاس‌های تقویتی را برای بچه‌ها برگزار کنیم که البته جواب خوبی هم گرفته‌ایم. ما الان بچه‌هایی داریم که از همین محله جذب دبیرستان البرز و دیگر مدارس و دانشگاه‌های معروف شده‌اند. این سرمایه ماست که باید به آنها توجه کنیم.»

مردم را ناراحت کردند
این فعال فرهنگی که به همراه دوستان خود تلاش می‌کند تا روی مثبت زندگی در محله دروازه غار تهران پررنگ‌تر شود، به گزارش یکی از نشریات در روزهای گذشته اشاره کرده و می‌افزاید: «متاسفانه در روزهای اخیر برخی چهره‌های فعال در زمینه آسیب‌های اجتماعی اظهاراتی را مطرح کرده‌اند که موجب ناراحتی و نگرانی اهالی محله هرندی و نیز نگرانی بچه‌هایی شده است که با ما ارتباط دارند. این محله همیشه با آسیب‌هایی مواجه بوده است اما در همین شرایط ما در حال کار‌کردن هستیم.»
حجت‌الاسلام اینانلو همچنین تاکید می‌کند: «ستاد مبارزه با مواد مخدر بارها به این محله آمده و معتادان را به کمپ‌های مختلفی چون بهاران، خاوران، سروش، زیادیان و... منتقل ‌کرده‌اند. خیلی از خانه‌های معروفی هم که محل بروز فساد بودند، پلمب شده‌اند. همین امر موجب شده تا شرایط محله هرندی بهتر شود. مردم هم امیدوارانه به سمت مساجد و مدارس می‌آیند. در همین شرایط فعلی در حال برپایی خیمه عزاداری حضرت فاطمه زهرا؟س؟هستیم و برخی از بچه‌ها و جوانانی که به ما کمک می‌کنند شاید در گذشته سوابقی داشته‌اند اما الان جذب برنامه‌های فرهنگی و مذهبی شده‌اند. نمونه‌های دیگری هم داریم که سابقه دزدی داشته‌اند اما الان در حال ورزش‌کردن و فعالیت فرهنگی هستند. وقتی در چنین شرایطی که برای بهبود تلاش می‌شود، برخی رسانه‌ها گزارش‌های ناامیدکننده منتشر می‌کنند، موجب تشدید نگرانی مردم و دلسردی آنها از فعالیت‌های فرهنگی و ورزشی می‌شود.»
مسوول ناحیه مرکز مدارس امین استان تهران در بخش دیگری از سخنان خود به فعالیت انجمن‌های مردمی و خیریه در محله هرندی اشاره کرده و می‌افزاید: «سمن‌ها یا همان سازمان‌های مردم‌نهاد در این محله بسیار تلاش می‌کنند. تنها مرکز بهاران استان تهران در همین مرحله همچنان فعال است و می‌بینیم که چقدر برای اشتغالزایی معتادان بهبودیافته تلاش می‌کنند اما این موضوع را هم در نظر داشته باشید که مردم نگرانی دارند. خود ما با برخی از شهروندان نگران صحبت کردیم تا خدای‌نکرده با مسوولان یکی از این سمن‌ها که در چند روز گذشته برخی اظهاراتی درباره اعتیاد کودکان و نوجوانان این محله مطرح کرده بود، درگیر نشوند. البته مردم هم متوجه این شرایط می‌شوند. این گزارش‌ها حال مردم و محله را بد می‌کند.»
وی در پایان تاکید می‌کند: «از وظایف اصلی ما محرومیت‌زدایی است. هشت مسجد در نقاط مختلف محله هرندی شناسایی شده و تبدیل به مرکز نیکوکاری شده‌اند. این مساجد نیازمندان محدوده خود را جمع‌آوری کرده و نیازها را برآورد می‌کنند. ما هم با کمک خیرین و کمیته امداد به صورت مستقیم و با کمک مساجد امکانات و خدمات لازم را به افراد نیازمند می‌رسانیم.

captcha
شماره‌های پیشین