sobhe-no.ir
874
دوشنبه، ۰۷ بهمن ۱۳۹۸
5
یادداشت

«معامله قرن» و جرقه انقلاب در فلسطین

عبدالباری عطوان سردبیر روزنامه رای‌الیوم

مصاحبه «صبح‌نو» با «انیس نقاش» تحلیلگر برجسته لبنان درباره کابینه «حسان دیاب»

حزب‌الله به نجات لبنان می‌اندیشد

گفت‌وگو روح‌الله فرقانی / «عروس خاورمیانه» با وجود شکل‌گیری دولت جدید «حسان دیاب» این روزها هنوز حال خوشی ندارد و بیروت همچنان صحنه اعتراضات گروه‌های مخالف دولت است. گویا آمریکا و حامیان عربی و عبری او در منطقه در تلاشند تا با بحران اقتصادی موجود، این کشور را به سمت آشوب‌های داخلی سوق دهند و با اشاعه برخی اخبار مردم را در مقابل حزب‌الله قرار دهند، اقداماتی که بارها با شکست همراه شده است. موضوعی که «انیس نقاش» کارشناس برجسته لبنانی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» معتقد است، گروه‌های مخالف می‌خواهند انتخاب دیاب برای پست نخست‌وزیری را به حزب‌الله نسبت دهند، کما اینکه حزب‌الله موافق دو کاندید قبلی برای احراز پست نخست‌وزیری هم بود، چراکه به نجات کشور می‌اندیشد. لبنان با صبر و حوصله مردم و همراهی آن‌ها می‌تواند سربلند باشد، لازمه آن انقلابی کار کردن است تا چرخه صنعت لبنان به کار بیفتد.

صبح نو

یادداشت

«معامله قرن» و جرقه انقلاب در فلسطین

عبدالباری عطوان سردبیر روزنامه رای‌الیوم

آیا اعلام قریب‌الوقوع بندهای معامله قرن به فروپاشی تشکیلات خودگردان منجر می‌شود؟ سکوت مرگبار و ننگ‌آور تشکیلات خودگردان در قبال آن چگونه تفسیر می‌شود؟ رونمایی از معامله قرن چه ارتباطی با ترور سردار سلیمانی دارد؟
بدتر از معامله قرنی که دونالد ترامپ، رییس‌جمهور آمریکا قرار است طی روزهای آینده جزئیات آن را اعلام کند، چیزی نیست جز واکنش بی‌پروا و شرم‌آوری که تشکیلات خودگردان درقبال آن نشان داد. با وجود اینکه تشکیلات خودگردان و رییس آن کاملا از جزئیات باخبرند، اما طوری برخورد می‌کنند که انگار بی‌طرف هستند یا اصلا به آنها مربوط نمی‌شود و گویی نماینده ملت فلسطین نیستند.
چند دلیل احتمالی برای رونمایی از معامله قرن توسط آمریکا در مقطع کنونی مطرح می‌شود؛ «نخست قرار است معامله قرن هدیه ترامپ به نتانیاهو در آستانه دور سوم انتخابات کنست باشد، دوم اینکه نتانیاهو را از پیگرد قضایی رهایی دهد و سوم اینکه جایزه‌ای به نتانیاهو به خاطر نقش‌آفرینی در ترور سردار سلیمانی باشد».
برای میزبانی محمود عباس از رییس‌جمهور فرانسه هم می‌توان، گفت: «عباس رهبران شرکت‌کننده در مجمع هولوکاست را در دفتر خود در رام‌الله پذیرا می‌شود. گویی او با آن‌ها در این جشن شریک است و نماینده ملتی نیست که خود از بزرگ‌ترین قربانیان این هولوکاست است؛ بنابراین عباس حالا که (توسط آمریکا و رژیم صهیونیستی) به حاشیه رانده شده است، شایسته بود که رام‌الله را ترک کند تا شاهد دروغ نباشد، اما این کار را نکرد.
«وقتی ترامپ در هواپیمای خود به خبرنگاران می‌گوید که عاشق معاملات و در راس آن معامله قرن است، یعنی او با موضوع فلسطین به‌عنوان یک معامله تجاری سروکار دارد و داماد وی «جرد کوشنر» ارزش این معامله را از قبل در ماه ژوئیه هنگامی که او رهبری کنفرانس منامه را برعهده داشت، تعیین کرد و هنگامی که قیمت فلسطین را
 ۵۰ میلیارد دلار ارزیابی کرد، او از کشورهای عربی خواست تا در این کنفرانس شرکت کنند و این هزینه را بین آنها تقسیم کند که با تشویق حضار از این طرح وی استقبال شد».
پس از اقدام ترامپ در الحاق قدس اشغالی و بیشتر کرانه باختری و بالاتر از آن دو، بلندی‌های جولان به سرزمین‌های اشغالی و لغو حق بازگشت آوارگان، جزئیات قابل ذکری باقی نمانده است؛ اما وضعیت فعلی تشکیلات خودگردان و اراضی اشغالی فلسطین که مثل مرده‌ها هستند جای سوال دارد. البته خروش و انقلاب ملت فلسطین را در مقابله با این فاجعه باید خواستار شد. ملت فلسطین دست‌کمی از ملت‌های عربی که این روزها به خیابان‌ها می‌آیند، ندارند. ملت فلسطین هرگز ذلالت و حقارت را نه از سوی رژیم اشغالگر و نه تشکیلات خودگردان و نیروهای امنیتی همدست آن نمی‌پذیرند. اعتقاد به فداکاری در میان جوانان فلسطینی رسوخ کرده است. جرقه انقلاب زده خواهد شد. این ملت هزاران شهید، اسیر و مجروح در راه دفاع از آرمان‌های خود داده است که ما همواره به آن افتخار می‌کنیم.» «ما همیشه روی گروه‌های مقاومتی که غیورانه طی سال‌های گذشته در برابر رژیم صهیونیستی ایستادگی کردند، حساب باز می‌کنیم؛ کسانی که وحشت به جان اشغالگران، چه نظامیان و چه غیرنظامیان‌شان انداختند و بعید نیست که جواب معامله قرن را هم با موشک‌ها بدهند و بسیاری در کرانه باختری و نوار غزه همین امید را دارند». جای تاسف است که در مناقشه اعراب و اسرائیل، معادله موجود آتش‌بس در برابر آتش‌بس باشد و ملت فلسطین برده حقوق بگیر‌بودن و صدقه‌ها و کمک‌های ناچیز اعانه‌دهندگانی شود که فقط اجازه می‌دهند ملت فلسطین زنده بماند، اما به خواست خود این دوره خفت‌بار در جهان عرب به پایان خود نزدیک می‌شود.

  نکند حوادث سال ۱۹۹۱ تکرار شود
زمانی که کنفرانس صلح مادرید پس از نابودی عراق برگزار شد یا بوش پسر وعده تشکیل کشور فلسطینی را در اواخر دوره نخست ریاست‌‌جمهوری خود داد تا بر حمله به عراق و اشغال این کشور سرپوش بگذارد و آنچه را پدرش انجام داد، تکمیل کند، زیرا رژیم اشغالگر نوک پیکان هر حمله جدیدی خواهد بود؛ از همین رو اعلام این معامله و امتیازهای این معامله به اسرائیلی‌ها رشوه‌ای در جواب فرو ریخته‌شدن هزاران موشک بر سرشان خواهد بود. ملت فلسطین هرگز معامله قرن را نمی‌پذیرد و به هیچ‌کسی اجازه تصویب آن را نمی‌دهد ولو مجبور به سکوت اختیار‌کردن در قبال آن باشد، باید گفت: «این سکوت نشانه مخالفت و نه پذیرش است. امید ما به محور مقاومت است که روز به روز قدرتمندتر می‌شود و از قدرت بازدارندگی بالایی برخوردار است و نه به سازشکاران عربی که با کوشنر و ترامپ در این توطئه همدست شده‌اند و تعهد داده‌اند از پول ملت‌هایشان و حساب نسل‌های آتی خود از این طرح حمایت مالی می‌کنند و صدها میلیارد دلار به اقتصاد آمریکا تزریق می‌کنند تا از دولت ترامپ و پروژه‌های او برای نابودی مساله فلسطین حمایت کنند بدون اینکه در ازای آن چیزی نصیب ملت‌شان شود.
همانطور که توافقات کمپ دیوید نتوانست مساله فلسطین را ناکام گذارد و توافق اسلو با موشک‌هایی روبه‌رو شد که بیش از سه میلیون شهرک‌نشین را به پناهگاه‌ها فرستاد و موازنه وحشت بی‌سابقه‌ای ایجاد کرد، معامله قرن هم دیر یا زود عرب‌ها و مسلمانان را در دفاع از مساله عادلانه فلسطین متحد خواهد کرد، زیرا اسرائیلی‌ها و حامی آنها، ترامپ همه فرصت‌های سازش را نابود کرده‌اند.
شاید اتفاق خیری که از باطن شرارت‌آمیز این معامله بیرون آید، فروپاشی تشکیلات خودگردان باشد و همچنین فروپاشی توافقنامه‌های ننگین اسلو که منجر به این می‌شود تا مساله فلسطین و کشورهای عربی و اسلامی به راهبرد اصلی خود یعنی استفاده از همه اشکال مقاومت بازگردد.

captcha
شماره‌های پیشین