sobhe-no.ir
874
دوشنبه، ۰۷ بهمن ۱۳۹۸
4
گزارش

تاکید عراق بر اخراج نیروهای اشغالگر آمریکایی

در شرایطی که ترامپ برای ترور سردار سلیمانی باید راهی دادگاه لاهه شود، صحبت ظریف از امکان مذاکره با دولت او، ناموجه به نظر می‌رسد

دیپلماسی نسنجیده بدموقع

انتشار گفت‌وگویی از محمدجواد ظریف با مجله آلمانی اشپیگل خبرساز شد تاجایی‌که علاوه بر رسانه‌ها و چهره‌های داخل کشور، ترامپ، رییس‌جمهور آمریکا هم به آن واکنش نشان داد؛ اما چرا این مصاحبه حساسیت‌ها را برانگیخت و غرور ملی را خدشه‌دار کرد.

صبح نو

در شرایطی که ترامپ برای ترور سردار سلیمانی باید راهی دادگاه لاهه شود، صحبت ظریف از امکان مذاکره با دولت او، ناموجه به نظر می‌رسد

دیپلماسی نسنجیده بدموقع

انتشار گفت‌وگویی از محمدجواد ظریف با مجله آلمانی اشپیگل خبرساز شد تاجایی‌که علاوه بر رسانه‌ها و چهره‌های داخل کشور، ترامپ، رییس‌جمهور آمریکا هم به آن واکنش نشان داد؛ اما چرا این مصاحبه حساسیت‌ها را برانگیخت و غرور ملی را خدشه‌دار کرد.

بخشی از گفت‌وگوی وزیر امور خارجه با مجله آلمانی به سوالی درباره احتمال مذاکره ایران و آمریکا پس از ترور سپهبد سلیمانی اختصاص داشت. اشپیگل پرسیده بود: «آیا شما بعد از ترور سردار سلیمانی توسط ایالات متحده، امکان مذاکره با ایالات متحده را منتفی می‌دانید؟» ظریف در پاسخ به این پرسش گفته است: «خیر. من هرگز این احتمال را منتفی نمی‌دانم که افراد رویکرد خود را تغییر دهند و واقعیات را بپذیرند. برای ما فرقی نمی‌کند که چه کسی در کاخ سفید حضور دارد. آنچه که اهمیت دارد، چگونگی رفتار آنهاست. دولت ترامپ می‌تواند گذشته خود را اصلاح کند، تحریم‌ها را بردارد و به میز مذاکره برگردد. ما هنوز در میز مذاکره 
باقی مانده‌ایم. آنها طرفی هستند که میز مذاکره را ترک کرده‌اند. ایالات متحده آسیب بزرگی به مردم ایران وارد کرده است. روزی خواهد رسید که آنها باید این آسیب را جبران کنند. ما شکیبایی زیادی داریم.»
این پاسخ واکنش ترامپ را به همراه داشت و در جواب توییت ظریف نوشت: «وزیر امور خارجه ایران می‌گوید ایران خواستار مذاکره با ایالات متحده است اما می‌خواهد که تحریم‌ها برداشته شود. نه، مرسی!» این پاسخ تحقیرآمیز رییس‌جمهور آمریکا موجی از خشم ایرانیان، چهره‌های سیاسی و کاربران فضای مجازی را در پی داشت.
ظریف در حالی می‌گوید که «دولت ترامپ می‌تواند گذشته را تصحیح کند، تحریم‌ها را بردارد و به میز مذاکره بازگردد» که دولت ترامپ جنایتی خیلی بزرگتر از خروج از برجام در قبال ایران مرتکب شده است؛ تاجایی‌که خروج دولت از برجام را می‌توان نقض عهد و خطای راهبردی آمریکا اما ترور فرمانده نظامی ایران را می‌توان جنایت تعبیر کرد که آشکارا از سوی دولت ترامپ صورت گرفته است.
هرچند تا قبل از این جنایت، شرط ایران برای مذاکره با آمریکا، رفع تحریم‌ها و بازگشت به میز برجام بود اما امروز دولت ترامپ یک جنایت دیگر علیه ایران در کارنامه خود دارد که نه‌تنها قابل چشم‌‌پوشی نیست بلکه برخلاف گفته وزیر خارجه قابلیت تصحیح‌شدن هم ندارد، چراکه ترامپ قاتل است و باید به سزای اعمال خود برسد.
از سویی دیگر قابل درک است که ادبیات وزیرخارجه باید دیپلماتیک و به‌دور از احساسات و هیجانات باشد و قطعا جامعه نیز توقع ادبیاتی تند از ظریف ندارد؛ اما آنچه باید به آقای ظریف یادآور شد آن است که زبان دیپلماسی هم باید عزتمندانه، شرافتمندانه و گاه کوبنده‌تر از سیلی موشکی باشد.
در شرایطی که این انتظار می‌رود تا دستگاه دیپلماسی کشور به دنبال پیگیری حقوقی جنایت خلاف عرف حقوق بین‌الملل و مناسبات روابط بین‌الملل دولت آمریکا در ترور شهید سردار قاسم سلیمانی باشد و دولت ترامپ را در دادگاه‌های بین‌المللی محاکمه کند، صحبت از مذاکره‌کردن در چنین شرایطی قطعا خلاف مطالبات عمومی جامعه و همچنین عزت و مصالح ملی است؛ چنانکه مقامات آمریکایی  نه‌تنها نسبت به چنین اقدامی اظهار پشیمانی نکردند بلکه جانشین سردار شهید را هم تهدید به ترور می‌کنند. علاوه بر این، رهبر انقلاب نیز در خطبه اخیرشان در نمازجمعه تهران نیز تاکید کردند: «مذاکره با هیچ‌ کشوری به‌جز آمریکا و اسرائیل بسته نیست.» و این راهبرد اصلی ایران مقابل آمریکا بعد از ترور فرمانده ارشد نظامی کشورمان است؛ بنابراین پالس‌های اشتباه و نسنجیده دیپلماسی در زمان‌های نامربوط جز فزون‌کردن مشکلات و دادن حس برتری و جری‌تر‌کردن طرف مقابل نتیجه دیگری نخواهد داشت.
همین دو، سه روز پیش بود که سید‌عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در واکنش به اظهارنظر بی‌سابقه هوک در تهدید سردار قاآنی به ترور گفت که «سخنان این مقام وزارت امور خارجه، علنی‌سازی رسمی و پرده‌برداری آشکار از تروریسم هدفمند و دولتی ایالات متحده آمریکاست.» موسوی همچنین با محکوم‌کردن اظهارات وقیحانه و اقدامات تروریستی سردمداران این رژیم، از اعضای جامعه بین‌الملل خواست این اقدامات و تشویق به تروریسم دولتی را محکوم کنند؛ حال چگونه می‌توان با چنین دولتی سر میز مذاکره نشست و این انتظار را داشت که نتیجه این مذاکره به منافع و مصالح کشور ختم شود.
هرچند اقدامات اینچنینی از سوی دولت آمریکا بی‌سابقه نیست و آنها با لشکرکشی به مناطق مختلف جهان، تیغ ترور را بر گلوی مردم آن دیار می‌نشاندند، اما اکنون کارشان به جایی رسیده که نه نظامیان بلکه کراوات‌داران‌شان، اسلحه به دست گرفته و مقامات ارشد کشوری دیگر را به ترور تهدید می‌کنند و حال به تعبیر رهبرانقلاب چطور می‌توان با جنتلمن‌های پشت میز مذاکره که همان تروریست‌های فرودگاه بغداد هستند، مذاکره کرد. امروز حتی مردم آمریکا هم خواهان محاکمه ترامپ در پی این اقدام تروریستی هستند به‌طوری‌که براساس نتایج یک نظرسنجی در پی ترور «سردار قاسم سلیمانی»، بیش از یک‌چهارم آمریکایی‌‌‌ها بر این باور هستند که دادگاه لاهه باید در خصوص اتهامات دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا در رابطه با جنایات جنگی وارد عمل شود.
به گزارش «بیزنس اینسایدر» نزدیک به ۲۷ درصد از یک هزار و ۸۳ پرسش‌شونده در این نظرسنجی گفتند که با ایران 
در خصوص اینکه ترامپ باید با دادگاه جنایات جنگی 
روبه‌رو شود، موافق هستند.
هرچند قبل از عمل وحشیانه ترور توسط ترامپ، سخن گفتن از مذاکره، آن هم با پیش‌شرط تحریم‌ها امری معقول و عزت‌بخش بود اما اندیشیدن به مذاکره و حتی متصور‌بودن امکان آن در شرایطی که ترامپ با ترور سردار سلیمانی خنجر خود را به قلب ملت ایران فرو برده است نه‌تنها امکان‌پذیر نیست بلکه این دولت تروریسم را به پرکردن خشاب‌هایش برای شلیک دوم مصمم‌تر می‌کند.
اما واکنش‌ها در روزهای اخیر پس از مصاحبه محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه با نشریه آلمانی «اشپیگل» 
افزایش یافته و بسیاری از فعالان سیاسی و کارشناسان حوزه بین‌الملل از جمله نمایندگان مجلس شورای اسلامی معتقدند استقلال و اقتدار ما در سطح منطقه و جهان ثمره خون صدها هزار شهید است و در چنین شرایطی که آمریکا اقدام به ترور شهید حاج قاسم سلیمانی کرده، باید تاوان آن را بدهد، نه اینکه وزیر خارجه ایران اظهار تمایل به مذاکره کند.
برهمین اساس، سید جواد ساداتی‌نژاد در پایان جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی خطاب به وزیر امور خارجه گفت: آقای ظریف! در مصاحبه‌های خود دقت کنید شأن ملت رعایت شود. مواضع منفعلانه، پیامدی جز تشدید مواضع ضد‌ایرانی رییس‌جمهور آمریکا ندارد. وی تأکید کرد: لازم است به ترامپ نادان و قمارباز تازه‌زبان‌بازکرده به فارسی، پاسخ دندان‌شکنی دهید که منجر به محاسبه غلط 
از طرف او نشود.
حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنوری، نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی هم در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس با اشاره به اظهارنظر وزیر امور خارجه مبنی بر آمادگی دولت ایران برای مذاکره با آمریکا گفت: من نمی‌دانم که دولت به دنبال چه چیزی است؟ آمریکا جز شرارت و بدبختی چیز دیگری برای ملت ما نداشته و سر سوزنی هم از مواضع شیطنت‌آمیز و خبیثانه خود کوتاه نیامده است. وی افزود: منشأ تمام گرفتاری‌های ملت ما آمریکایی‌‌ها هستند. تحریم‌ها را برخلاف همه تعهدات‌شان در برجام تشدید کردند. وقتی اینچنین است، چرا دولت باید از موضع ذلت به گدایی مذاکره با آمریکا بپردازد. رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار کرد: دولت خلاف عزت و شأن و اقتدار و عزت ملت حرکت می‌کند. موضع نظام و رهبری معظم در مورد مذاکره مشخص است و در رفتار آمریکایی‌‌ها نیز به وضوح معلوم است که برخلاف منافع ملی ما رفتار و اقدام می‌کنند.

captcha
شماره‌های پیشین