sobhe-no.ir
874
دوشنبه، ۰۷ بهمن ۱۳۹۸
3
یادداشت

یک چتر ؛ یک لیست

سید‌نظام‌الدین موسوی

قاب خبر

بازدید خبرنگاران از کاخ «مرمر»

تحلیل‌های متناقضی درباره دیدار انتخاباتی روحانی، خاتمی و ناطق نوری میان رسانه‌های حامی دولت درگرفته است

پیام مذاکره سعدآباد چه بود

پس از انتشار خبر نشست سران اصلاحات با رییس‌جمهوری در کاخ سعدآباد که «صبح‌نو» در شماره شنبه 5‌بهمن‌ماه خود به تفصیل درباره آن بحث کرد، چهره‌های ساکن در پاستور و رسانه‌های حامی دولت رویکردها و واکنش‌های متناقضی را در قبال رخداد این دیدار از خود بروز دادند. بعضی انکار کردند و برخی دیگر تأیید. در گزارش پیش رو به چرایی این تناقض پرداخته‌ایم.

صبح نو

یادداشت

یک چتر ؛ یک لیست

سید‌نظام‌الدین موسوی

وحدت نیروهای انقلابی در مقاطع مختلف پس از پیروزی انقلاب اسلامی، همواره یک اصل دائمی و ریشه‌دار و در همه عرصه‌های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و بین‌المللی، مورد تاکید بوده است. به‌طور طبیعی اصل وحدت نیروهای انقلابی، بر انتخابات به‌عنوان یکی از پدیده‌های مهم سیاسی در کشور همواره حاکم است. البته در انتخابات، سلیقه‌ها و طیف‌های مختلف سیاسی حضور پیدا کرده و به‌طور طبیعی مردم هم به سلیقه‌های مختلفی گرایش پیدا می‌کنند و براساس مطالبات و نوع سلیقه خود رأی می‌دهند. اصل مهم، برگزاری انتخابات و حضور پر شور مردم است اما به‌طور طبیعی، نتیجه انتخابات هم مهم است یعنی باید تلاش شود که نتیجه انتخابات و رأی مردم، با روشنگری و بصیرت‌افزایی و آگاهی بخشی و به‌ویژه با معرفی نامزدهای کارآمد و توانمند، به قوام نظام اسلامی منجر شود. مجموعه‌ای از نیروهای انقلابی که تحت عنوان اصول‌گرا هم شناخته می‌شوند، در گذشته و در ضرایب مختلف دور هم جمع می‌شدند و اتحاد داشتند و لیست مشترک ارائه می‌دادند و در این دوره از انتخابات مجلس، با توجه به وجود شرایط و موقعیت خاص حاکم بر کشور، جمع عمده و قابل توجهی از نیروهای انقلابی با هم ائتلاف کردند که البته بنیان این ائتلاف به انتخابات ریاست جمهوری سال‌96 و پس از آن بازمی‌گردد. پس از انتخابات ریاست جمهوری آن سال، مجمع و گروهی با محوریت حضرت آیت‌الله رئیسی شکل گرفت تا بتواند سرمایه اجتماعی آرای داده شده به آقای رئیسی را حفظ کند و تشکل دهد. این جلسات با حضور کاندیداهای خود انتخابات که عموماً به نفع آقای رئیسی کنار رفته بودند و جمعی از معتمدان سیاسی جریان انقلابی تشکیل و در آن، بحث‌های گفتمانی و نیز سازوکاری برای تشکل دادن و استمرار به سرمایه اجتماعی انتخابات مطرح می‌شد. بعد از اینکه آیت‌الله رئیسی به قوه‌قضاییه تشریف بردند و به ریاست قوه منصوب شدند، به‌طور طبیعی حضور خود در جلسات ائتلاف را به صلاح ندیدند و بعد از ایشان، جلسات شورا با محوریت دکتر حداد عادل و تعداد کثیری از نمایندگان طیف‌های مختلف نیروهای انقلابی ادامه پیدا کرد و از ماه‌ها قبل با ورود برخی چهره‌های جوان و بخش قابل توجهی از زنان، شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی شکل تازه‌تری به خود گرفت که نگاه و سازوکارش مشخصاً معطوف به انتخابات مجلس یازدهم شد. این شورا در مدت طی شده توانست سازوکار نوینی را برای رسیدن به نامزدهای کارآمد و توانمند برای انتخابات مجلس یازدهم طراحی کند. وحدت شکل گرفته حول این ائتلاف امر مبارکی است و البته اعضای ائتلاف در تلاش هستند تا وحدتی حداکثری را در میان نیروهای معتقد به انقلاب و نظام و رهبری و خدمت خالصانه به مردم و مدیریت جهادی را 
گرد هم جمع کرده و توان طیف‌های مختلف را ذیل یک چتر گرد هم بیاورند تا إن‌شاالله در قالب یک لیست واحد به مردم معرفی شده و با اقبال مردمی، مجلس قوی و کارآمد تشکیل شود.

captcha
شماره‌های پیشین