sobhe-no.ir
874
دوشنبه، ۰۷ بهمن ۱۳۹۸
1
اصلاح طلبان هر روز به دنبال طراحی جدید برای حمله به اعضای لیست انتخاباتی شورای ائتلاف اصولگرایان هستند

برنامه‌ریزی سنگین برای تخریب ائتلاف

اصلاح‌طلبان که این روزها با سطوح مختلفی از چالش برای حضور در انتخابات مواجه هستند، تحلیل‌های ناقص و غیردقیق و البته مغرضانه‌ای از فعالیت جبهه رقیب خود می‌تراشند. اخیرا نیز یکی از چهره‌های شهره جبهه اصلاحات در گفت‌وگویی اظهاراتی را علیه جریان انقلابی به زبان آورده که گزارش پیش رو فرصتی برای رد آنهاست.

تحلیل‌های متناقضی درباره دیدار انتخاباتی روحانی، خاتمی و ناطق نوری میان رسانه‌های حامی دولت درگرفته است

پیام مذاکره سعدآباد چه بود

پس از انتشار خبر نشست سران اصلاحات با رییس‌جمهوری در کاخ سعدآباد که «صبح‌نو» در شماره شنبه 5‌بهمن‌ماه خود به تفصیل درباره آن بحث کرد، چهره‌های ساکن در پاستور و رسانه‌های حامی دولت رویکردها و واکنش‌های متناقضی را در قبال رخداد این دیدار از خود بروز دادند. بعضی انکار کردند و برخی دیگر تأیید. در گزارش پیش رو به چرایی این تناقض پرداخته‌ایم.

مهناز افشار، همکار تلویزیون سعودی در سخنانی گفته است اظهارات سیاسی‌اش با تحریک محسن تنابنده بوده است

ما با هم هستیم

گزارش مصطفی وثوق‌کیا / مهناز افشار اگرچه از ایران دور است و در شبکه سعودی‌mbc پرشیا مشغول فعالیت است اما همچنان در متن و حاشیه رویدادهای سینمایی و هنری ایران حضوری فعال دارد. آخرین مورد وی اظهارنظر جنجالی درباره محسن تنابنده است که افشار مدعی است محرک وی برای اظهارنظرهای تند سیاسی‌اش بوده است.

گفت‌وگوی «صبح‌نو» با دکتر ابراهیم فیاض درباره تاثیرات فرهنگی و تمدنی راهپیمایی ضدآمریکایی مردم عراق

پیوستن عراق به جغرافیای امت اسلامی

گفت‌وگو مصطفی وثوق‌کیا / راهپیمایی ضدآمریکایی روز جمعه مردم عراق علیه اشغالگری آمریکا اهمیت ویژه‌ای در تاریخ سیاسی این کشور دارد و از آنجا که صدسال بعد از قیام سال‌1920 علیه اشغالگران انگلیسی برگزار شد به قیام بیست‌بیست مشهور شد. این راهپیمایی علاوه بر تاثیرات سیاسی، در حوزه تاریخ، تمدن و فرهنگ نیز تاثیرات ویژه‌ای دارد. ابراهیم فیاض، استاد جامعه‌شناسی دانشگاه تهران معتقد است عراق بعد از سال‌ها توانست حس استقلال را درک کند و با این قیام در زمره جغرافیای امت اسلامی قرار گرفته است.

سرمقاله

اینجا ایستگاه آخر است

مصطفی اینانلو، یک فعال فرهنگی و مذهبی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» از وضعیت جاری محله آسیب‌پذیر جنوب تهران می‌گوید

حال محله هرندی را بد نکنید

آسیب‌های اجتماعی و به خصوص اعتیاد یکی از اصلی‌ترین معضلاتی است که همیشه در جامعه وجود داشته؛ اگرچه مواردی چون همجواری با کشور افغانستان به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده مواد مخدر در جهان در زمینه افزایش اعتیاد در کشور ما بی‌تاثیر نبوده است اما رواج مواد مخدر صنعتی در سال‌های اخیر نیز مزید بر علت شده تا معضل اعتیاد بیشتر به چشم بیاید. یکی از معروف‌ترین محله‌های در معرض آسیب، محله شهید هرندی تهران یا همان دروازه‌غار معروف در جنوب تهران است اما همه چیز در این محله آنطور که یکی از رسانه‌ها نوشته بود، سیاه نیست.

یادداشت

«معامله قرن» و جرقه انقلاب در فلسطین

عبدالباری عطوان سردبیر روزنامه رای‌الیوم

یادداشت

یک چتر ؛ یک لیست

سید‌نظام‌الدین موسوی

حسن روحانی، بخشنامه رییس قوه‌قضاییه درباره انحصار صوت و تصویر در فضای مجازی را از وظایف شورای عالی فضای مجازی خواند

مقاومت دولت برابر قانون

در حالی‌که هفته گذشته آیت‌الله رئیسی، رییس قوه‌قضاییه در بخشنامه‌ای اعلام کرد هرگونه فعالیت در زمینه «صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی» صرفا در صورت اخذ مجوز از صدا‌و‌سیما مجاز است و این سازمان، وظیفه نظارت بر این موضوع را برعهده دارد با این حال روز گذشته نامه‌ای از سوی دفتر رییس‌جمهوری منتشر شد که در آن، حسن روحانی، «برای استحضار» ابراهیم رئیسی اعلام می‌کند که «این‌گونه امور مرتبط به شورای عالی فضای مجازی است.»

در شرایطی که ترامپ برای ترور سردار سلیمانی باید راهی دادگاه لاهه شود، صحبت ظریف از امکان مذاکره با دولت او، ناموجه به نظر می‌رسد

دیپلماسی نسنجیده بدموقع

انتشار گفت‌وگویی از محمدجواد ظریف با مجله آلمانی اشپیگل خبرساز شد تاجایی‌که علاوه بر رسانه‌ها و چهره‌های داخل کشور، ترامپ، رییس‌جمهور آمریکا هم به آن واکنش نشان داد؛ اما چرا این مصاحبه حساسیت‌ها را برانگیخت و غرور ملی را خدشه‌دار کرد.

گزارش «صبح‌نو» از وضعیت بازار مسکن و پیش‌بینی‌های قیمتی برای آینده را بخوانید

قیمت سقف بالای سر همچنان بالا می‌رود

گزارش زهرا اردشیری / چند نفر از ما که این گزارش را می‌خوانیم مستاجر هستیم و با اتمام قرارداد، هر سال ترس به جان‌مان می‌افتد که یا خانه را باید کوچک‌تر کنیم یا اینکه پول پیش و مبلغ اجاره آن را بیشتر کنیم؟ چند نفر از ما رویای صاحب‌خانه‌شدن را هم باید از سرمان بیرون کنیم چرا که قیمت خانه سر به فلک کشیده است؟ چند نفر از ما اخبار عجیب رشد قیمت مسکن را پیگیری می‌کنیم؟ حالا در این بلبشوی بازار مسکن خبر می‌رسد که قیمت خانه ارزان شد. این خبر شاید برای صاحب‌خانه‌ها خبر خوشی نباشد اما برای مستاجرها خبر بسیار خوشایندی است؛ اما اگر بفهمید به گفته کارشناسان این یک خبر کاذب است شاید از هیجان خود کم کنید. گزارش ما از بازار قیمت مسکن است. بازاری داغ و پرسروصدا که بدون توجه به جیب مردم همچنان قیمت‌های خود را بالا می‌کشد.

مصاحبه «صبح‌نو» با «انیس نقاش» تحلیلگر برجسته لبنان درباره کابینه «حسان دیاب»

حزب‌الله به نجات لبنان می‌اندیشد

گفت‌وگو روح‌الله فرقانی / «عروس خاورمیانه» با وجود شکل‌گیری دولت جدید «حسان دیاب» این روزها هنوز حال خوشی ندارد و بیروت همچنان صحنه اعتراضات گروه‌های مخالف دولت است. گویا آمریکا و حامیان عربی و عبری او در منطقه در تلاشند تا با بحران اقتصادی موجود، این کشور را به سمت آشوب‌های داخلی سوق دهند و با اشاعه برخی اخبار مردم را در مقابل حزب‌الله قرار دهند، اقداماتی که بارها با شکست همراه شده است. موضوعی که «انیس نقاش» کارشناس برجسته لبنانی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» معتقد است، گروه‌های مخالف می‌خواهند انتخاب دیاب برای پست نخست‌وزیری را به حزب‌الله نسبت دهند، کما اینکه حزب‌الله موافق دو کاندید قبلی برای احراز پست نخست‌وزیری هم بود، چراکه به نجات کشور می‌اندیشد. لبنان با صبر و حوصله مردم و همراهی آن‌ها می‌تواند سربلند باشد، لازمه آن انقلابی کار کردن است تا چرخه صنعت لبنان به کار بیفتد.

شماره‌های پیشین