sobhe-no.ir
873
یکشنبه، ۰۶ بهمن ۱۳۹۸
6
نکته

مهمان ناخوانده

عارف چراغی خبرنگار گروه زندگی

بیماری «کرونا» که از چین آغاز شده، حالا به قاره‌های اروپا و آمریکا هم رسیده است

نگرانی جهانی از ویروس مدل بالا

چینی‌ها غیر از موضوعات اقتصادی و کالاهای متنوع‌شان امروز با مساله سلامت، تمام جهان را به هم ریخته‌اند. این‌بار ویروس کرونای چینی گریبان دنیا را گرفته و هر لحظه خبری از یک کشور درباره تمهیدات در نظر گرفته‌شده یا مبتلایان به این بیماری مرگبار به گوش می‌رسد. بر اساس آخرین اخباری که تا عصر دیروز منتشر شده بود، 1300چینی مبتلا به بیماری کرونا شده‌اند که از این تعداد 41 نفر جان باخته‌اند.

صبح نو

بیماری «کرونا» که از چین آغاز شده، حالا به قاره‌های اروپا و آمریکا هم رسیده است

نگرانی جهانی از ویروس مدل بالا

چینی‌ها غیر از موضوعات اقتصادی و کالاهای متنوع‌شان امروز با مساله سلامت، تمام جهان را به هم ریخته‌اند. این‌بار ویروس کرونای چینی گریبان دنیا را گرفته و هر لحظه خبری از یک کشور درباره تمهیدات در نظر گرفته‌شده یا مبتلایان به این بیماری مرگبار به گوش می‌رسد. بر اساس آخرین اخباری که تا عصر دیروز منتشر شده بود، 1300چینی مبتلا به بیماری کرونا شده‌اند که از این تعداد 41 نفر جان باخته‌اند.


از اواسط هفته گذشته که موضوع بیماری کرونا در چین منتشر شد، مدام اخبار نگران‌کننده‌تری منتشر شده است. گویی که اژدهای زرد این‌بار قصد کرده انتقامی بزرگ از خود و حتی مردمان روی زمین بگیرد. برای نخستین‌بار اواخر ماه دسامبر گذشته بود که افراد مبتلا به بیماری کرونا در شهر ووهان چین مشاهده شدند. این بیماری یادآور شیوع بیماری‌های مشابهی است که در 
دو دهه گذشته چندین بار در چین یا حتی عربستان فراگیر شدند.
اما این بار ماجرا کمی فرق می‌کند. بر اساس برخی شواهد موجود گفته می‌شود که منشا اصلی این بیماری یک جانور است. اگرچه خفاش‌ها و سوپی که از آن تهیه شده و مورد علاقه چینی‌هاست یکی از دلایل این مساله مطرح می‌شود اما حالا کارشناسان دو گونه مار را هم در فهرست متهمان این بیماری قرار داده‌اند. آنطور که گفته می‌شود مارهای «کریت» و «کبرای» چینی می‌توانند منبع اصلی کروناویروسی باشند که به تازگی در چین شناسایی شده و عامل شیوع بیماری عفونی تنفسی کشنده‌ای در این کشور است. این مارها که از سمی‌ترین گونه‌های کفچه‌ماران به حساب می‌آیند در بیشتر مناطق مرکزی و جنوبی چین و جنوب شرق آسیا 
یافت می‌شوند.

فراگیری یک بیماری
این بیماری که هم‌اکنون در کشورهای شرق آسیا تقریبا فراگیر شده در کشورهای دیگر چون استرالیا، فرانسه، بریتانیا، مکزیک و ایالات متحده آمریکا هم مشاهده شده است. از سوی دیگر خبر رسیده که متخصصان در چین با استفاده از نمونه ویروس گرفته‌شده از بیماران قرنطینه‌شده توانسته‌اند کد ژنتیکی ویروس را تعیین کنند. پاتوژن عامل شیوع این بیماری کروناویروس جدیدی است. این ویروس از خانواده ویروس عامل بیماری سارس و سندروم تنفسی خاورمیانه است که در ۱۷ سال گذشته صدها کشته برجا گذاشته است. CNN هم به نقل از سازمان جهانی بهداشت (WHO) اعلام کرده است که این کروناویروس جدید را 2019-nCoV نامیده است. کروناویروس به یک گروه خاص از ویروس‌ها گفته می‌شود. این واژه از کلمه لاتین «corona» یا کلمه یونانی «κορώνη» به معنی تاج یا هاله گرفته شده است. این واژه به مشخصه ظاهری ویریون‌ها (شکل عفونی ویروس) که در زیر میکروسکوپ الکترونی دیده می‌شود، اشاره دارد که حاشیه‌ای از سطح بزرگ و پیازدار داشته و یادآور تصویری از یک تاج سلطنتی یا تاج خورشیدی است.

جای نگرانی نیست
مشاهده بیماری در کشور عربستان که مبتلا به کرونا ویروس شده است، موجب شده تا احساس خطر از بابت انتقال این بیماری به کشور ما نیز بین مردم زیاد شود. این در حالی است که وزارت بهداشت و درمان و واحدهای مربوط در روزهای اخیر تمام تلاش خود را به کار بسته‌اند تا در مبادی ورودی مسافران مختلف و به خصوص افرادی که از چین وارد کشور می‌شوند، تمهیدات کنترلی در نظر گرفته شود. سفارت ایران در کشور چین هم در پیامی به مسافران هشدار داده است که از سفر به کشور چین خودداری کنند. این در حالی است که انتشار اخباری چون ساخت دو بیمارستان هزار تخت‌خوابی از سوی چینی‌ها، آن هم در مدت 10 روز و حجم انبوه خودروهای سنگین برای ساخت‌و‌ساز یا کامیون‌هایی که منتظر خالی‌کردن مصالح خود هستند این موضوع را به مردم جهان منتقل می‌کنند که ماجرا بزرگ‌تر از این حرف‌هاست. همچنین در اخبار منتشر شده است که چندین شهر چین به‌طور کامل قرنطینه شده‌اند که این شهرها به‌طور کلی حدود
40 میلیون نفر از جمعیت این کشور را در بر می‌گیرد.اما وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در اطلاعیه‌ای که دیروز منتشر شد، اعلام کرد: تاکنون هیچ ‌مورد مشکوکی از ابتلا به ویروس کرونا، ویروسی که در کشور چین دیده شده، در ایران مشاهده نشده است. در ادامه این بیانیه آمده است: موارد ابتلا به ویروس کرونای جدید تاکنون در چندین کشور مشاهده شده است، اما اکثر موارد در کشور چین بوده است. در هر کشوری نظام مراقبت بیماری‌های آن در جهت کنترل این بیماری اقدام می‌کنند؛ اقداماتی که براساس پروتکل علمی برخورد با طغیان‌ها، اپیدمی‌ها و پاندمی‌ها انجام می‌شود.
در این بیانیه آمده است: در کشور ما نیز با نظارت و راهبری معاونت بهداشتی و مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر در تمام پایانه‌های مرزی کشور به ویژه فرودگاه‌ها و بنادر بین‌المللی، پایگاه‌های مراقبت‌های بهداشتی مرزی با حضور تیم‌های متشکل از کارشناسان و متخصصان بهداشت و مبارزه با بیماری‌ها فعال هستند و با تجهیزات مناسب هرگونه مورد مشکوک ورودی به کشور را تحت غربالگری و مراقبت‌های لازم قرار می‌دهند.
وزارت بهداشت در ادامه بیانیه خود به اقدامات لازم بعد از مشاهده احتمالی افراد مبتلا به این بیماری اعلام کرده است: «با شناسایی احتمالی هر مورد مشکوک به بیماری یا افراد دارای علائم، فرد مورد نظر تحت تدابیر بهداشتی خاص قرار می‌گیرد و بررسی‌ها و درمان‌های لازم صورت می‌گیرد. این اصل نه فقط برای این ویروس و این بیماری، بلکه سال‌های سال است در کشور برای پیشگیری و کنترل بیماری‌های واگیر به ویژه بیماری‌های نوپدید جریان دارد.»

فعال‌تر‌شدن قرنطینه‌ انسانی در مرزهای کشور
مدیر کل ترانزیت و حمل‌ونقل بین‌المللی سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای هم دیروز درباره اقدامات صورت‌گرفته برای کنترل این بیماری اعلام کرد: در همه مرزهای جاده‌ای کشور قرنطینه‌های انسانی داریم که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در آنجا مستقر بوده و بیماری مسافران و همه افرادی که از مرزها تردد می‌کند را رصد و معاینه می‌کند که البته برای پیشگیری از شیوع بیماری کرونا این قرنطینه‌ها فعال‌تر و جدی‌تر شده‌اند. آقای منوچهر سلمان‌زاده درباره چگونگی پایش بیماری کرونا در مرزها و مبادی جاده‌ای کشور گفت: گرچه ارتباط مستقیم جاده‌ای با چین نداریم اما مبادی ورودی به کشور می‌تواند از هر مبدا و به هر مقصدی باشد؛ بنابراین در همه مرزهای کشور نمایندگی از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به‌عنوان قرنطینه انسانی وجود داشته و استقرار دارد که پرسنل این وزارتخانه قبل از وارد‌شدن مسافران و حتی رسیدن آن‌ها به بخش گذرنامه، بیماری‌های احتمالی ‌آن‌ها را رصد می‌کنند.

بهداشت را رعایت کنید
عضو کمیته کشوری آنفلوآنزا درباره راه‌های درمان این بیماری و پیشگیری از ابتلا به آن نکاتی را بیان کرده است. به گفته دکتر مسعود مردانی، ویروس کرونا واکسن و درمان اختصاصی ندارد و رعایت بهداشت فردی تنها راه مقابله با این ویروس است. این 
فوق تخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری با اشاره به شیوع بیماری کرونا توصیه کرد: افرادی که در چین اقامت دارند باید از تردد غیر‌ضروری به شهرها و مناطق درگیر با این بیماری پرهیز کنند و به هموطنان و تجار ایرانی نیز توصیه می‌کنم از سفر غیر‌ضروری به مقصد چین تا اطلاع ثانوی جدا خودداری کنند. این استاد دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی خاطرنشان کرد: ویروس کرونا ویروسی شناخته‌شده است که بعد از رینو ویروس‌ها دومین علت عفونت‌های دستگاه تنفسی فوقانی محسوب می‌شوند. دو نوع از این ویروس به نام بیماری سارس در سال ۲۰۰۳ در تمام دنیا اپیدمی شد که در همان بازه زمانی ۷۷۴ مورد مرگ و میر را به خود اختصاص داد. همچنین در ادامه نوع دیگر این ویروس در عربستان شیوع پیدا کرد و موجب مرگ و میر ۸۸۵ نفر شد، بعدها مشخص شد شتر و شیر شتر می‌تواند از عوامل انتقال این بیماری باشد. دکتر مردانی ادامه داد: نسل جدید ویروس کرونا که در کشور چین شیوع پیدا کرده نوع جدیدی از ویروس کروناست که با انواع دیگر آن متفاوت است.
عضو کمیته کشوری آنفلوآنزا با بیان اینکه احتمال انتقال این بیماری از حیوانات زنده مثل گرگ، خفاش، خرگوش، نهنگ سفید و مار گزارش شده تاکید کرد: افرادی که با این حیوانات سر و کار دارند باید مسائل بهداشت فردی و اجتماعی را بیش از پیش مورد توجه قرار دهند. مردانی شست‌وشوی مکرر دست‌ها را مهم‌ترین و بهترین راه پیشگیری از ابتلا به این بیماری ذکر کرد و گفت: رعایت بهداشت فردی در مقابل بیماران علامت‌دار مثل سرفه، تنگی نفس، آب‌ریزش بینی و علائم تنفسی است. همچنین افرادی که سرفه و عطسه می‌کنند باید از دستمال کاغذی یک‌بار مصرف یا در صورت نبودن دستمال حداقل در آستین لباس خود سرفه یا عطسه کنند. دکتر مردانی با تاکید بر اینکه هیچ‌موردی از ابتلا به این بیماری در ایران مشاهده نشده است، خاطرنشان کرد: طی هفته‌های آتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی سمینار یک‌روزه‌ای درباره کرونا،ویروس جدیدی که در چین شیوع پیدا کرده، برگزار خواهد کرد.

captcha
شماره‌های پیشین