sobhe-no.ir
873
یکشنبه، ۰۶ بهمن ۱۳۹۸
5
یادداشت

تظاهرات عراقی‌ها؛ خروج یکسره آمریکا

حسین رویوران

دونالد ترامپ از اجراشدن دوباره معامله قرن در روزهای آتی خبر داد

آمادگی فلسطین برای پاسخ سخت به معامله قرن

گزارش روح‌الله فرقانی / «دونالد ترامپ» رییس‌جمهوری آمریکا اعلام کرد که قبل از سفر «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم اسرائیل به واشنگتن و پیش از دیدارش با او که سه‌شنبه این هفته انجام می‌شود، از طرح ادعایی صلح در خاورمیانه، موسوم به «معامله قرن» رونمایی خواهد کرد. به گفته رسانه‌های رژیم صهیونیستی، علاوه بر نتانیاهو، «بنی گانتس» رییس «ائتلاف آبی و سفید» (حزب مخالف نتانیاهو) در راستای رونمایی از طرح موسوم به «معامله قرن» به آمریکا دعوت شده است.

صبح نو

یادداشت

تظاهرات عراقی‌ها؛ خروج یکسره آمریکا

حسین رویوران

تظاهرات میلیونی و بی‌سابقه مردم عراق در روز جمعه شرایط آمریکا را تا حد زیادی چالشی کرد. دولت آمریکا به بهانه اینکه در رای‌گیری پارلمان عراق که به خروج نظامی آمریکا رای داده شد، این رای را الزام‌آور نمی‌دید، اکنون با این حضور میلیونی مردم نمی‌تواند بگوید که اکثریت مردم عراق با حضور نظامی آمریکا موافق‌اند؛ البته استدلال قبلی واشنگتن در عدم‌الزام مصوبه پارلمان عراق یک بدعت بی‌سابقه در فرایند دموکراسی است که از سوی هیچ‌کس قابل قبول نیست به ویژه غربی‌ها که مدعی حمایت از گسترش دموکراسی‌اند. در پارلمان عراق 168 نماینده از مجموع 328 به این لایحه رای دادند که اکثریت شمرده می‌شود و بر اساس عرف پارلمانی الزام‌آور است. بهانه آمریکا در اینکه کردها 13درصد و سنی‌ها 21 درصد در جلسه شرکت نداشتند، قابل قبول نیست. در کدام دموکراسی اکثریت سیاسی گروگان اقلیت است و رای آنها بدون حضور اقلیت اعتباری ندارد و الزام‌آور نیست؟! به هرحال حضور میلیونی مردم در تظاهرات روز جمعه در بغداد چند پیام مهم جدا از اجماع در باره خروج اشغالگران آمریکایی  به همراه داشت.
این تظاهرات با دعوت سید مقتدی صدر، سازمان بدر، عصائب اهل حق، کتائب حزب‌الله عراق و دیگر گروه‌های عضو 
حشد الشعبی صورت گرفت و نشان داد در امر خروج اشغالگران آمریکایی  از این کشور میان اکثریت گروه‌های سیاسی و مردم عراق اتفاق نظر وجود دارد. البته این اتفاق نظر زمانی به وجود آمد که آمریکا رفتار تجاوزگرایانه خود را به جایی رساند که به نیروهای مسلح عراق حمله کرد و سپس به ترور شهید قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس در نزدیکی فرودگاه بغداد دست زد و این رفتار برای هیچ‌ آزاده‌ای در عراق قابل قبول نمی‌تواند باشد.
از زمان سقوط رژیم صدام‌حسین در سال 2003 تاکنون هیچ‌گاه ملت، پارلمان، و دولت این کشور در یک راستا قرار نگرفته بودند، مگر در امر کنونی خروج نظامی آمریکا از عراق. پارلمان مصوبه خروج را به تصویب رساند و دولت بر اساس آن از آمریکا خواست از کشور خارج شود و ملت از تصمیم پارلمان و دولت با این تظاهرات عظیم حمایت کردند.
 این رویداد در زمانی صورت می‌گیرد که آمریکا قصد دارد جزئیات طرح معامله قرن را اعلام و اجرا کند. در این طرح آمریکا قصد دارد بخش مازاد آوارگان فلسطینی را در غرب عراق اسکان دهد و شرایط را به نفع اسرائیل هموار کند. برخی تصور می‌کنند که آمریکا دنبال حل مشکل آوارگان فلسطینی است و گویا دیگران جلوی این کار انسانی را می‌گیرند درحالی‌که فلسطینیان سرزمین دارند و حل مشکل آنها در بازگشت به سرزمین مادری خود آنهاست، نه تغییر جغرافیای جمعیتی عراق.
مردم عراق زمانی به این تظاهرات باشکوه دست زدند که درباره ارزیابی عملکرد دولت و منشأ ناکارآمدی اختلاف‌نظر داشتند، هرچند در ازبین‌بردن پدیده‌های فساد اداری، اختلاس، ناکارآمدی و سهم‌خواهی اجماع داشتند ولی باوجود این اختلاف در اولویت خروج آمریکا اتفاق‌نظر نشان دادند و این اقدام نشان می‌دهد مردم عراق از لحاظ سیاسی به درجه بالایی از بلوغ رسیده‌اند که اولویت‌ها را تشخیص داده و دنبال می‌کند.

captcha
شماره‌های پیشین