sobhe-no.ir
872
شنبه، ۰۵ بهمن ۱۳۹۸
7
سرنوشت خانه شهرداران چه خواهد شد

فروش ملک برای تامین هزینه‌های شهری

«صبح‌نو» پرونده کیک‌های قرص‌دار را بررسی می‌کند ، هنوز مشخص نیست که سرانجام پرونده کیک‌های قرص‌دار که موجب نگرانی مردم شد به کجا انجامید

حمله مجازی علیه مواد غذایی

گزارش زهرا اردشیری / خبر ذرت‌های آلوده، کیک‌های قرص‌دار و شیر‌های سمی، در فاصله چند ماه یک‌بار در فضای مجازی پخش شده است؛ خبرهایی که شک و تردید در بین مردم ایجاد کرده که حالا چه کنیم؟ این مواد غذایی را بخوریم یا نه؟ این اخبار چقدر صحت دارد؟ بعد از انتشار این اخبار شرکت‌های مواد غذایی مربوط، به‌شدت ضرر می‌کنند و محصولات‌شان به کارخانه‌ها مرجوع می‌شود تا اینکه وزارت بهداشت مردم را قانع می‌کند که وضعیت کنترل شده است؛ اما کمتر کسی به این موضوع توجه می‌کند که انتشار این اخبار امنیت خاطر مردم نسبت به مواد غذایی مورد مصرف‌شان را به خطر می‌اندازد، مثلا چند ماهی از انتشار خبر کیک‌های قرص‌دار می‌گذرد اما هنوز پرونده آن باز است و معلوم نشد که سر و کله قرص‌ها در کیک‌ها از کجا پیدا شده، تا اینکه چند روز پیش معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در برنامه زنده تلویزیونی گفت: «منشا کیک‌های حاوی قرص تا حدی مشخص شده است»؛ اما پیگیری‌های ما از سخنگوی وزارت بهداشت بی‌نتیجه بود و وی از پیدا‌کردن منشا کیک‌های آلوده بی‌اطلاع بود.

صبح نو

سرنوشت خانه شهرداران چه خواهد شد

فروش ملک برای تامین هزینه‌های شهری

عمارت گلستان یا خانه‌ای موسوم به محل زندگی همه شهرداران تهران این روزها سر و صدای زیادی به پا کرده است. چند روز قبل بود که نامه‌ای با امضای آقای پیروز حناچی، شهردار تهران منتشر شد که در آن به سازمان املاک و مستغلات شهرداری دستور داده شده بود تا عمارت معروف به ساختمان محل سکونت شهرداران تهران را به صورت نقدی و بدون دریافت حواله غیرنقد برای تامین منابع مورد نیاز برخی پروژه‌ها به فروش برساند. این در حالی است که مدیران فعلی شهر تهران در دو سال گذشته که اداره پایتخت را در دست دارند بارها درباره فروش ملک و زمین برای تامین هزینه‌های پروژه‌های شهری انتقاد کرده‌اند. این در حالی است که املاک در اختیار شهرداری سرمایه‌های شهر محسوب می‌شوند که نباید به راحتی فروخته شوند. همین موضوع مورد توجه رسانه‌ها و افکار عمومی قرار گرفت. از یک‌سو برخی افراد مدعی شده‌اند این خانه تاریخی بوده و فروش آن تخلف شهرداری است و مدیریت شهری هم معتقد است این خانه ثبت ملی نشده و صرفا خانه‌ای با گچ‌بری و آینه‌کاری است. خانه یا عمارت شهرداران، عمارت دوطبقه‌ای در خیابان گلستان جنوبی در محله اقدسیه است که به گفته محلی‌ها مربوط به دوره پهلوی اول است و حدوداً 1200 متر وسعت دارد. قیمت هر مترمربع زمین در این محله اعیان‌نشین از 120 تا 130 میلیون تومان آغاز می‌شود. 
گفته می‌شود این عمارت قبلاً برای یکی از وابستگان دربار پهلوی بوده است. برخی از اهالی می‌گویند اینجا قبلاً برای تیمسار قره‌گوزلو بوده است، برخی دیگر هم می‌گویند که این ملک برای امرای ارتش بوده است، ولی کسی به درستی تاریخ این ملک را نمی‌داند و جالب است که در فضای مجازی هم چیزی در خصوص قدمت این بنا نوشته نشده است. قدیمی‌ترهای محل می‌گویند در زمان شاه تیمساری در این عمارت رفت و آمد می‌کرد. مدت‌ها این عمارت رها شده و بعدها شهرداری تهران با واسطه این عمارت را خریداری کرد؛ اما این روزها زمزمه فروش این خانه به گوش می‌رسد. ابوالفتح شادمهری، مدیر بافت و بناهای تاریخی شهر تهران در رابطه با خانه شهرداران می‌گوید: «این خانه ثبت ملی نشده است و بنای تاریخی نیست.» او ادامه می‌دهد: «این خانه در بافت مسکونی 
قرار دارد و سال‌ها مورد استفاده شهرداران تهران بوده است اما آقای حناچی و چند شهردار آخر تهران از آن استفاده نکرده‌اند. این ساختمان شناسنامه ندارد و جزو آثار ملی هم ثبت نشده است». مدیر بافت و بناهای تاریخی شهر تهران ادامه می‌دهد: «اگر این ملک ارزش تاریخی دارد باید وزارت میراث فرهنگی آن را ثبت کند و ما متولی نیستیم.» اما سید هادی احمدی، مدیر کل حفظ و احیای بافت‌های تاریخی در رابطه با عمارت گلستان موسوم به خانه شهرداران می‌گوید: «هر اثر تاریخی باید یکی از سه ویژگی را داشته باشد تا دارای ارزش باشد؛ ‌‌داشتن قدمت، ‌‌داشتن ویژگی هنری و زیباشناسانه و‌‌ داشتن وجه معنوی از آن جمله است؛ یعنی در آن خانه اتفاقی رخ داده است. هر یک از این‌ها خانه را واجد ارزش می‌کند.» احمدی می‌گوید: «این خانه ارتباطی با میراث ندارد. ثبت ملی نشده است و خانه‌ای تاریخی نیست. همچنین ویژگی بخشی از هویت فردی که در آن زندگی کرده را ندارد.» مدیر کل حفظ و احیای بافت‌های تاریخی با اشاره به اینکه این خانه هیچ‌یک از وجه‌های میراث را ندارد، می‌گوید: «عمارت گلستان صرفا خانه اعیانی و پولداری است و شهرداران هم در آن زندگی نکرده‌اند.» او اظهار می‌کند: «چند تن از شهرداران زمان انقلاب در آن زندگی کرده‌اند و این اواخر هم در اختیار هنرمندان بوده است.» احمدی در رابطه با سال ساخت این عمارت می‌گوید: «این خانه متعلق به پهلوی دوم است و حدود 50 سال سن دارد. شهرداران تهران هم وقتی در خانه‌ای زندگی می‌کنند که نباید آن خانه ثبت شود. مثل این است که خانه آقای نجفی، حناچی و.. را ثبت کنیم که این درست نیست. مدیر کل حفظ و احیای بافت‌های تاریخی در پایان ادامه می‌دهد: «فروشش از نظر میراثی ایرادی ندارد. اتفاق مهمی هم در آن نیفتاده که بخواهیم آن را ثبت کنیم.» «غلامحسین محمدی» رییس مرکز ارتباطات شهرداری تهران هم در واکنش به انتشار برخی اخبار مبنی بر فروش یک عمارت تاریخی در محله اقدسیه از سوی شهرداری تهران در حساب توییتری خود نوشت: «عمارت واقع در بافت مسکونی اقدسیه که معروف به خانه برخی شهرداران پس از انقلاب است، مکان ثبت‌شده تاریخی یا میراثی نیست و طبق ضوابط و رویه‌های قانونی برای فروش و استفاده در اجرای پروژه‌های فرهنگی مانند مرکز همایش‌های رازی، ساختمان بلدیه و... در اختیار سازمان املاک قرار گرفته است.»

captcha
شماره‌های پیشین