sobhe-no.ir
872
شنبه، ۰۵ بهمن ۱۳۹۸
1
سرمقاله

یک ملت سلیمانی و المهندس

مردم عراق در رفراندوم حضور، پایان اشغالگری کشورشان از سوی آمریکا را فریاد زدند

یوم الله عراق

جمعه استقلال، انقلاب دوم ضد‌اشغالگری و نقطه عطفی در تاریخ بود. روزی که تظاهرکنندگان از هر گروه و جناحی یکپارچه و متحد شعار مرگ برآمریکا و مرگ بر اسرائیل را سردادند و پایان اشغالگری رژیم آمریکا را فریاد زدند.

دولت و رسانه‌های آمریکا چطور افکار عمومی را برای مواجهه با تلفات عین‌الاسد مدیریت کردند

بازنده جنگ سخت، برنده جنگ نرم

گزارش فاطمه ترکاشوند/ 17 روز از حمله موشکی ایران به پایگاه آمریکایی عین‌الاسد در عراق می‌گذرد. رسانه‌های آمریکا در طول این دو هفته در چالش زیادی با تایید برخی گزاره‌ها و رد برخی دیگر بوده‌اند و به تبع آن‌ها افکار عمومی آمریکایی هم با اخبار ضدونقیضی درباره صدمات و جراحات انسانی این حمله دست‌وپنجه نرم کرده است. بررسی «صبح‌نو» نشان می‌دهد اهداف تولید محتوای رسانه‌های غربی به چند گزاره معدود، محدود بوده است.

ماجرای محروم کردن تیم‌های باشگاهی ایران از میزبانی لیگ قهرمانان آسیا از کجا آب می‌خورد؟

وزیر ورزش، نا امنی را تأیید کرد

حدود یک هفته است که فوتبال کشور دستخوش تصمیمات و اقدامات سیاسی شده که تنها اثر آن نگران کردن میلیون‌ها طرفدار تیم‌های حاضر در رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا بوده است. در روزهای گذشته طرفداران تیم‌های پرسپولیس، استقلال، سپاهان و شهرخودرو نگران از دست دادن میزبانی در این رقابت‌ها بودند که البته این موضوع به خیر گذشت اما باز هم آنچه که مورد نظر AFC بود، اعمال شد.

سران دولت و حامیان آن با حضور در یکی از اماکن مجلل شمال تهران درباره هماهنگی‌ها پیرامون اسفند‌98 به گفت‌وگو نشستند

نشست انتخاباتی در کاخ

اخیراً اخباری درباره جلسه مشترک تعدادی از الیت‌های جریان اصلاح‌طلب با متحدان اعتدالی‌شان با عنوان بی‌مسمای «آشتی ملی» چشم‌ها را به خود معطوف کرده است. جلسه‌ای دو ساعته در یکی از کاخ‌های بزرگ شمال تهران که محتوایش به نظر، چگونگی حضور حامیان دولت در انتخابات اسفند‌ماه بوده است. ادامه گزارش پرداختی کوتاه به جلسه مزبور و نتایج این سنخ جلسات در سال‌های اخیر است.

بی‌بی‌سی فارسی یکی از عناصر باسابقه خود را به‌دلیل تعارض دیدگاه تبعید کرد

حذف بهنود

گزارش اکبر ریحانی / هنگامی که یک دهه قبل بی‌بی‌سی فارسی برای تاثیرگذاری مستقیم بر افکار عمومی ایران راه‌اندازی شد، مسعود بهنود تقریبا سرشناس‌ترین چهره این تلویزیون بود. بهنود به واسطه سابقه زیادش در مطبوعات ایران چهره شناخته شده‌ای بود و این اعتبار بزرگی برای یک رسانه تازه تاسیس بود چه اینکه بهنود در دوره اصلاحات هم در روزنامه‌های داخلی کشور مطلب می‌نوشت و حالا شده بود یکی از عوامل اصلی این رسانه تازه تاسیس. هر چند حضور مسعود بهنود در بی‌بی‌سی فارسی به یک برنامه دید‌بان منتهی شد اما تاثیر این برنامه در حمایت و پشتیبابی پیاده نظام آن در داخل مطبوعات ایران بسیار زیاد بود و خط‌‌‌مشی آن راه را برای عناصر داخلی آن روشن می‌کرد هرچند این تنها تاثیر بهنود نبود و وی قطعا در سیاست‌گذاری‌های بی‌بی‌سی فارسی نقش موثری ایفا کرده است. هر چند بهنود سعی می‌کرد ژست خود را در برنامه به‌عنوان یک تحلیلگر بی‌طرف حفظ کند اما دقیقا در بزنگاه‌ها همگام و هم خط با این رسانه ملکه، ایفای نقش می‌کرد. با این حال هفته گذشته بود که اعلام شد برنامه دیدبان با حضور مسعود بهنود به انتها رسیده است و وی دیگر در تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی حضور نخواهد داشت ولی همچنان در رادیو فارسی این رسانه به معرفی کتاب خواهد پرداخت. اتفاقی که به نظر می‌رسد بی‌ارتباط با حوادث ترور شهید قاسم سلیمانی و موضع‌گیری‌های مسعود بهنود پیرامون این ماجرا نباشد.

سرنوشت خانه شهرداران چه خواهد شد

فروش ملک برای تامین هزینه‌های شهری

گزارش «صبح‌نو» از فرایند بررسی بودجه‌99

اما و اگرهای لایحه بودجه در سایه انتخابات

در حالی که تقریباً دو ماه تا پایان سال مانده و از سوی دیگر نمایندگان خود را برای حضور در انتخابات دوم اسفندماه آماده می‌کنند، این نگرانی وجود دارد که بررسی لایحه بودجه‌99 کل کشور تا حدی تحت تأثیر انتخابات پیش رو روند بررسی را با کندی طی کند.

یادداشت

هندسه خاورمیانه جدید

دکتر حسن عابدینی

«خالد عبدالله» استاد علوم سیاسی عراق در گفت‌وگو با «صبح‌نو»:

مردم با «حماسه سیاسی» خود خواستار «سیادت عراق» شدند

«هاشم التمیمی» تحلیلگر عراقی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» عنوان کرد:

اتمام حجت مردم عراق با آمریکا

«هاشم التمیمی» تحلیلگر سیاسی عراقی درگفت‌وگو با خبرنگار روزنامه صبح‌نو با اشاره به تظاهرات میلیونی روز جمعه عراق عنوان کرد: تظاهرات میلیونی عراق که روز جمعه برگزار شد، پاسخ شفافی بود برای خروج آمریکایی‌‌ها که 16 سال کشورمان را در اشغال خود قرار دادند. در این تظاهرات یکصدایی و وحدت کلمه برای خروج آمریکایی‌‌ها از عراق دیده شد.

شماره‌های پیشین