sobhe-no.ir
871
چهارشنبه، ۰۲ بهمن ۱۳۹۸
4
طرح «پیگرد حقوقی علیه دولت انگلستان برای جبران خسارات وارده به اتباع ایرانی» تقدیم هیات‌رییسه مجلس شد

دریافت غرامت از انگلیس برای تحمیل قحطی بر ایران

نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرح «پیگرد حقوقی علیه دولت انگلستان برای جبران خسارات وارده به اتباع ایرانی» را تهیه و با بیش از صد امضا آن را برای بررسی به هیأت‌رییسه تقدیم کردند.

هر روز ابعاد جدیدی از حمله موشکی ایران به پایگاه نظامی آمریکا در عراق فاش می‌شود

آخرین آمار تلفات عین‌الاسد؛ حداقل ۱۳۴ کشته

صبح نو

طرح «پیگرد حقوقی علیه دولت انگلستان برای جبران خسارات وارده به اتباع ایرانی» تقدیم هیات‌رییسه مجلس شد

دریافت غرامت از انگلیس برای تحمیل قحطی بر ایران

نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرح «پیگرد حقوقی علیه دولت انگلستان برای جبران خسارات وارده به اتباع ایرانی» را تهیه و با بیش از صد امضا آن را برای بررسی به هیأت‌رییسه تقدیم کردند.

نمایندگان طرحی را با عنوان طرح پیگرد حقوقی علیه دولت انگلستان برای جبران خسارات وارده به اتباع ایرانی با قید یک فوریت تهیه و تدوین کردند. این طرح با امضای بیش از صد نفر از نمایندگان برای بررسی به هیأت‌رییسه مجلس تقدیم شد تا یک فوریت آن در جلسه یکشنبه هفته آینده مورد بحث و بررسی قرار گیرد.
در مقدمه این طرح آمده است: «از آنجایی که سیاست‌های خبیث دولت انگلیس در قبال ملت ایران تمامی ندارد و به استناد اصول قانون اساسی و در جهت استیفای حقوق ملت ایران لازم است دولت جمهوری اسلامی ایران که متعهد به دفاع از حقوق ملت و پاسداری از آن است، هولوکاست واقعی تاریخی در کشتار جمع کثیری از مردم را در زمان جنگ جهانی اول که به دست حکومت استعمارگر بریتانیا انجام شد، پیگیری کند.»
در بخشی دیگر از متن این طرح تاکید شده است: «قحطی مصنوعی طراحی‌شده توسط انگلیس در سال‌های 1917 تا 1919 مقارن با 1296 تا 1298 شمسی یکی از بزرگترین قحطی‌های تاریخی بود و بدون تردید بزرگترین فاجعه‌ای است که ایران به آن مبتلا شد. تنها نکته بسیار روشن در این فاجعه قربانی‌شدن ایران بی‌طرف در جنگ جهانی بود. هیچ‌یک از طرف‌های متخاصم خواه به صورت نسبی و خواه مطلق، تلفاتی با این وسعت متحمل نشدند؛ فاجعه‌ای که منجر به فروپاشی جامعه ایرانی، تثبیت تسلط استعمار بریتانیا بر ایران، تشکیل حکومت‌های وابسته به بریتانیا و کودتا علیه دولت‌های منتخب مردمی شد. اسناد این قتل عام قریب به 9 میلیون نفری همچنان در ردیف اسناد طبقه‌بندی‌شده و سری انگلستان قرار دارد و این کشور هنوز هم از انتشار آنها ممانعت می‌کند؛ لذا با توجه به سابقه استعماری و دخالت دولت انگلستان و نقش حاکمیت ملی ایران و همچنین نقض مواد 4-5-و 8 و بند ب 11 اعلامیه جهانی حقوق بشر، موجب آسیب‌های جدی انسانی و مادی و معنوی زیادی طی زمان‌های متوالی شده است.»
طی سال‌های 1917 تا 1919 ایران با وجود اعلام بی‌طرفی در جنگ جهانی اول، بیشترین آسیب را از این جنگ ویرانگر دید و در حدود نیمی از جمعیت کشور قربانی مطامع کشورهای بزرگ و استعمارگر آن دوران شدند. اسناد این قتل عام قریب به 9 میلیون نفری همچنان در ردیف اسناد طبقه‌بندی‌شده و سری انگلستان قرار دارد و این کشور هنوز هم از انتشار آن‌ها ممانعت می‌کند. با وجود اعلام بی‌طرفی ایران، نیروهای متخاصم انگلیس و روس از نقاط مختلف وارد کشور شدند. با انقلاب اکتبر 1917 روسیه، نیروهای روس از ایران خارج شدند اما انگلیس برنامه‌ریزی خود برای پر‌کردن جای این نیروها را با بزرگنمایی خطر آلمان‌ها و عثمانی آغاز کرد و بدین ترتیب انگلیسی‌ها از سال 1917 ایران را تحت اشغال خود درآوردند. نیروهای اشغالگر انگلیس تمامی منابع و تولیدات کشاورزی را برای گذران نیاز نظامیان در جنگ خود، خریداری کرده و احتکار می‌کردند. عجیب‌تر اینکه ارتش بریتانیا مانع از واردات مواد غذایی از بین‌النهرین و هند و حتی از آمریکا به ایران شد. سربازان انگلیسی علاوه بر این به‌دلیل عدم رعایت بهداشت موجب شیوع بیماری‌هایی نظیر آنفلوآنزا و وبا در ایران شدند که به‌دلیل قحطی و عدم توانایی مردم برای مقاومت در برابر بیماری‌ها، مبتلایان جان خود را از دست می‌دادند. در اثر این اقدامات دولت خبیث انگلیس بود که قحطی در ایران بیداد کرد و همه روزه کودکان، زنان و سالمندان بسیاری را به کام مرگ کشاند.
جعفر شهری، نویسنده و شاهد این قحطی بزرگ می‌نویسد: «در همین قحطی نیز بود كه نیمی از جمعیت پایتخت از گرسنگی تلف شده و اجساد گرسنگان در گوشه و كنار كوچه و بازار هیزم‏‌وار بر روی هم انباشته شده، كفن و دفن آنها میسر نمی‏شد و قیمت گندم از خرواری چهار تومان به 400 تومان و جو از منی دو تومان به 200 تومان رسیده و هنوز دارندگان و محتكران آنها حاضر به فروش نمی‏شدند.»
 محمدقلی مجد در کتاب «قحطی بزرگ» خود نوشته است: بر اثر چنین فاجعه عظیمی بود که جامعه ایرانی به‌شدت فروپاشید و استعمار بریتانیا توانست به سادگی حکومت دست‌نشانده خود را در قالب کودتای 1299 بر ایران تحمیل کند. مجد چنین نتیجه می‌گیرد: «هیچ تردیدی نیست که انگلیسی‌ها از قحطی و نسل‌کشی به‌عنوان وسیله‌ای برای سلطه بر ایران 
استفاده می‌کردند.»

captcha
شماره‌های پیشین