sobhe-no.ir
871
چهارشنبه، ۰۲ بهمن ۱۳۹۸
3
یادداشت

تنها راه ادامه مسیر عزت

مهدی فضائلی

قاب خبر

سفر وزیرخارجه عمان به ایران

«صبح‌نو» در گفت‌وگو با فعالان سیاسی و رسانه‌ای لزوم همگرایی نیروهای انقلابی برای انتخابات مجلس را بررسی کرد

وحدت کامل برای مجلس قوی

دیرزمانی تا انتخابات مجلس یازدهم باقی نمانده است. در این میان لزوم وحدت کامل میان طیف متنوعی از نیروهای انقلابی برای رسیدن به لیست مشترک احساس می‌شود؛ امری که البته مشغول گام‌های نهایی خود است. این وحدت کامل هر چند امری ضروری لیکن اصلا کافی نیست. برای تکمیل روند وحدت کامل نیروهای انقلابی، حضور افراد متخصص و متعهد در لیست امری لازم به نظر می‌رسد. بی‌شک این افراد متخصص، به گونه‌ای بهتر و شایسته‌تر می‌توانند مطالبات این روزهای مردم ایران را که عمده‌ترینش موضوعات اقتصادی است، نمایندگی کنند.

صبح نو

«صبح‌نو» در گفت‌وگو با فعالان سیاسی و رسانه‌ای لزوم همگرایی نیروهای انقلابی برای انتخابات مجلس را بررسی کرد

وحدت کامل برای مجلس قوی

دیرزمانی تا انتخابات مجلس یازدهم باقی نمانده است. در این میان لزوم وحدت کامل میان طیف متنوعی از نیروهای انقلابی برای رسیدن به لیست مشترک احساس می‌شود؛ امری که البته مشغول گام‌های نهایی خود است. این وحدت کامل هر چند امری ضروری لیکن اصلا کافی نیست. برای تکمیل روند وحدت کامل نیروهای انقلابی، حضور افراد متخصص و متعهد در لیست امری لازم به نظر می‌رسد. بی‌شک این افراد متخصص، به گونه‌ای بهتر و شایسته‌تر می‌توانند مطالبات این روزهای مردم ایران را که عمده‌ترینش موضوعات اقتصادی است، نمایندگی کنند.

روز گذشته لیست اولیه ۱۵۹ نفره نامزدهای شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی برای انتخابات یازدهمین دوره مجلس مشخص شد که درنهایت ۹۰ نفر از این 159 نفر معرفی خواهند شد تا درنهایت در ستاد انتخابات که از اعضای شورای ائتلاف و نمایندگان منتخب مجمع عمومی به همراه نمایندگان چهره‌های تأثیرگذار اجتماعی و سیاسی شکل‌گرفته لیست ۳۰ نفره تعیین و اعلام شود. گفته شده است دوسوم لیست نهایی ۳۰ نفره تهران از چهره‌های جوان تشکیل شده و مابقی از اعضای باسابقه و شخصیت‌های باتجربه ائتلاف اصول‌گرایان خواهند بود. برای بررسی لزوم وحدت کامل میان نیروهای انقلابی برای ارتقای سطح مجلس آینده به سراغ 
سه فعال سیاسی و رسانه‌ای رفتیم.

رسولی: مجلس باید به جایگاه اصلی خود بازگردد
امیرابراهیم رسولی، فعال و کنشگر سیاسی در گفت‌وگو با خبرنگار «صبح‌نو» درباره ضرورت وحدت کامل و الزامات و موانع آن گفت: هیچ ‌فردی در میان نیروهای انقلابی اعتقاد ندارد که وحدت، امر بدی است اما توهم درباره پیروزی موضوعی است که می‌تواند به وحدت آسیب بزند؛ البته این توهم به جریان‌های سیاسی دیگر نیز مربوط می‌شود که از پیش تصور دارند برنده قطعی انتخابات هستند. این فعال رسانه اضافه کرد: پرداختن به امر وحدت، باید واقع‌بینانه باشد و با همه احترامی که برای 
آن دسته از دوستانی که به شکل آرمانی به صحنه سیاست نگاه می‌کنند، قائل هستم، باید بگویم که امروز نیازمند مشاهده واقعیات جامعه امروز و حوزه‌های انتخاباتی به صورت مجزا هستیم؛ مثلا بستن لیست برای حوزه تهران یا سایر حوزه‌های بزرگ، با حوزه‌ای که مثلا 80 هزار جمعیت بیشتر ندارد و فرد نامزد فقط با 30 هزار رای راهی مجلس می‌شود، متفاوت است. رسولی درباره محتوای لیست نیروهای انقلابی تصریح کرد: بر اساس نظرسنجی‌ها و برآیند نظرات، همگان انتظار دارند که لیست نیروهای انقلابی، لیست جوانی باشد؛ به گونه‌ای که از این لیست جوان، کارآمدی صادر شود. وی در همین‌باره افزود: اگر قرار باشد لیست، جوان باشد اما کارآمدی نداشته باشد، فایده‌ای ندارد. لیست باید تلفیقی از جوانان و افراد باتجربه‌ای باشد تا حتما از حضور چهره‌های تکراری، پرهیز شود.
فعال و کنشگر سیاسی در پاسخ به این سوال که برای تشمیت بهتر معیشت مردم، لیست نیروهای انقلابی باید واجد چه ترکیبی باشد، گفت: پیش از پاسخ به این سوال، باید ببینیم چرا اوضاع مجلس ما به این روز افتاده است؛ یعنی به اذعان بسیاری از کارشناسان، مجلس دهم ضعیف‌ترین مجلس نظام جمهوری اسلامی تاکنون بوده است. وی اضافه کرد: باید ببینیم افراد داخل لیست، باید دارای چه ویژگی‌هایی باشند تا بتوانند در وهله اول مجلس را به جایگاه واقعی خود رسانده و سپس در وهله دوم، مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم را حل کنند. اگر مجلس به جایگاه اصلی خود نرسد و کارکردهای صحیح در آن بروز نیابد، امکان تاثیرگذاری در زندگی اقتصادی مردم وجود نخواهد داشت. رسولی با اشاره به وظیفه نظارتی مجلس گفت: اگر مجلس آینده از بُعد نظارتی، قوی باشد و بتواند بر دولت برای حسن اجرای قوانین نظارت کند و به نوعی جلوی پدیده وکیل‌الدولگی را بگیرد، در این صورت می‌توانیم بگوییم که داخل لیست حتما باید چهار نفر اقتصاددان هم حضور داشته باشند تا بتوانند برای فردای مجلس، یک کاری انجام بدهند اما اگر بستر مجلس به درستی گذاشته نشود، 20 نفر اقتصاددان هم در لیست قرار بدهیم، نمی‌توانند از عهده کارها بربیایند.

انبارلویی: به زودی شاهد فهرست واحد خواهیم بود
 محمدکاظم انبارلویی، فعال رسانه هم در گفت‌وگو با خبرنگار «صبح‌نو»، درباره چرایی لزوم وحدت میان نیروهای انقلابی گفت: ما الان شاهد یکصدایی جامعه کفر و الحاد جهانی علیه انقلاب اسلامی هستیم و برای مقابله با این رویکرد، لازم است جریان انقلاب در کشور به سمت همگرایی و یکصدایی پیش برود و به همین دلیل، از یک‌سال پیش شخصیت‌ها، احزاب و گروه‌ها و جریانات اصول‌گرا جلسات مفصلی برای همگرایی داشتند و تاکنون به نتایج خوبی برای به ثمرنشستن یک ائتلاف بزرگ رسیده‌اند. عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی اضافه کرد: من فکر می‌کنم 85 درصد مسیر ائتلاف و همگرایی، درست و منظم و دموکراتیک پیش رفته و به زودی شاهد آن خواهیم بود که در رقابت انتخابات مجلس، نیروهای انقلابی به‌طور یکصدا و با یک فهرست حضور پیدا خواهند کرد. وی با بیان اینکه تجربه دو انتخابات گذشته نشان می‌دهد که ما راهی جز ائتلاف و رسیدن به لیست واحد نداریم، گفت: همین ضرورت عقلی، دوستان ما را دور هم جمع کرده تا ان‌شاءالله بتوانند به لیست واحد برسند.
این فعال سیاسی با تاکید بر اینکه برای مشکلات معیشتی و پاسخ به مطالبات اقتصادی مردم، به یک تئوری واحد نیاز داریم، اظهار کرد: وقتی توانستیم جریان قسم‌خورده انقلابی را دور هم جمع کنیم، آن‌ها می‌توانند در تحلیل این تئوری، زبان واحد داشته باشند و از طرح دیدگاه‌های متفرق و غیرعملی پرهیز کنند. انبارلویی تاکید کرد: لذا این همگرایی، مقدمه رسیدن به یک تئوری واحد از سوی اقتصاددانان جریان انقلاب خواهد بود که در مجلس نیز منتج به نتیجه خواهد شد.

نجابت: مجلس به افراد متخصص در حوزه اقتصادی نیاز دارد
 حسین نجابت، نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی هم در گفت‌وگو با خبرنگار «صبح‌نو» با اشاره به لزوم وحدت کامل نیروهای انقلابی برای انتخابات مجلس اظهار کرد: هر چهره سیاسی که خود را منتسب به یک جریانی می‌داند، باید تلاش کند تا آن جریان برای دوری از تشتت، به لیست واحد دست یابد. تحلیل‌های حاشیه‌ای مانند رقابت‌های درون‌جریانی نیز باید کنار گذاشته شود چون هیچ ‌مبنا و واقعیتی ندارند. وی با بیان اینکه کسانی که طرفدار انقلاب و خط امام هستند و منویات رهبری را خط راهنمای خود می‌دانند، باید در پی وحدت باشند، افزود: انقلاب در مقطع فعلی به افرادی نیاز دارد که خودشان را در برابر اسلام و انقلاب نبینند. باید تلاش کنیم کسانی حاکم شوند که در بحران‌ها، مصالح نظام و مردم را بر مصالح شخصی خود ترجیح بدهند. نجابت با اذعان بر اینکه باید مجلسی داشته باشیم که به دغدغه کشور تبدیل نشود، گفت: فارغ از ‌‌داشتن کارایی، همه طیف‌ها باید به وجود انگیزه مجلس برای بهبود امور اطمینان داشته باشند. مردم نباید از داخل مجلس نواهایی بشنوند که درست در امتداد یا منطبق بر خط دشمن باشد. این فعال سیاسی درباره کیفیت افراد تشکیل‌دهنده لیست نیروهای انقلابی نیز گفت: درباره اینکه چه کسانی باید عضو لیست شوند، باید خطوط راهبری مدنظر باشد. مجلس فقط جای شعاردادن نیست؛ مجلس به افراد متخصص در همه حوزه‌ها از جمله در حوزه اقتصادی نیاز دارد چون امروز جنس دغدغه اصلی مردم، در مرتبه اول اقتصادی و در مرتبه بعدی، فرهنگی و اجتماعی است. نجابت تاکید کرد: در حوزه سیاست تاکنون با همه فراز و فرودها، موفقیت‌های بزرگی کسب کرده‌ایم و شاید از این منظر، انتظار چندانی نباشد که مجلس بعدی حرف تازه‌ای بزند. تمام‌قد الگویشان الگوی سرمایه‌داری یا متخذ از حوزه بین‌المللی نباشد چون ما به واسطه ادعایی که در تمدن‌سازی داریم، با حوزه بین‌الملل درگیر هستیم و از این نظر باید خودمان شاخصه‌های خود را تولید کنیم. وی با بیان اینکه نامزدهای عضو لیست انقلابی علاوه بر تخصص و تعهد، باید برای تولید حرف نو اهل فکر هم باشند، تاکید کرد: باید یک درصدی از جوانان خوش‌فکر در مجلس آینده حضور داشته باشند. طبیعتا از زنان هم برای حضور در لیست باید بهره گرفته شود. همه این‌ها نیازمند پذیرش یک مهندسی واحد است که گاهی مورد غفلت 
واقع شده و باعث می‌شود همه مدعی شوند.
 

captcha
شماره‌های پیشین