sobhe-no.ir
871
چهارشنبه، ۰۲ بهمن ۱۳۹۸
10
سلام نظامی ملی‌پوشان هندبال به پرچم ایران در رقابت‌های قهرمانی آسیا

به احترام ایران

گزارش «صبح‌نو» درباره نگرانی‌های این روزهای فوتبال باشگاهی ایران را بخوانید

سهل‌انگاری در پیگیری‌های حقوقی

فوتبال و وضعیت چهار باشگاه ایرانی برای میزبانی در رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا همچنان در صدر اخبار ورزشی و حتی سیاسی کشور قرار دارد. از عصر روز جمعه که یک رسانه عربی اعلام کرد تیم‌های پرسپولیس، استقلال، سپاهان و شهرخودرو در رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا حق میزبانی در داخل کشور را ندارند، موجی از نگرانی برای طرفداران این تیم‌ها به وجود آمده است.

صبح نو

گزارش «صبح‌نو» درباره نگرانی‌های این روزهای فوتبال باشگاهی ایران را بخوانید

سهل‌انگاری در پیگیری‌های حقوقی

فوتبال و وضعیت چهار باشگاه ایرانی برای میزبانی در رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا همچنان در صدر اخبار ورزشی و حتی سیاسی کشور قرار دارد. از عصر روز جمعه که یک رسانه عربی اعلام کرد تیم‌های پرسپولیس، استقلال، سپاهان و شهرخودرو در رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا حق میزبانی در داخل کشور را ندارند، موجی از نگرانی برای طرفداران این تیم‌ها به وجود آمده است.


پنج روز است که طرفداران میلیونی تیم‌های باشگاهی ایران در نگرانی به سر می‌برند و البته بسیاری وضعیت به‌وجود‌آمده را ناشی از ضعف دیپلماسی ورزشی ایران می‌دانند؛ اتفاقی که در برهه‌های مختلف موجب شده است ورزش کشور که توان جذب میلیون‌ها مخاطب را دارد، ضربه بخورد؛ اما در راستای مقابله با وضعیتی که کنفدراسیون فوتبال آسیا بعد از تحریک برخی کشورهای حاشیه خلیج‌فارس و به خصوص عربستان‌سعودی 
به وجود آورده‌، فعال شده‌اند تا بلکه بتوانند برای نجات تیم‌های باشگاهی کاری انجام دهند. البته از همان ابتدایی که این خبر منتشر شد، تیم‌های چهارگانه ایرانی حاضر در این رقابت‌ها اعلام کردند که در صورت از دست دادن میزبانی در داخل کشور از حضور در رقابت‌های این فصل لیگ قهرمانان انصراف خواهند داد. این موضوع به اطلاع مسوولان ارشد کنفدراسیون آسیا هم رسیده و شاید به همین دلیل باشد که در روزهای اخیر مشاهده شده آنها هم عقب‌نشینی‌هایی از مواضع خود داشته‌اند. شاهد این مدعا نیز پیشنهاد برگزاری مسابقات دور رفت تیم‌های ایرانی و سپس برگزاری رقابت‌های دور برگشت است که با این اقدام چند ماه از شرایط فعلی گذشته و می‌توان به‌طور دقیق‌تر درباره شرایط برگزاری مسابقات تصمیم گرفت. بهانه تیم‌های عربی رقیب تیم‌های پرسپولیس، سپاهان، استقلال و شهرخودرو در این دوره از مسابقات نبود امنیت هوایی و اجتماعی است؛ حتی کنفدراسیون فوتبال آسیا اعلام کرده که داوران هم از حضور در ایران برای قضاوت مسابقات امتناع کرده‌اند. البته کنفدراسیون فوتبال آسیا دیشب اعلام کرد که در تاریخ 5 بهمن تیم های شهر خودرو در شارجه و استقلال در دوبی باید به مصاف رقیبان خود بروند.

مدیران باشگاه‌ها به مالزی می‌روند
دفتر کنفدراسیون فوتبال آسیا در کشور مالزی است. از همین روست که مدیران عامل چهار باشگاه ایرانی حاضر در لیگ قهرمانان آسیا دیروز بعد از رایزنی‌های آقای انصاری‌فرد، مدیر عامل پرسپولیس و موافقت وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال قرار شد به مالزی سفر کنند تا دیداری با مسوولان این سازمان داشته باشند. البته قرار بود این سفر عصر روز گذشته انجام شود اما سپس اعلام شد که این سفر با یک روز تاخیر، عصر امروز، چهارشنبه انجام خواهد شد.
اما این موضوع ورزشی مورد توجه سیاستمداران نیز قرار گرفته است. بر این اساس تاکنون آقایان محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه، عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امورخارجه و نیز آقای علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی در این زمینه اظهارنظر کرده‌اند. مسوولان دیپلماسی کشور این تصمیم کنفدراسیون فوتبال آسیا را سیاسی دانسته‌اند که البته مورد تایید دیگر مسوولان، مدیران تیم‌ها و حتی افکارعمومی نیز قرار گرفته است اما آقای لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی هم در این‌باره گفته است: مواضع درست باشگاه‌ها، فدراسیون و مدیران باشگاه‌های فوتبال ایران برای حفظ حقوق ورزش، جوانان و فوتبال کشور مورد حمایت مجلس است. البته برخی اخبار تاییدنشده نیز از این مساله حکایت دارد که گویا رییس مجلس ایران با رییس مجلس کویت که مساله عدم حضور تیم‌های خارجی نخستین‌بار از سوی آنها مطرح شده، ارتباط تلفنی داشته و نکاتی در این‌باره رد و بدل شده است.

نبود امنیت در ایران را ثابت کنید
موضوعی که هم‌اکنون برای فوتبال ایران به وجود آمده، نیاز به بررسی و اقدامات حقوقی دقیق دارد. این در حالی است که گفته می‌شود ایران شکایت‌نامه خود در این‌باره را هم آماده کرده است؛ البته رییس سابق کمیته تعیین وضعیت فدراسیون فوتبال ایران هم گفته است:‌ اگر AFC مدعی عدم‌امنیت است، بار حقوقی اثبات آن به دوش خودش خواهد بود. آقای روزبه وثوق‌احمدی در گفت‌وگو با شبکه خبر در خصوص تصمیم کنفدراسیون فوتبال آسیا مبنی بر لغو میزبانی تیم‌های ایرانی در رقابت‌های باشگاهی این قاره اظهار کرد: اصولاً میزبانی حقی است که برای هر باشگاهی که در هر تورنمنتی شرکت می‌کند، وجود دارد. زمانی که یک تیم میزبان می‌شود، می‌تواند از حضور معنوی تماشاگران و همچنین درآمد مالی این میزبانی استفاده کند و این موضوع یک ارزش و حق برای هر باشگاهی است. وثوق‌احمدی ادامه داد: حالا اگر برگزارکنندگان یک تورنمنت تشخیص بدهند که این حق باید از باشگاهی گرفته شود، بار اثبات آن به روی دوش خود برگزارکنندگان است. آنها مدعی هستند که کشور ایران امنیت ندارد و این دستاویزی شده تا حق میزبانی را از تیم‌های ایرانی بگیرند؛ بنابراین باید مستندات نبود امنیت در ایران را ارائه کنند و از آنجایی که چنین چیزی صحت ندارد و کشور ایران امنیت دارد، یک عقب‌نشینی صورت گرفته است. اگر باشگاه‌ها روی تصمیم خودشان مصمم باشند به زعم من می‌توانیم این دستاورد را داشته باشیم و اگر AFC‌ این حق را به ما ندهد، مطابق مقررات پیش‌بینی‌شده، می‌توانیم به دادگاه CAS مراجعه کنیم.

نفوذ و عوامل ناکارآمد فوتبالی
این اظهارات در حالی مطرح شده که حتی شنیده می‌شود کنفدراسیون فوتبال آسیا هم با توجه به جایگاه فوتبال ایران در آسیا و جهان و مواردی چون تعداد بالا و رکوردزنی تماشاگران در مسابقات که حتی موجب جذب درآمدهای بیشتر می‌شود برای اجرای این تصمیم غیرحرفه‌ای دچار تردید شده اما از سوی برخی کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس که در AFC دارای قدرت و نیز لابی بالا هستند، تحت فشار است. قائم‌مقام پیشین سازمان تربیت‌بدنی هم در ارتباط با تصمیم جدید AFC گفت: شیوخ عرب که هنوز در بی‌هوشی سیلی شبانه سپاه به سر می‌برند و قصد دارند آن را از طریق AFC و فوتبال جبران کنند. آقای امیررضا واعظ‌آشتیانی با اشاره به اتفاقاتی که طی روزهای اخیر رخ داد و AFC چهار باشگاه ایران را تحت فشار قرار داده تا بازی‌هایشان را در کشور ثالث برگزار کنند، اظهار کرد: هر چوبی که می‌خوریم، به خاطر سوء‌مدیریت است. در هر فضایی دیدید که یک مدیر ضعیف منصوب شده، بدانید در آنجا نفوذ وجود دارد. وی افزود: نفوذی که رهبر انقلاب به آن اشاره کرده بودند، در اجزای مختلف وجود دارد و بواقع صحبت روشنی بیان شده است. وی خاطرنشان کرد: به این ترتیب، نفوذ به شکل‌های مختلف و به صورت نرم آغاز شده و افراد ناکارآمد و ناشایست در برخی جاها به کار گرفته می‌شوند. همین ناکارآمدی نارضایتی مردم را در پی دارد. در ورزش شاهدیم افرادی که آگاهی نسبت به مسائل ندارند، در برخی جاها منصوب می‌شوند که هزینه‌تراشی بیشتری در آنجا انجام می‌شود و یک اجماع به وجود می‌آید که در آن قسمت چالش‌ها بیشتر به نمایش درآید. انتصاب افراد ناتوان معمولا ممکن است با جهل باشد یا نفوذ که البته در این زمینه نفوذ را بیشتر و تاثیرگذارتر می‌بینم.
رییس پیشین سازمان تربیت‌بدنی هم درباره تصمیم جدید کنفدراسیون فوتبال آسیا گفته است: مردم ایران می‌دانند استکبار سیاسی بعد از سیلی‌ای که از جمهوری اسلامی خورد، به راه افتاده و با کمک کشورهای متحد خود، چه در اروپا و چه در منطقه به دنبال یک پروپاگانداست تا به همه بگوید ایران امن نیست. خاصه بعد از آنکه مساله هواپیما رخ داد و ما هنوز هم عزادار آنهاییم. آقای محسن مهرعلیزاده همچنین تاکید کرده است: بارها و بارها تاکید کردیم که مسوولان ورزش مستندسازی کرده و از افراد همه فن حریف بین‌الملل استفاده و به فیفا و CAS شکایت کنند. کمیته المپیک وقت نیز باید به کمیته المپیک جهانی اعتراض می‌کرد و اگر این کار صورت می‌گرفت، سیلی محکمی به AFC زده می‌شد که گستاخی‌شان را تکرار نکنند. این کار صورت نگرفت تا امروز به اسم امنیت مسابقات رای صادر شود و اعلام کنند که باید در زمین بی‌طرف بازی کنیم.

captcha
شماره‌های پیشین