sobhe-no.ir
870
سه شنبه، ۰۱ بهمن ۱۳۹۸
6
نکته

حداقل دل‌شان را گرم کنید

زهرا اردشیری خبرنگار گروه زندگی

ضعف ورزش ایران در مقابل رفتارهای غیرورزشی فیفا و AFC

صندلی‌دوستان نظاره‌گر

گزارش امیر محب ملکی / فوتبال ایران دوباره دچار حاشیه شد اما این مشکل با حواشی گذشته بسیار متفاوت است. کنفدراسیون فوتبال آسیا با تکیه بر دلایل غیر‌منطقی و قطعا سیاسی، قصد دارد که میزبانی باشگاه‌های ایرانی را در مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا سلب کند؛ البته اخذ چنین تصمیمی علیه فوتبال ایران، هرچند از پایه و اساس غلط است اما ضعف ورزش و خصوصا فوتبال کشورمان در نداشتن کرسی‌های مهم در نهادهای تصمیم‌گیر و تصمیم‌ساز آسیایی و جهانی، باعث شده تا کشورهای معاند با ایران عزیزمان که در این نهادها دارای سمت‌های مهم هستند، به خود اجازه دهند چنین تصمیماتی را برای فوتبال و ورزش کشورمان بگیرند.

صبح نو

ضعف ورزش ایران در مقابل رفتارهای غیرورزشی فیفا و AFC

صندلی‌دوستان نظاره‌گر

گزارش امیر محب ملکی / فوتبال ایران دوباره دچار حاشیه شد اما این مشکل با حواشی گذشته بسیار متفاوت است. کنفدراسیون فوتبال آسیا با تکیه بر دلایل غیر‌منطقی و قطعا سیاسی، قصد دارد که میزبانی باشگاه‌های ایرانی را در مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا سلب کند؛ البته اخذ چنین تصمیمی علیه فوتبال ایران، هرچند از پایه و اساس غلط است اما ضعف ورزش و خصوصا فوتبال کشورمان در نداشتن کرسی‌های مهم در نهادهای تصمیم‌گیر و تصمیم‌ساز آسیایی و جهانی، باعث شده تا کشورهای معاند با ایران عزیزمان که در این نهادها دارای سمت‌های مهم هستند، به خود اجازه دهند چنین تصمیماتی را برای فوتبال و ورزش کشورمان بگیرند.


به قول محمد دادکان، رییس پیشین فدراسیون فوتبال، مدیران کارنابلد فدراسیون‌نشین هم با تعطیل‌کردن پنج‌هفته‌ای لیگ به دلیل ‌مسائل امنیتی، بهانه دست مسوولان AFC داده‌اند ولی درنهایت نداشتن کرسی و جایگاه مهم در عرصه بین‌الملل، دست دشمنان این آب و خاک را برای ضربه زدن به ورزش و خصوصا فوتبال کشورمان بیشتر باز کرده است. متاسفانه این مشکلات ماه‌ها و سال‌هاست گریبان ورزش و 
به خصوص فوتبال کشورمان را گرفته اما مسوولان وزارت‌ و فدراسیون‌نشین، هیچ‌گاه پیش از مرگ سهراب به فکر نوش‌دارو نیفتاده و نخواهند افتاد زیرا وقتی انتصابات جای انتخابات را گرفته و دوستان به جای مدیران لایق، در زمانی طولانی به‌عنوان رییس یا سرپرست هدایت بخش‌‎های مهم ورزش را برعهده می‌گیرند، باید منتظر رقم خوردن چنین اتفاقاتی هم بود. و باز هم متاسفانه این افراد به‌جای اخذ تصمیمات بلندمدت که یکی از آنها لابی و اقدامات لازم برای تصدی پست‌های مهم بین‌المللی توسط مدیران شایسته کشورمان است، به فکر نتایج زودگذر و باقی‌ماندن خود در عرصه ریاست هستند. همین اتفاقات باعث شده که امروز AFC و دیگر نهادهای تصمیم‌گیر و تصمیم‌ساز در ورزش به خود اجازه دهند هر تصمیمی را علیه ورزش کشورمان بگیرند و پس از عملی‌کردن تصمیم خود، ناگهان مدیران ورزش کشورمان، به فکر حل مشکلات می‌افتند. در شرایط فعلی اما برای پوشش این ضعف بزرگ و معضل تلخی که فوتبال ایران با آن روبه‌رو شده است، کار به مراجع بالاتر کشیده و حتی محمدجواد ظریف هم مجبور به واکنش شده و گفته است که با لغو میزبانی تیم‌های ایرانی، علیه کشورمان بازی غیر‌ورزشی را شروع کرده‌اند و  امیدواریم از طریق معمول ورزشی با این موضوع برخورد شود. همچنان باید گفت که آب در ورزش ایران از سرچشمه گل‌آلود است و تا زمانی که ورزشی‌ها و افراد صاحب‌نظر و باتجربه، روی صندلی‌های مدیریتی ورزش ننشینند، نمی‌توان به آینده امیدوار بود...

ضعف دیپلماسی ایران
فوتبال و در مجموع ورزش ایران سال‌هاست به‌خاطر ضعف دیپلماتیک، ضمن از دست دادن کرسی‌های مهم بین‌المللی در کمیته‌های اجرایی و تصمیم‌ساز در سطح آسیا و جهان و در اخذ جایگاه مهم در عرصه تصمیم‌گیری بین‌المللی ورزش، با مشکلات بسیاری ضعیف عمل کرده است. این مسائل باعث از دست دادن میزبانی رویدادهای مختلف جهانی و قاره‌ای، مشاهده ناداوری‌ها و حق‌کشی‌ها علیه ورزشکاران ایران در مسابقات مهم بین‌المللی حتی المپک، عدم صدور روادید برای ممانعت از حضور نمایندگان یا تیم‌های ورزشی کشورمان در رقابت‌های مطرح قاره‌ای و جهانی و در این‌سال‌های اخیر برگزاری بازی‌ تیم‌‎های باشگاهی و ملی ایران و عربستان در زمین بی‌طرف شده است. این ضعف، موضوع مهمی که است رییس کمیته ملی المپیک در چهل‌وهفتمین مجمع عمومی کمیته ملی المپیک که صبح روز دوشنبه (30 دی) برگزار شد، به آن اشاره و تاکید کرد: «باید با افزایش دیپلماسی بین‌المللی از تهدید ورزش جلوگیری کنیم.» سیدرضا صالحی‌امیری همچنین افزود: «در مدت دو سال برای شفاف‌سازی، همکاری با دولت، برگزاری تورنمنت‌های بین‌المللی در شأن مردم ایران و سایر موارد تلاش کردیم. در شرایط فعلی همه باید یکصدا باشند. هر نوع حاشیه‌ای می‌تواند ما را در کسب موفقیت با مشکل مواجه کند.» وی در ادامه به نکته جالب توجهی هم اشاره کرد که بیشتر به شعار شباهت دارد تا موضوعی اجرایی. او گفت: «همه عوامل ورزش در تلاش هستند تا با افزایش دیپلماسی بین‌المللی از تهدیدات علیه ورزش جلوگیری کنیم. در مجمع کمیته ملی المپیک ۲۰ مصوبه داشتیم که یک عضو جدید اضافه شد. با رأی قاطع اعضای مجمع، آقای محسن رضوانی، رییس فدراسیون شنا به‌عنوان عضو هفتم المپیکی در هیأت اجرایی حضور خواهد داشت.» البته این مشکل بزرگ سال‌هاست به ورزش ایران ضربه زده است اما مدیران ارشد و تصمیم‌گیر در ورزش، به آن بی‌توجه بوده یا توان انجام عملی مفید در این عرصه را نداشته‌اند. متاسفانه وقتی هم مشکلی برای کل ورزش یا رشته‌ای از آن رخ می‌دهد، مدیران ذی‌ربط، فقط بلد هستند مصاحبه‌های رنگارنگ 
انجام دهند اما از خروجی مفید و موثر خبری نیست.

ترفندی سیاسی علیه ایران
در واکنش به تصمیم اخیر کنفدراسیون فوتبال آسیا، علی کفاشیان و محمد دادکان، روسای پیشین فدراسیون فوتبال، این تصمیم را اقدامی غیر‌ورزشی و سیاسی خواندند. رییس پیشین فدراسیون فوتبال با بیان اینکه عضو قطری AFC برای حل مشکل ایران قول کمک 
داده است، گفت: «بعد از شهادت سردار سلیمانی و مشکلات دیگری که در ایران رخ داد، رسانه‌های خارجی به نفع استکبار جهانی فرافکنی زیادی می‌کنند. در آسیا هم دشمن داریم که می‌خواهند ایران را ناامن نشان بدهند. بیشتر کشورها هم نگاه‌شان به این رسانه‌های فرافکن و دروغگو است.» وی افزود: «این تصمیم عجولانه بوده است. AFC اول باید حرف‌هایی را که در رسانه‌ها زده می‌شود، کارشناسی کند و ببیند سندیت دارد یا خیر و بعد پیشنهادات را به کمیته مسابقات ببرد. در این مدت کوتاه کار کارشناسی انجام نشده است. اینکه گفته‌اند داوران به ایران نمی‌آیند یا کشورها در مسابقات به میزبانی ایران شرکت نمی‌کنند؛ اینطور نیست. اگر AFC بگوید داوران باید بروند؛ بنابراین باید با کشورهای دیگر آسیایی صحبت و قضیه را حل کرد.»
از سوی دیگر محمد دادکان، رییس سابق فدراسیون فوتبال می‌گوید مسوولان AFC با ترفند گرفتن میزبانی از نمایندگان ایران در لیگ قهرمانان آسیا، به دنبال این هستند که بازی ایران و بحرین در مقدماتی جام جهانی در کشور ثالث برگزار شود. وی در این خصوص اینگونه اظهارنظر کرد:‌ «آنها که تصمیم گرفتند نمایندگان ایران برابر رقبا در لیگ قهرمانان آسیا میزبانی نکنند، هدف‌شان تنها این نیست، آنها به دنبال این هستند که در دیدار ایران برابر بحرین مشکل ایجاد کنند، چون می‌خواهند از گروه ما بحرین و عراق به دور بعد صعود کنند.»

سلب آسان میزبانی ‌ایرانی‌ها
پس از اتفاقاتی که در ماه‌های اخیر در فوتبال و فضای کشورمان رخ داد و بازتاب‌های بین‌المللی بسیاری را به همراه داشت، کنفدراسیون فوتبال آسیا در تصمیمی عجیب و غیرمنطقی اعلام کرد که امتیاز میزبانی از نمایندگان فوتبال کشورمان در لیگ قهرمانان آسیا سلب شده است.
در این راستا و پس از حرف و حدیث‌های روزهای اخیر، در نهایت «داتو وینزور جان» دبیرکل کنفدراسیون فوتبال آسیا در نامه‌ای رسمی به ابراهیم شکوری، سرپرست دبیرکلی فدراسیون فوتبال، با صراحت این موضوع را اعلام کرد. در پی ارسال نامه جدید دبیرکل کنفدراسیون فوتبال آسیا درباره میزبانی تیم‌های ایرانی در فصل جدید لیگ قهرمانان آسیا که باید تا پایان وقت اداری دیروز پاسخ داده می‌شد، دیروز جلسه‌ای با حضور مسوولان فدراسیون و مدیران‌عامل باشگاه‌های پرسپولیس، سپاهان، استقلال و شهر خودرو در محل فدراسیون برگزار شد. در این نشست نامه باشگاه‌ها در پاسخ به نامه جدید دبیرکل کنفدراسیون فوتبال آسیا تهیه شد که متن آن به شرح ذیل است: «با عنایت به نامه مورخ 20 ژانویه دبیرکل کنفدراسیون خطاب به دبیرکل فدراسیون فوتبال، به اطلاع می‌رساند: 1- باشگاه‌های ایرانی با این استدلال که هیچ‌ دلیل قانونی برای سلب حق میزبانی آنان وجود ندارد، اعلام می‌کنند میزبانی خود را به‌هیچ‌وجه به خارج از مرزهای جمهوری اسلامی ایران منتقل نمی‌کنند. 2- تمامی باشگاه‌های ایرانی حاضر در مسابقات اعلام می‌کنند صرفا در شرایطی در مسابقات حاضر می‌شوند که کنفدراسیون به‌صورت رسمی اعلام کند این باشگاه‌ها از رقبای خود داخل سرزمین جمهوری اسلامی میزبانی می‌کنند. 3- در صورت قبول شرایط فوق توسط کنفدراسیون، باشگاه‌های ایرانی صرفا تغییر زمان برگزاری مسابقات داخل تقویم برگزاری را می‌پذیرند. 4- مدیران عامل باشگاه‌های ایرانی تقاضا دارند در اسرع وقت نشستی با رییس و دبیرکل کنفدراسیون فوتبال آسیا برگزار کنند.»
حال باید دید با توجه به موضع‌گیری جدید مدیران نمایندگان باشگاه‌های فوتبال ایران در آسیا و واکنش مقامات وزارت ورزش و کمیته ملی ‌المپیک و در نهایت وزارت امور خارجه کشورمان به تصمیم عجیب، غیرمنطقی و غیر‌ورزشی مقامات AFC، می‌توان امیدوار بود که مقابل این تصمیم بالاترین نهاد تصمیم‌گیر و تصمیم‌ساز در آسیا ایستاد.

captcha
شماره‌های پیشین