sobhe-no.ir
870
سه شنبه، ۰۱ بهمن ۱۳۹۸
5
اعتراضات دو روز گذشته بیروت بیش از 300‌مجروح داشت

ردپای «نفوذی»ها در اعتراضات بیروت

نشست «برلین» برای برقراری صلح در «طرابلس» به ادامه جنگ منتهی شد

سهم‌خواهی بین‌المللی در لیبی

گزارش روح‌الله فرقانی / نشست روز یکشنبه «برلین» که با موضوع لیبی برگزار شد، عرصه کشمکش بازیگران بین‌المللی برای سهم‌خواهی در منابع نفت و گاز این کشور شمالی قاره آفریقا بود. همانطور که برآورد می‌شد، یک گفتمان ساده و بدون عملی شکل گرفت که حتی به برقراری صلح و آتش‌بس در لیبی هم منجر نشد چرا که ساعاتی پس از پایان کنفرانس برلین و درخواست برقراری آتش‌بس پایدار در این کشور، نیروهای ژنرال خلیفه حفتر، فرمانده «ارتش ملی لیبی» حملات خود را به طرابلس از سر گرفتند.

صبح نو

اعتراضات دو روز گذشته بیروت بیش از 300‌مجروح داشت

ردپای «نفوذی»ها در اعتراضات بیروت

تظاهرات در لبنان که از بیست‌و‌پنجم مهر آغاز شده، مدتی آرام گرفته بود اما از هفته قبل دوباره تشدید شده است، تا آنجا که در درگیری‌های شدید دو روز اخیر بیش از 300‌مجروح به همراه داشت. اعتراضاتی که به گفته رسانه‌های لبنانی، ردپای «نفوذی»ها در اعتراضات دیده می‌شود و یک خبرنگار آمریکایی که برای رسانه‌های صهیونیستی گزارش تهیه می‌کرده است در این اعتراضات دستگیر شد. بنا به گزارش القدس‌العربی، پلیس مبارزه با شورش به محل تجمع معترضان در مسیر منتهی به مقر پارلمان در میدان «الشهدا» بیروت اعزام شد و معترضان شعارهایی مانند «الثوره، الثوره» (انقلاب، انقلاب) سر می‌دادند. تظاهرات‌کنندگان اقدام به پرتاب سنگ، ترقه و مانند آن به سمت نیروهای امنیتی کردند و نیروهای امنیتی برای متفرق کردن آن‌ها از گاز اشک‌آور، گلوله پلاستیکی و آب فشار قوی استفاده کردند. لبنان از سه‌شنبه هفته گذشته شاهد افزایش تنش‌ها در تظاهرات است. در دو روز گذشته درگیری‌های شدیدی میان معترضان و نیروهای امنیتی در بیروت رخ داد. بنا به اعلام صلیب سرخ لبنان در روز شنبه ۲۲۰‌نفر و در روز یکشنبه ۱۴۵‌نفر در این تظاهرات زخمی شدند اگرچه برخی آمار غیر رسمی تعداد زخمی‌ها را بیش از ۵۰۰‌نفر اعلام کرده‌اند.

  بازداشت یک آمریکایی
برخی رسانه‌های لبنان هم از بازداشت یک روزنامه‌نگار آمریکایی در طول این اعتراضات، خبر دادند که صحنه‌هایی از تظاهرات لبنان را برای یک روزنامه صهیونیستی «هاآرتص» فرستاده بود. سایت اینترنتی هاآرتص روز یکشنبه از طریق پخش زنده فیسبوک، صحنه‌های مستقیمی از درگیری‌ها در اطراف پارلمان لبنان میان تظاهرات‌کنندگان و نیروهای امنیتی پخش کرده بود.

  ردپای «نفوذی»ها در اعتراضات بیروت
پس از این تنش‌ها بود که میشل عون، رییس‌جمهوری لبنان اقدام به برگزاری نشستی امنیتی با حضور وزیر دفاع و کشور کرد.النشره لبنان گزارش داد، فرماندهان امنیتی در جلسه مذکور گزارش‌هایی درباره بارزترین تحولات از زمان آغاز تظاهرات لبنان در ۱۷‌اکتبر (۲۵‌مهر) تا کنون ارائه کردند. بنا به این گزارش، در این گزارش‌ها به وجود «نفوذی» در میان معترضان اشاره شد؛ افرادی که اقدام به آشوب و تعرض به نیروهای امنیتی کرده‌اند.
در ادامه این گزارش آمده: در جلسه درباره اقداماتی که فرماندهان امنیتی اتخاذ خواهند کرد، صحبت شد. همچنین قرار شد از افراد شرکت‌کننده در تظاهرات مسالمت‌آمیز در تمام مناطق لبنان و اموال عمومی و خصوصی محافظت شود، جلوی گروه‌های تخریبی که دستگاه‌های امنیتی از آن‌ها اطلاعات دارند گرفته شود و همچنین میان دستگاه‌های قضایی برای اجرای قوانین هماهنگی به‌وجود آید. النشره سپس اعلام کرد، میشل عون خواستار هماهنگی میان دستگاه‌های امنیتی از طریق اتاق علمیات مشترک شده است.

  اعلام حمایت روسیه از لبنان در شرایط بحرانی
بی‌ثباتی و ناامنی در لبنان موجب شده است تا الکساندر زاسپکین، سفیر روسیه دیروز در بیروت در دیدار با رییس‌جمهوری لبنان در کاخ ریاست‌جمهوری «بعبدا» برهمبستگی مسکو با بیروت درشرایط کنونی تأکید کند. وی پیش‌تر از تمایل روسیه برای تشکیل 
هر چه سریع‌تر دولت لبنان خبر داده و گفته بود، مسکو تلاش می‌کند لبنان را از بحران‌های خارجی دور نگه دارد. تظاهرات لبنان در اعتراض به وضعیت اقتصادی و وضع تعرفه‌های جدید وارد چهارمین ماه خود شده است. تظاهراتی که منجر به کناره‌گیری سعد الحریری، نخست‌وزیر شد. 

  تلاش الحریری برای بازگشت دوباره
«حسان دیاب» که بیست‌وهشتم آذرماه با ۶۹‌رأی مأمور به تشکیل دولت لبنان شد و پیش‌بینی می‌کرد طی 6‌هفته این اقدام را انجام خواهد داد اما رایزنی‌هایش طی هفته‌های گذشته پیشرفت قابل ملاحظه‌ای نداشته و گزارش رسانه‌های لبنان نشان می‌دهد که موانعی پیش روی او در تشکیل دولت جدید است که «تکنوکرات»بودن دولت یکی از این دلایل بوده است؛ موضوعی که نشان از رد پای «سعد الحریری» در عدم‌تشکیل دولت جدید دارد چراکه این فرضیه مطرح شده است که جریان‌های أمل و التیار «الوطنی الحر» دنبال بازگرداندن سعد‌الحریری به نخست‌وزیری باشند.
حسان دیاب برای شکل‌گیری دولت جدید به همان شکلی که روی آن توافق شده، 
قرار است دولتی کوچک متشکل از ۱۸‌وزیر زن و مرد، تشکیل دهد. بنا به درخواست دیاب، این دولت باید از وزرا و نمایندگان فعلی پارلمان لبنان خالی باشد و افراد تکنوکرات در آن باید وابستگی حزبی و جناحی نداشته باشند که این موضوع باعث شده روند تشکیل دولت به شدت سخت شود که این نوع نگاه به مذاق افرادی همچون «سعد الحریری» خوش نیامد و همان رفتاری را با دیاب در پیش گرفت که پیش از آن با دیگر نامزدهای نخست‌وزیری لبنان (نواف سلام و محمد الصفدی) انجام داد و مانع از رسیدن آن‌ها به پست نخست‌وزیری شده بود. لبنان در ماه‌های گذشته صحنه اعتراضات مردمی بوده؛ اعتراضاتی که منجر به استعفای سعد الحریری از مقام نخست‌وزیری شد تا سرنوشت سیاسی این کشور به‌گونه‌ای دیگر ترسیم شود، تا آنجا که دولتمردانی برای به‌دست‌گرفتن امور کشور به رییس‌جمهوری و پارلمان معرفی شدند؛ یعنی نوّاف سلام و محمد الصفدی؛ اما هربار این الحریری جوان و بی‌تجربه بود که باوجود استعفای خودش، همچنین مزاحم شکل‌گیری دولت جدید در این کشور می‌شد و می‌گفت یا من یا هیچ‌کس دیگر! سرانجام «حسان دیاب» از سوی میشل عون، رییس‌جمهوری لبنان مکلف به تشکیل دولت شد تا این کشور از بن‌بست سیاسی‌ای که سعد الحریری و همفکران سعودی و آمریکایی او دنبال می‌کردند، بیرون آید؛ اما با ایجاد موانع پیش‌رو در تشکیل دولت جدید لبنان این بیم می‌رود که «حسن دیاب» که در تلاش بود اوایل سال نوی میلادی اقدام به تشکیل دولتش کند، در ایجاد و معرفی دولت خود موفق نباشد.

captcha
شماره‌های پیشین