sobhe-no.ir
870
سه شنبه، ۰۱ بهمن ۱۳۹۸
4
فرماندهان جدید نیروی قدس به چه می‌اندیشند

انتقام جوانمردانه در برابر ترور ناجوانمردانه

آیین معارفه فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و پاسداشت مجاهدت‌های سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی، فرمانده فقید این نیرو، روزگذشته با حضور فرماندهان و مسوولان عالی‌رتبه نیروهای مسلح در ستاد فرماندهی کل سپاه برگزار شد.

جلسه بازخواست سومین رییس‌جمهوری تاریخ آمریکا با اتهام «سوءاستفاده از قدرت» امروز برگزار می‌شود

روز استیضاح دلقک

«شما الان یکی از خوب‌ها (رییس‌جمهوری) را دارید، هر چند دموکرات‌های کنگره سعی دارند این «حرامزاده» را استیضاح کنند، باور می‌کنید؟» این را ترامپ سه روز پیش در میان هواداران خود و در واکنش به تلاش دموکرات‌ها برای استیضاح او به زبان آورد حال امروز قرار است جلسه استیضاح رییس‌جمهوری آمریکا با دو اتهام اساسی «سوءاستفاده از قدرت» و «ایجاد مانع در مسیر کنگره و کارشکنی در اجرای عدالت» در مجلس سنا برگزار شود.

صبح نو

فرماندهان جدید نیروی قدس به چه می‌اندیشند

انتقام جوانمردانه در برابر ترور ناجوانمردانه

آیین معارفه فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و پاسداشت مجاهدت‌های سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی، فرمانده فقید این نیرو، روزگذشته با حضور فرماندهان و مسوولان عالی‌رتبه نیروهای مسلح در ستاد فرماندهی کل سپاه برگزار شد.


سردار اسماعیل قاآنی، فرمانده نیروی قدس سپاه در این مراسم اظهار داشت: این مراسم در واقع میثاق با فرمانده‌ای دلاور، مردمی و ولایتمدار است و ما گرد هم آمدیم تا با این الگوی قهرمان مقاومت و انسان ملکوتی پیمان ببندیم که راهش همچنان استمرار خواهد داشت.
وی با بیان اینکه دشمن ناجوانمردانه سردار سلیمانی ما را به شهادت رساند ، گفت: آنان مرد میدان جنگ نبودند که در میدان با حاج قاسم درگیر شوند ؛ در اوج ناجوانمردی سردار 
عالی مقام ما را به شهادت رساندند ،اما به لطف الهی و به همت همه آزاد مردانی که در سرتاسر عالم خون‌خواه او هستند، جوانمردانه دشمن او را خواهیم زد.
فرمانده نیروی قدس سپاه خاصیت شیطان بزرگ را شیطنت، دشمنی و خباثت عنوان و اظهار کرد: دشمنان ما زبانی غیر از زور را نمی‌فهمند، از این رو باید در مقابل آنان مستحکم بایستیم؛ اگر ما به وظیفه خود به خوبی عمل کنیم همه تهدیدها قابلیت تبدیل شدن به فرصت را دارند.
سردار قاآنی در توصیف سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی گفت: هر چند زبان از توصیف فضائل اخلاقی حاج قاسم قاصر است اما تبعیت محض از ولایت شاخص اصلی و محور اقدامات این سردار سربلند بود، همواره با اخلاص عمل می‌کرد و خالصانه درمسیر گام برمی‌داشت و سرانجام پس از سال‌ها مجاهدت در مسیر اعتلای اسلام، به آرزوی دیرین خود -شهادت- رسید.
فرمانده نیروی قدس سپاه در پایان یگانه راه غلبه بر دشمن را ایستادگی و مقاومت برشمرد و تاکید کرد: راه و مسیر روشنی که حاج قاسم در آن با اقتدار و صلابت گام برمی‌داشت ، همان‌گونه که در حکم فرماندهی معظم کل قوا تصریح شده است، با قدرت استمرار خواهد داشت.
شاید برخی تحلیلگران بعد از شهدات سردار سلیمانی این اعتقاد را داشته باشند که جبهه مقاومت دچار آسیب شد اما انتخاب سردارقاآنی و مواضع او نشان داد که خللی در راه مقاومت منطقه در برابر استکبار ایجاد نخواهد شد. همچنانکه شبکه عربی الجزیره در گزارشی درباره فرمانده جدید سپاه قدس به نقل از کارشناسان نوشت که «او سیاست‌های سردار سلیمانی را احتمالاً با «انرژی بیشتر و بی‌کم‌و‌کاست» پیگیری خواهد کرد.» الجزیره با اشاره به انتخاب سردار اسماعیل قاآنی به‌عنوان فرمانده جدید نیروی قدس سپاه تنها چند ساعت پس از ترور سردار قاسم سلیمانی نوشت: «انتخاب اسماعیل قاآنی در اوج تنش میان تهران و واشنگتن با هدف اطمینان از انتقال سریع و آرام در رهبری یک واحد استراتژیک صورت گرفت.»
الجزیره در ادامه با بررسی سابقه و گذشته سردار قاآنی در زمان جنگ تحمیلی و پس از آن نوشت: «با یک تقسیم کار مشخص سلیمانی و قاآنی نقش راهبردی در گسترش نفوذ ایران در کشورهای همسایه داشتند». «علی‌الفونه» که الجزیره از او به‌عنوان کارشناس مسائل سپاه پاسداران نام برده و در«مؤسسه دولت‌های عرب» به‌عنوان کارشناس ارشد مشغول به‌کار است، گفت: «در حالی که سلیمانی یک نماد ملی و رهبری کاریزماتیک بود که جمعیت را پشت سر خود بسیج می‌کرد... قاآنی در سایه مدام به نیازهای سازمانی و اداری نیروی قدس رسیدگی می‌کرد». میثم بهاروش، تحلیلگر مسائل سیاسی از سوئد به الجزیره گفت: «انتظار می‌رود همان سیاست‌های قبلی اما احتمالاً با انرژی بیشتر و بی‌کم‌و‌کاست ادامه یابد؛ به‌ویژه اینکه به‌نظر می‌رسد فشار حداکثری آمریکا هم‌اکنون شامل حذف فرماندهان است». این تحلیلگر در ادامه گفته هرچند عملیات‌های نیروی قدس عمدتاً با کشورهای همسایه ایران در خاورمیانه و آسیا ارتباط دارد؛ اما تحت ریاست قاآنی ممکن است فعالیت‌های نیروی قدس فراتر از این مناطق گسترش یابد. افشون استوار، استادیار مسائل امنیت ملی در دانشگاه نیروی دریایی آمریکا با اشاره به شناخت گسترده قاآنی از افغانستان به الجزیره گفت: «همچنین احتمال دارد اقدامات نیروی قدس در افغانستان بیشتر برجسته شود.»
همچنین روز گذشته در آیین معارفه فرمانده جدید نیروی قدس سپاه، با حکم فرمانده کل سپاه، سردار سرتیپ پاسدار سید‌محمد حجازی نیز به‌عنوان جانشین این نیرو منصوب شد.
سردار سرتیپ پاسدار حجازی با نام کامل «سید‌محمد حسین‌زاده‌حجازی»، متولد سال‌۱۳۳۵ در اصفهان است. سردار حجازی در سال‌۱۳۸۶ به‌عنوان رییس ستاد فرماندهی کل سپاه (معاون هماهنگ‌کننده) منصوب شد و از خرداد‌۱۳۸۷ تا مهر‌۱۳۸۸ نیز جانشینی فرمانده کل سپاه را بر عهده داشت.
وی که فارغ‌التحصیل دوره کارشناسی ارشد مدیریت دولتی از دانشگاه تهران و دارای مدرک دکترای مدیریت استراتژیک از دانشگاه عالی دفاع ملی است، در سال‌های اخیر علاوه بر کارهای میدانی و عملیاتی، عضو هیات علمی دانشگاه 
امام حسین ؟ع؟ نیز بوده است. او همچنین در کارنامه کاری خود، معاونت آماد، پشتیبانی و تحقیقات صنعتی ستادکل نیروهای مسلح با حکم فرمانده معظم کل قوا را نیز بر عهده داشته است و در سال‌های اخیر نیز مسوولیت میدانی در یکی از محورهای جبهه مقاومت را بر عهده داشت.
«بی بی سی» در واکنش به این انتصاب به  توئیت چند ماه پیش ارتش اسرائیل درباره سردار حجازی اشاره می کند که در این توئیت آمده است: «حجازی طرح بسیار سری دارد و آن‌هم کمک به  حزب الله لبنان در تولید موشک هایی است که مواضع اسرائیل را هدف قرار دهند.» البته کارشناس «بی‌بی‌سی» در ادامه می گوید نمی تواند صحت چنین ادعایی را اثبات کرد، اما پیام این انتصاب را بیشتر از همه صهیونیست ها دریافت کردند. 

captcha
شماره‌های پیشین