sobhe-no.ir
870
سه شنبه، ۰۱ بهمن ۱۳۹۸
3
یادداشت

تنها رهبری که از آزادی فلسطین می‌گوید

عبدالباری عطوان سردبیر روزنامه رای‌الیوم

خبر

قالیباف: برای بیرون کردن تفکر غربی از کشور باید قوی شویم

«صبح‌نو» در گفت‌وگو با کارشناسان، راهکارهای قوی‌شدن اقتصاد کشور را بررسی کرد

بازار بالقوه 600 میلیونی ایران

اقتصاد ایران که این روزها دیگر حتی در برابر خبرهای جدید تحریم غرب، خنثی شده با بازار 600 میلیونی در همسایگی خود مواجه است که به اعتقاد کارشناسان این بازار بالقوه نادیده گرفته شده است.

صبح نو

یادداشت

تنها رهبری که از آزادی فلسطین می‌گوید

عبدالباری عطوان سردبیر روزنامه رای‌الیوم

سخنان آقای خامنه‌ای در نماز جمعه تهران پس از آن صورت گرفت که شهادت «قاسم سلیمانی» و حمله به پایگاه نظامی عین‌الاسد انجام شده بود. سلیمانی شخص بزرگی بود و ترورش نیز دردناک. او یک نابغه بود و شخصیت بسیار مهمی داشت. حقیقت این است که آقای خامنه‌ای در حمله‌ای که به پایگاه نظامی آمریکا در عین‌الاسد صورت گرفت، صحبت مهمی را فرمودند که این یک سیلی بوده است و بر این نکته تاکید شد که این پاسخ ایران نیست.
به اعتقاد من، ایران یک استراتژی بلندمدت را دنبال می‌کند و اگر منطقه بخواهد از مشکلات خود خلاص شود دو موضوع باید رخ دهد؛ اول «پایان‌دادن به سیطره آمریکا» است و دوم «آزادسازی فلسطین». آقای خامنه‌ای در سخنان روز جمعه خود به زبان عربی درباره فلسطین صحبت کردند. یک رهبر از کشورهای عربی را به من معرفی کنید که از آزادسازی فلسطین سخن بگوید. آقای خامنه‌ای به زبان عربی و با رعایت قواعد صرف و نحوی، به‌خوبی گفتارش را ادا کرد. رهبران ما کدام‌شان فارسی یا به زبان دیگری سخن می‌گویند.
صحبت من این است که چرا نرویم با ایران متحد شویم یا اینکه با هم همکاری کنیم. چرا وحدت اسلامی تشکیل ندهیم؟ چرا آمریکا می‌خواهد ما را از هم جدا کند و ما را علیه همدیگر به‌کار گیرد. اختلافات مذهبی را در میان ما گسترش می‌دهند. چرا اسلام را با هم متحد نکنیم؟ باید یک امت اسلامی واحدی را تشکیل دهیم.
آقای خامنه‌ای در سخنانش به سر کسانی که تمایل به عادی‌سازی روابط با اسرائیل دارند، فریاد می‌زند. کسانی که به سمت اسرائیل می‌روند، فکر می‌کنند که اسرائیل از آنها حمایت می‌کند، در صورتی که به خدا قسم، اسرائیلی‌ها قادر به حمایت از خود نیستند، چه برسد به حمایت از دیگران.
رهبر ایران در سخنان خود عباراتی را بیان کردند که در آینده نزدیک کسی قادر به تهدید ایران نخواهد بود؛ این دارای معنای بزرگی است. شهید سلیمانی در روز آخر شهادتش جلساتی با محور مقاومت داشته است؛ این موضوع بسیار مهم است و ایران دارای راهبردی استراتژیک است.
آمریکا اعلام کرده که 11 نیروی آنها در عین‌الاسد زخمی شده‌اند و در آلمان و در پایگاهی در کویت درمان شدند؛ این خبر در حالی اعلام شد که ترامپ قبلا گفته بود که هیچ‌کس زخمی نشده است، ترامپ دروغگوی بزرگ است که حقیقت را پنهان کرده است.
امروز مشخص شده است که (عربستان) 500 میلیون دلار به آمریکا پرداخت کرده تا دو هزار آمریکایی در یک پایگاه نظامی در عربستان مستقر شوند. (این اولین‌بار نیست که عربستان هزینه حضور نظامی آمریکا در منطقه را تأمین می‌کند. عربستان، کویت و سایر کشورهای عربی بین سال‌های 1990 تا 1991، 36 میلیارد دلار در رابطه با جنگ خلیج‌فارس به آمریکا پرداخت کرده بودند.)

captcha
شماره‌های پیشین