sobhe-no.ir
870
سه شنبه، ۰۱ بهمن ۱۳۹۸
13
خبر

نگاهی متفاوت به سقوط هواپیما

چهار پرسش فقهی درباره حادثه هواپیمای اوکراینی

یادداشت ‌علی قربانی‌خراسانی / در هفته گذشته حوادث مهمی در کشور اتفاق افتاد و سؤالاتی فقهی- دینی برای جوانان و نوجوانان مطرح شد که گاه می‌پرسند: ۱- چرا قضیه اصابت موشک به هواپیمای مسافربری در روز اول اعلان نشد و آیا این کتمان نیست و مگر کتمان در اسلام حرام نیست؟ ۲- با توجه به اینکه با تأخیر بیان شد، آیا دروغگویی نیست؟۳- آیا می‌توانیم به کسانی که در این حادثه جان باختند، آن‌ها را شهید بنامیم؟۴- دیه این کشته‌شدگان بر عهده چه شخص یا اشخاصی هست؟

حجت‌الاسلام حمیدرضا مهدوی ارفع:

یوم‌الله، روز تجلی آیات خداوند است

صبح نو

حجت‌الاسلام حمیدرضا مهدوی ارفع:

یوم‌الله، روز تجلی آیات خداوند است


حجت‌الاسلام حمیدرضا مهدوی‌ارفع، پیرامون تعبیر قرآنی ایام‌الله در گفت‌وگو با مهر گفت: یوم‌الله به معنی روز تجلی آیه و آیاتی از خداوند متعال است. زمانی که حضرت موسی قوم بنی‌اسرائیل را از دست فرعون نجات دادند و بعد آل‌فرعون به‌دنبال آن‌ها حرکت کردند، بنی‌اسرائیل اعتراض کردند و گفتند: إِنَّا لَمُدْرَکُون. الآن است که اصحاب فرعون ما را دستگیر کنند، اما حضرت موسی گفتند: إِنَّ مَعِیَ رَبِّی سَیَهْدِین. پروردگار من با من است و ما را نجات خواهد داد و نگران نباشید. در نتیجه کف رودخانه نیل خشک شد و وقتی آخرین نفر از این‌ها هم از رود نیل رد شد رودخانه‌ای که شکافته شده بود دوباره به حالت اول بازگشت و تمام یاران فرعون جلوی چشم‌شان نابود شدند. روزی که حضرت ابراهیم را قرار شد که در آتش بیندازند وقتی ایشان به سمت آتشی پرتاب شد که 
از یک فرسخی نمی‌شد به آن نزدیک شد و به همین دلیل با منجنیق او را پرتاب کردند، آتش به اذن خداوند سرد و سلامت شد. به تعبیر قرآن: بَرْدًا وَ سَلَاما. این یک تعبیر قرآنی شد تا هر روزی که خود را گرفتار در مشکلات و سختی‌ها دیدیم بدانیم اگر طبق دستورات خداوند عمل کنیم خداوند قدرت و نصرت خود را مستقیماً بر ما نازل می‌کند. در تعابیر قرآنی سنت الهی نیز داریم. شناخت این سنت‌های الهی خیلی مهم است. نصرت خداوند در جاهای مختلف در قرآن اینگونه بیان می‌شود که اگر شما خدا را یاری کنید او هم شما را یاری خواهد کرد. إِن تَنصُرُوا اللَّهَ یَنصُرْکُمْ. خدا می‌فرماید اگر شما به پای اقامه دین آمدید، من هم شما را کمک می‌کنم. دو مفهوم صبر و شکر نیز در اینجا بسیار مهم است. کسانی می‌توانند از آیات الهی بهره‌مند شوند که خیلی صبور باشند. در آیه «وَ ذَکِّرْهُم بِأَیَّامِ اللَّهِ إِنَّ فِی ذَلِکَ لَآیَاتٍ لِّکُلِّ صَبَّارٍ شَکُورٍ» صبّار صفت مبالغه صبر است. معنای قرآنی آن پافشاری بر حق است. شکور نیز صفت مشبهه است.
حمیدرضا مهدوی‌ارفع افزود: خدا به این ملت ایمان و وحدت کلمه داد تا آنچه تحلیلگران می‌گفتند ممکن نیست را ممکن کند. با ایمان راسخ خود جلوی توپ و تانک ایستادند. عده‌ای در زمان دفاع مقدس می‌گفتند با نیرو و امکانات دشمنی که به ما هجوم آورده نمی‌شود، مقاومت کرد، اما ۸‌سال دفاع مقدس نشان داد که می‌شود. همه تحلیل‌های عقل‌های دنیوی می‌گفتند نمی‌شود اما ملت با یاری و نصرت خداوند توانستند از یاری الهی بهره‌مند شود و به پیروزی برسند. شهادت حاج قاسم سلیمانی و موشک‌باران پایگاه عین‌الاسد مسائل مهمی بود که در هفته‌های اخیر شاهد بودیم. آقا در خطبه‌های نماز جمعه گفتند یک عده می‌خواهند این‌ها را با ماجرای سقوط هواپیما ترکیب کنند تا آن عظمت و تأثیرات مهم آن دو حادثه فراموش شود. آقا رسماً این تعبیر را به کار بردند که نباید این‌ها تحت‌الشعاع قرار بگیرند. اگرچه حادثه سقوط هواپیما بسیار سنگین و ناراحت‌کننده برای همه ملت ایران بود، اما در عین حال آقا فرمودند که نکته‌های مبهمی وجود دارد که باید حتماً پیگیری شود. اگر این امر رهبری در نماز جمعه پیگیری شود یقیناً حقایق مهمی معلوم خواهد شد.

captcha
شماره‌های پیشین