sobhe-no.ir
870
سه شنبه، ۰۱ بهمن ۱۳۹۸
1
فرماندهان جدید نیروی قدس به چه می‌اندیشند

انتقام جوانمردانه در برابر ترور ناجوانمردانه

آیین معارفه فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و پاسداشت مجاهدت‌های سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی، فرمانده فقید این نیرو، روزگذشته با حضور فرماندهان و مسوولان عالی‌رتبه نیروهای مسلح در ستاد فرماندهی کل سپاه برگزار شد.

اعتراضات دو روز گذشته بیروت بیش از 300‌مجروح داشت

ردپای «نفوذی»ها در اعتراضات بیروت

گفت‌وگوی «صبح‌نو» با ایمان افشاریان به بهانه اجرای نمایش «فرانکشتاین» در تئاتر شهر

جای خالی عشق

گفت‌وگو زهراسادات مصطفوی / هیولای فرانکشتاین یکی از مشهورترین شخصیت‌های شروری است که بستر فیلم‌ها و نمایش‌های بسیاری شده است و هر روزه در جهان با اقتباس‌های گوناگون به نمایش در می‌آید. اجرای نمایش «فرانکشتاین» به کارگردانی و نویسندگی ایمان افشاریان که در سالن تئاتر شهر با هنرمندی پژمان جمشیدی، بانیپال شومون و آناهیتا افشار در حال اجراست به روایت دانشمند جاه‌طلبی می‌پردازد که با استفاده از کنار هم قرار دادن تکه‌های بدن مردگان و اعمال نیروی الکتریکی، جانوری زنده به شکل یک انسان و با ابعادی بزرگتر از یک انسان معمولی می‌سازد؛ مخلوقی که خالقش از آن واهمه دارد. این هیولا از خالقش، ویکتور فرانکشتاین هیچی نمی‌خواهد غیر ‌از مرهم دردش؛ موجودی مانند خود در هیبت یک زن که نامش را عشق نهاده است و در ازای درست‌نکردن آن از سوی خالق خود، عشق ویکتور را می‌کشد. از این رو به صراحت می‌توان گفت جانمایه اصلی تئاتر فرانکشتاین، عشق است که حتی شرورترین آدم‌ها را رام خودش می‌کند. به بهانه اجرای این نمایش گفت‌و‌گویی با ایمان افشاریان، نویسنده و کارگردان آن داشته‌ایم که در ادامه می‌خوانید. 

جلسه بازخواست سومین رییس‌جمهوری تاریخ آمریکا با اتهام «سوءاستفاده از قدرت» امروز برگزار می‌شود

روز استیضاح دلقک

«شما الان یکی از خوب‌ها (رییس‌جمهوری) را دارید، هر چند دموکرات‌های کنگره سعی دارند این «حرامزاده» را استیضاح کنند، باور می‌کنید؟» این را ترامپ سه روز پیش در میان هواداران خود و در واکنش به تلاش دموکرات‌ها برای استیضاح او به زبان آورد حال امروز قرار است جلسه استیضاح رییس‌جمهوری آمریکا با دو اتهام اساسی «سوءاستفاده از قدرت» و «ایجاد مانع در مسیر کنگره و کارشکنی در اجرای عدالت» در مجلس سنا برگزار شود.

سرمقاله

دم خروس یک اتحادیه ضدایرانی

«صبح‌نو» در گفت‌وگو با کارشناسان، راهکارهای قوی‌شدن اقتصاد کشور را بررسی کرد

بازار بالقوه 600 میلیونی ایران

اقتصاد ایران که این روزها دیگر حتی در برابر خبرهای جدید تحریم غرب، خنثی شده با بازار 600 میلیونی در همسایگی خود مواجه است که به اعتقاد کارشناسان این بازار بالقوه نادیده گرفته شده است.

ضعف ورزش ایران در مقابل رفتارهای غیرورزشی فیفا و AFC

صندلی‌دوستان نظاره‌گر

گزارش امیر محب ملکی / فوتبال ایران دوباره دچار حاشیه شد اما این مشکل با حواشی گذشته بسیار متفاوت است. کنفدراسیون فوتبال آسیا با تکیه بر دلایل غیر‌منطقی و قطعا سیاسی، قصد دارد که میزبانی باشگاه‌های ایرانی را در مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا سلب کند؛ البته اخذ چنین تصمیمی علیه فوتبال ایران، هرچند از پایه و اساس غلط است اما ضعف ورزش و خصوصا فوتبال کشورمان در نداشتن کرسی‌های مهم در نهادهای تصمیم‌گیر و تصمیم‌ساز آسیایی و جهانی، باعث شده تا کشورهای معاند با ایران عزیزمان که در این نهادها دارای سمت‌های مهم هستند، به خود اجازه دهند چنین تصمیماتی را برای فوتبال و ورزش کشورمان بگیرند.

50‌درصد از 30‌هزار ساختمان ناایمن شهر از مرز اخطار قرمز عبور کرده‌اند

گران قیمت‌های نا ایمن

گزارش عارف چراغی / مباحث سوم و بیست‌و‌دوم مقررات ملی ساختمان که درباره چگونه تعمیر و نگهداری و همچنین پیشگیری از حوادث بحث می‌کند، جزو مستندترین مواردی است که در قوانین شهری ما نگاشته شده است. این روزها اغلب پیمانکاران برای کاهش هزینه تمام شده خود در ساخت بناها کمتر به این اصول توجه می‌کنند و ساکنان ساختمان‌های قدیمی نیز به ندرت برای ایمن‌سازی ساختمان خود گامی برمی‌دارند. با وجود اینکه بنا و مصالح به‌کار رفته در آن نقش مهمی در کاهش خسارات حوادث ایفا می‌کنند اما باز هم می‌توان با کمترین هزینه ساختمان خود را تجهیز کرده و از بروز خسارات جبران‌ناپذیر جلوگیری کرد.

یادداشت

تنها رهبری که از آزادی فلسطین می‌گوید

عبدالباری عطوان سردبیر روزنامه رای‌الیوم

دو سال بعد از کلنگ‌زنی، طرح تجمیع و نوسازی 50‌پلاک در محله تختی هنوز تمام نشده است

در انتظار خانه

گزارش زهرا اردشیری / این کوچه در حال ساخت‌و‌ساز است. از سر کوچه که نگاه کنید ساختمان‌های نوساز بلندی را می‌بینید که یا به تازگی ساخته شده‌اند یا اینکه در حال ساخت هستند. انگار‌نه‌انگار عرض این کوچه که بیشتر‌و‌بیشتر می‌شود روزی کوچه آشتی‌کنان بوده است. حدود دو سال است که کلنگ ساخت‌و‌ساز در بن‌بست عدالت زده شده اما هنوز مردم چشم به راه خانه‌هایشان هستند. خانه‌هایی که معلوم نیست کی و چطور به دست صاحبانش خواهد رسید. پروژه تجمیع و نوسازی 50‌پلاک در بن‌بست عدالت واقع در ناحیه4 منطقه12 تهران که کلنگ ساخت آن در زمان شهرداری محمدعلی نجفی به زمین زده شد، یکی از پروژه هایی بود که سر و صدای زیادی کرد. قرار بود زمینی که حدود 700مترمربع مساحت داشته و حاصل تجمیع 16پلاک فرسوده و ریزدانه است در قالب بنایی جدید و شکیل با امکانات مناسب برای زندگی شهری ایجاد شود. آغاز این پروژه در 24دی‌ماه‌96 در حضور نجفی، شهردار سابق و همراهان وی کلنگ زده شد و قرار بود در مدت 2‌سال به اتمام برسد، اما هنوز بلاتکلیف است.

با وجود ادعای ردصلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح‌طلب، اما آمار و ارقام چیز دیگری می‌گویند

نیمکت پر اصلاح‌طلبان برای لیست تهران

اصلاح‌طلبان این روزها با کلیدواژه «ردصلاحیت‌های گسترده»، بار دیگر مشغول تخریب وجهه شورای نگهبان هستند. ایشان با بسته ترسیم‌کردن فضای موجود، انتخابات را یکسویه می‌دانند و مدعی مشخص‌بودن نتیجه آن از همین حالا هستند؛ اما رصد آمارها در تهران که برانگیزنده بیشترین رقابت‌ها میان جناح‌های سیاسی است، خلاف مدعای اصلاحاتی‌ها را به رخ می‌کشد. تجدیدنظرطلبان بنا بر اعداد و ارقام، وضعیت بسیار بهتری در مقایسه با رقیب خود، در تدارک لیست انتخاباتی دارند.

شماره‌های پیشین