sobhe-no.ir
869
دوشنبه، ۳۰ دی ۱۳۹۸
10
از سوی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) صورت گرفت

ارسال 66 تُن اقلام مختلف به استان سیستان‌وبلوچستان

چهار تیم ایرانی حاضر در لیگ فوتبال قهرمانان آسیا از میزبانی رقابت‌ها محروم شدند

لابی عربستان حق ایرانی‌ها را خورد

کنفدراسیون فوتبال آسیا سرانجام بعد از 72 ساعت از انتشار خبر محرومیت چهار تیم ایرانی از میزبانی در لیگ قهرمانان آسیا، بر این تصمیم سیاسی خود مهر تایید زد. این اتفاق که امری کاملا سیاسی و تحت تاثیر دخالت‌های کشورهای حاشیه خلیج‌فارس گرفته شده است منجر به انصراف تیم‌های پرسپولیس، استقلال، سپاهان و شهرخودرو از لیگ قهرمانان آسیا شد؛ تصمیمی که مدیران این تیم‌ها روز شنبه آن را گرفته بودند.

صبح نو

چهار تیم ایرانی حاضر در لیگ فوتبال قهرمانان آسیا از میزبانی رقابت‌ها محروم شدند

لابی عربستان حق ایرانی‌ها را خورد

کنفدراسیون فوتبال آسیا سرانجام بعد از 72 ساعت از انتشار خبر محرومیت چهار تیم ایرانی از میزبانی در لیگ قهرمانان آسیا، بر این تصمیم سیاسی خود مهر تایید زد. این اتفاق که امری کاملا سیاسی و تحت تاثیر دخالت‌های کشورهای حاشیه خلیج‌فارس گرفته شده است منجر به انصراف تیم‌های پرسپولیس، استقلال، سپاهان و شهرخودرو از لیگ قهرمانان آسیا شد؛ تصمیمی که مدیران این تیم‌ها روز شنبه آن را گرفته بودند.

از عصر روز جمعه که خبر مربوط به احتمال ازدست دادن میزبانی برای تیم‌های ایرانی حاضر در لیگ قهرمانان مطرح شد، نگرانی‌ها و اظهار نظرهای بسیاری هم درباره چرایی این تصمیم مطرح شد. اگرچه مدیران تیم‌های ایرانی بعد از برگزاری جلسه در وزارت ورزش و جوانان تصمیم جسورانه و شجاعانه‌ای گرفتند اما از سوی دیگر برخی علت این تصمیم سیاسی کنفدراسیون فوتبال آسیا را متوجه لابی‌های قوی کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس و به ویژه عربستان سعودی در کنفدراسیون فوتبال آسیا می‌دانند. این در حالی است که دو نفر از مسوولان سابق فدراسیون فوتبال ایران، آقای علی کفاشیان و مهدی تاج در این کنفدراسیون کرسی و جایگاه دارند و می‌توانستند در این زمینه فعال بوده و حتی از مطرح‌شدن چنین پیشنهادی پیشگیری کنند. با این حال تیم‌های چهارگانه یاد شده و طرفداران میلیونی آنها دیشب از رای نهایی کنفدراسیون فوتبال آسیا خبردار شدند.
دیشب سایت الریاضیه در خبری اعلام کرد کنفدراسیون فوتبال آسیا رسما تصمیم خود را برای جلوگیری از برگزاری مسابقات بین‌المللی در ایران تایید کرد. بر این اساس کنفدراسیون فوتبال آسیا پس از بررسی بیشتر این موضوع در کمیته مسابقات و کمیته اجرایی خود، بعدازظهر دیروز (یکشنبه) به‌طور رسمی اعلام کرد نمایندگان ایران یعنی پرسپولیس تهران، سپاهان اصفهان، استقلال تهران و شهرخودرو مشهد تا اطلاع ثانوی حق میزبانی در کشور خود را ندارند و باید از دیگر تیم‌های آسیا در کشوری بی‌طرف میزبانی کنند. کنفدراسیون فوتبال آسیا دلیل این موضوع را امتناع همه داوران از داوری و قضاوت در مسابقات لیگ قهرمانان 2020 در خاک ایران اعلام کرده است.
این خبر دیشب در شرایطی اعلام شد که جمعه گذشته کنفدراسیون فوتبال آسیا در نامه‌ای خطاب به فدراسیون فوتبال ایران از برگزاری بازی‌های نمایندگان کشورمان در کشور سوم خبر داده بود که این موضوع اعتراض فدراسیون فوتبال و چهار نماینده کشورمان را به همراه داشت و همین موضوع باعث شد تا روز شنبه جلسه‌ای در وزارت ورزش برگزار و اعلام شود که در صورت تصمیم کنفدراسیون فوتبال آسیا درباره محرومیت از میزبانی، تیم‌های ایرانی هم از لیگ قهرمانان آسیا کناره‌گیری خواهند کرد.
البته دیروز اعلام شد که نامه اعتراضی مهدی تاج، نایب‌رییس ایرانی AFC خطاب به اعضای هیات‌رییسه‌ کنفدراسیون فوتبال آسیا با ادبیاتی تند و قابل تامل نوشته و ارسال شده است. گفته می‌شود در خط پایانی این نامه آمده: «همکاران عزیز! یک‌بار در تاریخ بدون فشارهای سیاسی تصمیم بگیرید. تایید محرومیت، ظلم آشکاری به فوتبال‌دوستان ایرانی است، بازیچه دست نشویم!» البته این نامه هم هیچ‌تاثیری نداشت و نتوانست در برابر لابی قدرتمند کشورهای عربی کاری از پیش ببرد؛ امری که از ضعف دیپلماسی ورزشی کشور خبر داده و نتایج بد آن متوجه ورزشکاران و ورزش‌دوستان کشور است.

بازتاب یک تصمیم
انتشار خبر از دست دادن میزبانی تیم‌های ایرانی در لیگ قهرمانان آسیا امری بود که حتی موجب تعجب مجامع ورزشی و خبرگزاری‌های مربوطه نیز شد. در همین ارتباط سایت فوربس دیروز در گزارشی اعلام کرد که حضور نداشتن ایرانی‌ها در لیگ قهرمانان به اعتبار فوتبال آسیا صدمه می‌زند. این رسانه معتبر در گزارش خود نوشت: کنفدراسیون فوتبال آسیا از فدراسیون ایران درخواست کرده تا بازی‌های خانگی‌اش در لیگ قهرمانان آسیا را به خاطر مسائل حساس منطقه به کشور ثالث منتقل کند. تیم‌های ایرانی به خاطر این حکم AFC تصمیم به کناره‌گیری از این مسابقات را گرفتند. آنها اعلام کردند که ایران امن است و این تصمیم AFC برخاسته از سیاست است. این در حالی است که نمایندگان ایران در چند سال گذشته بازی‌های خانگی خود با تیم‌های سعودی را در کشور ثالث برگزار کردند و این اقدام AFC غیرمنتظره بود. البته این تصمیم به اعتبار فوتبال آسیا صدمه می‌زند. این سایت معتبر در گزارش خود اشاره‌ای هم به حضور پرشور تماشاگران در مسابقات ورزشی اشاره کرده و آورده است: حضور 40 هزار هوادار در بازی‌های استقلال یا پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا بدون شک برای AFC سودآورتر از حضور هزار هوادار در دوحه برای مشاهده بازی استقلال با الهلال عربستان خواهد بود. همچنین در بخش دیگری از این گزارش آمده است: تصمیم باشگاه‌های ایران برای انصراف از حضور در لیگ قهرمانان آسیا شبیه به باشگاه‌های ایتالیایی است که تصمیم به تحریم لیگ قهرمانان اروپا دارند.
روزنامه سعودی الشرق‌الاوسط هم دیروز ادعا کرد دلیل تصمیم اخیر AFC این بوده که شرکت‌های هواپیمایی کشورهای مختلف بعد از اتفاقی که برای هواپیمای اوکراینی افتاد از سفر‌کردن به ایران خودداری می‌کنند. اين در حالي است كه مسابقات ليگ قهرمانان آسيا در شهرهای آسيایی برگزار مى‌شود و شركت‌های قطرى و اماراتى كه به همه مقاصد آسيا پرواز دارند، پروازها بر فراز ايران را ادامه مى‌دهند.

تماس تلفنی وزیر با رییس کنفدراسیون
با اعلام نظر کنفدراسیون فوتبال آسیا وضعیت نه‌تنها برای چهار تیم ایرانی حاضر در لیگ قهرمانان آسیا که حتی برای تیم ملی فوتبال و دیگر رشته‌های ورزشی هم نگران‌کننده شده است. این در حالی است که مردم انتظار دارند مسوولان ورزشی کشور موضعی جدی برای احقاق حقوق ورزش ایران اتخاذ کنند. در شرایط فعلی بسیاری از فوتبال دوستان اعتقاد دارند کوتاه آمدن ایران در برابر AFC موجب خواهد شد تا در ماه‌های آینده تیم ملی فوتبال ایران و حتی دیگر رشته‌های ورزشی هم دچار مشکلات مشابه شوند. شب گذشته و بعد از اعلام محرومیت تیم‌های ایرانی از میزبانی در این رقابت‌ها، آقای عباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت امور خارجه هم نسبت به این مساله واکنش نشان داده و اظهار کرد: این اقدام تصمیم ناجوانمردانه‌ای بود که سعودی‌ها سعی کردند از آن سوءاستفاده کنند. به گفته وی، لغو میزبانی باشگاه‌های ایرانی در آسیا کاری کاملا سیاسی است. باید در مقابل این سوءاستفاده عربستان ایستاد؛ اما آقای مسعود سلطانی‌فر که سکاندار وزارت ورزش و جوانان است هم دیروز پس از نشست اضطراری فراکسیون ورزش و جوانان، اقدامات صورت‌گرفته برای مقابله به تصمیم سیاسی AFC را تشریح کرد. وی همچنین از تماس تلفنی خود با رییس کنفدراسیون آسیا و پیگیری این موضوع از طریق وزارت امور خارجه خبر داد. مسعود سلطانی‌فر همچنین تصمیم اخیر AFC را یک تصمیم کاملا سیاسی، غیرورزشی و غیرفوتبالی براساس بهانه‌های واهی مبنی بر نبود امنیت در ایران و نبود امنیت در مسیرهای پروازی منتهی به ایران دانست. این عضو کابینه دولت دوازدهم با اشاره به سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی و بیان اینکه حتی در همان روزها ده‌ها پرواز دیگر در آسمان ایران توسط شرکت‌های بین‌المللی به اقصی نقاط دنیا صورت گرفت، افزود: امروز صدها پرواز داخلی نیز با امنیت کامل در آسمان ایران در حال انجام است و اخبار و اطلاعات نادرست نباید مبنای تصمیم‌گیری برای نهاد معتبری مانند AFC باشد.

اقدام AFC سیاسی است
تصمیمی که کنفدراسیون فوتبال آسیا در قبال تیم‌های باشگاهی ایران اتخاذ کرده از نظر حقوق بین‌الملل هم قابلیت بررسی دارد. در همین ارتباط یک حقوقدان و وکیل بین‌المللی دعاوی ورزشی در گفت‌وگو با ایرنا اقدام کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) در سلب میزبانی از نمایندگان فوتبال کشورمان در لیگ قهرمانان را کاملا سیاسی دانسته است. آنطور که آقای روزبه وثوق احمدی گفته: اکنون تعداد زیادی رقابت‌های بین‌المللی در شهرهای مختلف کشور در حال برگزاری است و شرکت‌کنندگان خارجی دارد؛ بنابراین همه این مستندات نشانگر این است که ادله کافی برای ناامنی در کشور ما وجود ندارد. رییس سابق کمیته حقوقی و تدوین مقررات فدراسیون فوتبال ادامه داد: براساس این اطلاعیه، کنفدراسیون فوتبال آسیا میزبانی برای باشگاه‌های ورزشی را یک حق عنوان و اظهار کرد: باشگاه‌هایی که در رقابت‌های بین‌المللی شرکت می‌کنند باید از حق میزبانی برخوردار باشند تا بتوانند از دستاوردهای مادی و معنوی میزبانی بهره‌مند شوند.

captcha
شماره‌های پیشین