sobhe-no.ir
866
چهارشنبه، ۲۵ دی ۱۳۹۸
3
یادداشت

ایران چشم شیر را درآورد

دکتر ناصراللحامسردبیر خبرگزاری فلسطینی معا

اقدامات و اظهارات نا‌بجای مقامات انگلیسی، واکنش ایران را برانگیخت

طرح کاهش روابط با انگلیس

در پی اقدامات و اظهارات نابجای مقامات انگلیسی و حضور سفیر این کشور در تهران در تجمع غیرقانونی مقابل دانشگاه امیرکبیر که این حضور منجر به احضار «راب مک‌ایر» سفیر انگلیس به وزارت خارجه ایران شد، مناقشه دیپلماتیک میان ایران و انگلیس افزایش یافته است.

صبح نو

اقدامات و اظهارات نا‌بجای مقامات انگلیسی، واکنش ایران را برانگیخت

طرح کاهش روابط با انگلیس

در پی اقدامات و اظهارات نابجای مقامات انگلیسی و حضور سفیر این کشور در تهران در تجمع غیرقانونی مقابل دانشگاه امیرکبیر که این حضور منجر به احضار «راب مک‌ایر» سفیر انگلیس به وزارت خارجه ایران شد، مناقشه دیپلماتیک میان ایران و انگلیس افزایش یافته است.

بعد از حضور غیر‌قانونی سفیر انگلیس در تجمعات غیر‌قانونی در تهران که اقدامی خلاف کنوانسیون 1961 وین بود و منجر به دستگیری 15 دقیقه‌ای سفیر این کشور شد، انگلیس که آبرو و پرستیژ جهانی خود را در خطر می‌دید، شروع به اتهام‌پراکنی علیه ایران کرد؛ چنانکه وزیر خارجه انگلیس در یادداشتی توهین‌آمیز، سردار سلیمانی را «فردی خطرناک» خواند و ایران را به حمایت از گروه‌های تروریستی و تلاش برای ساخت تسلیحاتی اتمی متهم کرد. او سپس «ممانعت از دستیابی ایران به سلاح اتمی» را دومین اولویت راهبردی انگلیس توصیف و با وجود اشاره به خروج آمریکا از برجام، از ایران به دلیل برداشتن گام پنجم کاهش تعهد به توافق هسته‌ای انتقاد کرد و مدعی شد که ایران «آمال مخفی» هسته‌ای دارد و اکنون هم با برداشتن گام پنجم برجام را به یک «پوسته خالی» بدل کرده است! راب سپس ایران را به ارجاع پرونده هسته‌ای به شورای امنیت تهدید کرد و نوشت: نهایتا، اگر عدم پایبندی ایران اصلاح نشود، 
کلید زدن ساز‌وکار حل اختلاف، می‌تواند به ارجاع موضوع به شورای امنیت سازمان ملل متحد منجر شود.» وی که در این یادداشت بارها از نظام جمهوری اسلامی به عنوان یک «رژیم» یاد کرده بود، مدعی شد «اگر ایران به مسوولیت‌های بین‌المللی خود پایبند باشد، راهی برای خروج از انزوا دارد.» «دومینیک راب» سپس با حضور در پارلمان این کشور گفت: لندن بعد از خروج از اتحادیه اروپا نظام تحریمی تازه‌ای تعریف می‌کند تا با آن بتواند تحریم‌های تازه‌ای علیه ایران وضع کند. پس از آن نیز وزارت خارجه ایران در بیانیه‌ای در واکنش به اقدامات و اظهارات نابجای انگلیسی‌ها هشدار داد: هر خطای جدید انگلیس با واکنش شدید و متناسب مواجه شده و در صورت ادامه چنین رفتارهایی دیگر فقط به احضار سفیر بسنده نخواهد شد. ایران اظهارات غیرقابل قبول نخست‌وزیر و وزیران امور خارجه و دفاع رژیم انگلیس در رابطه با اقدام تروریستی ترامپ در به شهادت رساندن سردار سپهبد قاسم سلیمانی، ابومهدی المهندس و همرزمان ایشان را به مثابه همراهی و مشارکت رژیم انگلیس در اقدام تروریستی آمریکا دانست و تاکید کرد که حضور سفیر انگلیس در یک تجمع داخلی را مداخله آشکار در امور داخلی کشور و خلاف اصول حاکم بر روابط دیپلماتیک می‌داند که شائبه مشارکت آن کشور در سیاست شکست‌خورده فشار حداکثری آمریکا را تقویت می‌کند.  وزارت امور خارجه کشورمان با یادآوری سابقه استعماری انگلیس در خاورمیانه اضافه کرده است که زمان دخالت سفرای انگلیس در امور داخلی دیگر کشورها و ایجاد تفرقه و دامن زدن به منازعات داخلی مدت‌هاست به سر رسیده و انگلیس باید این قبیل اقدامات مفتضحانه را کنار بگذارد و بداند از دورانی که آفتاب در امپراتوری بریتانیا غروب نمی‌کرد دهه‌ها گذشته است. مردم هوشیار ایران با تمامی تفاوت سلیقه‌ها و دیدگاه‌ها، مداخله خارجی‌ها و 
به ویژه دولت‌هایی با سابقه استعمار و حمایت از دیکتاتورها را نمی‌پذیرند و فراموش نمی‌کنند که همین دولت انگلیس حامی اصلی و تسلیح‌کننده قصابان خاشقجی و کودک‌کشان یمن است.   وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران شب گذشته در بیانیه‌ای نسبت به این اظهارات و اقدامات واکنش نشان داده و هشدار داد که هر خطای جدید انگلیس با واکنش شدید و متناسب مواجه و در صورت ادامه چنین رفتارهایی دیگر فقط به احضار سفیر بسنده نخواهد شد. همزمان با واکنش مقامات دیپلماتیک کشورمان، نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز در پی حضور غیر‌قانونی سفیر انگلیس در تجمعات تهران خواستار اخراج وی از کشور و همچنین کاهش سطح روابط دیپلماتیک با انگلیس شدند؛ چنانکه طرحی در مجلس برای کاهش سطح روابط دیپلماتیک در حال جمع‌آوری امضاست.

محمدعلی ابطحی: ارتقای مجدد مناسبات تهران- لندن با تصویب مجلس امکان‌پذیر است
در همین زمینه «محمدعلی ابطحی» نماینده مردم نجف‌آباد در مجلس با اشاره به طرح کاهش سطح روابط با اروپا، به خبرنگار روزنامه صبح‌نو گفت: در این طرح دوفوریتی نمایندگان برای تقلیل مناسبات سیاسی با انگلیس به نتیجه رسیدند؛ البته در ابتدا قصد داشتیم فرانسه و آلمان را هم در این طرح بگنجانیم که ترجیح نمایندگان این بود که این طرح دوفوریتی با همان موضوع انگلیس مطرح شود. عضو کمیسیون «آموزش، تحقیقات و فناوری» مجلس افزود: این طرح با امضای بیش از 
صد تن از نمایندگان مجلس تقدیم هیات‌رییسه مجلس شده و تا در روز یکشنبه دو فوریت آن بررسی می‌شود. براساس ماده واحده آن دولت مکلف است پس از تصویب این قانون، سطح مناسبات سیاسی خود با کشور انگلستان را تا حد کنسولی کاهش دهد و ارتقای مجدد مناسبات فقط با تصویب مجلس امکان‌پذیر است. وی یادآور شد: اگر چنانچه دولت بخواهد سطح مناسبات خود با دولت انگلیس را از سطح کاردار به سفیر افزایش دهد، این امر باید با تصویب مجلس امکان‌پذیر شود تا اگر به آن رای داده شد، اقدام به ورود سفیر داشته باشد. عضو کمیسیون «آموزش، تحقیقات و فناوری» مجلس، با اشاره به حضور سفیر انگلیس در اغتشاشات اخیر کشورمان، یادآور شد: پس از شهادت سردار قاسم سلیمانی و خیزش مردم که روزهای اول انقلاب را یادآوری می‌کرد، آنها دستپاچه شدند و از سوراخ‌های مخفی خود بیرون آمدند تا شیطنت‌های خاص خود را دنبال کنند؛ سفیرانگلیس هم یکی از آن‌ها بود که برای این موضوعات بیرون آمد، تا آن شکوه و عظمت مراسم تشییع را از بین ببرد و دست به چنین اقداماتی زدند. ابطحی با اشاره به مطرح شدن مکانیزم ماشه اروپا علیه ایران گفت: اروپایی‌ها با اینگونه تهدیدات خود می‌خواهند بگویند که تحریم‌ها برگردد و تعلیق‌ها حاکم شود اما سوال من این است مگر با معلق شدن چند قطعنامه آنها، تحریم رفع شد. تحریم‌ها لغو نشد که هیچ بلکه ادامه هم پیدا کرد. آنها با اینگونه تهدیدات می‌خواهند ما را بترسانند. مکانیزم ماشه‌ای که آنها می‌گویند، نتیجه‌ای ندارد.

 نوروزی: سطح روابط با انگلیس تا کاردار کاهش می‌یابد
«حسن نوروزی» سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با اشاره به طرح دوفوریتی مجلس برای کاهش سطح روابط دیپلماتیک کشورمان با انگلیس، به خبرنگار «صبح‌نو» عنوان کرد: این طرح کاهش روابط با لندن را قبلا هم در مجلس نهم داشتیم و این طرح می‌خواهد مکملی برای آن طرح قبلی باشد چرا که سفیر انگلیس در اغتشاشات اخیر حضور مستقیم داشته و در میان آنها بوده و خارج از فعالیتش اقدام به عکسبرداری کرده است. این نماینده مجلس دهم با اشاره به اینکه دولت انگلیس نسبت به اقدام غیر‌دیپلماتیک سفیرش باید تنبیه شود، افزود: سوال ما از دولت انگلیس این است که چرا چنین رفتارهایی علیه ما دارد؟ مگر متخاصم با ماست. آیا اگر کسی علیه ملکه انگلستان شعار بدهد و سفیر ما برود در آنجا خارج از عرف دیپلماتیک دست به اقدامی مشابه بزند، دولت انگلیس ما را تحقیر نمی‌کند؟ بهتر است دولت انگلیس در تهران گوشمالی داده شود تا سفیرش آزادانه در میان اغتشاشگران دست به چنین اقداماتی نزند. سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با بیان اینکه دولت ایران باید عذر سفیر انگلیس را بخواهد و او را اخراج کند، تصریح کرد: یا دولت عذرش را بخواهد و از ایران برود یا اینکه عنصر مطلوب دیگری بفرستند؛ یا اینکه ما مجبوریم سطح ارتباطات‌مان با انگلیس را در سطح کاردار، دوباره فعال کنیم.

captcha
شماره‌های پیشین