sobhe-no.ir
865
سه شنبه، ۲۴ دی ۱۳۹۸
13
خبر

نقد داود مهدوی‌زادگان به موضوع اخیر سروش محلاتی

حذر کردن‌های اسلام آمریکایی از انتقام سخت

صبح نو

خبر

نکوداشت علامه سیدجعفر 
مرتضی عاملی برگزار می‌شود
آیین نکوداشت علامه سید جعفر مرتضی عاملی، عالم برجسته تاریخ اسلام، به همت پژوهشکده تاریخ و سیره اهل بیت ؟ع؟ پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در قم برگزار خواهد شد. این نشست علمی چهارشنبه، ۲۵ دی‌ماه از ساعت ۱۰ تا ۱۲ در قم، خیابان معلم، پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، طبقه چهار، سالن اجتماعات خواجه نصیر برگزار می‌شود. علامه سیدجعفر مرتضی، روز چهارشنبه، ۱۰ مهرماه امسال در بیمارستان 
رسول اعظم؟ص؟ بیروت تحت عمل جراحی قرار گرفت و دارفانی را وداع کرد. سیدجعفر مرتضی عاملی عالم دینی، متخصص تاریخ اسلام و تشیع، سیره‌نگار شیعی و از عالمان حوزه علمیه قم و لبنان بود. وی کتاب‌هایی در زمینه سیره اهل بیت تألیف کرده که الصحیح من سیرة النبی الاعظم و مأساه‌الزهراء از جمله این آثار است. از فعالیت‌های مهم جعفر مرتضی در سال‌های اقامت در قم، می‌توان به پژوهش در زمینه‌های مختلف تاریخ و عقاید شیعه، راه‌اندازی «منتدا» یا «مدرسه علمیه جبل عاملی‌ها» و تدریس برای دانشجویان دوره کارشناسی‌ارشد دانشگاه تربیت مدرس اشاره کرد. وی در همین سال‌ها از تدریس، ارائه مشاوره‌های تحقیقاتی و ایجاد شرایط مناسب برای تحصیل طلاب لبنانی نیز غافل نبود. مرتضی طی ۲۵ سال سکونت در شهر قم ضمن حمایت و تربیت طلاب لبنانی در صورت ضرورت به حمایت ایدئولوژی انقلاب اسلامی پرداخت و مباحثی در حکومت از سیره اهل بیت تدوین کرد.

جلد اول كتاب «رسانه‌های برون‌مرزی
 در جهان» منتشر شد
 معاونت برون‌مرزی صداوسیما در تازه‌ترین اقدام خود جلد اول كتاب «رسانه های برون‌مرزی در جهان» را به چاپ رساند. این کتاب اطلاعات دقیق  و جامعی از رسانه‌های برون‌مرزی در کشورهای آمریکا، آلمان، فرانسه، ژاپن، ترکیه، قطر و عربستان سعودی دربردارد. «رسانه‌های برون‌مرزی در جهان» حاصل بررسی، رصد و تدوین اطلاعات رسانه‌های فرامرزی این کشورها از منظر «شیوه‌های فعالیت و انتقال پیام»، «حمایت‌های مالی، فنی وسیاسی- حقوقی دولت‌ها و مجالس قانون‌گذاری»، «اختصاص بودجه و اعتبارات ویژه» و «ساختار سازمانی» است که با تلاش و تحقیق و نگارش حکیمه سقای بی‌ریا، مرتضی خوانساری، ولی‌الله قرقانی، زرین شجری، احمد کاظمی، سیدعلی قائم‌مقامی و محمدعلی دستمالی جمع آمده است. کتاب با بررسی فعالیت‌های رسانه‌ای برون‌مرزی کشورهای مطرح در جهان، امکان استفاده از تجربیات موفق دیگر کشورها را فراهم می‌آورد. همچنین کمک می‌کند تا اهدافی که دولت‌های خارجی در قبال سایر کشورها از جمله ایران از طریق رسانه‌های برون‌مرزی‌شان دنبال می‌کنند، بهتر شناخته شوند. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های فعالیت رسانه‌های برون‌مرزی کشورهایی که در این کتاب مورد بررسی قرار گرفته است،‌‌ داشتن ساختار مستقل یا شبه‌مستقل و حمایت مالی گسترده و جدی دولت‌ها و مجالس قانون‌گذاری از فعالیت این رسانه‌ها و اختصاص بودجه و اعتبارات ویژه به این بخش است. كتاب «رسانه‌های برون‌مرزی در جهان (1)» با پیش‌گفتار دکتر پیمان جبلّی، معاون برون‌مرزی صداوسیما، نظارت علمی حسن بهشتی‌پور و ویرایش ادبی محمد روحی، در 197 صفحه، در دی ماه 1398 در واحد پژوهش‌های کاربردی معاونت برون‌مرزی صداوسیما تهیه و به چاپ رسیده است.

«فرمایش مردم عادی» به روایت نویسنده «مصادره»
 نویسنده فیلم سینمایی «مصادره»، ساخت فیلم مستند فرمیک «فرمایش مردم عادی» را به پایان رساند.  موضوع اصلی مستند «فرمایش مردم عادی» نقاشی قهوه‌خانه است؛ سبکی از نقاشی که اواخر قرن سیزدهم تا نیمه‌های قرن چهاردهم هجری در جای‌جای ایران رواج پیدا کرد و مشتری آن هم مردم عادی بودند. نقاشی قهوه‌خانه، برخلاف سایر سبک‌های هنری، متکی بر سفارش و نیاز مردم کوچه و بازار بود و نقاش به جای روزی خوردن از جوار اربابان و ملاکان، از دست مردم عادی دستمزد کار خود را می‌گرفت؛ اما این مستند از گزارش ساده موضوع خود پرهیز می‌کند و این سبک نقاشی را از دریچه یکی از مهم‌ترین اتفاقات مهم تاریخ معاصر ایران یعنی انقلاب مشروطه و حواشی اطراف آن بررسی می‌کند؛ چراکه منتقدان مشروطه همواره بزرگترین عیب مشروطه را خاص‌بودن و به‌اصطلاح نخبه‌گرایی آن دانسته‌اند و برخی گفته‌اند که مشروطه انقلاب فرهیختگان و دیوان‌سالاران بود.
 اما این مستند به بهانه سیر تحولی نقاشی قوه‌خانه‌ای به بررسی انقلاب مشروطه می‌پردازد. تولید فیلم مستند «فرمایش مردم عادی» از ابتدای سال 98 آغاز شده بود و به تازگی در یک نسخه 40 دقیقه‌ای آماده نمایش شده است. علی فرقانی پیش از این مستندهایی چون «کارت پستالی از آسمان» و «بازگشت به سرزمین مقدس طوی» را کارگردانی کرده و نویسنده فیلمنامه فیلم سینمایی «مصادره» است. فیلم مستند «فرمایش مردم عادی» به تهیه‌کنندگی مهدی مطهر و کارگردانی علی فرقانی پس از پشت سر گذاشتن مراحل پژوهش و تولید، به تازگی آماده نمایش شده است.

captcha
شماره‌های پیشین