sobhe-no.ir
865
سه شنبه، ۲۴ دی ۱۳۹۸
11
نکته

فاطمه ترکاشوندخبرنگار گروه فرهنگ

انتقاد نادر مشایخی و کیهان کلهر از انصراف‌دهندگان جشنواره‌های ملی

به جای پرخاشگری فضا را تلطیف کنیم

در پی وقایع روزهای اخیر و به دنبال حادثه دلخراش سقوط هواپیمای اوکراینی، جمعی از اهالی تئاتر و موسیقی کشور اقدام به انصراف از اجراهای خود یا حضور در جشنواره‌های فجر کرده‌اند. این درحالی است که برخلاف گفته برخی از آن‌ها مبنی بر همدردی با مردم، این ابراز تاسف با تاخیر سه‌روزه از اصل واقعه و فقط به دنبال اعلام خبر سرنگونی این پرواز به‌علت اشتباه پدافند هوایی رخ داده است که نشان از سویه‌های سیاسی این دست موضع‌گیری‌ها دارد. به همین علت جمعی از هنرمندان نیز مخالفت خود را با این دست اقدامات ابراز کرده‌اند.

صبح نو

انتقاد نادر مشایخی و کیهان کلهر از انصراف‌دهندگان جشنواره‌های ملی

به جای پرخاشگری فضا را تلطیف کنیم

در پی وقایع روزهای اخیر و به دنبال حادثه دلخراش سقوط هواپیمای اوکراینی، جمعی از اهالی تئاتر و موسیقی کشور اقدام به انصراف از اجراهای خود یا حضور در جشنواره‌های فجر کرده‌اند. این درحالی است که برخلاف گفته برخی از آن‌ها مبنی بر همدردی با مردم، این ابراز تاسف با تاخیر سه‌روزه از اصل واقعه و فقط به دنبال اعلام خبر سرنگونی این پرواز به‌علت اشتباه پدافند هوایی رخ داده است که نشان از سویه‌های سیاسی این دست موضع‌گیری‌ها دارد. به همین علت جمعی از هنرمندان نیز مخالفت خود را با این دست اقدامات ابراز کرده‌اند.

فقیهه سلطانی از بازیگران تئاتر و سینما و تلویزیون درباره رفتار آمریکایی‌ها با اعتراض کاربران ایرانی نسبت به اقدام تروریستی علیه سردار سلیمانی می‌گوید: «ما همه تحت فشاریم و به لحاظ روحی درگیریم و نیاز به التیام داریم. من از شهادت سردار قاسم سلیمانی شوکه و ناراحت شدم و بارها پیام گذاشتم و اینستاگرام مدعی آزادی‌خواهی، صفحه‌ام را حذف کرد؛ به این نتیجه رسیدم که برای آزادی بیان ارزش قائل نیستند! من خودم را همدرد جانباختگان در این حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی می‌دانم و ما را ناراحت و آزرده 
کرده است؛ امیدوارم خداوند متعال به ما و خانواده معظم و محترم این جانباختگان، صبر عنایت فرماید.»

سلطانی: انصراف از فجر فقط ترامپ را شاد می‌کند
سلطانی اما در واکنش به خداحافظی برخی از سینماگران، تئاتری‌ها و تلویزیونی‌ها در پی اتفاقات اخیر، شهادت سردار سلیمانی و سقوط هواپیمای اوکراینی اظهار کرده است: «برای من فالوئر و تبلیغ و خودنمایی اهمیتی ندارد و فقط صفحه دیگری باز کردم که در جریان اخبار باشم؛ البته که برخی از سینماگران اعلام انصراف می‌کنند و می‌گویند به جشنواره فیلم فجر نمی‌آیند یا در تئاتر و تلویزیون به گونه‌های دیگری پیام می‌گذارند، در قامت شخصیت حقیقی خود مختارند اما در این شرایط باعث می‌شوند ترامپ شاد شود!»
این بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون تأکید کرده است: «بارها ثابت شده که رییس‌جمهور آمریکا دشمن اصلی و واقعی همه ماست و مساله‌ای که به همه در طول زمان ثابت شده این است که ترامپ خصومت و دشمنی با مردم ایران دارد. وقتی می‌گوید مراکز فرهنگی را هدف قرار می‌دهم این خودش گواه بر این خصومت‌هاست؛ ریشه این دشمنی با مردم از کجا نشأت می‌گیرد؟ این تحریم‌های ناجوانمردانه‌شان برای کشور ما جز مردم به چه کسی ضربه می‌زند؛ من اعتقاد دارم هرکاری می‌کنیم در جهت این اتفاق نباشد که دشمن‌شاد شویم!»
برخی از مقاطع تاریخی کشور و حوادث روی‌داده در آن، تبدیل به فرصت‌هایی برای انتقام‌جویی یا عقده‌گشایی افراد می‌شوند اما هنرمندان اصیل از دستاویز 
قرار دادن این فرصت‌ها حتی با وجود دلخوری‌ها اجتناب می‌کنند. سلطانی نیز در پاسخ به این سؤال «تسنیم» که شنیده‌ایم از تئاتر دلخورید و نتوانستید نمایشی که خودتان کارگردانش بودید را روی صحنه بیاورید، اضافه کرده است: «من دلخوری دارم از تئاتر کشور چون امسال می‌خواستم نمایشی را به روی صحنه ببرم و تحت رفتار مافیایی سالن‌ها قرار گرفتم. پنج ماه زمانم را صرف کارگردانی کردم، بچه‌های حرفه‌ای هم کنارم بودند اما امروز پول نداشته باشی و اسپانسر و سرمایه، نمی‌توانی کار کنی و بالعکس اسپانسر و پول باشد هرکاری انگار روی پرده می‌رود و هر تئاتری روی صحنه!»
فقیهه سلطانی اما در ادامه اشاره می‌کند: «این اتفاقات مرا به یاد چند سال پیش می‌اندازد که به تلویزیون مراجعه کردیم و به دلیل مشکلات درخواستی داشتیم اما با ما برخورد خوبی نشد؛ نه پرسیدند که دردتان چیست و نه پرسیدند که چه دغدغه و چه مقصودی از نوشتن آن نامه و درخواست داشتید؟ ما هم درد داریم و برخی از دغدغه‌ها و ناراحتی‌ها را درک می‌کنم اما معتقدم مراکز فرهنگی تعطیل شوند و ما فضای تئاتر و سینما و تلویزیون را ترک کنیم همان انهدام 
اتفاق افتاده و وضع بهتر نخواهد شد!»
وی در پایان افزوده که به‌علت وظایف همسری و مادری‌اش از بازی در آثار تلویزیونی دور بوده اما به زودی در یک سریال به خانه‌های مردم باز خواهد گشت.

کلهر: جای پرخاشگری، جو زمخت را با موسیقی تلطیف کنیم
اما هنرمندان عرصه موسیقی کشور نیز در واکنش به لغو‌شدن برخی از کنسرت‌ها یا انصراف بعضی چهره‌ها از حضور در جشنواره، از ضرورت همراهی با مردم و تغییر فضای افکار عمومی سخن گفتند. کیهان کلهر و نادر مشایخی دو تن از این هنرمندان مطرح موسیقی هستند که در حاشیه تازه‌ترین کنسرت‌های خود نسبت به اقدام برخی هنرمندان برای لغو اعتراضی اجراهای هنری خود، واکنش نشان دادند. به گزارش مهر، کیهان کلهر و نادر مشایخی یکشنبه شب در حاشیه تازه‌ترین کنسرت‌های خود که در «تالار وحدت» تهران برگزار شد، از دلایل‌شان برای برپایی این اجراهای زنده با وجود تصمیم برخی دیگر از هنرمندان برای لغو برنامه‌های خود سخن گفتند.
کیهان کلهر، نوازنده و آهنگساز بین‌المللی موسیقی کشور که طی هفته‌های اخیر همراه با کوارتت «شهرزاد» مشغول برگزاری تور کنسرت‌های «شهر خاموش» است، شب گذشته ضمن ابراز تأسف و عرض تسلیت به مناسبت حادثه تلخ و ناگوار سقوط هواپیمای اوکراینی خطاب به مخاطبانش ضمن اشاره به مخالفتش با برخی اطرافیان که پیشنهاد لغو این کنسرت را به او داده بودند گفته است: «ماه بسیار سختی را پشت سر گذاشتیم و می‌توان گفت خیلی از این ماجراهایی که دیدیم در اختیار خودمان نبود. از سوی دیگر زمزمه‌هایی از این طرف و آن طرف بود که ما هم باید کار نکرده و کنسرت هم برگزار نکنیم.» کلهر اما در تبیین دلیلش برای ضرورت تداوم اجراهای موسیقی افزوده است: «فکر می‌کنم در این شرایط ما باید در کنار شما باشیم و از نفس هم استفاده کنیم و به جای عصبانی‌بودن و پرخاشگری، این جو زمخت و خشن را با موسیقی تلطیف کنیم تا برای همه ما قابل تحمل باشد.»
این موزیسین کشورمان در ادامه درباره اهمیت تعطیل نشدن موسیقی جدی در کشور یادآور شده است: «موسیقی جدی و هنر جدی هیچ‌گاه نباید تعطیل شود، چرا که کارش به تفکر واداشتن افراد است، نه مسائل دیگر. به هر صورت اگر می‌خواهیم به لحاظ اجتماعی هر قدمی برداریم باید در ابتدا به فرهنگ توجه کرده و آن را بارور کنیم. ما باید ریشه تمام مسائل را در فرهنگ بدانیم. به‌طور حتم اگر مسائل فرهنگی رو به تحلیل باشد و ما کار نکنیم، خیلی‌ها از این بابت خوشحال می‌شوند. به هر حال من بازهم خوشحالم که امشب در خدمت شما هستم و این شانس را دارم که شما عزیزان با این همه گرفتاری اینجا جمع شده‌اید تا در کنار هم برای یک ساعت موسیقی جدی گوش کنیم.»

مشایخی: نباید عاطفی تصمیم گرفت
نادر مشایخی، آهنگساز و رهبر ارکستر هم در رویداد شنیداری «میان‌کنش» که یکشنبه‌شب بیست‌ودوم دی ماه در «تالار وحدت» تهران میزبان مخاطبان بود با اشاره به دلایل اجرای زنده این پروژه با وجود برخی واکنش‌ها بیان کرد: «اسم این رویداد همانگونه که قبلاً هم اطلاع‌رسانی شده بود، «میان‌کنش» است و این میان‌کنش وقتی اتفاق می‌افتد که بتوانیم زمان را فشرده کنیم. تا بتوانیم نشان دهیم می‌توان جور دیگری زندگی را تماشا و زمان را تجربه کرد.»
این هنرمند پیشکسوت افزوده است: «ما این رویداد را به همین جهت برگزار می‌کنیم چون اعتقاد داریم می‌توان در تمام موقعیت‌ها عاطفی تصمیم نگرفت و برخورد درستی با ماجرا داشت. البته در این مجال غم بزرگی که در بچه‌های ارکستر وجود دارد را نیز اعلام می‌کنم، چرا که برای هموطنان عزیزمان در ماجرای سقوط هواپیما اتفاق تلخ و ناگواری افتاده است که فکر می‌کنم یک دقیقه سکوت برای این عزیزان خوب باشد.»
 

captcha
شماره‌های پیشین