sobhe-no.ir
865
سه شنبه، ۲۴ دی ۱۳۹۸
11
نکته

فاطمه ترکاشوندخبرنگار گروه فرهنگ

انتقاد نادر مشایخی و کیهان کلهر از انصراف‌دهندگان جشنواره‌های ملی

به جای پرخاشگری فضا را تلطیف کنیم

در پی وقایع روزهای اخیر و به دنبال حادثه دلخراش سقوط هواپیمای اوکراینی، جمعی از اهالی تئاتر و موسیقی کشور اقدام به انصراف از اجراهای خود یا حضور در جشنواره‌های فجر کرده‌اند. این درحالی است که برخلاف گفته برخی از آن‌ها مبنی بر همدردی با مردم، این ابراز تاسف با تاخیر سه‌روزه از اصل واقعه و فقط به دنبال اعلام خبر سرنگونی این پرواز به‌علت اشتباه پدافند هوایی رخ داده است که نشان از سویه‌های سیاسی این دست موضع‌گیری‌ها دارد. به همین علت جمعی از هنرمندان نیز مخالفت خود را با این دست اقدامات ابراز کرده‌اند.

صبح نو

نکته

فاطمه ترکاشوندخبرنگار گروه فرهنگ

موج اعلام آمادگی برای ساخت آثاری در قالب‌های هنری اعم از تئاتر، موسیقی و فیلم با موضوع شهید سردار قاسم سلیمانی آغاز شده است. البته که این اتفاق را می‌توان به فال نیک گرفت اما این مدیران هنری و فرهنگی هستند که باید تشخیص دهند کدام اثر و تولید‌کننده‌اش، ارزش بالاتری برای سرمایه‌گذاری دارد. به علاوه تجربه موارد قبلی هم نشان می‌دهد که تولید یک اثر زیبا و تاثیرگذار ولو آنکه دیرتر و محدودتر باشد به مراتب بهتر از تعدد و تکثر آثار پراکنده و بی‌مخاطب خواهد بود. از سوی دیگر ضروری است که ابعاد مختلف حماسی، سوگ، همراهی مردم و سایر موضوعات و جوانب هم در آثار دیده شود. اما نکته‌ای که از همه مهم‌تر است ضرورت ارائه روایت در قالب‌های هنری از حادثه دلخراش سقوط هواپیما همزمان با روایت رشادت‌های سردار سلیمانی است. طبیعتا افکار عمومی انتظار دارد از 
هر دو، روایتی تاثیرگذار و البته صادقانه و درست دریافت کند و حتما هیچ قالبی هم به اندازه سینما ظرفیت حمل همه این ابعاد را با هم نخواهد داشت.
 

captcha
شماره‌های پیشین