sobhe-no.ir
863
یکشنبه، ۲۲ دی ۱۳۹۸
5
گزارش

تظاهرات مردم استرالیا در محکومت ترور سردار سلیمانی

نیروهای آمریکایی، رییس بسیج مردمی عراق را در فرودگاه بغداد دستگیر کردند

طفره‌رفتن آمریکا از اجرای مصوبه پارلمان عراق

گزارش روح‌الله فرقانی / آمریکا روز گذشته با طفره رفتن از اجرای مصوبه پارلمان عراق نشان داد که قصد خروج نیروهای خود از این کشور را ندارد و حتی با بازداشت «فالح الفیاض» رییس بسیج مردمی عراق در فرودگاه بغداد نشان داد که در امور داخلی این کشور هم قصد دخالت دارد و به‌دنبال ایجاد تنش و توطئه‌ای جدید دراین کشور جنگ زده است.

صبح نو

نیروهای آمریکایی، رییس بسیج مردمی عراق را در فرودگاه بغداد دستگیر کردند

طفره‌رفتن آمریکا از اجرای مصوبه پارلمان عراق

گزارش روح‌الله فرقانی / آمریکا روز گذشته با طفره رفتن از اجرای مصوبه پارلمان عراق نشان داد که قصد خروج نیروهای خود از این کشور را ندارد و حتی با بازداشت «فالح الفیاض» رییس بسیج مردمی عراق در فرودگاه بغداد نشان داد که در امور داخلی این کشور هم قصد دخالت دارد و به‌دنبال ایجاد تنش و توطئه‌ای جدید دراین کشور جنگ زده است.

یک هفته پیش بود که پارلمان عراق در اعتراض به حملات نیروهای آمریکایی به نیروهای الحشدالشعبی و همچنین ترور سردار «قاسم سلیمانی» و «ابومهدی‌المهندس» قائم مقام الحشدالشعبی و چند نفر از همرزمانش، قانونی را تصویب کرد که نشان از اخراج نیروهای نظامی آمریکا از این کشور داشت. قانونی که با اکثریت نمایندگان پارلمان و با حضور عادل‌عبدالمهدی، نخست‌وزیر این کشور 
به تصویب رسید. با تصویب این قانون در پارلمان، دولت موظف شد که درخواست کمک خود از ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش را فسخ کرده، برای جلوگیری از استفاده آن‌ها از حریم هوایی، زمینی و دریایی اقدام کند، از طریق 
وزیر خارجه فوراً از آمریکا به‌دلیل تجاوزات و نقض خطرناک امنیت و حاکمیت عراق به سازمان ملل و شورای امنیت شکایت کند و در نهایت تحقیقات را در بالاترین سطوح برای شناخت ابهامات حمله هوایی آمریکا و مطلع کردن پارلمان از نتایج آن طی هفت روز از تاریخ این قانون انجام دهد. جدیت مقامات عراقی در اخراج نیروهای آمریکایی از این کشور تا به آنجا رسید که بلافاصله پس از تصویب این قانون در پارلمان، عادل عبدالمهدی اخطاری مبنی بر خروج نیروهای آمریکایی از این کشور به دولتمردان آمریکایی مخابره کرد و خواستار ترک فوری آن‌ها از عراق شد، هشداری که برخی گروه‌های مقاومت عراق هم از آن پشتیبانی کردند و خطاب به آمریکایی‌ها گفتند که اگر خاک این کشور را ترک نکنند، منافع آمریکا با خطر روبه‌رو می‌شود. اما از آنجا که ایجاد توطئه و فتنه یکی از شگردهای غرب در عراق است، آمریکایی‌ها بار دیگر بر طبل ایجاد فتنه در این کشور نواختند و بمب‌های ساعتی قوم‌گرایی را دوباره در عراق به‌کار انداختند تا همچون ماه‌های گذشته بتوانند با ادامه اعتراضات درعراق، بهره‌برداری‌های لازم خودشان را از فضای غبار‌آلود ایجاد شده داشته باشند.

دستگیری رییس بسیج مردمی عراق توسط آمریکا در فرودگاه بغداد
توطئه‌ای که آمریکایی‌ها روز گذشته بر آن صحه کامل گذاشتند و با دستگیری فالح الفیاض، رییس بسیج مردمی عراق در فرودگاه بغداد، عملاً نشان دادند که به‌دنبال ایجاد توطئه‌ای جدید در این کشور جنگ‌زده هستند. توطئه‌ای که برخی معتقد به ایجاد کودتا از سوی آمریکایی‌ها و نادیده گرفتن قانونی هستند که پارلمان عراق مبنی برخروج نیروهای آمریکایی تصویب کردند. آنگونه که رسانه‌های عراقی و العالم، گزارش می‌دهند؛ فرودگاه بین‌المللی بغداد روز گذشته به دست نظامیان آمریکایی بسته شده است و علاوه بر بازداشت فالح الفیاض، رییس بسیج مردمی عراق در فرودگاه، پمپئو، وزیر خارجه آمریکا هم بدون اطلاع قبلی وارد بغداد شده است.
طفره‌رفتن آمریکا از اجرای مصوبه پارلمان عراق
علاوه بر آن، وزارت خارجه آمریکا در دهن‌کجی آشکار به مصوبه اخیر پارلمان عراق مبنی بر لزوم خارج شدن نظامیان آمریکایی و ملزم شدن دولت عراق به پیگیری جدی این موضوع، اعلام کرده است هر هیات آمریکایی که به بغداد سفر کند، هرگز مسأله خارج کردن نظامیان آمریکایی را بررسی نخواهد کرد. وزارت خارجه آمریکا در حالی این موضوع را مطرح می‌کند که از اجرای مصوبه پارلمان عراق طفره می‌رود. سفارت آمریکا در بغداد در ادامه تلاش‌ها برای توجیه حضور نظامیان اشغالگر و طفره رفتن از اجرای مصوبه پارلمان عراق مدعی شد که حضور نظامیان آمریکایی درعراق برای ادامه جنگ با داعش است. بهانه آمریکایی‌ها برای ماندن در عراق و مبارزه با داعش در حالی عنوان می‌شود که هفته گذشته در اقدامی تروریستی، افراد برجسته محور مقاومت (سردار سلیمانی وهمرزمانش) که کلیدی‌ترین نقش در مبارزه با داعش و شکست آن‌ها در عراق و سوریه را داشتند، ترور کردند. آمریکایی‌ها در جنگ با داعش در ظاهر در زمینه هوایی از ارتش عراق حمایت می‌کردند و اقدام اصلی را عراقی‌ها و محور مقاومت در پایان دادن به خلافت خود خوانده «ابوبکر البغدادی» انجام دادند. باید توجه داشت که حمایت آمریکایی‌ها از ارتش عراق نه تنها در بلندمدت مثبت نبود بلکه رسماً موجب ورشکستگی و شکست ارتش عراق تحت هر شرایطی می‌شد. آمریکا شاید در ظاهر با داعش مقابله می‌کرد اما آنگونه که رسانه‌های سوری و عراقی بارها گزارش دادند، اقدام به نقل و جابه‌جایی داعش در پایگاه‌های تروریستی می‌کرد و همچنین تجهیزات نظامی برای آن‌ها ارسال می‌کرد.

ناراحتی آمریکا از توسعه روابط عراق با مسکو و پکن
 در شرایط کنونی بسیاری از دولت‌های فرامنطقه‌ای و منطقه‌ای حاضر هستند خلأ حضور و نقش‌آفرینی آمریکا در عراق را جبران کنند. در مهم‌ترین سطح، کشور چین اعلام کرده که در صورت پایان حضور آمریکا و کشورهای غربی حاضر به همکاری گسترده در آموزش و تجهیز نیروهای نظامی عراقی است و افزون بر این یک قرارداد 400‌میلیارد دلاری بین پکن و بغداد امضاء شد، موضوعی که واکنش آمریکا را به همراه داشت و دونالد ترامپ ناآرامی و استعفای عادل عبدالمهدی را در دستور کار خود قرار داد.همچنین، کشور روسیه اعلام کرده حاضر به فروش سامانه دفاع موشکی اس 400 به بغداد است و در این مسیر حاضر به تجهیز ناوگان هوایی این کشور نیز است. این امر نشان می‌دهد که خلأ آمریکایی‌ها در زمینه تسلیحاتی آنچنان که بزرگنمایی می‌شود از اهمیت برخوردار نیست.
تلاش آمریکا برای افزایش تنش در عراق
هرچند آمریکا تلاش دارد تا بر طبل اختلافات در عراق بزند، اما با رویکردی که عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر پیشبرد امور عراق در سفرروز گذشته خود به اربیل و دیدار با مسعود بارزانی، رییس منطقه کردستان و رییس حزب دموکرات داشت، نشان داد که این کشور به سمت وحدت گام 
برمی دارد تا بتوانند سایه اشغالگران را از کشور خود دور کنند. نباید فراموش کرد که خبر استعفای ایاد علاوی، رییس ائتلاف الوطنیه عراق از پارلمان از دیگر اخبار روز گذشته عراق بود که رسانه‌های غربی در ادامه تنش‌افزایی اقدام به انتشار آن کردند ، موضوعی که یک منبع آگاه در گفت‌وگو با پایگاه خبری «الغد» گفت: پارلمان عراق استعفای علاوی را رد و در مقابل آن را اخراج می‌کند چراکه وی در هیچ‌یک از نشست‌های پارلمان عراق در دوره‌های مختلفی که با کسب آراء مردمی به آن راه پیدا کرده، حاضر نشده است.

تاکید مقامات عراقی بر اخراج نظامیان آمریکایی
البته رسانه‌های عراقی دیروز تاکید کردند که اکنون فرصت اخراج نظامیان آمریکایی فراهم شده است و باید پیگیری شود، آنگونه که عبدالعزیز العیساوی، کارشناس قانونی تأکید کرد؛ عراق فرصتی در برابرش فراهم شده است که می‌تواند از طریق آن، نظامیان آمریکایی را اخراج کند و از بروز هرگونه برخورد و درگیری جلوگیری کند.
وی افزود: شورای امنیت و مجلس نمایندگان آمریکا در موضوع اخراج نظامیان آمریکایی کنار عراق خواهند ایستاد با توجه به اینکه در برابر سیاست‌های ترامپ ایستاده‌اند. العیساوی که با پایگاه خبری المعلومه گفت‌وگو می‌کرد، افزود: عراق اختیار قانونی را در خصوص اخراج نظامیان آمریکایی از خاک خود دارد، آمریکایی‌ها از نظر قانونی ملزم به خروج از عراق هستند، هرچند ترامپ بر باقی ماندن آن‌ها اصرار دارد. وی خاطرنشان کرد: پافشاری ترامپ بر باقی ماندن نظامیانش در عراق، بغداد را وادار خواهد کرد به شورای امنیت و جامعه جهانی متوسل شود تا به‌طور قانونی نظامیان آمریکایی را که به نقض حاکمیت عراق پرداخته‌اند، اخراج کند. العیساوی اظهار داشت عراق باید از فرصت مخالفت مجلس نمایندگان آمریکا به‌ویژه نانسی پلوسی، رییس آن با سیاست‌های ترامپ استفاده کند و امکان استفاده از این فرصت از طریق ارتباط پارلمان عراق با مجلس نمایندگان آمریکا برای اخراج نظامیان آمریکایی به‌شیوه‌های دیپلماتیک و دور نگه‌داشتن عراق از ورود به جنگی وجود دارد که عراق بزرگ‌ترین بازنده چنین جنگی 
خواهد بود. 

captcha
شماره‌های پیشین