sobhe-no.ir
860
چهارشنبه، ۱۸ دی ۱۳۹۸
1
تعداد قابل توجهی از نیروهای نظامی بیگانه در خاک عراق از ترس «انتقام سخت» این کشور را ترک کرده‌اند

فرار ائتلافی آمریکایی از عراق

گزارش روح‌الله فرقانی / «انتقام سخت» خواسته منطقه‌ای محور مقاومت در پاسخ به شهادت سردار سلیمانی و همرزمانش از تروریست‌های آمریکایی است که قبل از عملیاتی کردن آن نیروهای ائتلاف نظامی آمریکا ترجیح دادند تروریست‌های خود را به کویت انتقال دهند، تا مگر در جهنمی که به زودی گرفتار آن خواهند شد کمتر تلفات داشته باشند.

بررسی مفاهیم قرآنی پیام رهبر انقلاب برای شهادت حاج قاسم

پیام شهیدان این است: نترسید و نهراسید

«سردار بزرگ و پرافتخار اسلام، آسمانی شد»؛ خبری که هنوز باورش برای علاقه‌مندان شهید و دلبستگان مقاومت سخت است اما آنچه مهم است «پیامی» است که هر شهید با «خون» خود به همه انسان‌ها می‌دهد. «خون شهید» هم برای دشمنان پیام دارد و هم برای مؤمنان. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همواره در سخنان‌شان از مفاهیم والای قرآنی به‌عنوان راهبردهای الهی حرکت امت اسلام یاد می‌کنند. ایشان در پیامی به ملت ایران در پی شهادت سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی نیز بر اساس مفاهیم قرآنی، پیروزی قطعی و نهایی را متعلق به مجاهدان جبهه مقاومت دانستند و این یعنی اقتداری فراتر از آنچه امروز جبهه مقاومت صاحب آن است اما «خون شهید» چگونه و بر اساس چه محاسباتی اقتداری مضاعف در پی دارد و چگونه فضا را متحول و دگرگون می‌کند؟ در یادداشت زیر، بر اساس بیانات رهبر انقلاب اسلامی به این موضوع پرداخته شده است.

مسلمانان اقصی نقاط جهان اسلام حتی بدون درک کردن حضور سردار ایرانی، برای او علم عزا به پا کرده‌اند

لشکر گمنام قاسم

نهضت خونخواهی حاج قاسم سلیمانی جهانی شده است؛ حتی مردمانی که وجود سردار ایرانی را در میان خود تجربه نکردند هم در عزای او، مراسم‌های ماتم تدارک می‌بینند. مسلمانان هند یکی از همین عاشقان معشوق ندیده‌اند.

سرمقاله

اوج احساسات ضدآمریكایی

فرمانده سپاه در واکنش به برافراشته شدن پرچم قرمز خونخواهی سردار سلیمانی در کرمان تأکید کرد

انتقامی پشیمان کننده می‌گیریم

همزمان با تشییع پیکر پاک فرزند کرمان، حاج قاسم سلیمانی، جمعیتی میلیونی دیروز به خیابان‌ها آمدند؛ سیل خروشان دیار کریمان، حماسه‌ای بی‌سابقه رقم زد تا به‌علت ازدحام جمعیت خاکسپاری به تعویق بیفتد.

«صبح‌نو» از مراسم خاکسپاری شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی در دیار کریمان گزارش می‌دهد

کرمان، قیامت شد

گزارش عارف چراغی / بالاخره آمدی سردار؛ تو آسمانی شدی و دل‌های ما زمینی‌ها تا ابد بی‌قرارت می‌ماند. از صبح جمعه که خبر آسمانی شدنت را شنیدیم لحظه‌هایمان سیاه شد و زادگاهت در انتظار در آغوش کشیدن فرزند پرافتخارش بی‌تابی می‌کرد. بالاخره آمدی سردار دل‌ها؛ اماکرمان را تاب دل کندن از تو نبود و دیروز یکی از تلخ‌ترین روزهایی بود که دیار کریمان به خود دیده است. سردار می‌بینی؛ همه دیروز آمدند که تو را تا رسیدن به لشکر یارانت بدرقه کنند؛ هزار شهید گلزار شهدای کرمان و شهدای لشکر ثارالله چشم‌به‌راهت هستند؛ آن‌ها زین پس فرمانده را در کنارشان دارند و تو چه خرسندی از تحقق آرزوی وصال شیرینت به حضرت یار و نوشیدن جام شهادت و چه هراسی از دیدن این لشکر میلیونی به دل آمریکای جنایتکاری افتاده که از ترس خود را پشت چهره زشت تروریسم پنهان کرد و توان رویارویی مستقیم با تو را نداشت.

یادداشت

حاج قاسم تاریخ‌ساز

دکتر حسن عابدینی

یادداشت

«قاسم»؛ نماد غلبه حق بر باطل

دکتر مهدی مولایی‌آرانی

گفت‌وگوی «صبح‌نو» با حبیب عبدالحسین، مدیر سایت «پرس تی‌وی»

حقیقت را به مخاطب نشان دادیم

گفت‌وگو محمد پارسانجفی / حضور گسترده و کم‌‌سابقه مردم ایران در شهرهای مختلف کشورمان و در قالب عزاداری‌های متعدد برگزار شده است. از روز جمعه تا برنامه تشییع سردار شهید سلیمانی در روز سه‌شنبه اکثر شبکه‌های رسانه ملی از شبکه یک تا پنج گرفته تا شبکه افق و «پرس تی‌وی»، ویژه‌برنامه‌هایی ترتیب دادند. پخش زنده مراسم راهپیمایی بعد از نماز جمعه و گزارش‌های مردمی در چند بخش از ویژه‌برنامه‌های مربوط به مناسبت شهادت سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی است. شبکه‌های یک، دو، سه، چهار، پنج، آموزش، سلامت، قرآن، امید و افق مراسم اقامه نماز و تشییع سردار سرافراز اسلام حاج قاسم سلیمانی را از دانشگاه تهران به سمت میدان آزادی از ساعت 8 به صورت زنده پوشش دادند. همچنین تاثیری که یک رسانه بر فکر مخاطبان خود دارد، متفاوت است. گاهی وب‌سایت یک شبکه بین‌المللی به مراتب از صفحه تلویزیون همان شبكه تاثیرگذارتر است؛ البته این به معنای نفی شبکه نیست بلکه تاثیر مکملی است که بازتاب تصاویر تولیدشده در یک شبکه تلویزیونی از طریق رسانه‌های اجتماعی‌ای است که می‌توانند بر جوامع دوردست داشته باشند. برای بررسی قدرت اثرگذاری رسانه‌ها طی این چند روز مراسم عزاداری سردار شهید سلیمانی، «پرس تی‌وی» در جریان تحولات اخیر عراق به ویژه رویدادهای پس از حمله رسمی آمریکا به حشد الشعبی و ترور سردار دل‌ها، شهید قاسم سلیمانی، با حبیب عبدالحسین، مدیر وب‌سایت و رسانه‌های شبکه «پرس تی‌وی» به گفت‌و‌گو پرداختیم که به دیدگان شما تقدیم می‌شود.

شهادت سردار قاسم سلیمانی در آینه قطعات موسیقایی و نماهنگ‌ها بازتاب پیدا کرده است

آرامش قبل از طوفان

گزارش فاطمه ترکاشوند / حالا دیگر نزدیک یک هفته از شهادت سردار سلیمانی در نتیجه حمله تروریستی آمریکا به ماشین حامل او می‌گذرد و در این فاصله برخی آهنگسازان و خواننده‌ها اقدام به تولید قطعات موسیقی به همراه نماهنگ‌هایی کرده‌اند.

پیگیری وزارت ارشاد برای دعوی در پی حذف پست‌های مردم درباره شهید سلیمانی

از اینستاگرام شکایت کنید

همسر سردار شهید می‌گوید ناراحتم که دیگر نمی‌توانم به سردار سلیمانی خدمت کنم

چند ساعت در خانه حاج‌قاسم

گزارش فائضه غفارحدادی / جمعه‌شب در گروه دوستانه مجازی‌مان از حال خراب‌مان گفتیم؛ یکی گفت خانواده شهید ابومهدی‌المهندس ایران هستند. اینجا غریب‌اند. برویم دیدن‌شان. برای شنبه صبح قرار گذاشتیم. منابع مطلع گفته بودند حال‌شان مساعد نیست و رفت‌و‌آمد هرچه کمتر باشد، برایشان بهتر است. برنامه را به هم زدیم، اما شوق دیدن خانواده شهید و بعد به هم خوردنش پکرم کرد. سرماخوردگی لعنتیِ خوب‌نشو هم نفسم را تنگ کرده بود. هنگام شام حاج خانم‌ تهرانی‌مقدم زنگ زد که صبح می‌روم خانه حاج‌قاسم. می‌آیی؟ گفتم با سر! با پررویی گفتم البته با اجازه شما دو تا نویسنده دیگر را هم می‌آورم. گفت بیار! ساعت 11‌شب برای منصوره مصطفی‌زاده و سارا عرفانی پیام فرستادم و منصوره همان لحظه نوشت با سر! و چند دقیقه بعد طرح‌هایی از حاج قاسم را که محمدرضا دوست‌محمدی طراحی کرده بود را فرستاد و گفت که یکی را انتخاب کن فردا تابلو کنیم و ببریم. جرقه‌ای در ذهنم خورد که نویسنده باید هنر خودش را هدیه ببرد. برای همین نشستم و نامه کوتاهی خطاب به همسر حاج قاسم نوشتم و اگر بیدار نبودم نمی‌دیدم که سارا ساعت دو و نیم شب تازه پیام را دیده و نوشته «حتما. ساعت چند کجا باشم؟»

شماره‌های پیشین