sobhe-no.ir
852
یکشنبه، ۰۸ دی ۱۳۹۸
1
خط فکری حزب کارگزاران سازندگی، نقش عمده ای در نارسایی های اجتماعی و اقتصادی طی سه دهه گذشته داشته است ،سیدنظام موسوی: بافت اقتصادی و سیاسی حاکم بر دولت آقای روحانی دقیقا شبیه دولت آقای هاشمی است

چرخ دنده‌های بی رحم نئولیبرالیسم

گزارش حسام رضایی / اخیرا دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی مدعی شد که اصول‌گرایان اگر در انتخابات مجلس پیروز شوند، این بار کشور را به قعر دریا خواهند کشاند. این اظهار نظر با توجه به سابقه حکمرانی اصحاب کارگزاران در دولت‌های هاشمی‌رفسنجانی و حسن روحانی عجیب می‌نماید؛ دو دولتی که بالاترین نرخ تورم و گرانی را در تاریخ پس از انقلاب اسلامی به نام خود ثبت کرده‌اند.

طی یک دهه اخیر، همواره دی ماه برای ایرانیان فرصتی برای پاسخ به دخالت‌های معاندین بوده است

تکرار بصیرت

9دی 88؛ این تاریخ برای همیشه در تقویم حضور ایرانیان در حمایت از نظام اسلامی ثبت شده است. روزگاری که در هنگامه امید دشمنان برای اقدامات براندازانه، بصیرت ایرانیان پاسخی مقتدرانه به آنان برای عقب‌نشینی از اهداف اعلامی و اعمالی‌شان بود؛ بصیرتی که مجددا در سال 98 تکرار شد و توطئه معاندان به همراه رسانه‌هایشان برای روشن نگه‌‌داشتن آتش فتنه با بیانیه‌ها و آمارهای دروغین را نقش بر آب کرد.

«محمدجعفر حسینی» از فرماندهان لشکر فاطمیون روز گذشته بر اثر جراحات دوران جهاد به شهادت رسید

فاطمیون می‌روند نوبت‌به‌نوبت

گزارش مصطفی وثوق‌کیا / علی‌الظاهر ماجرای سوریه برای ایرانی‌ها تمام شده است چراکه با بیرون راندن داعش از خاک عراق و سوریه و پایان حکومت این گروهک تروریستی ظاهرا کار مستشاران ایرانی تمام شد اما این ظاهر ماجرا بود. همین چندماه قبل بود که یکی از فرماندهان گروه زینبیون به شهادت رسید و حالا هم جراحات حاصل از دوران جهاد در سوریه سراغ یکی از فرماندهان فاطمیون را گرفت و فیض شهادت را نصیبش کرد. حرف از «محمدجعفر حسینی» با نام جهادی «ابوزینب» است که روز گذشته به جمع یاران شهیدش پیوست. اما واقعا این لشکر فاطمیون چه جذبه‌ای داشت که ایرانی‌ها اینگونه برای آن سرودست می‌شکستند. حرف از حسینی‌ها و صدرزاده و د‌هها رزمنده‌ای است که خود را افغانستانی جا می‌زدند تا به سوریه بروند. خاطره‌ای را نقل می‌کنند که از یک نفر پرسیدند اهل کجایی که با لهجه آذری جواب داد بامیان. این خاطره واقعی نشان می‌دهد که فاطمیون پنجرهای به بهشت بوده است.

انتقادات رییس شورای شهر، واکنش شهردار تهران را به دنبال داشت

پیروز و محسن درجست‌و‌جوی جسارت

اظهار نظر رییس شورای شهر تهران در برنامه تلویزیونی پرونده ویژه که درباره جسور نبودن شهردار فعلی تهران گفته شده بود، واکنش آقای پیروز حناچی را به دنبال داشت. شهردار تهران که این حرف رییس شورای شهر به مذاقش خوش نیامده بود، در ارگان رسمی شهرداری تهران مقاله‌ای چاپ کرد تا پاسخ آقای محسن هاشمی را داده باشد اما همین مطلب نیز سرشار از وعده‌هایی بود که شهروندان کمترین امیدی به اجرایی شدن آنها ندارند.

میان محمدرضا گلزار، هواداران و سرمایه‌گذارانش، چه توافق نانوشته‌ای برقرار است

خواننده، سوپراستار یا فقط رضا خوشگله

گزارش فاطمه ترکاشوند / اولین شب از آخرین کنسرت محمدرضا گلزار شامگاه جمعه برگزار شد و این چهره در میان هواداران خود که اغلب کودک و نوجوان بودند، علاوه بر اجرای قطعات قبلی و شناخته‌شده خود، یک قطعه جدید را هم تقدیم حضار کرد.

«صبح‌نو» از وضعیت قاچاق سیلندرهای گاز و رونق کوپن نفت در جنوب شرق کشور گزارش می‌دهد

از این سوی سیستان تا آن سوی بلوچستان

گزارش عارف چراغی / زمستان که می‌شود روز‌به‌روز صف‌های دریافت سیلندرهای گاز در سیستان‌و‌بلوچستان طولانی‌تر می‌شود. با وجود اینکه سال‌ها از وعده روحانی مبنی بر گازکشی به این استان می‌گذرد اما به جز چندشهر محدود جمعیت زیادی از مردم سیستان‌و‌بلوچستان هنوز گاز ندارند. اما بحران کمبود سیلندرهای گاز سرچشمه‌های جدیدی دارد که قاچاق کپسول‌ها به افغانستان مهم‌ترین علت آن است. همچنین با گران شدن بنزین مردم تمایل بیشتری به مصرف «ال‌پی‌جی»‌ها پیدا کرده‌اند و سیلندرها را خرج خودروهای خود می‌کنند. گفته می‌شود مردم این استان بعضا کوپن نفت سفید خود را با قیمت بالاتری می‌فروشند که این خود نیز سبب افزایش تقاضای آن‌ها نسبت به کپسول‌های گاز می‌شود.

یادداشت

دفاع از جمهوریت

دکتر علی دارابی

وزارت دفاع ترکیه برای اعزام نیرو به لیبی اعلام آمادگی کرد ، قنادباشی در گفت‌وگو با «صبح‌نو»: جنگ لیبی، وهابی- اخوانی است که غرب آن را شعله‌ور کرد

رویارویی آنکارا و ریاض در لیبی

گزارش روح‌الله فرقانی / طرابلس در حالی این روزها به میدان جنگ و نزاع دو قدرت داخلی «فائز السراج» و «ژنرال حفتر» میان وهابیت و اخوانی‌ها تبدیل شده است که غرب مصمم شده است تا پس از یمن، لیبی را محل جنگ جدیدی تبدیل کند تا انبارسلاح و تجهیزات نظامی خود را به شمال آفریقا گسیل کنند، چراکه از شکل‌گیری یک دولت مردمی همجوار با کشورهای اروپایی در هراسند.

سرمقاله

ساختارهای جدید قدرت

صبح نو

سرمقاله

ساختارهای جدید قدرت

رزمایش مشترک اخیر  ایران، روسیه و چین در یکی از استراتژیک‌ترین مناطق جهان بیش و پیش از آنکه نشانه اقتدار نظامی ائتلاف شرق در برابر ماشین جنگی بلوک غرب به رهبری ایالات متحده باشد، نشان‌دهنده فروپاشی ساختارهای قدیمی و سنتی قدرت در منطقه غرب آسیا و اقیانوس هند است. منطقه‌ای که تا یک قرن قبل در اختیار تام استعمارگران مختلف غربی بود، حالا امروز تبدیل به بستری برای ائتلاف قدرت‌های شرقی منتزع از غرب شده تا در کنار یکدیگر،‌ تعریف جدیدی از امنیت منطقه‌ای ارائه کنند. این ساختار جدید قدرت وقتی اهمیت خود را بیشتر به رخ می‌کشد که در نظر داشته باشیم آب‌های آزاد دهانه شرقی خلیج‌فارس و حاشیه جنوبی آن و شرق اقیانوس هند که به‌طور سنتی، حیاط خلوت بلوک غرب و ایالات متحده محسوب می‌شد، حالا تبدیل به یک میدان بزرگ برای ائتلاف امنیتی شرق شده است. نفس اینکه نیروهای دریایی این دو کشور، مهمان نیروی دریایی کشورمان شده و نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی را به‌عنوان نقش محوری این رزمایش پذیرفته‌اند به‌معنای پذیرفتن حق استقلال جمهوری اسلامی و مشارکت در چارچوب منافع ملی و حفظ استقلال سیاسی کشور میزبان است. موضعی که زمین تا آسمان با دیدگاه سنتی بلوک شرق و تلاش برای به زیر یوغ کشیدن کشورهای غرب آسیا به اردوگاه سوسیالیسم متفاوت است. بر همین مبنا هم ادعای نقض استقلال حاکمیت ملی جمهوری اسلامی در این رزمایش توسط طرف‌های خارجی به خودی خود باطل است. ایران در یک گردنه و پیچ تاریخی قرار گرفته است؛ گردنه‌ای که عبور از آن در دهه آتی، نوید شروع دوران جدیدی از تاریخ جمهوری اسلامی خواهد بود.

captcha
شماره‌های پیشین