sobhe-no.ir
850
چهارشنبه، ۰۴ دی ۱۳۹۸
1
بررسی سهم بنزین و گازوئیل در آلوده شدن هوای كلانشهرها

آیا سوخت ناپاك، متهم اول آلودگی هواست؟

در شماره‌های گذشته به برخی از موارد بر زمین مانده قانون هوای پاك مصوب سال‌1396 اشاره شد. طبق ماده‌18 این قانون وزارت نفت مكلف است سوخت تولیدی كشور از جمله بنزین و گازوئیل را مطابق با استاندارد ملی مصوب، عرضه كند و سازمان محیط‌زیست باید از تولید سوخت غیراستاندارد جلوگیری كند. همچنین وزارت نفت، سازمان استاندارد و سازمان محیط‌زیست موظفند گزارش عملكرد دراین‌باره را هر 6‌ماه یك‌بار منتشر كنند. براین اساس آیین‌نامه فنی در زمینه کنترل و کاهش آلودگی‌ها شهریور‌97 در هیأت وزیران به تصویب رسید و استانداردهای موردنظر این قانون تعیین شد. حالا در ظاهر برخی از موارد تكلیفی قانون در حال اجراست اما آلودگی هوا نسبت به سال گذشته بیشتر شده و دامنه آن در گستره كشور افزایش یافته است. معلوم نیست باید قسم مسوولان را باور كنیم یا دم خروس گسترش آلودگی هوا در شهرهای مختلف كشور را؟ قضاوت با شما خوانندگان محترم روزنامه!

یادداشت

تحرک دولت با مجلس تراز

عباس سلیمی‌نمینمدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران

نگاهی به آخرین آلبوم محسن چاوشی و حواشی آن

شیطنت با «بی‌نام» و «قمارباز»

گزارش فاطمه ترکاشوند / شاید طرح مینیمالیستی کاور آخرین آلبوم محسن چاوشی با نام «بی‌نام» که هنوز یک هفته از انتشارش نگذشته است، برایتان ابهام‌آمیز شده باشد؛ طرحی که مرکز آن، یک صفحه با گوشه تاشده و یک ضربدر قرمز در مقابلش را نشان می‌دهد. اگر نسخه فیزیکی این آلبوم را دیده باشید و در جریان حواشی تغییر نام آلبوم از «قمارباز» به «بی‌نام» هم باشید، معنی طرح شیطنت‌آمیز این کاور، بیشتر روشن می‌شود. کافی است کاغذ را از جلد خارج کنید و آن را برگردانید تا رمز روی کاور گشوده شود.

اصلاح‌طلبان درباره نشانه و شناسه لیست انتخاباتی خود به اختلاف برخورده‌اند

تشتت «حامیان دولت» روی سرلیست

شاید یک زن در قامت سرلیست، بتواند جریان حامی دولت را نجات بدهد؛ به نظر می‌رسد این مهم‌ترین گزاره‌ای باشد که اصلاح‌طلبان بخواهند برای بستن لیست خود در انتخابات به آن فکر کنند؛ سیاست رندانه‌ای که البته موانعی هم به خود می‌بیند.

سرمقاله

اصلاح‌طلبی به مثابه تخریب‌گری

فراکسیون البناء به رهبری هادی العامری به‌عنوان فراکسیون اکثریت پارلمان معرفی شد

عراق، یک گام تا انتخاب نخست‌وزیر

آنگونه که رسانه‌های عراقی دیشب خبردادند، عزم گروه‌های سیاسی برای برگزاری نشست سرنوشت نامزد تصدی پست نخست‌وزیری این کشور جریان یافته و امید می‌رود که امروز چهارشنبه سرنوشت نامزد تصدی پست نخست‌وزیری این کشور مشخص و معرفی شود.

گزارش

آیت‌الله جوادی‌آملی در دیدار با رییس مركز اسلامی هامبورگ تاكید كرد باور پیروزی مکتب اسلام بر همه مکاتب

یادداشت

تاکتیک‌های آمدنیوزی رویترز

دکتر اکبر نصراللهی

همایش بین‌المللی «گفت‌وگوهای فرهنگی در چشم‌انداز تمدنی ایران و جهان عرب» برگزار شد

اتحاد ملت‌های مسلمان، زمینه‌ساز ایجاد تمدن اسلامی

حجت‌الاسلام علی عباسی در افتتاحیه همایش بین‌المللی «گفت‌وگوهای فرهنگی در چشم‌انداز تمدنی ایران و جهان عرب» که به همت مرکز مطالعات اجتماعی و تمدنی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در سالن شیخ طوسی برگزار شد، با تقدیر از برگزار‌کنندگان این همایش اظهار کرد: امروز نیاز ما به گفت‌و‌گوهای فرهنگی بیش از هر زمان دیگری است.در زمانی که بر تفرقه تأکید می‌شود و دست‌هایی برای دامن زدن به این نزاعات تلاش می‌کنند، جای تشکر دارد از افرادی که این موضوع مهم یعنی گفت‌وگوهای فرهنگی میان ایران و جهان عرب را با یک چشم‌انداز تمدن نوین اسلامی طراحی کرده‌اند، زیرا در کنار ارتباطات رسمی که میان ایران و کشورهای برادرمان وجود دارد، تقویت ورود به این گفت‌و‌گو و دیپلماسی فرهنگی و علمی از ضروریات است.

«صبح‌نو» از طرح چندباره تعطیلات زمستانی مدارس و موافقت آموزش‌و‌پرورش برای تغییر تقویم آموزشی گزارش می‌دهد

بهانه تعطیلی‌های بی‌موقع

گزارش عارف چراغی / صحبت درباره تعطیلات زمستانی مدارس مربوط به امروز و دیروز نیست اما این روزها جدی‌تر از هر زمان دیگری درباره آن اظهار نظر می‌شود. طرح تعطیلات زمستانی مدارس از جمله طرح‌هایی است که سال‌1392 از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به هیأت دولت تقدیم شد. این طرح به‌خاطر ایجاد تعادل در سفرهای نوروزی و کاهش ازدحام در تعطیلات نوروزی و توزیع گردشگری ارائه شد. با وجود چانه‌زنی‌های فراوانی که پیرامون این طرح شد وزارت آموزش‌و‌پرورش هر‌بار به ‌دلایل مختلف با اجرایی شدن آن مخالفت کرده و آن را فعلا لازم‌الاجرا نمی‌دانست اما این روزها تعطیلات بیش از اندازه مدارس در شهرهای مختلف کشور یکبار دیگر در صحن مجلس موضوع گفت‌وگوی نمایندگان شده است.

رییس جشنواره اسباب‌بازی می‌گوید دولت هنوز حمایتی از صنعت اسباب‌بازی ندارد

معرفی 2000 اسباب‌بازی ایرانی

نشست رسانه‌ای پنجمین جشنواره ملی اسباب‌بازی با حضور حسین ربانی‌غریبی، معاون تولید کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و رییس جشنواره، محسن حموله، دبیر جشنواره، حامد رهنما، مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون و مسوولان کمیته‌های مختلف جشنواره، صبح روز سه‌شنبه، سوم دی در سالن کنفرانس مرکز آفرینش‌های فرهنگی-هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد.

در نشست «رسانه وافکار عمومی در اعتراضات بنزینی» مطرح شد

صدای مردم شنیده نشد

اكبر نصراللهی، كارشناس رسانه و رییس دانشکده ارتباطات و مطالعات رسانه، محمد خدادی، معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد و فرشاد مهدی‌پور، مدیرمسوول روزنامه «صبح‌نو» در نشستی؛ مسأله اقناع افكار عمومی و رسانه در ماجرای اعتراضات بنزینی آبان‌ماه را مطرح كردند. نصرالهی معتقد بود كه دولت به رسانه‌ها بی‌اعتماد است و از سوی دیگر معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد هم می‌گفت كه در همه جای دنیا بعد از گرانی بنزین اعتراضات انجام می‌شود. فرشاد مهدی‌پور هم معتقد است كه در جریان اعتراضات آبان‌ماه صدای مردم شنیده نشد.

شماره‌های پیشین