sobhe-no.ir
835
چهارشنبه، ۱۳ آذر ۱۳۹۸
1
سالانه 30‌میلیارد دلار هزینه تحمیلی آلودگی هوا را می‌پردازیم اما کسی به فکر راه‌حل نیست

تاثیر دود بر مرگ 3‌هزار تهرانی در سال‌97

در دو روز گذشته آسمان تهران ابری بود و بارانی زیبا بارید اما با این وجود باز هم شاخص هوای تهران در شرایط ناسالم قرار داشت. دوشنبه شب که بارش باران در تهران شدید بود شاخص کیفیت هوای تهران در ساعت‌21 روی عدد‌162 قرار گرفت. در ساعت‌8 صبح دیروز هم شاخص میانگین به عدد‌143 رسید. این وضعیت تا ظهر دیروز هم ادامه داشت اما خوشبختانه تداوم بارش موجب شد تا کیفیت هوای تهران به شاخص سالم برسد. اما این خوشی نباید عاملی شود تا دوباره آلودگی هوا فراموش شود.

نقدی بر فیلم «منطقه پرواز ممنوع»

کورسوی رویا در سینمای بی‌خیال ایران

یادداشت سید‌علی سیدانروزنامه‌نگار فرهنگ و علوم انسانی / سینمای ایران «بی‌خیال» است؛ به دو معنا: 1- بی‌خیالِ فرهنگ، سنت، دین، تاریخ و داستان‌های این مرز و بوم شده است و ترجیح می‌دهد دغدغه خرده‌فرهنگ‌های محفلی را بازنمایی کند. سینما با این دست‌فرمان تبدیل به یک موجود لنگ‌درهوا، بی‌تاریخ و بی‌آینده می‌شود که حتی کمدی‌های مبتذل هم نمی‌تواند در بلندمدت نجاتش دهد. 2- بی‌خیال و بی‌رویاست و تصور می‌کند رسالتش این است که فقط واقعیت‌های جامعه را منعکس کند. معنای دوم از بی‌خیالی منحصر در روشنفکران رئالیست و نئورئالیست سینما نیست. بسیاری از حزب‌اللهی‌های سینما هم با این انگاره غلط‌انداز که «واقعیت انقلاب اسلامی از رویای هنرمندان جلوتر است»، به سرکوب خیال دامن می‌زنند و نمی‌گذارند ایده‌های رویاپردازانه در سینما شکل بگیرد. نتیجه چنین انگاره‌هایی، سینمایی می‌شود که به جای آنکه الهام‌بخش باشد و افقی را فراروی مردم ما بگشاید، افق‌ها را فرومی‌بندد و هیچ رویایی برای تغییر وضع موجود به سمت وضع مطلوب نمی‌پروراند؛ سینمایی اکنون‌زده که کارکردش از صفحات حوادث روزنامه‌‌ها هم کمتر است؛ یا سینمایی که آینده ایران را در گذشته‌اش منجمد می‌کند و از سینما توقع نوشتن «تاریخ شفاهی» دارد.

سخنگوی قوه‌قضاییه: آمار کشته شده‌های اخیر کمتر از ارقام ادعایی گروه‌های معاند است

داستان تکراری «کشته‌سازی»

پس از فروکش‌کردن آشوب‌های اخیر که امنیت، جان و مال مردم را هدف گرفته بود، رسانه‌ها و مقامات بیگانه که خود را در دامنه‌دار ساختن این غائله ناکام دیده‌اند، اکنون سعی می‌کنند پروژه جدیدی را کلید بزنند؛ این پروژه «کشته‌سازی» نام دارد.

روز گذشته روحانی پیام‌های پنهانی واشنگتن برای از سرگیری مذاکرات با ایران را رسانه‌ای کرد

خصوصی آمریکا با دولت

رییس‌جمهوری آمریکا روز گذشته و در عرض کمتر از یک ساعت، دو موضع ضدونقیض نسبت به اغتشاشگران در داخل ایران گرفت؛ اول مدعی شد از آشوب‌طلبان حمایت نمی‌کند اما بلافاصله تاب نیاورد و در توییتی، سیاست دو هفته اخیر خود در حمایت از هرج‌و‌مرج‌طلبان را بازگو کرد. در همین اثنا، رییس‌جمهوری کشورمان در یک سخنرانی، از پیام‌های خصوصی کاخ سفید برای ازسرگیری مذاکرات پرده‌برداری کرد؛ اظهارنظری که نشان می‌دهد دولت در پشت پرده، مذاکراتی را با طرف آمریکایی از سر گرفته است. در گزارش پیش‌رو نسبت میان همه این گزاره‌ها را بررسی کره‌ایم.

آمریکا از فروش نفت ماهانه سوریه 45‌میلیون دلار درآمد دارد

راهزنی نفتی ترامپ در سوریه

نتایج یک نظرسنجی برای کمک به انتخاب نمایندگان مجلس از سوی ستاد امر به معروف و نهی از منکر منتشر شد

مهم‌ترین اولویت کشور از نگاه مردم

گفت‌وگوی «صبح‌نو» با فهیمه اسماعیل‌پور از مدیران شبکه‌HispanTV

600‌میلیون مخاطب اسپانیایی زبان‌ داریم ، دلایل عدم پخش مصاحبه با مورالس از شبکه‌های داخلی ایران

گفت‌وگو مصطفی پورکیانی / متولد اسپانیاست. گرافیک و هنر را در نیکاراگوئه خوانده و هشت سال پیش با افتتاح تنها شبکه اسپانیایی زبان برون‌مرزی ایران، به «هیسپان تی‌وی» می‌آید. حالا چند سالی است مدیر تولید و تامین برنامه‌ها و مستندهای این شبکه است، با وجود همه سختی‌ها، تحریم‌ها، مشکلات و بی‌مهری‌های دولتمردان در عدم حمایت، همچنان پرتلاش و با روحیه انقلابی در حال جنگ رسانه‌ای با خودی‌ها و غیر خودی‌هاست... این‌بار با فهیمه اسماعیل‌پور، مدیر تولید و تامین برنامه‌ها و مستندهای «هیسپان تی‌وی» هم کلام شده‌ایم.

«صبح‌نو» از ورود مجلس به موضوع انتشار بوی نامطبوع در تهران گزارش می‌دهد

تکرار بوی ناشناخته در مرکز پایتخت

گزارش مهدیه سادات شاهمرادی / دوشنبه بعدازظهر بوی نامطلوبی در پایتخت پیچید که برای شهروندان تهرانی غریبه نبود. سال گذشته نیز چنین بویی سرتاسر شهر را در بر گرفت و گمانه‌های زیادی را در ذهن مردم ایجاد کرد اما نه علت آن مشخص شد و نه کسی حاضر به پاسخگویی شد.

سرمقاله

گفتمان اصول‌گرايان چيست

شماره‌های پیشین