sobhe-no.ir
834
سه شنبه، ۱۲ آذر ۱۳۹۸
12
خبر

واکنش‌ها به عقب‌نشینی دولت از پیشنهاد لغو معافیت مالیاتی فرهنگ و هنر و رسانه را بررسی کردیم

کلیشه‌شکنی در روابط سه‌جانبه دولت، هنرمندان و مردم

گزارش فاطمه ترکاشوند / دهم آذر 98 را باید به عنوان «روز کلیشه‌شکنی» در تاریخ روابط سه‌جانبه میان دولت، هنرمندان و مردم ثبت کرد و آن را پرتنش‌ترین روز در تاریخ روابط دولت با اهالی فرهنگ و هنر قلمداد کرد؛ روزی که برای اولین‌بار، دامنه تنش‌های رابطه دوجانبه دولت و هنرمندان که از ابتدای انتخابات 92 مبتنی بر اعتماد و حمایت دوسویه بود و حالا داشت تغییر می‌کرد، به مردم و شبکه‌های اجتماعی کشیده شد و به دنبال آن، کلیشه‌های ارتباط مردم و هنرمندان که بر اساس جهت‌دهی و پذیرش شکل گرفته بود، شکسته شد.

صبح نو

واکنش‌ها به عقب‌نشینی دولت از پیشنهاد لغو معافیت مالیاتی فرهنگ و هنر و رسانه را بررسی کردیم

کلیشه‌شکنی در روابط سه‌جانبه دولت، هنرمندان و مردم

گزارش فاطمه ترکاشوند / دهم آذر 98 را باید به عنوان «روز کلیشه‌شکنی» در تاریخ روابط سه‌جانبه میان دولت، هنرمندان و مردم ثبت کرد و آن را پرتنش‌ترین روز در تاریخ روابط دولت با اهالی فرهنگ و هنر قلمداد کرد؛ روزی که برای اولین‌بار، دامنه تنش‌های رابطه دوجانبه دولت و هنرمندان که از ابتدای انتخابات 92 مبتنی بر اعتماد و حمایت دوسویه بود و حالا داشت تغییر می‌کرد، به مردم و شبکه‌های اجتماعی کشیده شد و به دنبال آن، کلیشه‌های ارتباط مردم و هنرمندان که بر اساس جهت‌دهی و پذیرش شکل گرفته بود، شکسته شد.


شاید باور نکنید که مسبب همه این جنجال‌ها، طرح یک پیشنهاد در هیات دولت در مهرماه امسال است که هنوز تا تصویر در دولت و سپس تدوین‌شدن به‌عنوان لایحه و ارسال به مجلس و بررسی و تصویب در خانه ملت و تبدیل‌شدن به قانون، کلی راه نرفته دارد. البته درست است که باور نمی‌کنید! چون مساله لغو معافیت مالیاتی، فقط یک بعد از ماجرای این جنجال‌هاست و طبق اظهارات دیروز چند تن از هنرمندان در گفت‌وگو با «صبح‌نو»، اعلام برائت از حمایت‌های پیشین‌شان از دولت تدبیر و امید، پس از موج اعتراض‌ها به گرانی بنزین، بعد دیگری از این ماجراست.
به هر شکل پیشروی ابتدایی دولت با طرح پیشنهاد لغو معافیت مالیاتی فعالیت‌های فرهنگ و هنر و رسانه، فقط یک طرف معترض داشت که هنرمندان محسوب می‌شدند اما با عقب‌نشینی دوباره‌اش از این طرح، یک طرف‌حساب ناراضی بزرگ‌تر را به داستان اضافه کرد. داستان این عقب‌نشینی هم فصل قابل تامل آن است که ابتدا در سه نامه جداگانه وزیر ارشاد برای پس گرفتن این پیشنهاد، سه روز پیش علنی شد اما هنرمندان بدون توجه به دستور وزیر محترم، عصر یکشنبه، موج کمپین صدای آبان 98 را راه انداختند تا اینکه رییس سازمان برنامه و بودجه هم بر کان‌ان‌لم‌یکن‌بودن پیشنهاد، صحه گذاشت. با این حال باز هم اعتراض هنرمندان خاموش نشد تا اینکه واکنش‌ها به این عقب‌نشینی آغاز شد.

هیچ هنرمندی از دولت تشکر نکرد!
دیروز اتحادیه شرکت‌های تعاونی ناشران ایران(آشنا) و اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران طی نامه‌ای مشترک از توجه دولت برای استمرار معافیت مالیاتی اصحاب فرهنگ و هنر از سید عباس صالحی قدردانی کردند؛ اما انگار آن‌ها تنها بخش راضی از این اقدامات محسوب می‌شدند چرا که هنرمندانی که به این پیشنهاد اعتراض داشتند به لغو آن هیچ ‌واکنشی نشان ندادند. البته قابل کتمان نیست که این پیشنهاد، همچون طرح قبلی دولت در قانون 10درصد بلیت کنسرت، طرحی خام بود که ‌تر و خشک را با هم می‌سوزاند و نهایتا خود دولت حتی پس از تصویب و قانونی شدن، از اجرای آن کناره می‌گرفت؛ پیشنهادی که میان برخورداران با سطح درآمدزایی بالا از یک شاخه هنری و فرهنگی، با حاشیه‌نشینان آن تفاوت نمی‌گذاشت؛ در حوزه نشر، گاج به اندازه یک انتشارات کوچک ملزم به پرداخت مالیات می‌شد و کنسرت سنتی یک گروه تازه‌کار کوچک باید به اندازه کنسرت میلیونی امید حاجیلی در تامین هزینه‌های دولت مشارکت می‌کرد! بنابراین سوال اساسی این است که اگر طرح دولت، کارشناسی شده بود چرا به این سرعت از آن باز پس نشست و اگر نه، اساسا چرا آن را مطرح کرد که تبدیل به چالش شود؟

کارشناس اقتصادی: 
معافیت مالیاتی هنرمندان تعجب‌برانگیز است
سید حسن موسوی‌فرد، کارشناس اقتصادی برنامه پایش نیز دیروز در خصوص بازنگری در معافیت مالیاتی هنرمندان، به این موضوع اشاره کرد و عدم‌توازن درآمدها در میان هنرمندان و بالا‌بودن درآمد برخی از آن‌ها را دلیلی روشن برای اخذ مالیات از آن‌ها دانست. موسوی‌فرد گفت: «درخواست وزیر ارشاد در مورد معافیت مالیاتی هنرمندان تعجب‌برانگیز است چرا که این قشر پردرآمد هستند. به‌عنوان مثال هنرمندانی که فعالیت‌های تبلیغی دارند، درآمدشان بسیار زیاد است؛ بنابراین، این درخواست وجهی ندارد. البته همه هنرمندان نیز درآمد بالایی ندارند و منظور درآمد سلبریتی‌هاست.»

امیرزاده: باید به راهکاری برای اخذ مالیات از هنرمندان برسیم
همایون امیرزاده، مدیر انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم در گفت‌وگو با فارس به این مساله واکنش نشان داده و در پاسخ به اینکه بازیگرانی هستند که درآمد کلان دارند، اما اهالی فرهنگ و هنر به این عدم توازن اعتراض دارند، پس بهتر نیست راهکاری بیابید تا به توازن برسیم، گفت: «بله، بهتر است. اول اینکه شرط شمولیت مالیاتی این است که شفافیت مالی باشد،‌ اظهارنامه‌ها باید 
در موعد مقرر ارائه شود و می‌توان تبصره‌هایی را بر مبنای نکاتی نظیر این مساله ایجاد کرد.»

کمپین مردمی «سلبریتی مالیات بده» در اینستاگرام
اما واکنش‌ها به عقب‌نشینی دولت، در میان مردم به مراتب داغ‌تر از کارشناسان و مسوولان بود، به طوری که در اینستاگرام، کمپینی با هشتگ #سلبریتی_مالیات_بده راه افتاد که می‌توان آن را پاسخی به موج حمایت هنرمندان و سلبریتی‌ها از کمپین صدای آبان 98 هم دانست. تحلیل‌های شخصی بسیاری در اینستاگرام بر آن بودند که عقب‌نشینی دولت از سر نگرانی برای عدم‌حمایت هنرمندان از آن‌ها بوده است؛ موضوعی که برخی کابران توییتر هم به آن اشاره کردند.
واگویی حقیقت تلخ در واکنش‌های توییتری
بسیاری از کاربران با انتشار تصاویری از برخی بازیگران و هنرمندان سرشناس در کنار عکس‌هایی از کارگران شهری، این مضمون را منتشر کردند که چرا باید دولت از یک شهروند کم‌درآمد، مالیات بگیرد اما دیگر افراد پردرآمد را از مالیات معاف کند. محمد پاداش در توییتی با حدود 200لایک نوشت: «اگر رهبری در جلسات با هیات دولت، «نهج‌البلاغه» می‌خواند یعنی تلاش دولتی‌ها باید بر حرکت در مسیر عدالت استوار باشد، نه اینکه کارگر بیکار باشد و سلبریتی‌ها بشوند نور چشم دولت. اگر بناست عدالت باشد و نهج‌البلاغه شاخص حرکت، هنرمندان میلیاردی باید مالیات بدهند و کارگر از دادن مالیات معاف!»
علی دستاران، نویسنده حاضر در توییتر در توییتی که حدود 500 لایک خورده، پیشنهادی برای هنرمندان مردمی مطرح کرده است: «کاش یه جریانی راه بیفته تا مردم از هنرمندان بخوان که برای اثبات صداقت‌شون در همراهی مردم تو این شرایط سخت، به غیر ‌از نوشتن پست اعتراض اینستاگرامی، داوطلبانه و بزرگورانه از دولت بخوان ازشون مالیات دریافت بکنه. چالش 
#مالیات_می‌دهم برای بازسازی چهره خودشون در میان مردم هم خوبه.» علی سیستانی، فعال رسانه‌ای استان سیستان و بلوچستان هم در توییتی با بیش از دو هزار و 500لایک نوشت: «سلبریتی‌ها با درآمد میلیاردی باید معاف از مالیات بشن، اون‌وقت من معلم باید سر ماه مالیات بدم. آقای نوبخت بذل و بخشش می‌فرمایید؟! از کجا؟! چرا باید خواننده و بازیگری که میلیاردی درآمد داره معاف از مالیات باشه؟! به چه حقی؟!»
صادق نیکو از خبرنگاران حاضر درتوییتر نوشت: «صدای آبان نمیدونم چیه، ولی صدای آذر مردم اینه که هنرمندها هم مث کارگرها و کارمندها مالیات بدن!» و حدود 600لایک از این مضمون حمایت کرده‌اند. وحید اشتری، از فعالان عدالتخواه نیز در یک رشته توییت به تحلیل این مساله پرداخت که در آن آمده است: «با همین دستور آقای #نوبخت و با ماده 139 قانون مالیات‌های مستقیم که سلبریتی‌ها و هنرمندان معاف صددرصدی از مالیات هستند، دیروز #گاج و #قلمچی و بقیه کنکورفروش‌ها هم معاف از مالیات شدند، ولی رسانه‌ها تونستن برای شما یه واژه تو یه بند رو بولد کنند و یه مافیای دیگه رو کلا سانسور.» این توییت نیز مورد حمایت حدود 700نفر از کاربران قرار گرفته است.
البته فهرست نقدها به اقدام دولت برای استمرار معافیت مالیاتی اهالی فرهنگ و هنر، طولانی‌تر از این‌هاست و مورد حمایت بسیاری از کاربران قرار گرفته است. اما باید منتظر ماند و دید که دولت پس از یک پیشروی و عقب‌نشینی، باز هم هزینه‌های بازگرداندن دوباره پیشنهاد را خواهد پذیرفت و عادلانه‌ترین تصمیم را اتخاذ خواهد کرد یا به حمایتش از هنرمندان ادامه خواهد داد.
 

captcha
شماره‌های پیشین