sobhe-no.ir
833
دوشنبه، ۱۱ آذر ۱۳۹۸
4
رییس جدید سیاست خارجی اتحادیه اروپا را بشناسید

پایان دوران موگرینی‌

تحلیل حجت‌الاسلام عالی از وقایع بعد از گرانی بنزین

چوب انتخاب خود را می‌خوریم

حجت‌الاسلام مسعود عالی از روحانیون خوشنام کشور است که پامنبری‌های زیادی به خصوص در میان جوانان دارد. روز گذشته از این روحانی خوش‌لحن و صدا، اظهاراتی رسانه‌ای شد که در تناسب با آنچه سابقا از محتوای سخنرانی‌های او سراغ داشتیم، کمی متفاوت بود. محور گفته‌های اخیر مسعود عالی، مساله گرانی بنزین و حواشی ایجادشده در پیش و پس از آن بود. او در پایان صحبت‌هایش هم گذری به انتخابات پیش روی مجلس و وظیفه خطیر قشر متدین برای حضور باشکوه در این هماورد سیاسی کرد.

صبح نو

تحلیل حجت‌الاسلام عالی از وقایع بعد از گرانی بنزین

چوب انتخاب خود را می‌خوریم

حجت‌الاسلام مسعود عالی از روحانیون خوشنام کشور است که پامنبری‌های زیادی به خصوص در میان جوانان دارد. روز گذشته از این روحانی خوش‌لحن و صدا، اظهاراتی رسانه‌ای شد که در تناسب با آنچه سابقا از محتوای سخنرانی‌های او سراغ داشتیم، کمی متفاوت بود. محور گفته‌های اخیر مسعود عالی، مساله گرانی بنزین و حواشی ایجادشده در پیش و پس از آن بود. او در پایان صحبت‌هایش هم گذری به انتخابات پیش روی مجلس و وظیفه خطیر قشر متدین برای حضور باشکوه در این هماورد سیاسی کرد.

عالی: مردم حس می‌کنند به آنان توهین شده است
حجت‌الاسلام مسعود عالی، سخنران مذهبی در یادواره شهدای شهرک مطهری (چهاردانگه) پنجشنبه 30 آبان به رویدادهای حول طرح اصلاح قیمت بنزین که حالا بیش از دو هفته‌ای است کشور را به خود مشغول کرده، پرداخت. او در این‌باره گفت: در خصوص هدفمندی بنزین چند نکته وجود دارد؛ اول اینکه از نظر کارشناسی، اصل اینکه سوخت ارزان باشد، موجب ضرر است و موجب قاچاق می‌شود که روزانه ۲۰ تا ۳۰ میلیون لیتر بنزین قاچاق صورت می‌گرفت و ضررش به همه مردم کشور وارد می‌شد، زیرا قیمت بنزین هزار تومانی در کشورهای همسایه چندین برابر بود؛ لذا نیازمند هدفمندی بودیم. وی در بخش دیگری از اظهارات خود، با گلایه از عملکرد دولت تصریح کرد: ما که ۶ سال پیش در زمان دولت سابق به سراغ هدفمندی رفتیم و بنزین سهمیه‌بندی و کارتی شد و در قانون هم آمد که هر سال به‌صورت اندک و نامحسوس به قیمت بنزین افزوده شود؛ اما دولت بی‌تدبیر شما که خود را دولت تدبیر نامیده‌، به این دلیل که دولت قبل سهمیه‌بندی کرده بود جلوی آن را گرفت. وی اضافه کرد: مردم ۶ سال عادت کردند تا به‌صورت آزاد از بنزین استفاده کنند. اعلام کردید دونرخی‌بودن بنزین فساد می‌آورد، حال چرا بعد از ۶ سال مجدد اجرا کردید؟ حال که به این شیوه اجرا کردید، چرا یک‌مرتبه در شب ۲۵ آبان که تا دو روز قبل آن وزیر نفت می‌گفت سهمیه‌بندی نمی‌شود، اجرا شد؟ مردم حس می‌کنند به آنان توهین می‌شود و تصور می‌کنید آنان نمی‌فهمند.

رمزگشایی از جریان نفوذ
حجت الاسلام عالی در بخش دیگری از گفته‌های خود به‌طور غیرمستقیم به حضور جریان نفوذ در کشور پرداخت. وی با بیان اینکه نمی‌خواهم نسبت خیانت به این افراد بدهم اما یقین دارم در تصمیم‌سازان یعنی مشاوران، خائن وجود دارد و افرادی در این زمره وجود دارند که اعتقادی به نظام ولایی ندارند، تصریح کرد: 25 آبان که بنزین سهمیه‌بندی شد، مردم و برخی از وزرا و نمایندگان مجلس بی‌خبر بودند؛ اما چرا آشوبگران خبر داشتند و از قبل آماده بودند که چه زمان بزرگراه امام علی ؟ع؟ را ببندند و اسلحه را آماده کنند و مردم را بزنند؟
این کارشناس دینی افزود: خسارت ایجادشده معنوی و مادی در این آشوب‌ها نزدیک به هزار میلیارد تومان است و خسارت انسانی آن را نمی‌توان قیمت گذاشت که 
بیش از ۱۰۰ نفر کشته شدند. این را می‌توان قیمت گذاشت؟ چرا باید در اثر یک بی‌عقلی این همه لطمه به مردم زده شود؟ عذرخواهی هم نمی‌کنند. این افراد باید به میان مردم بیایند و بگویند ما تصمیم خیری داشتیم تا مانع قاچاق سوخت شویم و منافع آن به مردم برسد، اما در شیوه اجرا اشتباه کردیم. وی گفت: در پی این بی‌عقلی، نه‌تنها استعفا مورد نیاز است، بلکه باید چند نفر استعفا می‌دادند. من نسبت خیانت به افراد تصمیم‌گیر نمی‌دهم اما قطعا نفوذی در این دولت وجود دارد.

رمزگشایی از چرایی حمایت رهبر انقلاب از افزایش 
قیمت بنزین
این کارشناس مسائل مذهبی در ادامه به چرایی اقدام رهبر انقلاب در حمایت از تصمیم سران قوا پرداخت و آن را «جلوگیری از آشوب عظیم علیه انقلاب» برشمرد. عالی درهمین‌باره با بیان اینکه روز یکشنبه (26 آبان) مقام معظم رهبری وارد این قضیه شدند اما برخی متدینین و ولایی‌ها حتی نسبت به رهبری گلایه داشتند که کمتر مشاهده شده بود و گفتند چرا آقا خود را خرج این بی‌تدبیری کردند، افزود: آن مقدار که می‌دانم این است که رییس‌جمهوری یک هفته قبل از این دسته گل در یزد و کرمان، با سخنرانی خود مردم ولایی را عصبانی کرد. او در یزد با افتخار از یک فتنه‌گر نام برد و او را افتخار ایران نامید. در همان سخنرانی به پیامبر نسبتی داد مبنی بر اینکه ایشان با کفاری که نقض عهد می‌کردند، باز هم معاهده می‌بستند که این، دروغ محض است. در تاریخ یک مورد هم دیده نمی‌شود که کفار نقض عهد کرده باشند و پیامبر ؟ص؟ خواسته باشد دوباره با آنان پیمان ببندد. عالی تصمیم رییس‌جمهوری درباره افزایش قیمت بنزین را تشدیدکننده خشم مردم از او توصیف و اظهار کرد: مردم عصبانی بودند که این عصبانیت به ماجرای بنزین رسید و گویی آتش عصبانیت بیشتر و به اعتراضات و اعتصاب تبدیل شد. سه، چهار نفر از مراجع هم پشت این اعتراضات آمدند و آن را مشروع کردند و اعلام شد که باید تصمیم پس گرفته شود. مجلس هم بنا داشت روز یکشنبه طرح دوفوریتی و سه‌فوریتی ارائه کند تا دولت این تصمیم را پس بگیرد. قاعدتاً دولت این کار را نمی‌کرد که طبیعتا زمینه‌ای برای اعتصاب و اعتراض بود. اگر این اتفاق رخ می‌داد، قطعا آشوب عظیمی علیه انقلاب رخ می‌داد که پایانش معلوم نبود. در این شرایط رهبری وارد میدان شدند. وی اضافه کرد: ایشان در زمان اول اجرای این طرح در دوره احمدی‌نژاد مخالف این طرح بودند و جلوی آن را گرفتند و فرمودند مردم را آماده کنید؛ در حالی که فقط بنا بود ۱۰۰ تومان گران شود، اما ایشان فرمودند مردم را آماده کنید، در حساب مردم پول واریز کنید، بعد بگویید دو ماه بعد از اجرا می‌توانید برداشت کنید. ۶ ماه روی اذهان کار شد و مردم آماده شدند و پول هم واریز شد، اما امکان برداشت نداشت.

رهبری خود را خرج کرد اما...
وی اضافه کرد: قطعا رهبری امروز نیز با این شیوه راضی نبودند اما چون دیگر اجرا شده بود و برای اینکه جلوی یک آشوب مشروع نسبت به دولت و بعد حاکمیت و نظام گرفته شود، وارد میدان شدند و حمایت کردند و فرمودند که این تصمیم باید عملی شود و این موجب شد مساله دو روزه جمع شود. درست است که رهبری خود را خرج کرد، اما نباید این اتفاق رخ می‌داد و افراد اگر عاقل بودند، مانع می‌شدند و خود را سپر رهبری می‌کردند، نه ایشان را سپر خود قرار دهند.
عالی در بخش دیگری از اظهارات خود با بیان اینکه ما چوب انقلابی، اسلامی‌ و ولایی‌بودن خود را نمی‌خوریم زیرا هرجا انقلابی، اسلامی و ولایی عمل کردیم، موفق بودیم، گفت: ما چوب انقلابی و اسلامی عمل‌نکردن و چشم به غرب‌‌داشتن را می‌خوریم. ما چوب انقلاب را نمی‌خوریم، بلکه چوب انتخاب بد را می‌خوریم. زمانی که این انقلاب ضرر می‌کند، مردم از آن دفاع می‌کنند و هزینه‌اش را هم همین مردم داده‌اند؛ برخی مسوولان شاید یک چَک هم نخورده باشند. هزینه این انقلاب را مردم داده‌اند و به همین دلیل در سختی‌ها سینه سپر می‌کنند و دل‌شان می‌سوزد زیرا انقلاب را همچون بچه خود می‌دانند. این کارشناس دینی با اشاره به در پیش‌بودن انتخابات مجلس و تاثیر آن بر معادلات انتخابات ریاست‌‌جمهوری بعدی اظهار کرد: باید مراقب انتخاب خود باشیم که به تجربه ثابت شده است هرکس در انتخابات مجلس پیروز باشد، ریاست‌‌جمهوری را هم می‌گیرد. در انتخابات پیش رو باید تلاش کنیم تا افراد متدین، حزب‌اللهی و دلسوز و نه آنان که ذلیلانه به دنبال عکس سلفی با موگرینی بودند، وارد مجلس شوند. نباید گفته شود ما نمی‌آییم که باید بدانیم اگر ما نرویم مجلس ضعیف تشکیل می‌شود، لذا افراد باید حضور پیدا کنند و سراغ گزینه‌های درست بروند. وی افزود: در این سه جنگ روانی، فرهنگی و اقتصادی تمام هدف و فشار دشمن آن است که مردم را از رهبری و اصل نظام جدا کند که در این صورت انقلاب شکست خواهد خورد و اگر ما بایستیم، می‌توانیم این گردنه اقتصادی را رد کنیم.

captcha
شماره‌های پیشین