sobhe-no.ir
832
یکشنبه، ۱۰ آذر ۱۳۹۸
6
نکته

به تماشای پاییز

«صبح‌نو» از حال‌و‌هوای این روزهای شهرقدس و ملارد گزارش می‌دهد

سایه آرامش و رنگ زندگی در شهر

گزارش فاطمه میرزاجعفری / شهرقدس، ملارد، مارلیک، فردیس و چندین شهر و شهرک کوچک و بزرگ در اطراف تهران و کرج طی دو هفته اخیر آبستن حوادث زیادی بودند. سوءاستفاده آشوبگران از اعتراضات معیشتی مردم سبب شد آسیب‌های زیادی به اموال عمومی وارد شود. با همه این اوصاف؛ ملارد و شهرقدس این روزها حال‌و‌هوای خوبی دارند و زندگی به حالت اولیه خود بازگشته است. مشاهدات میدانی خبرنگار «صبح‌نو» نشان می‌دهد بازسازی بناهای آسیب‌دیده آغاز شده و مردم غرق در زندگی خود شده‌اند.

صبح نو

«صبح‌نو» از حال‌و‌هوای این روزهای شهرقدس و ملارد گزارش می‌دهد

سایه آرامش و رنگ زندگی در شهر

گزارش فاطمه میرزاجعفری / شهرقدس، ملارد، مارلیک، فردیس و چندین شهر و شهرک کوچک و بزرگ در اطراف تهران و کرج طی دو هفته اخیر آبستن حوادث زیادی بودند. سوءاستفاده آشوبگران از اعتراضات معیشتی مردم سبب شد آسیب‌های زیادی به اموال عمومی وارد شود. با همه این اوصاف؛ ملارد و شهرقدس این روزها حال‌و‌هوای خوبی دارند و زندگی به حالت اولیه خود بازگشته است. مشاهدات میدانی خبرنگار «صبح‌نو» نشان می‌دهد بازسازی بناهای آسیب‌دیده آغاز شده و مردم غرق در زندگی خود شده‌اند.


24‌آبان ماه، درست بعد از افزایش نرخ بنزین، اعتراضاتی نسبت به تصمیم دولت و نحوه اجرای آن در برخی شهرها صورت گرفت؛ اما در مدت زمان کوتاهی چهره اعتراضات تغییر پیدا کرد و با سوءاستفاده اغتشاشگران و عوامل نفوذی ضدانقلاب، آشوب‌هایی به‌وجود آمد که طی آن به اموال عمومی و مردمی خسارت‌هایی وارد شد و جان تعدادی از هموطنان‌مان به خطر افتاد.
اغتشاشگران و اشرار با حضور در جمع معترضان، ابتدا اقدام به تحریک مردم و برپایی آشوب کردند و سپس با سلاح‌های گرم و سردی که در اختیار داشتند به‌صورت ناشناس اقدام به تیراندازی و حمله به‌سوی مردم کردند. براساس گفته‌های شاهدان عینی در اغتشاشات اخیر، افراد ناشناس بسیاری که اسلحه، قمه و چاقو به‌همراه داشتند با حضور در جمع مردم، اقدام به آشوب و تیراندازی به‌سوی مردم کردند. در پی این اغتشاشات شهرستان‌های اطراف تهران از جمله ملارد و شهرقدس، متحمل خسارت‌های بسیار زیادی شدند؛ اگرچه پس از سخنان مقام معظم رهبری مردم راه خود را از اغتشاشگران و اشرار جدا کردند و حالا آرامش به ملارد بازگشته است اما خسارت‌های ناشی از این اغتشاشات تا چندین ماه زندگی روزمره ساکنان آن را با مشکل مواجه خواهد کرد.
با نگاهی به حال‌و‌هوای این روزهای ملارد و شهرهای اطراف آن از جمله شهرقدس و شهریار، به‌راحتی متوجه خسارت‌های بسیاری که به بانک‌ها و فروشگاه‌ها وارد شده، می‌شوید. البته خسارت‌های ناشی از این اغتشاش‌ها تنها به غارت فروشگاه‌ها یا به آتش کشیدن بانک‌ها خلاصه نمی‌شود بلکه بسیاری از افرادی که در همسایگی این بانک‌ها یا فروشگاه‌ها ساکن بودند نیز خسارت دیده‌اند.

معترضیم اما با اغتشاش مخالفیم
خانم حیدری، یکی از ساکنان شهرستان ملارد است که 17‌سال است در آرامش زندگی خود و خانواده‌اش را گذرانده. وی در خصوص اتفاقات اخیر در شهرستان ملارد به خبرنگار «صبح‌نو» می‌گوید: «بعد از اطلاع‌رسانی عمومی مبنی بر اصلاح قیمت مصرف سوخت به یکباره همه چیز در ملارد برهم ریخت و اعتراضات مردمی از همان ساعات ابتدایی تبدیل به اغتشاش شد.»
حیدری در ادامه می‌گوید: «همه ما نسبت به گرانی قیمت بنزین معترض هستیم اما با هرگونه اغتشاش و غارت مخالفیم. چرا که با انجام چنین کارهایی خودمان بیش از بقیه متضرر خواهیم شد.» او با اشاره به ساختمان بانکی در آن طرف خیابان که به همراه دو واحد مسکونی طبقه بالایی‌اش کاملاً سوخته و از بین رفته است می‌گوید: «در حال حاضر یک بانک سالم در شهر ملارد وجود ندارد و مردم طی نامه‌ای درخواست عابربانک‌های سیار برای این شهرستان را داده‌اند. این روزها برای انجام بسیاری از امور بانکی باید به شهرهای اطراف مثل کرج مراجعه کنیم که آنجا هم خودش بستر حوادث بسیاری بوده و آسیب‌های زیادی دیده است.» وی ادامه می‌دهد: «اغتشاش و آشوب هیچ حاصلی ندارد و نه تنها باعث می‌شود که صدای اعتراض‌مان به گوش کسی نرسد؛ بلکه سبب از بین رفتن تعدادی از افراد بی‌گناه هم می‌شود همانطور که می‌بینید ملارد در جریان پایان دادن به اغتشاشات دو شهید را فدای امنیت و آرامش خود کرده است.» خانم حیدری با اشاره به نگرانی‌هایش برای حضور در خیابان در روزهای اغتشاش می‌گوید: «در روزهایی که ناامنی به‌طور کامل در سطح ملارد احساس می‌شد تمام مردم از ترس جان و مالشان زودتر از روزهای معمول به خانه‌ها 
باز می‌گشتند. به‌طور مثال من خودم نیز به سبب ترس از ناامنی‌ها بچه‌هایم را به مدرسه نفرستادم اما حالا و پس از خاتمه تمامی اتفاقات همه مردم ملارد شاهد امنیت و توجه بیشتری هستند.»

آشوبگران از مردم نبودند
آقای میرزایی نیز یکی از کسبه‌ای است که مغازه‌اش درجریان اغتشاشات به سبب قرارگیری در همسایگی یکی از شعب بانک متحمل خسارت شده است. او در گفت‌و‌گو با خبرنگار «صبح‌نو» می‌گوید: «ما با طرح اصلاح قیمت سوخت مخالفیم و نسبت به آن اعتراض داریم؛ ما هم نسبت به افزایش قیمت کالاهای مصرفی در آینده نگران هستیم اما این شیوه از اعتراض درست نیست. اینکه تعدادی از فروشگاه‌ها را غارت کرده و بانک‌ها را به آتش بکشند چیزی را حل نخواهد کرد و فقط ضرر است.» وی با اشاره به مغازه خود که حالا دیگر چیزی از آن باقی نمانده است می‌گوید: «من در همسایگی این بانک هستم، در روزهای اغتشاش که تعدادی از اشرار برای به آتش کشیدن بانک اقدام کردند تلاش بسیاری کردم که آن‌ها را متوجه اشتباه خود کنم اما علاوه بر آسیب‌زدن به بانک مغازه من را نیز دچار خسارت کردند.»
میرزایی در ادامه اظهار داشت: «در حال حاضر ملارد از آرامش خوبی برخوردار شده است مردم بلافاصله با مشاهده چنین اقداماتی راه خود را از اغتشاشگران جدا کرده و متوجه شدند که این راه درست اعتراض نیست. حالا دیگر کارگران مشغول کار شدند و دست به بازسازی و مرمت بناهای خسارت دیده زدند؛ همچنین فروشگاه‌ها برای تسهیل در امر خرید ساکنان از طریق اطلاع‌رسانی در شعب دیگر خدمت‌رسانی می‌کنند.»
با گشت‌و‌گذاری در محله‌های مختلف شهرهای ملارد و شهرقدس می‌توان دید که زندگی روزمره مردم باز هم جریان دارد دیگر خبری از آشوب و ناامنی نیست و همه مردم می‌توانند بازهم مثل سابق با آرامش به ادامه زندگی خود ادامه دهند، مردم حالا دیگر می‌دانند که نباید فرصتی را حتی در قالب اعتراض به دست عده‌ای سودجو و فرصت‌طلب دهند و آرامش و آسایش خود را با التهاب و اضطراب عوض نکنند. هرچند که این مردم با مشکلات معیشتی فراوانی دست‌و‌پنجه نرم می‌کنند اما حالا دیگر می‌دانند که سوءاستفاده‌گران زیادی منتظر بهره‌برداری از اعتراضات آن‌ها هستند و چیزی جز ضرر برای شهر و داغی بر دل نخواهند داشت.

captcha
شماره‌های پیشین