sobhe-no.ir
832
یکشنبه، ۱۰ آذر ۱۳۹۸
2
نکته

پایان عصر لاریجانی

معاون سیاسی وزیر کشور در اظهاراتی صراحتاً بی خبری روحانی از زمان افزایش بنزین را زیر سؤال برد

پاسکاری فاطمی و پاستور

باخبری یا بی‌خبری روحانی از افزایش قیمت بنزین؛ مساله این است. رییس‌جمهوری خودش همین چند روز پیش گفت که تازه صبح روز جمعه، 24 آبان، یعنی درست یک روز قبل از آغاز اعتراضات، از افزایش‌ها خبردار شده، اما نهاد زیردستش یعنی وزارت کشور صراحتا این ادعا را رد کرده است.

صبح نو

معاون سیاسی وزیر کشور در اظهاراتی صراحتاً بی خبری روحانی از زمان افزایش بنزین را زیر سؤال برد

پاسکاری فاطمی و پاستور

باخبری یا بی‌خبری روحانی از افزایش قیمت بنزین؛ مساله این است. رییس‌جمهوری خودش همین چند روز پیش گفت که تازه صبح روز جمعه، 24 آبان، یعنی درست یک روز قبل از آغاز اعتراضات، از افزایش‌ها خبردار شده، اما نهاد زیردستش یعنی وزارت کشور صراحتا این ادعا را رد کرده است.

بی خبری روحانی از گرانی بنزین
حجت‌الاسلام حسن روحانی، رییس‌جمهوری در سفر روز چهارشنبه اخیر خود به استان آذربایجان شرقی درباره مساله گران‌شدن بهای بنزین موضعی عجیب اتخاذ کرد که واکنش و انتقاد بسیاری، حتی حامیان دولت را برانگیخت. او در بخشی از سخنان خود در جلسه شورای اداری استان، با اشاره به تصمیم گران‌شدن بهای بنزین اظهار کرد: «اختیار این کار را به وزیر کشور و شورای امنیت کشور واگذار کرده بودم و حتی خود من هم صبح روز جمعه فهمیدم که قیمت‌ها تغییر کرده است».
همانطور که گفته شد، این اظهارات حتی صدای بسیاری از حامیان رادیکال دولت را درآورد. غلامحسین کرباسچی، دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی اظهار کرد: به‌عنوان یکی از حامیان این دولت غرق در عرق شرم از مصاحبه دیشب جناب وزیر کشور بودم که سخنان همراه با قهقهه امروز جناب رییس‌جمهوری پاک ناامیدمان کرد. دریغ از کمی انصاف و احساس و تدبیر. علی مطهری، عضو فراکسیون امید و نایب‌رییس مجلس شورای اسلامی هم با اشاره به اینکه رییس‌جمهوری گفته‌اند، «من هم صبح جمعه فهمیدم قیمت بنزین تغییر کرده، چون اجرای تصمیم سران قوا را به شورای امنیت کشور واگذار کرده بودم»، گفت: نمی‌توان این عذر را برای تقصیر ایشان در نحوه اجرای تصمیم مذکور پذیرفت. باید گفت این سخن رییس‌جمهوری عذر بدتر از گناه است. عبدالله رمضان‌زاده، سخنگوی دولت اصلاحات، دیگر چهره‌ای بود که نسبت به اظهارات رییس‌جمهوری واکنش نشان داد. او با انتشار مطلبی در توییتر تاکید کرد: آقای رییس‌جمهور! من سخن شما را در مورد بی‌اطلاعی از تاریخ اجرای سیاست جدید بنزین باور نکردم و گمانم بر این است که بسیاری دیگر از مردم ایران نیز چنین باوری ندارند. وای بر ما اگر راست گفته باشید و از چنین موضوعی بی‌اطلاع بوده‌اید.
پس از این انتقادها بود که مقربان روحانی پیگیر اصلاح صحبت‌های رییس‌جمهوری شدند. محمود واعظی، رییس دفتر رییس‌جمهوری در گفت‌و‌گویی با نادرست خواندن برداشت‌های نادرست صورت‌گرفته درباره اظهارات دکتر روحانی در آذربایجان‌شرقی گفت: ایشان با حساسیت و دغدغه بسیار زیادی مسائل رخ‌داده در کشور پس از اصلاح قیمت بنزین را دنبال می‌کردند و اظهارات ایشان هم به معنی سلب مسوولیت از خود نبوده و نیست. از دیگر سو، حسام‌الدین آشنا، مشاور فرهنگی رییس‌جمهوری نیز تاکید کرد: مسوولیت هماهنگی اقدامات حساس و دارای ابعاد اجرایی و امنیتی در سطح ملی برعهده شورای امنیت کشور به ریاست وزیر کشور است. سخنان رییس‌جمهوری دراین‌باره، نشانه نهایت اعتماد و اعتقاد راسخ ایشان به توانمندی‌های دکتر رحمانی‌فضلی، معاونان و استانداران محترم برای انجام وظایف فرابخشی ‌است.

تکذیبیه وزارت کشور بر حواریون روحانی
با وجود تلاش نزدیکان روحانی در نهاد ریاست‌‌جمهوری به منظور اصلاح سخنان گفته‌شده، مسوولان وزارت کشور در اظهاراتی از حیثیت و مواضع خود دفاع کردند. در همین‌باره، جمال عرف، معاون سیاسی وزیر کشور روز گذشته در حاشیه نشست خبری خود در گفت‌و‌گویی اظهار کرد: روز سه‌شنبه ساعت 10 صبح شورای امنیت کشور برگزار  و در همان جلسه، زمان سهمیه‌بندی مطرح شد. بعد از جلسه، صورتجلسه آن در اختیار رییس‌جمهوری قرار گرفت. روز چهارشنبه نیز وزیر کشور در دولت گزارش می‌دهد؛ بنابراین تلقی من این است که رییس‌جمهوری خواسته بگوید به وزیر کشور اعتماد دارم، شما خوش‌بین باشید.
اظهارات عرف، معاون سیاسی وزارت کشور در حالی است که یک روز قبل از اظهارات روحانی در استان آذربایجان‌شرقی، عبدالرضا رحمانی‌فضلی، وزیر کشور در برنامه تلویزیونی «نگاه یک» اعلام کرده بود: 24 ساعت قبل از اجرای این طرح، همه کارگران جایگاه‌ها شامل حدود 20 هزار نفر و همچنین همه ماموران نیروی انتظامی از اجرای طرح مطلع بودند.

سنت تقابل در دولت
تقابل دو مجموعه وزارت کشور و نهاد ریاست‌‌جمهوری، موضوع بدیع و تازه‌ای در دولت تدبیر نیست. چنین صف‌آرایی‌هایی پیش از این نیز در دولت سابقه داشته است؛ تقابل قاضی‌زاده‌هاشمی با نوبخت بر سر تعیین تکلیف بودجه طرح تحول سلامت یا تقابل طیف واعظی با جهانگیری، معاون اول، از مهم‌ترین تزاحم‌های این چندساله در مجموعه کابینه بوده است. اختلاف بر سر اینکه آیا روحانی از تاریخ اجرای طرح بنزین خبر داشته یا نه، آخرین شکاف در رأس دولت است که نتیجه و ماحصل آن، خسارت به مردم خواهد بود؛ چنانچه تاکنون نیز چنین بوده است. امروز کشور در شرایطی به سر می‌برد که بیش از هر چیز به وحدت و انسجام در قوای مختلف به خصوص قوه مجریه برای تمشیت بهتر امور نیاز دارد.
از سویی، اینکه رییس‌جمهوری به‌عنوان دومین مقام کشور، خود را این‌طور از زمان اجرای طرح بنزین که تاثیرات گسترده‌ای روی زندگی همه ایرانیان دارد، بی‌خبر جلوه می‌دهد، قدری دور از انتظار و غیرقابل باور به نظر می‌رسد؛ از طرفی، وزارت کشور با توجه به اینکه درباره موضوعات امنیتی اخیر در کشور بیشتر از قبل در تیررس قرار گرفته، طبیعی است که حاضر نباشد درمورد چنین شبهاتی در دولت، هزینه بدهد. با این وجود، واکنش فاطمی‌نشینان به اظهارات رییس‌جمهوری و اصلاحیات بعدی از سوی اطرافیان وی، در نوع خود می‌تواند به تشدید اختلافات در دولت بینجامد. باید منتظر نشست و دید.

captcha
شماره‌های پیشین