sobhe-no.ir
832
یکشنبه، ۱۰ آذر ۱۳۹۸
10
گزارش

تلفات کشوری به 19 نفر رسید آماده‌باش در برابر آنفلوانزا

گزارش « صبح‌نو» از دومین جلسه رسیدگی مجدد به پرونده قتل میترا استاد را بخوانید

نجفی در انتظار رای دوباره دادگاه

گزارش مهدیه‌سادات شاهمرادی / از هفتم خرداد سال‌98 که صدای شلیک گلوله به قلب خانم میترا استاد، همسر دوم شهردار پیشین تهران در منزل مسکونی‌اش واقع در سعادت‌آباد در رسانه‌ها پیچید تا همین امروز، نگاه‌های مردم به سمت دادگاه است تا روایت واقعی این قتل را بشنوند. همین حساسیت بالای مردم باعث شده تا بار دیگر دو دادگاه رسیدگی مجدد برای پرونده برگزار شود تا ابهامات مربوط این قتل پیچیده روشن شود.

صبح نو

گزارش « صبح‌نو» از دومین جلسه رسیدگی مجدد به پرونده قتل میترا استاد را بخوانید

نجفی در انتظار رای دوباره دادگاه

گزارش مهدیه‌سادات شاهمرادی / از هفتم خرداد سال‌98 که صدای شلیک گلوله به قلب خانم میترا استاد، همسر دوم شهردار پیشین تهران در منزل مسکونی‌اش واقع در سعادت‌آباد در رسانه‌ها پیچید تا همین امروز، نگاه‌های مردم به سمت دادگاه است تا روایت واقعی این قتل را بشنوند. همین حساسیت بالای مردم باعث شده تا بار دیگر دو دادگاه رسیدگی مجدد برای پرونده برگزار شود تا ابهامات مربوط این قتل پیچیده روشن شود.

روز گذشته دومین جلسه رسیدگی مجدد به پرونده محمدعلی نجفی به اتهام قتل میترا استاد برگزار شد. رییس این دادگاه نیز مانند دادگاه‌های پیشین آقای قاضی کشکولی، رییس شعبه‌۹ دادگاه کیفری یک تهران بود که در همان ابتدای جلسه از متهم به قتل یعنی آقای محمدعلی نجفی، شهردار اسبق تهران و وزیر اسبق آموزش‌وپرورش خواست که با حضور در جایگاه دفاعیات خود را بیان کند.
نجفی پس از قرار گرفتن در جایگاه، بار دیگر همان دفاعیات پیشین خود در جلسات قبلی دادگاه را بیان کرد و در مورد چگونگی اصابت گلوله به مقتول سخن گفت و بر کمانه کردن آن تاکید کرد. او همچنین یکبار دیگر از بی‌اطلاعی‌اش در مورد اتمام مهلت مجوز نگهداری اسلحه گفت و افزود: بنده هیچ قصدی نداشتم و نمی‌دانستم مجوز اسلحه تمام‌شده و همان روز تسلیم مقامات اداره آگاهی کردم.

سلامت روان متهم تأیید شده
باآنکه متهم پرونده بارها اظهار کرده بود در هنگام وقوع حادثه بر اعمال خود اشراف نداشته و به‌صورت کاملاً غیرارادی تیرها را شلیک کرده است اما قاضی کشکولی در این جلسه دادگاه خطاب به نجفی گفت: شما در دفاعیات خود می‌گویید به نظریه کارشناسان استناد می‌کنید و می‌گویید در حالت بی‌اختیاری بودید اما کارشناسان هیات سه نفره و پزشک روانشناس سلامت روانی شما را بعد از ارتکاب قتل تأیید کردند، در این خصوص توضیح دهید؟
محمدعلی نجفی نیز در پاسخ گفت: من نیز نمی‌گویم ازنظر روانی مشکل داشتم؛ می‌گویم وقتی وارد حمام شدم غیر از گلوله اول که ایشان من را به عقب هل دادند و گلوله بدون اراده من شلیک شد چهار گلوله بعدی که البته فکر می‌کنم سه گلوله بود چند ثانیه طول کشید و در حالتی شلیک شد که ایشان دست من را گرفته بودند و اراده شلیک یا عدم شلیک در آن زمان از من سلب شد. نجفی اظهار کرد: بنده هیچ‌گاه بااراده شلیک نکردم. روشن هم هست که شلیک‌ها در حالت غیرارادی بوده چون در فاصله یک متر شلیک‌های انجام‌شده به درودیوار خورده است.

قاتل دستپاچه بوده است
در ادامه دادگاه قاضی از ماهرخ کیانزاده، کارشناس اسلحه دعوت کرد تا در جایگاه قرار بگیرد و پرسید که آیا گلوله وقتی به دست اصابت کند می‌تواند کمانه باشد و کیان‌زاده پاسخ داد: اصلاً کمانه کردن معنی ندارد. کمانه این است که گلوله از داخل لوله سلاح خارج شود و به‌جای سختی برخورد و سپس برگردد، درخصوص این خانم گلوله غیرمستقیم به ایشان اصابت کرده است. وی افزود: بازهم تکرار می‌کنم پراکندگی اصابت گلوله‌ها حاکی از شرایط غیرعادی ایشان(نجفی) بوده است، اگر در حالت مصمم و نرمال بود با یک تیر می‌توانست به ایشان شلیک کند اما نوع گلوله‌های اصابت کرده حاکی از دستپاچگی ایشان است. 

داستان خون ریخته در حمام
نفر بعدی که در جایگاه قرار گرفت، وکیل متهم بود. آقای گودرزی، وکیل نجفی گفت: در کارشناسی‌ها بخشی از ابهامات رفع شده است اما کماکان در مواردی ابهام وجود دارد که یکی از موارد بحث وجود خون در کف حمام است، چون خون درجایی است که محل افتادن خانم استاد نبوده است. این خون‌ها در کف حمام بودند. در کف وان، خون کمی بوده که به این نقطه هنوز پاسخ داده نشده است. وی در رابطه با نظر کارشناسی عنوان کرد: برگه معاینه جسد ازنظر جامعه حقوقی کشور سند رسمی است که از طریق مأمور صلاحیت‌دار ارائه می‌شود و تغییر دادن آن به این سادگی‌ها میسر نیست. وی ادامه داد: در رابطه با گلوله زیر وان که گفتید نیازی نیست ولی اگر آزمایش‌DNA انجام شود اساس تئوری پرونده را واژگون خواهد کرد. گودرزی در مورد موضوع اصابت گلوله گفت: از دو دستان مرحومه آزمایش 
گاز باروت گرفته‌شده که هر دو متفاوت است.
وی گفت: این قتل شبه عمد است که از دو جهت آن را بیان می‌کنم. با توجه به شرایط و جزئیات صحنه، دکتر نجفی یک کلمه را تغییر ندادند. کارشناسان محترم هم گفتند ایشان قصد و عمدی نداشته و کشمکش رخ‌داده و این مبنی بر عدم اراده در قتل است و اعلام‌شده که هم متوفی و هم موکلم حالت عادی نداشتند. به این خاطر عدم عمد در فعل و عدم اراده وجود دارد. گودرزی در پایان دفاعیاتش به موضوع تعدد جرم موکلش اشاره کرد و گفت: آقای رییس مستحضر هستید که آقای نجفی ۳‌اتهام داشتند و دادنامه نقض شد. در صورت خارج شدن موضوع از بحث تعدد جرم، تقاضای رأفت اسلامی و تخفیف مجازات را دارم. موکل من همکاری مؤثر داشته و رضایت گرفته و همچنین دارای حسن سابقه است.

نجفی به گردن جوانان کشور حق دارد!
در ادامه آقای عقبایی، وکیل دیگر محمدعلی نجفی نیز با اشاره به اینکه نجفی حق معلمی به گردن تمام فرزندان دهه‌۵۰ و۶۰ دارد تصریح کرد: نماینده دادستان درخواست اشد مجازات را کردند چون جامعه بین‌المللی از وقوع این قتل متأثر شده بود اما من باید بگویم که دکترنجفی جوانی مست و لایعقل نبوده تا مخل نظم عمومی‌شود. پس از اظهارات وکیل متهم محمدعلی نجفی، آقای اختیاری نماینده دادستان در جایگاه قرار گرفت و درخصوص صاحب‌منصب بودن محمدعلی نجفی گفت: صاحب‌منصب بودن ایشان مسوولیت‌شان را مضاعف می‌کند. ذی‌سمت بودن ایشان جامعه و فضای بین‌المللی را مخدوش کرد. نماینده دادستان در پایان گفت: نهایتاً مؤکدا و قویاً مجموعه دادستانی تقاضای خود را برای اشد مجازات در خصوص ۳‌مورد اتهامی محمدعلی نجفی اعلام می‌کند و به جهت خساراتی که وی در اذهان عمومی ایجاد کرد مستحق تخفیفی نیست.
در پایان این جلسه، محمدعلی نجفی گفت: در حدی که در توانم بود در طول این ۴۰‌سال به نظام و کشور خدمت کردم. من فکر می‌کنم دادگاه هرگونه رأی صادر کند إن‌شالله منطبق بر قانون و عدالت و شرع اسلام است و إن‌شاءالله همه ما در درگاه الهی سربلند شویم. قاضی کشکولی خطاب به نجفی گفت: با توجه به منتفی شدن قصاص، اتهام دیگر شما «اخلال در نظم عمومی» است اگر در این خصوص دفاعی دارید بگویید. گودرزی، وکیل متهم نیز در خصوص اتهام «اخلال در نظم» منسوب به محمدعلی نجفی گفت: اخلال در نظم تعریف دارد آیا اختلاف دکتر نجفی با خانمش باعث اخلال در نظم شد؟ صحبت مردم در فضای مجازی ربطی به متهم ندارد و آن یک موضوع اجتماعی فرهنگی است.
این دادگاه درحالی با دفاعیات متهم و وکلایش پایان یافت که دادرسی پرونده نجفی بیش از پنج ماه است که ادامه دارد. او در دادگاه بدوی، به قصاص نفس محکوم شد ولی در تاریخ ۲۳‌مرداد از سوی اولیای دم بخشیده شد. نجفی سپس در ۶‌شهریور‌۱۳۹۸ از زندان آزاد شد ولی دو روز بعد بنا به حکم دادگاه به‌دلیل جنبه عمومی قتل و نگهداری سلاح غیرمجاز، مجدداً بازداشت و به زندان بازگشت. از هفته گذشته تاکنون دو دادگاه رسیدگی دوباره برای وی تشکیل شد که برخلاف دادگاه‌های قبلی وی تعداد حاضران، وابستگان به مقتول و همچنین خبرنگارانی که اخبار دادگاه را پوشش می‌دادند بسیار کمتر از جلسات اولیه دادگاه بود. گفته می‌شود که دادگاه دیروز، آخرین دادگاه رسیدگی به این پرونده است و پایان دادرسی از سوی قاضی دادگاه اعلام شده است و نتیجه نهایی ظرف یک هفته اعلام خواهد شد. حال باید منتظر ماند و دید نتیجه این دادگاه چه خواهد بود.

captcha
شماره‌های پیشین