sobhe-no.ir
831
شنبه، ۰۹ آذر ۱۳۹۸
4
با استعفای عادل‌عبد‌المهدی سناریوی لبنان تکرار شد

عراق در محاق

یک برگ دیگر از تاریخ عراق روز گذشته ورق خورد. اعلام آمادگی نخست‌وزیر عراق برای کناره‌گیری از قدرت که روز گذشته در رسانه‌ها پیچید، این کشور را در شرایط بحرانی از جمله در ورطه وضعیت ناامنی و بی‌ثباتی هر چه بیشتر سیاسی خواهد انداخت.

سفیر ایران در عراق در گفت و گو با «صبح نو»:

بعثی‌ها نمی‌خواهند قدرت در عراق استحکام داشته باشد

گزارش

فرانسه رودرروی ائتلاف نظامی «ناتو»

صبح نو

گزارش

فرانسه رودرروی ائتلاف نظامی «ناتو»


روزنامه «فرانکفورتر آلگماینه سایتونگ» در مطلبی نوشت: امانوئل مکرون، رییس‌جمهوری فرانسه این روزها چه در موضوع بودجه ناتو یا درباره روسیه راه خود را می‌رود و شرکا از دست این کشور عصبانی هستند. نویسنده در ادامه به دیدار اخیر «ینز استولنبرگ»، دبیر کل ناتو در فرانسه با مکرون پرداخته و نوشت: دبیر کل ناتو حدود 10 دقیقه در سکوت در کنار رییس‌جمهوری فرانسه ایستاد در حالی که وی برای او تصمیماتش را در نشست آینده ناتو در لندن و آینده این ائتلاف نظامی توضیح می‌داد. امانوئل مکرون تصور روشنی را درباره چگونگی و شرایط ناتو 30 سال بعد از سقوط دیوار برلین ارائه داد. مکرون به این مساله اعتقادی ندارد و از این رو اخیرا نامه‌ای به ولادیمیر پوتین نوشته که در آن لحن خاصی به کار برده شده است. در این نامه وی به پوتین قول داد که پیشنهاد روسیه برای تعلیق موقت استقرار موشک‌های میان‌برد و کوتاه‌برد در اروپا را مورد بررسی قرار دهد.
 مکرون در این نامه با تأکید بر اینکه آماده بررسی پیشنهاد روسیه است، خاطرنشان کرد که پیشنهاد کرملین باید مورد بررسی قرار گیرد و گفت‌وگوهای دوجانبه و چندجانبه‌ای میان کشورها برگزار شود.
 پیش از این ولادیمیر پوتین به رهبران ده‌ها کشور که شامل اعضای ائتلاف آتلانتیک شمالی (ناتو) نیز می‌شوند، پیشنهاد داده بود تا استقرار موشک در اروپا را که بر اساس پیمان 1987 قوای هسته‌ای میان‌برد منع شده است، به حالت تعلیق دربیاورند. روزنامه «فرانکفورتر آلگماینه سایتونگ» در ادامه این مطلب نوشت: در تاریخ 9 دسامبر (18 آذر) برای اولین‌بار در سه سال گذشته در پاریس مجددا نشستی با موضوع بحران اوکراین در فرمت نرماندی برگزار می‌شود. کشورهای آلمان، فرانسه، اوکراین و روسیه در این نشست شرکت خواهند کرد. مکرون در این‌باره گفته است که این به نفع صلح و ثبات در اروپاست که یک ساختار امنیتی با مشارکت روسیه را برای اروپا در پیش گیریم. مکرون همچنین بر این عقیده است که بعد از پایان پیمان منع موشک‌های میان‌برد هسته‌ای باید نسل جدیدی از معاهدات خلع سلاح مورد مذاکره قرار گیرد. بر خلاف دوران پایان جنگ سرد اروپا باید در آینده یک طرف مذاکرات باشد. دبیر کل ناتو درباره این اظهارات مکرون نظری نداد و همچنین به این سوال مکرون که ناتو به‌عنوان یک ائتلاف تدافعی علیه چه کسی اقدام می‌کند و چه کسی دشمن مشترک ماست؛ روسیه یا چین؟ پاسخی نداد. مکرون اعلام کرد که دشمن مشترک ما تروریسم است. رییس‌جمهوری فرانسه قبل از برگزاری نشست سالانه ناتو در لندن انتظار دارد قوانین و تعهدات این ائتلاف نظامی از نو تنظیم شود. وی این مساله را قابل قبول ندانست که متحدی مانند ترکیه یک عملیات نظامی را که امنیت متحدان اروپا را به خطر می‌اندازد، در پیش گیرد. وی بر اظهارات قبلی خود که ناتو گرفتار مرگ مغزی شده است، تاکید کرد. این روزنامه آلمانی در ادامه نوشت: البته سکوت استولنبرگ به مفهوم موافقت وی با اظهارات مکرون نبود. موضع ائتلاف ناتو آشکار است و این ائتلاف نظامی بعد از الحاق کریمه به روسیه این کشور را به‌عنوان رقیب و دشمن خود می‌داند. از این رو از یک طرف به صورت قابل توجهی حضور خود در جبهه شرق را تقویت کرده و از سوی دیگر همچنان بر لزوم گفت‌وگو با روسیه در شورای اروپایی تاکید دارد.
ناتو همچنین درباره پیشنهاد روسیه برای تعلیق موقت استقرار موشک‌های میان‌برد و کوتاه‌برد در اروپا هم یک موضع آشکاری دارد. دبیر کل ناتو حدود یک ماه پیش در این‌باره گفته بود که این پیشنهاد قابل قبولی نیست. به گفته وی این پیشنهاد روسیه واقعیات را در نظر نمی‌گیرد. استولنبرگ همچنین گفته بود که روسیه سیستم‌های موشکی جدید را مستقر و به این ترتیب معاهده موشک‌های میان‌برد هسته‌ای را نقض می‌کند. فقط در صورتی که مسکو این سیستم را به صورت قابل‌اثبات نابود کند، پیشنهاد مطرح‌شده از طرف این کشور قابل بررسی است. رییس‌جمهوری فرانسه از پیشنهاد روسیه برای اعمال مهلت قانونی به منظور استقرار موشک‌های کوتاه و میان‌برد در اروپا استقبال کرده است. دولت آلمان هم در این راستا از مواضع کشورهای شرق اروپا حمایت می‌کند. هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان روز گذشته در سخنانی در برلین اینگونه بازی‌های فکری مکرون برای جدایی امنیت اروپا از آمریکارا نگران‌کننده خوانده و آن را عامل شکاف و جدایی در اتحادیه اروپا دانست. ماس همچنین اظهارات مکرون درباره مرگ مغزی ناتو را رد کرده است. وزیر امور خارجه آلمان البته خواستار اصلاحات اساسی در ناتو شده و پیشنهاد داده که یک گروه کارشناسی بلندپایه به ریاست استولنبرگ طی حدود دو سال درباره وضعیت این ائتلاف نظامی و اصلاحات مورد نیاز کار کنند. در حال حاضر در بین شرکای ناتو درباره جزئیات این طرح بحث می‌شود. البته فرانسه با جزئیات این طرح که مفهوم این ائتلاف نظامی را مد نظر قرار نمی‌دهد، موافق نیست.
علاوه بر این فرانسه در مساله بودجه مشترک ناتو هم نظر خاص خود را دارد.

captcha
شماره‌های پیشین