sobhe-no.ir
830
چهارشنبه، ۰۶ آذر ۱۳۹۸
5
شیخ نعیم قاسم :

علت تأخیر در برون‌رفت از بحران، آمریکاست احتمال تشکیل دولت جدید لبنان بدون سعد الحریری

عراق به درخواست‌های ضدایرانی معاون رییس‌جمهوری آمریکا پاسخ منفی داد

«نه» بزرگ بغداد به واشنگتن

گزارش روح‌الله فرقانی / «مایک پنس» که همانند مایک پمپئو و دونالد ترامپ به‌منظور سفر به عراق به پایگاه نظامیان آمریکایی «عین الاسد» در استان «الانبار» عراق سفر محرمانه کرده و به اربیل رفته است، در حالی برخی سخنان دخالت‌جویانه در امور عراق و منطقه غرب آسیا را به زبان آورده است که از مقامات عراق خواست به روابط با ایران پایان دهند و«حشدالشعبی» را منحل کنند، ولی آمریکا با واکنش منفی آن‌ها مواجه شد.

صبح نو

عراق به درخواست‌های ضدایرانی معاون رییس‌جمهوری آمریکا پاسخ منفی داد

«نه» بزرگ بغداد به واشنگتن

گزارش روح‌الله فرقانی / «مایک پنس» که همانند مایک پمپئو و دونالد ترامپ به‌منظور سفر به عراق به پایگاه نظامیان آمریکایی «عین الاسد» در استان «الانبار» عراق سفر محرمانه کرده و به اربیل رفته است، در حالی برخی سخنان دخالت‌جویانه در امور عراق و منطقه غرب آسیا را به زبان آورده است که از مقامات عراق خواست به روابط با ایران پایان دهند و«حشدالشعبی» را منحل کنند، ولی آمریکا با واکنش منفی آن‌ها مواجه شد.


مایک پنس شنبه هفته جاری در یک سفر از پیش اعلام‌نشده، وارد عراق شد، ولی به جای بغداد، به استان الانبار و سپس اربیل رفت. مقامات آمریکایی که در سفر به عراق هراس دارند، معمولا سفرهای خود را بدون اعلان قبلی و حتی سرزده و شبانه انجام می‌دهند و به جای فرودگاه بغداد، مستقیم به پایگاه نظامی خود در استان الانبار می‌روند تا مبادا گزندی از جانب تروریست‌های داعش که خودشان در عراق و سوریه به وجود آوردند، ببینند. سفر شبانه‌ای که چندی پیش دونالد ترامپ با همسرش به پایگاه عین الاسد عراق داشت به دلیل ترس از ناامنی که خودشان شکل دادند، بود؛ سفری محرمانه و شبانه که ترامپ از اعلان رسمی آن هراس داشت؛ سفری که نخست‌وزیر عراق در آن وقت حاضر به دیدار رییس‌جمهوری آمریکا در آن پایگاه نظامی نشد چرا که این سفر بدون هماهنگی با دولت بغداد شکل گرفته بود.

خواسته ضد‌ایرانی آمریکا از عراق
اکنون و پس از آن مداخلات آشکار ترامپ در امور عراق، بار دیگر «مایک پنس» معاون رییس‌جمهوری آمریکا، این مداخلات را از سرگرفته و خواستار منحل‌شدن حشدالشعبی و همچنین قطع رابطه دولت بغداد با تهران شده است.
آنگونه که رسانه‌های عراقی گزارش می‌دهند؛ در مدت اقامت معاون رییس‌جمهوری آمریکا در اربیل، از میان مسوولان عراقی، فقط «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر عراق، تماسی تلفنی با پنس داشته، اما اکنون که چند روز از این ماجرا می‌گذرد، فاش شد که این مقام آمریکایی به عبدالمهدی گفته بود: اگر می‌خواهید شهرهای عراق آرام شود، باید «حشدالشعبی» را منحل کنید که البته با واکنش منفی عبدالمهدی مواجه شد. مایک پنس با این اظهارات خود، از دخالت آمریکا در ناآرامی‌های جاری عراق پرده برداشت.

مخالفت بغداد و اربیل با درخواست‌های آمریکا
 یکی از رهبران سیاسی منطقه کردستان عراق که خواست نامش فاش نشود، به پایگاه خبری «بغداد الیوم» گفت: معاون رییس‌جمهوری آمریکا با همه طرف‌های کُرد از جمله «نیچروان بارزانی» رییس‌جمهوری منطقه خودمختار کردستان عراق‌، «مسرور بارزانی» نخست‌وزیر‌، «قباد طالبانی» معاون نخست‌وزیر و «مصطفی سید قادر» معاون دوم رییس‌جمهوری منطقه‌، نشست مشترک برگزار کرد.
به گفته این مقام کُرد، پنس خطاب به طرف‌های کُرد حاضر در نشست، مدعی شد که آمریکا به شدت از سیطره ایران بر تصمیم‌گیری دولت عراق نگران است و این مساله به‌هیچ‌وجه نمی‌تواند ادامه یابد.
به گفته این مقام کرد، سران کردستان عراق با درخواست پنس در ارتباط با ایران، مخالفت کرده و به پنس گفتند که کردستان فقط می‌تواند در روابط خود با ایران و آمریکا توازن برقرار کند زیرا مرزهای مشترکی با تهران دارد و هر گونه مخاصمه علنی، مشکلات سیاسی و امنیتی برای آن (کردستان عراق) ایجاد خواهد کرد.
این رهبر کُرد در پایان خاطرنشان کرد: پنس به کُردها «وعده داد که حمایت آمریکا و کمک به نیروهای پیشمرگه ادامه خواهد یافت. وی همچنین کردها را تهدید کرد، به شرطی نیروهای ائتلاف در برابر هر خطری از کردستان دفاع خواهند کرد که این منطقه با واشنگتن برای تحقق منافع عالی آمریکا همکاری کند.»

مخالفت ارتش عراق با حضور نیروهای آمریکایی
البته چندی پیش هم «مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا وارد بغداد شد و موضوع حضور نیروهای آمریکایی در عراق را که پس از ترک سوریه روی داده بود، بررسی کرد؛ موضوعی که واکنش ارتش عراق را به همراه داشت و ارتش این کشور اعلام کرد نیرو‌های آمریکایی که از سوریه خارج و وارد عراق می‌شوند، مجوز حضور در این کشور را ندارند و فقط می‌توانند به‌طور موقت در این کشور 
بمانند.
اینگونه سفرها در حالی به این کشور جنگ‌زده صورت می‌گیرد که چند وقتی است امور داخلی عراق دستخوش اعتراضات و تظاهرات مردمی نسبت به وضعیت معیشت و اقتصادشان است و آمریکا با وجود سفارت و دفاتری در بغداد و ناصریه، تمایل دارد تا سراسر این کشور را التهاب و آتش در برگیرد، چرا که از وحدت و نزدیکی این کشور با ایران به‌شدت نگران است و از این رو است که برای توسعه برخی روابط با دولت بغداد پیش‌شرط‌هایی مبنی بر کاهش روابط با ایران یا کنار گذاشتن حشدالشعبی را به نخست‌وزیر این کشور پیشنهاد کرده است.

محکومیت سفر «مایک پنس» از سوی
 احزاب عراقی
مداخلات معاون رییس‌جمهوری آمریکا در حالی درباره عراق مطرح می‌شود که گروه‌ها و احزاب مختلف سیاسی سخنان پنس را محکوم و نسبت به آن موضع‌گیری کردند. ائتلاف نصر به رهبری «حیدر العبادی» نخست‌وزیر سابق عراق، طی بیانیه‌ای اعلام کرد، این ائتلاف سفر «مایک پنس» به عراق را مخل حاکمیت کشور دانسته و آن را محکوم می‌کند. این ائتلاف اضافه کرد: بغداد پایتخت عراق است، نه اربیل؛ ما به دولت عراق به خاطر موافقت با این سفر، اعتراض می‌کنیم. مسائل مربوط به حاکمیت ملی، ملک شخصی کسی نیست که آن را فدا کند.
پیش از این کاخ سفید با صدور بیانیه‌هایی خواستار ایجاد تنش میان روابط بغداد و تهران شده و به دنبال تضعیف امنیت و حاکمیت ارضی عراق بود که با شکل‌گیری حمایت از گروه‌های تروریستی داعش، بخشی از آن پروژه خود را اجرایی کرد و در نهایت با شکست دادن و عقب راندن تروریست‌های داعش، آمریکا در تحقق توطئه‌های خود در این کشور ناکام ماند.

captcha
شماره‌های پیشین