sobhe-no.ir
830
چهارشنبه، ۰۶ آذر ۱۳۹۸
4
گزارش

محمدباقر قالیباف خطاب به دولتمردان: نمی پذیریم که بگویید اختیار نداریم

اظهارات و تحرکات ماه‌های اخیر مقامات فرانسه حکایت از برنامه‌های توسعه‌طلبانه این کشور در معادلات بین‌المللی دارد

قیام الیزه در برابر کاخ سفید

فرانسه به دنبال افزایش حوزه نفوذ خود در اروپا و غرب آسیاست. اظهارات مقامات این کشور از رییس‌‌جمهوری گرفته تا وزیر دفاع علیه رژیم‌های بین‌المللی، همگی افزون‌خواهی‌های پاریس را نشان می‌دهد. این جاه‌طلبی مشخصا برای کشور به‌طور خاص خطرناک است؛ ایالات متحده آمریکا. در گزارش پیش رو، ضمن بررسی موردی مواضع مقامات فرانسه، به دلایل تحول کلامی الیزه‌نشینان پرداخته‌ایم.

صبح نو

گزارش

محمدباقر قالیباف خطاب به دولتمردان: نمی پذیریم که بگویید اختیار نداریم


محمدباقر قالیباف، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در اجتماع بسیجیان در هفته بسیج با بیان اینکه اقتصاد ما تبدیل به اقتصاد دولتی شده است، گفت: امروز بیش از ۸۰ درصد اقتصاد در اختیار دولت است و مردم در صحنه اقتصاد حضور ندارند و تصمیم‌گیر نیستند.
قالیباف بیان کرد: ریشه اصلی فساد در حوزه اقتصاد از اقتصاد دولتی شروع می‌شود و خصوصی‌سازی اقتصاد به خصولتی یا خاصه‌سازی تبدیل می‌شود زیرا اصل اقتصادی که چنین کاری را انجام می‌دهد ریشه در اقتصاد دولتی دارد. 
وی ادامه داد: هرقدر در چنین اقتصادی مبارزه سلبی با فساد انجام بگیرد چون از ابتدای کار مشکلات وجود دارد، نارسایی‌ها به وجود می‌آید. بررسی‌های علمی و تجربیات در دنیا نشان می‌دهد ریشه نارکارآمدی امروز در اداره کشور به دلیل بزرگی دولت است زیرا توان حرکت ندارد.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: من دیروز در راهپیمایی گفتم که اگر مردم به صحنه آمدند، می‌خواهند بگویند که مشت به دهان دشمنان داخلی و خارجی می‌زنند و بگویند پای انقلاب ایستاده‌ایم و نظام و کشور را دوست داریم ولی زیر بار این‌گونه اداره‌کردن کشور که اکنون وجود دارد، نمی‌رویم.
قالیباف اضافه کرد: شما که شک نداشتید وقتی تصمیم برای افزایش قیمت بنزین را می‌گیرید بر مردم فشار وارد می‌شود، روش بهتری انتخاب می‌کردید؛ یا حداقل قبل از آن با مردم در این مورد حرف می‌زدید. اگر این زخم گرانی و بیکاری را درمان نمی‌کنید، زخم دیگری بر مردم وارد نکنید. قبل از گرفتن تصمیم برای گرانی بنزین ببینید چه صحبت‌هایی در یزد و کرمان گفته شد. آن سخنان، پاشیدن نمک روی زخم مردم است. 
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه گفت: این سخن را نمی‌پذیریم که شما بگویید ما اختیار نداریم و نمی‌توانیم تصمیم بگیریم. شما نشان دادید که در همه جا هستید و تصمیم می‌گیرید اما هزینه تصمیم شما را مردم و رهبری می‌دهند، پس حق ندارید مطرح کنید که دارای اختیار نیستید. شما شک نداشتید با برخی تصمیمات، فشارهای زیادی را مردم باید تحمل کنند؛ بنابراین باید با آن‌ها سخن می‌گفتید، حداقل اگر این زخم را درمان نمی‌کنید بر زخم گرانی و بیکاری نمک نپاشید.
وی تصریح کرد: روزی که بحث صندوق‌های رأی مطرح است، مردم مهم می‌شوند ولی روزی که زمان تصمیم‌گیری برای کشور می‌شود هیچ ‌حرفی با مردم نمی‌زنید و وقتی هم اشتباه می‌کنید حاضر به عذرخواهی ساده از مردم نیستید. ریشه‌اش هم اینجاست که وقتی اعتقادی به اداره کشور توسط مردم ندارید، کار هم به مردم واگذار نمی‌کنید. 
قالیباف در ادامه گفت: چرا عجولانه تصمیم گرفتید و چرا مردم را نامحرم دانستید و تصمیم خود را به آن‌ها اطلاع ندادید؟ چرا با مردم حرف نزدید و به آن‌ها نگفتید در این تصمیم سخت و دشوار ما را همراهی کنند؟ چرا هنوز بعد از ۴۰ سال در مملکت‌داری در اجرای درست و کم‌هزینه یک تصمیم مشکل داریم؟ وقتی با مردم صحبت نمی‌کنند، مجبورند تصمیم‌هایشان را در تاریکی شب اجرا کنند. 
عضو تشخیص مصلحت نظام در بخش دیگری از سخنان خود به انتخابات آتی مجلس اشاره کرد و گفت: مجلس در رأس امور است اما بخشی از نارسایی‌هایی که امروز در کشور وجود دارد به دلیل نوع نظارت مجلس بر امور است. اگر لازم به وضع قانون است، باید قانون‌گذاری شود. ما برای انتخابات مجلس باید افرادی را انتخاب کنیم که از نشاط و تخصص و تعهد به نظام و مردم برخوردار باشند. نمایندگان مجلس باید وکیل ملت باشند، نه وکیل‌الدوله.
شهردار اسبق تهران اضافه کرد: امام‌‌خمینی؟ره؟فرموده بودند دولت‌ها کاری را به مردم واگذار کنند که خودشان نمی‌توانند انجام دهند درحالی‌که ما این کار را انجام ندادیم. ما نه‌تنها کار مردم را خودمان به دست گرفتیم، پشت درهای بسته نشستیم و بدون آنکه بدانیم در جامعه چه می‌گذرد، تصمیم گرفتیم. من معترض به اصل تصمیم نیستم ولی معترض به اجرا و زمان این تصمیم هستم. دنیا در این زمینه تجربه دارد و ما خودمان هم تجربه داریم.

captcha
شماره‌های پیشین