sobhe-no.ir
830
چهارشنبه، ۰۶ آذر ۱۳۹۸
1
عراق به درخواست‌های ضدایرانی معاون رییس‌جمهوری آمریکا پاسخ منفی داد

«نه» بزرگ بغداد به واشنگتن

گزارش روح‌الله فرقانی / «مایک پنس» که همانند مایک پمپئو و دونالد ترامپ به‌منظور سفر به عراق به پایگاه نظامیان آمریکایی «عین الاسد» در استان «الانبار» عراق سفر محرمانه کرده و به اربیل رفته است، در حالی برخی سخنان دخالت‌جویانه در امور عراق و منطقه غرب آسیا را به زبان آورده است که از مقامات عراق خواست به روابط با ایران پایان دهند و«حشدالشعبی» را منحل کنند، ولی آمریکا با واکنش منفی آن‌ها مواجه شد.

اظهارات و تحرکات ماه‌های اخیر مقامات فرانسه حکایت از برنامه‌های توسعه‌طلبانه این کشور در معادلات بین‌المللی دارد

قیام الیزه در برابر کاخ سفید

فرانسه به دنبال افزایش حوزه نفوذ خود در اروپا و غرب آسیاست. اظهارات مقامات این کشور از رییس‌‌جمهوری گرفته تا وزیر دفاع علیه رژیم‌های بین‌المللی، همگی افزون‌خواهی‌های پاریس را نشان می‌دهد. این جاه‌طلبی مشخصا برای کشور به‌طور خاص خطرناک است؛ ایالات متحده آمریکا. در گزارش پیش رو، ضمن بررسی موردی مواضع مقامات فرانسه، به دلایل تحول کلامی الیزه‌نشینان پرداخته‌ایم.

به مناسبت هفتم آذر، روز نیروی دریایی ارتش، مجموعه کتاب «قصه‌های دریا» را معرفی کرده‌ایم

حافظان دریاها

گزارش مصطفی وثوق کیا /فردا، هفتم آذر مصادف با روز نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی است. اتفاقی که به دستور امام خمینی ؟ره؟ انجام شد و دلیل آن هم موفقیت نیروی دریایی ایران در نابودی 50‌درصد توان دریایی ارتش عراق بود که باعث تثبیت قدرت دریایی ایران تا پایان جنگ شد. در این گزارش قصدمان این است که مجموعه 10جلدی «قصه‌های دریا» را که انتشارات سوره مهر برای گروه سنی نوجوان منتشر کرده برای شما معرفی کنیم اما قبل از آن یک یادآوری کوچک داشته باشیم از آنچه در روزهای منتهی به 7‌آذر‌1359 رخ داد.

دکتر حسین کچویان، استاد جامعه‌شناسی دانشگاه تهران به تبیین حوادث اخیر بعد از گرانی بنزین پرداخت

راز حضور 40 ساله مردم

حسین کچویان، استاد دانشگاه تهران و جامعه‌‌شناس با حضور در یک برنامه تلویزیونی درباره حوادث اخیر گفت: در مورد انقلاب اسلامی نسبت به سایر انقلاب‌ها استثنائاتی وجود دارد و یکی از مهم‌ترین آن‌ها نوع پیوند این انقلاب با مردم است. هر انقلابی محصول مردم است، یعنی مردم خواستی برای شکل‌دهی به نظم جدید فرهنگی و سیاسی دارند و به دنبال ارزش‌های غایی هستند. در همه انقلاب‌ها مردم بعد از مدت کمی از صحنه خارج می‌شوند. در انقلاب اسلامی هم یکی از بخش‌های تنازع نهضت آزادی و مرحوم بازرگان با جریان انقلاب این بود که انقلاب تمام شده و مردم به خانه‌هایشان برگردند. اگر این اتفاق می‌افتاد کم‌ترین خسارتش این بود که انقلاب ما هم مثل سایر انقلاب‌ها تبدیل به دیکتاتوری می‌شد.

سرمقاله

سیاست به سود اقتصاد

گزارش «صبح‌نو» درباره انتقادات رییس سازمان محیط‌زیست از وزارت کشاورزی بدون وزیر را بخوانید

اتهاماتی تازه در حوزه حیات وحش

گزارش مهدیه‌سادات شاهمرادی / وزیر کشاورزی به‌وقت استیضاح، از میدان پاسخگویی جا خالی کرد و استعفا داد؛ استعفایی که به‌سرعت مورد موافقت رییس دولت قرار گرفت تا بار دیگر کابینه‌اش را از پاسخگویی برهاند اما فقط یک روز پس از پذیرش این استعفا، «پدرخوانده کشاورزی» اتهامات تازه‌ای را این‌بار در حوزه حیات‌وحش به وزارتخانه بدون وزیر وارد کرد؛ وزارتخانه‌ای که چندین دوره سکاندارش بود و در دوره جدید نیز موظف به اجرای طرح‌های پیشنهادی پدرخوانده بود.

گزارش

محمدباقر قالیباف خطاب به دولتمردان: نمی پذیریم که بگویید اختیار نداریم

«صبح‌نو» مصادیق انفعال مجلس دهم نسبت به عملکرد دولت را بازخوانی کرد

مجلسی در ذیل امور

نحوه بد اجرایی‌شدن طرح افزایش قیمت بنزین، نه‌تنها قوه مجریه، بلکه قوه مقننه را نیز در تیررس انتقادات ناظران و تحلیلگران قرار داد. بسیاری معتقدند مجلس دیگر در راس امور قرار ندارد.

گزارش «صبح‌نو» درباره بیماری آنفلوآنزا و تلفات 15 نفری آن در کشور را بخوانید

مشابه سرماخوردگی اما کشنده

از یک بدن‌درد و بی‌حالی ساده شروع می‌شود؛ بسیاری فکر می‌کنند که یک سرماخوردگی معمولی است اما تب بالا و سرفه‌های مکرر می‌تواند علامتی از ابتلا به بیماری آنفلوانزا باشد که این روزها در بخش‌هایی از خاورمیانه و حتی برخی کشورهای اروپایی هم فراگیر شده است. آنفلوانزا با همان دو نوع معروفش که به H1N1 و H3N2 معروفند تا روز گذشته 15 قربانی در کشور داشته‌اند.

در مراسم افتتاح فاز سوم گلخانه هیدروپونیک زرندیه اعلام شد

توسعه کشت‌های گلخانه‌ای در دستور کار ستاد اجرایی فرمان امام (ره)

صبح نو

سرمقاله

سیاست به سود اقتصاد

از انتخابات ٩٢ وعده ترمیم اقتصاد با ابزار سیاست خارجی به مردم داده شد. روی كار آمدن آقای حسن روحانی حاصل غلبه سیاست خارجی بر جامعه‌شناسی و اقتصاد بود. مردم تشخیص دادند كسی روی كار بیاید كه از راه سیاست خارجی اقتصاد را درمان كند و ثبات را به وجود بیاورد. اعتدال‌گرایان كه از حمایت اصلاح‌طلبان برخوردار بودند به طبقه متوسط وعده دادند با عبور از مناقشه هسته‌ای شرایط را برای غلظت رویكردهای دموكراتیك مهیا می‌کنند. پیام آن‌ها به طبقه پایین هم مبتنی بر بهبود معیشت و ثبات‌یافتن اقتصاد كشور بود. اینگونه بود كه مردم سیاست کلی را در اختیار سیاست خارجی گذاشتند و نظام هم به‌واسطه خواست مردم 
با وجود بی‌اعتمادی به غرب، لوازم مذاكره و حتی تفاهم را در اختیار حسن روحانی قرار داد. نتیجه اما بدعهدی غرب و شكست ایده حسن روحانی بود. از دست رفتن ایده مركزی دولت روحانی برای او هزینه فراوانی داشت. مهم‌ترین آن‌ها كاهش سرمایه اجتماعی روحانی است. او كه به دنبال احیای سیاست و اقتصاد با سیاست خارجی بود، در نهایت هر سه را 
از دست داد، به نحوی كه تصمیم‌های او در سطح سیاست و اقتصاد، هزینه‌های فراوانی دارد كه نمونه‌اش در افزایش قیمت بنزین قابل مشاهده است. در شرایط فعلی اما راه ایجاد ثبات و آرامش در كشور از سیاست می‌گذرد. انتخابات آینده مجلس می‌تواند راه اصلاح 
رویه مدیریتی و روند اداره كشور را مهیا كند. مردم به دنبال تغییر هستند و نیروهای سیاسی متعلق به جریان انقلاب باید پرچمدار این تغییرات باشند. نهاد انتخابات و صندوق رای به‌عنوان بخش مهم سیاست می‌تواند راه را برای گشودن گره‌های اجرایی كشور باز كند. در این میان نگرش مردم‌محور نیروهای انقلاب كه بازتاب‌دهنده خواست طبقات محروم و مستضعف باشد مردم را راغب می‌كند تا بی‌اعتمادی خود را به جریان اعتدال و اصلاحات بیان كنند. راه ثبات اقتصاد و حل مشكلات مردم از سیاست می‌گذرد. سیاست می‌تواند زمینه را برای سیاستمداران مردمی و كارآمد فراهم كند.

captcha
شماره‌های پیشین