sobhe-no.ir
828
دوشنبه، ۰۴ آذر ۱۳۹۸
7
فرار رو به جلوی وزیر جهاد کشاورزی

آیا دولت، حجتی را از دست می‌دهد؟

«صبح‌نو» از بی‌توجهی وزارت آموزش‌وپرورش نسبت به کودکان کم‌توان ذهنی گزارش می‌دهد

کودکان مرزی در مرز فراموشی

گزارش مهدیه سادات شاهمرادی /کودکان مرزی نه آنقدر کندذهن‌اند که در تقسیم‌بندی کودکان استثنایی و عقب‌مانده ذهنی قرار بگیرند و نه توان رقابت با کودکان عادی را دارند. آن‌ها دیرتر از کودکانی با هوش متوسط مطالب را فرامی‌گیرند و در واکنش‌ها کندترند، همین امر باعث می‌شود که در شیوه آموزشی مرسوم از همکلاسی‌های خودشان عقب بمانند و سرخورده شوند. تعداد این کودکان کم نیست اما آموزش‌وپرورش تا امروز اقدامی ویژه برای این دانش‌آموزان انجام نداده است.

صبح نو

فرار رو به جلوی وزیر جهاد کشاورزی

آیا دولت، حجتی را از دست می‌دهد؟

دولت دوازدهم در روزهایی که هنوز از بابت گرانی بنزین و برخی کالاهای دیگر نتوانسته افکار عمومی را اقناع کند حالا با مشکل دیگری مواجه شده است. محمدحجتی، وزیر کشاورزی که در ماه‌های اخیر انتقادات زیادی به عملکرد وی مطرح شده است تا 24 ساعت آینده باید در صحن خانه ملت حاضر شود تا پاسخگوی نمایندگان باشد. این در حالی است که به نظر می‌رسد وی تمایلی به پاسخگویی ندارد چراکه دیروز خبر استعفایش از سوی رسانه‌ها منتشر شد؛ اگرچه ساعتی بعد نیز اعلام شد که رییس‌جمهوری با استعفای وزیر کشاورزی موافقت نکرده است. 
آقای سید راضی نوری، نماینده مردم شوش در مجلس شورای اسلامی در گفت‌و‌گو با خبرنگار روزنامه «صبح‌نو» درباره برکناری آقای حجتی از وزارت جهاد کشاورزی گفت: «محمد حجتی استعفا داده است؛ اما بنا بر آنچه از سوی دفتر رییس‌جمهوری اعلام شده، استعفای ایشان از سوی آقای روحانی، رییس‌جمهوری پذیرفته نشده است.» وی ادامه داد: «برخلاف آنچه در رسانه‌ها عنوان شده، حجتی حتما روز سه‌شنبه در جلسه استیضاح خود شرکت خواهد کرد.»
این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس اظهار کرد: «عدم توانایی در تامین مایحتاج و کالاهای اساسی از جمله گوشت، شکر، تخم مرغ و... و ناتوانی در مهار قیمت کالاهای اساسی، عدم‌مبارزه به موقع با بیماری‌های دام و طیور، رشد روز‌افزون قاچاق محصولات کشاورزی و دامی از کشور از جمله محورهایی است که برای استیضاح وزیر کشاورزی عنوان شده است. البته این محورها 18 مورد است که در جلسه روز سه‌شنبه مورد بررسی قرار می‌گیرند.»
 نوری در پاسخ به اینکه آیا با برکناری حجتی مشکلات ایجادشده در وزارت کشاورزی حل شده یا بدون پاسخ می‌مانند، گفت: «هنوز سرنوشتی برای این وزارتخانه مشخص نیست و در صورتی که ایشان پس از استیضاح از سمت مجلس رای نیاورند؛ دولت باید برای این وزارتخانه سرپرست معرفی کند. فقط درصورتی که رییس‌جمهوری استعفای ایشان را بپذیرد و برای وزارت جهاد کشاورزی هم سرپرست تعیین شود در این صورت استیضاح منتفی خواهد شد.»
همچنین آقای اسدالله عباسی در حاشیه جلسه علنی روز گذشته مجلس در جمع خبرنگاران درباره جلسه استیضاح وزیر جهاد کشاورزی که قرار است روز سه‌شنبه برگزار شود، گفت: طبق آیین‌نامه داخلی مجلس، استیضاح وزیر سه‌شنبه در جریان خواهد بود. البته معاون پارلمانی رییس‌جمهوری به ما اعلام کرد که آقای وزیر استعفا داده‌ و آقای رییس‌جمهوری هم نپذیرفته است.
گفته می‌شود در حالی که نمایندگان مجلس شورای اسلامی از استعفای محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی خبر می‌دهند، مدیران روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی در پاسخ به پیگیری‌ها در این زمینه اظهار بی‌اطلاعی کرده‌اند. استعفای وزیر جهاد کشاورزی در حالی مطرح شده است که صبح روز گذشته، چهل‌ونهمین جلسه هفتگی ستاد مقابله با آثار تحریم‌های اقتصادی در بخش کشاورزی، با حضور محمود حجتی و مدیران ارشد این وزارتخانه در محل وزارت جهاد برگزار شد. در همین زمینه، آقای احمد علیرضابیگی، عضو شورای مرکزی فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر اظهار کرد: طبق اعلام هیات‌رییسه مجلس، قرار است جلسه استیضاح وزیر جهاد کشاورزی روز سه‌شنبه برگزار شود؛ اما وی از زمانی که بخش بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی از این وزارتخانه جدا و به وزارتخانه صنعت ملحق شده است، استعفای خود را به رییس‌جمهوری داده و نسبت به این موضوع اعتراض کرده بود. وی اظهار کرد: طبق اطلاعات منابع موثق، حجتی، وزیر کشاورزی از روز گذشته به دفتر رییس‌جمهوری اعلام کرده که به‌هیچ‌وجه در جلسه استیضاح حضور پیدا نمی‌کند که این امر به معنای استعفای وی است.
به هرحال استعفای دیرهنگام حجتی نشان می‌دهد که رفتن او از دولت حتمی است اما نپذیرفته‌شدن استعفایش از سوی روحانی نشان می‌دهد که دولت در شرایطی نیست که بخواهد یکی دیگر از وزرای خود را از دست بدهد.
گفتنی است حجتی سکاندار وزارت جهاد کشاورزی دولت تدبیر و امید در ۲۹ مرداد سال ۹۶ با مجموع ۲۸۸ رای ماخوذه با ۱۶۴ رای موافق و ۹۴ رای مخالف و ۲۳ رای ممتنع و هفت رای باطله برای وزارت جهاد کشاورری دولت دوازدهم از نمایندگان مجلس رای اعتماد گرفت. همچنین در مرداد سال ۹۷ نیز مورد استیضاح نمایندگان قرار گرفت که بازهم موفقیتی در این خصوص حاصل نشد. نامبرده در دوره اصلاحات از سال ۷۹ تا ۸۴ وزیر جهاد کشاورزی بوده است.

captcha
شماره‌های پیشین